25 липня 2025 рокуСправа №160/13810/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу №160/13810/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
13.05.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у відмові проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2019 року по 21.04.2020 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 та за період з 22.04.2020 року по 31.03.2021 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 19.02.2025 року №55; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити розмір пенсії ОСОБА_1 з 28.03.2024 року з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2019 року по 21.04.2020 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 та за період з 22.04.2020 року по 31.03.2021, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 19.02.2025 року №55, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.03.2025 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 28.03.2024 року з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період проходження служби в Головному управлінні Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 з 01.04.2019 року по 21.04.2020 року та за період за період проходження служби в Головному управлінні Національної поліції в Черкаській області з 22.04.2020 року по 31.03.2021, з урахуванням проведених виплат. Листом від 23.04.2025 відповідач повідомив, що до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не належить індексація грошового забезпечення, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/13810/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
12.06.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відзив на позовну заяву. Відповідач проти позову заперечує в повному обсязі та зазначає, що суми індексації грошового забезпечення поліцейських не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні, отже, для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок від 19.02.2025 за № 55, наданої Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області, та від 21.03.2025 за № 52, наданої Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області, немає законних підстав.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.11.2023 року по справі 160/15598/22, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2023 року у адміністративній справі №160/15598/22 скасовано, прийнято нове рішення, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов'язання призначити пенсію за вислугу років задоволено, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 з 22.08.2022 року пенсію за вислугу років згідно із п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та виплатити заборгованість з 22.08.2022 року.
28.03.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку розміру пенсії з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2019 року по 21.04.2020 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 та за період з 22.04.2020 року по 31.03.2021, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 19.02.2025 року №55.
23.04.2025 року листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивача повідомлено, що зокрема до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не належить індексація грошового забезпечення. Отже для проведення перерахунку пенсії на підставі довідок Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 та Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 19.02.2025 року №55 немає законних підстав.
Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги по суті спору, суд враховує наступне.
За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України, права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Системний аналіз наведених положень дає змогу дійти висновку, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.
Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні здійснила відступ від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03.2015 у справі № 21-70а15.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №2011-ХІІ), встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Верховний Суд з приводу індексації, зокрема у постановах від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, від 15.04.2019 у справі №522/9659/16-а, від 30.09.2019 у справі № 751/4349/16-а, від 30.12.2020 у справі №359/8843/16-а, від 08.02.2021 у справі №820/4963/18, від 17.05.2021 у справі №552/4951/17, від 26.08.2021 у справі №240/7853/19, від 06.04.2023 у справі №560/9664/21, зазначав що"...індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, суд приходить до висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Отже, індексація грошового забезпечення має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для обчислення і перерахунку його пенсії.
За приписами частин 1, 2 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
З аналізу зазначених положень нормативно-правових актів слідує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Як підтверджується матеріалами справи, 28.03.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку розміру пенсії з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2019 року по 21.04.2020 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 та за період з 22.04.2020 року по 31.03.2021, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 19.02.2025 року №55, у зв'язку з чим суд вважає, що позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення з 28.03.2024 року.
Таким чином, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.
З урахуванням позиції Верховного Суду та встановлених обставин у цій справі, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у відмові проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2019 року по 21.04.2020 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 та за період з 22.04.2020 року по 31.03.2021, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 19.02.2025 року №55 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 28.03.2024 року з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2019 року по 21.04.2020 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 та за період з 22.04.2020 року по 31.03.2021, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 19.02.2025 року №55, з урахуванням проведених виплат.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до вимог Закону України "Про судовий збір", відповідно розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 242-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у відмові проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2019 року по 21.04.2020 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 та за період з 22.04.2020 року по 31.03.2021 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 19.02.2025 року №55.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 28.03.2024 року з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01.04.2019 року по 21.04.2020 року, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 21.03.2025 року №52 та за період з 22.04.2020 року по 31.03.2021, відображених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області від 19.02.2025 року №55, з урахуванням проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська