27 серпня 2025 рокуСправа №160/11235/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
17 квітня 2025 року представник ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) №045590027886 від 19.02.2025, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відмовлено в перерахунку пенсії.
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) із урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії №2 від 29.01.2025 з 13.02.2025, та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2022-2024 роки з 02.01.2025.
В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 27.12.2024 року та отримає пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки.
13 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку про заробіток для обчислення пенсії від 29.01.2025 року №2 за період роботи з 01.01.1989 року по 31.12.1996 року, видану товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут ДніпроВНІПІенергопром", а також довідку №2-а від 29.01.2025, видану товариством з обмеженою відповідальністю “Інститут ДніпроВНІПІенергопром» про те, що вона дійсно працювала в Придніпровському відділенні інституту “ВНІПІенергопром» з 01.06.1988 року по 15.06.2000 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №045590027886 від 19.02.2025 року ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії через те, що долучена довідка про заробітну плату від 29.01.2025 року №2 за період з 01.01.1989 року по 31.12.1996 року видана без штампу.
ОСОБА_1 вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №045590027886 від 19.02.2025 року, оскільки досягла 60-річного лише 01.01.2025 року, а право на пенсію набула з 02 січня 2025 року, відтак їй помилково використано для обрахунку розміру пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три попередні роки, що передують дню призначення пенсії, тобто за 2021-2023 роки, у зв'язку з чим представник позивача звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17 квітня 2025 року для розгляду адміністративної справи №160/11235/25 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
22 квітня 2025 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області направлено ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками.
23 квітня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області отримано ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.
06 травня 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№23637/25, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 частини 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно електронної пенсійної справи ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 02.01.2025 відповідно до положень Закону №1058 (заява позивача від 27.12.2024).
Страховий стаж позивача становить 36 років 10 місяців 27 днів.
Пенсія розрахована виходячи з коефіцієнту стажу 0,36833 та середньомісячного заробітку 6606,42 грн. (13559,41 грн. (показник середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки) х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 0,48722).
Для розрахунку пенсії застосована заробітна плата згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з 01.07.2000 по 30.09.2024.
Розмір пенсійної виплати позивача з 02.01.2025 року становив 2980,00 грн., в тому числі:
- 2433,34 грн. - розмір пенсії за віком (ст.27) (6606,42 х 0.36833);
- 141,66 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз2) (за 6 років);
- 405,00 грн. - доплата особам , яким не виповнилось 70 років.
Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2025 року становить 3323,00 грн., в тому числі:
- 2489,31 грн. - розмір пенсії за віком(ст.27) (6758,37 х 0,36833);
- 141,66 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз. 2) (за 6 років);
- 692,03 грн. - доплата особам, яким не виповнилось 70 років.
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 13.02.2025 про перерахунок пенсії (допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами).
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
До заяви від 13.02.2025 ОСОБА_1 долучено довідку про заробітну плату від 29.01.2025 року №2, видану без штампу за період роботи з 01.01.1989 по 31.12.1996.
Враховуючи, що довідка про заробітну плату не підтверджена первинними документами та відсутній акт зустрічної перевірки, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №045550027886 від 19.02.2025 в проведенні перерахунку пенсії (допризначення з наданими додатковими документами) відмовлено до надходження акту перевірки.
Щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2022-2024 роки з 02.01.2025, повідомляємо наступне.
Згідно абзаців 1-6 частини 2 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск: К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзп );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 27.12.2024 року.
Згідно електронної пенсійної справи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) призначено пенсію за віком з 02.01.2025 відповідно до положень Закону №1058.
Заява позивача про призначення пенсії подана 27.12.2024 року.
У даному випадку правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2022-2024 роки з 02.01.2025 немає, оскільки згідно абзаців 1-6 частини 2 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а позивач звернулася за призначенням пенсії із заявою від 27.12.2024.
Отже, представник відповідача вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області є правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству України.
З урахуванням викладеного, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
12 березня 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив вх.№24639/25, в якій представник позивача вважає доводи відповідача необґрунтованими та такими, що не підлягають увазі, з огляду на таке.
Згідно частини 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Таким чином, перевірка достовірності виданих документів покладається саме на пенсійний орган.
При цьому, з аналізу пункту 4.3 Порядку №22-1 слідує, що строк прийняття рішення про призначення пенсії може бути продовжено на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Таким чином, після отримання довідки про заробіток для обчислення пенсії від 29.01.2025 №2 за період роботи з 01.01.1989 року по 31.12.1996 року, виданої товариством з обмеженою відповідальністю “Інститут ДніпроВНІПІенергопром» у разі наявності сумнівів у її достовірності, відповідач мав провести перевірку достовірності даних, зазначених у довідці.
Однак, у відзиві на позовну заяву відповідач не вказав жодної дії, яку він вчинив з метою проведення зустрічної перевірки та не надав жодних доказів того, що він звертався до товариства з обмеженою відповідальністю "ДніпроВНІПІенергопром» з метою проведення такої перевірки.
Більш того, з моменту звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії пройшло майже 3 місяці, що підтверджує той факт, що відповідач не збирається проводити жодних перевірок відомостей, вказаних у довідці, чим вчиняє триваючу протиправну бездіяльність, позбавляючи позивачку права на перерахунок пенсії.
У відзиві на позов відповідач вказує, що у перерахунку пенсії позивачці відмовлено до надходження акту перевірки, однак відповідач з метою проведення перевірки наданої довідки жодних дій не вживав, хоча обов'язок здійснити таку перевірку покладається саме на відповідача, а не на позивачку чи роботодавця.
Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії».
Крім того, ОСОБА_1 досягла пенсійного віку ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на пенсію за віком у неї виникло з 02.01.2025.
Таким чином, їй призначено пенсію за віком з 02.01.2025, а не з дати звернення.
Так як пенсія за віком позивачу призначалася не з дня звернення за призначенням пенсії, а з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 02.01.2025, для обрахунку розміру пенсії має бути використаний показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три попередні роки, що передують дню призначення пенсії, тобто за 2022-2024 роки в розмірі 15057,09 грн.
Згідно частини 2 статті 44 Закону №1058 призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності).
Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Таким чином, відповідач під час розгляду заяви про перерахунок пенсії мав перевірити правильність нарахування пенсії позивачеві та встановивши, що позивачеві помилково призначено пенсію з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, замість 2022-2024 роки, мав здійснити перерахунок пенсії позивачеві з урахуванням показника середньої заробітної плати за три попередні роки: 2022-2024 роки, індивідуального коефіцієнту для обчислення 0,70983 та коефіцієнту стажу 0,36833.
З урахуванням викладеного, представник позивача просить задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 червня 2025 року залучено до участі по справі №160/11235/25 в якості відповідача-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, місто Дніпро, 49094) та розгляд адміністративної справи №160/11235/25 розпочато спочатку.
20 червня 2025 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направлено ухвалу про залучення співвідповідача-2.
21 червня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області отримано ухвалу про залучення співвідповідача-2, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 27.12.2024 року та отримає пенсію за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки.
13 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку про заробіток для обчислення пенсії від 29.01.2025 року №2 за період роботи з 01.01.1989 року по 31.12.1996 року, видану товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут ДніпроВНІПІенергопром", а також довідку №2-а від 29.01.2025, видану товариством з обмеженою відповідальністю “Інститут ДніпроВНІПІенергопром» про те, що вона дійсно працювала в Придніпровському відділенні інституту “ВНІПІенергопром» з 01.06.1988 року по 15.06.2000 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №045590027886 від 19.02.2025 року ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії через те, що долучена довідка про заробітну плату від 29.01.2025 року №2 за період з 01.01.1989 року по 31.12.1996 року не підтверджена первинними документами та відсутній акт зустрічної перевірки.
ОСОБА_1 вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №045590027886 від 19.02.2025 року, оскільки досягла 60-річного лише 01.01.2025 року, а право на пенсію набула з 02 січня 2025 року, відтак їй помилково використано для обрахунку розміру пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три попередні роки, що передують дню призначення пенсії, тобто за 2021-2023 роки, у зв'язку з чим представник позивача звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пунктів 1, 6 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону.
У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Частиною 2 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 44, частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно з 27.12.2024 року мала бути призначена пенсія за віком, а при обчисленні її розміру повинен був застосовуватися показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено частиною 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме за 2021-2023 роки.
Згідно абзаців 1-6 частини 2 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск: К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзп );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно електронної пенсійної справи ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 02.01.2025 відповідно до положень Закону №1058 (заява позивача від 27.12.2024).
Страховий стаж позивача становить 36 років 10 місяців 27 днів.
Пенсія розрахована виходячи з коефіцієнту стажу 0,36833 та середньомісячного заробітку 6606,42 грн. (13559,41грн. (показник середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки) х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 0,48722).
Для розрахунку пенсії застосована заробітна плата згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з 01.07.2000 по 30.09.2024.
Розмір пенсійної виплати позивача з 02.01.2025 року становив 2980,00 грн., в тому числі:
- 2433,34 грн. - розмір пенсії за віком(ст.27) (6606,42 х 0.36833);
- 141,66 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз2) (за 6 років);
- 405,00 грн. - доплата особам , яким не виповнилось 70 років.
Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2025 року становить 3323,00 грн., в тому числі:
- 2489,31 грн. - розмір пенсії за віком(ст.27) (6758,37 х 0,36833);
- 141,66 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз. 2) (за 6 років);
- 692,03 грн. - доплата особам, яким не виповнилось 70 років.
Відтак, оскільки пенсію призначено позивачеві з 02 січня 2025 року, має бути врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2022-2024 роки.
Щодо позовних вимог в частині перерахунку та виплати пенсії з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії №2 від 29.01.2025, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 41 Закону №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема враховується: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування.
За приписами частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Судом встановлено, що 13 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку про заробіток для обчислення пенсії від 29.01.2025 року №2 за період роботи з 01.01.1989 року по 31.12.1996 року, видану товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут ДніпроВНІПІенергопром", а також довідку №2-а від 29.01.2025, видану товариством з обмеженою відповідальністю “Інститут ДніпроВНІПІенергопром» про те, що вона дійсно працювала в Придніпровському відділенні інституту “ВНІПІенергопром» з 01.06.1988 року по 15.06.2000 року.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частиною 2 статті 38, частиною 3 статті 42 і частиною 5 статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону №1058-IV).
Постановою Пенсійного Фонду України №25-1 від 16.12.2020 внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №22-1, якою передбачено застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №045590027886 від 19.02.2025 року ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії через те, що долучена довідка про заробітну плату від 29.01.2025 року №2 за період з 01.01.1989 року по 31.12.1996 року видана без штампу.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка визначає загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією.
Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід) виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або їх правонаступників.
Згідно з частиною 1 статті 43 Закону №1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 3 статті 44 Закону №1058 визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року (тобто, по 30 червня 2000 року включно) є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.07.2020 року у справі №341/1132/17.
А отже, суд, дослідивши письмові докази, подані позивачем та надану позивачем довідку про заробітку плату №2 від 29.01.2025 року, вважає, що вона містить посилання на особові рахунки, як на первинні документи на підставі яких вона видана, підприємство, яке її видало, на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом в постанові від 26.10.2022 року у справі №808/1735/18.
З урахуванням викладеного, з метою належного захисту порушеного права позивача, суд приходить до висновку наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №045590027886 від 19.02.2025 щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні з 13 лютого 2025 року перерахунку та виплаті пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату за період з січня 1989 року по грудень 1996 року, яка видана товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут ДніпроВНІПІенергопром" №2 від 29.01.2025 року, і, як наслідок необхідності поновлення порушеного права позивача шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 13 лютого 2025 року перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату за період з січня 1989 року по грудень 1996 року, яка видана товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут ДніпроВНІПІенергопром" №2 від 29.01.2025 року.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 968,96 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією АТ "Таскомбанк" №7222-4969-2475-6030 від 17 квітня 2025 року.
А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю..
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №045590027886 від 19.02.2025 щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні з 13 лютого 2025 року перерахунку та виплаті пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату за період з січня 1989 року по грудень 1996 року, яка видана товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут ДніпроВНІПІенергопром" №2 від 29.01.2025 року, перерахунку і виплаті пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2022-2024 роки, з 02.01.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 13 лютого 2025 року перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату за період з січня 1989 року по грудень 1996 року, яка видана товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут ДніпроВНІПІенергопром" №2 від 29.01.2025 року, та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2022-2024 роки, з 02.01.2025.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник