Рішення від 10.09.2025 по справі 340/442/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/442/25

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.

Позов мотивовано тим, що відповідач має податковий борг з орендної плати за землю в сумі 187059, 95 грн., із земельного податку в сумі 197, 09 грн. Оскільки цей податковий борг відповідач добровільно не погасив, позивач просить суд стягнути його до відповідних місцевих бюджетів.

Ухвалою судді від 24.01.2025 року у справі за цим позовом відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідачу встановлено порядок та строк для подання відзиву на позов. Ухвала направлена на адресу відповідача, яка вказана у позовній заяві та значиться в Єдиному державному демографічному реєстрі як його місце проживання, але повернута поштою через відсутність адресата. За правилами ч.6 ст.251 КАС України ця ухвала вважається врученою відповідачу.

Від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 за договором оренди землі від 04.07.2012 року, укладеним із Приютівською селищною радою Олександрійського району Кіровоградської області, був орендарем земельної ділянки комунальної власності за кадастровим номером 3520355800:50:000:0268 площею 11,4457 га, яка розташована у с. Приютівка. Цей договір розірвано 12.12.2019 року, а речове право оренди ОСОБА_1 припинено 15.01.2020 року.

ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі статей 286, 288 ПК України обчислило орендну плату за вказану земельну ділянку та надіслало відповідачу податкові повідомлення-рішення форми "Ф":

- №8421-5306-1128 від 18.03.2019 року - про нарахування орендної плати в сумі 76479,74 грн. - за 2019 рік,

- №103422-5308-1128 від 06.05.2020 року (з урахуванням рішення №28/11-28-24-06 від 16.06.2021 року) - про нарахування орендної плати в сумі 2933,47 грн. - за 2020 рік.

Відповідач не оскаржував ці податкові повідомлення-рішення в адміністративному чи судовому порядку. У встановлений пунктом 287.5 статті 287 ПК України строк нараховані йому суми орендної плати до бюджету не сплатив.

Крім того, відповідач несвоєчасно сплачував суми узгоджених податкових зобов'язань з плати за землю, про що складено акт камеральної перевірки від 13.02.2020 року.

На підставі цього акту перевірки ГУ ДПС у Кіровоградській області склало щодо відповідача податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0014915308 від 13.02.2020 року про накладення штрафу, передбаченого ст.126 ПК України, в сумі 60981,34 грн.

Відповідач це податкове повідомлення-рішення не оскаржив, а визначену ним суму грошового зобов'язання у встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк не сплатив.

У зв'язку з частковим погашенням податкового боргу з орендної плати в ІКП на підставі статті 129 ПК України 22.05.2019 року нарахована пеня, залишок якої складає 46665,40 грн.

Крім того, за базами даних ДПС ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, яка розташована у м. Олександрія по вул. Сонячна, 93.

ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі статті 286 ПК України обчислило земельний податок за вказану земельну ділянку та надіслало відповідачу податкові повідомлення-рішення форми "Ф":

- №1330306-2410-1128 від 03.11.2022 року на суму 60 грн. - за 2022 рік,

- №3230419-2410-1128 від 10.05.2023 року на суму 69 грн. - за 2023 рік,

- №5623283-2410-1128-UA35080050000038829 від 30.05.2024 року на суму 72,52 грн. - за 2024 рік.

Податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу на його податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, а тому вважаються належним чином врученими. Відповідач не оскаржував ці податкові повідомлення-рішення в адміністративному чи судовому порядку. Також він не звертався до контролюючого органу для проведення звірки даних щодо об'єктів нерухомого майна, бази оподаткування, нарахованих сум податку тощо.

У встановлений пунктом 287.5 статті 287 ПК України строк вказані суми податку до бюджету не сплачені. За рахунок переплати по ІКП податковий борг був зменшений на суму 4,43 грн. і склав 197, 09 грн.

Олександрійська ОДПІ у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу у 2014 році надіслала йому податкову вимогу форми "Ф" №4736-11 від 02.09.2014 року про його обов'язок погасити податковий борг. Відтоді ця податкова вимога не відкликана і не скасована.

Суми грошових зобов'язань, нарахованих позивачем у вказаних податкових повідомленнях-рішеннях, та залишок несплаченої пені заявлені до стягнення у цій справі як податковий борг.

При вирішенні спору суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).

За визначеннями, наданими у статті 14 ПК України:

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Підпунктами 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 20.1.19 пункту 20 статті 20 ПК України контролюючим органам надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до пункту 54.5 статті 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з пунктами 57.2, 57.3 статті 57 ПК України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Пунктами 87.1, 87.11 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до пункту 41.4 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

У ході судового розгляду справи доведено наявність у відповідача податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 187059, 95 грн., з яких 79413, 21 грн. - податкові зобов'язання, 60981,34 грн. - штраф, 46665,40 грн. - пеня, та з земельного податку в сумі 197,09 грн. Доказів його погашення суду не надано.

Відповідно до пунктів 10.2, 10.5 статті 10 ПК України податок на майно належить до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Згідно з пунктами 19 частини 1 статті 64, частини 2 статті 67 Бюджетного кодексу України місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України, відносяться до доходів загального фонду місцевих бюджетів та зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Тож позов про стягнення з відповідача податкового боргу в дохід місцевого бюджету слід задовольнити.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 77, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з орендної плати за землю в сумі 187 059, 95 грн. (код КДБ 18010900).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг із земельного податку в сумі 197, 09 грн. (код КДБ 18010700).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ