Ухвала від 09.09.2025 по справі 140/14217/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

09 вересня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14217/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у даній справі позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації провести з 05 березня 2020 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги відповідно до статті 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року; у задоволенні решти вимог відмовлено.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.06.2025 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено, зобов'язано відповідача (боржника) Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації в строк тридцять днів з дня отримання цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі №140/14217/20 разом з доказами надіслання копії звіту позивачу.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.06.2025 у прийнятті звіту Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про виконання судового рішення відмовити; встановлено Управлінню соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року у справі №140/14217/20; зобов'язано Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації в строк два місяці з дня отримання зазначеної ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року у справі №140/14217/20; роз'яснено, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України; зобов'язано відповідача Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації у разі невиконання рішення суду у цій справі або неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, надати суду відомості про керівника (особу, відповідальну за виконання рішення суду): прізвище, ім'я, по батькові, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків.

26.08.2025 Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації подало до суду звіт про виконання рішення суду.

Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

За приписами частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Аналізуючи матеріали звіту, суд вважає за можливе прийняти звіт суб'єкта владних повноважень з огляду на наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення суду від 19.02.2021 у справі №140/14217/20 Управлінням взято на облік ОСОБА_1 та проведено їй нарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року (далі - щомісячна грошова допомога).

Проте, нараховані суми щомісячної грошової допомоги залишаються невиплаченими з наступних підстав.

Відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 №936 (далі - Порядок №936), виплата даної щомісячної допомоги здійснюється за рахунок державного бюджету.

Відповідно до пункту 1 Порядку№936 головним розпорядником коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є Мінсоцполітики.

Пунктом 2 Порядку №936 встановлено, що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрацій, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, Фонд соціального захисту інвалідів.

Частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Частина друга цієї ж статті передбачає, що бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 48 БК України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації. Частиною четвертою даної статті встановлено, що зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.

Згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок №845), погашення заборгованості за рішенням судів здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Пунктом 26 Порядку №845 встановлено, що безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).

Зважаючи на наведене, Управління як розпорядник коштів нижчого рівня здійснює виплату нарахованих сум щомісячної грошової допомоги лише за наявності відповідних бюджетних призначень.

Судом встановлено, що Управлінням вживалися заходи для отримання коштів з відповідним цільовим призначенням.

Так, в межах компетенції Департаментом соціального захисту населення розглянуто звернення Управління щодо механізму нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги та повідомлено, що відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 №902 (далі - Порядок №902), бюджетні кошти спрямовуються з дотриманням пріорітетності напрямів та черговості виконання рішень.

Станом на 01.07.2025 за інформацією органів соціального захисту населення з питань ветеранської та соціальної політики райдержадміністрацій і виконавчих органів міських рад загальна потреба в коштах за КПКВК 2501290 «Забезпечення рішень суду» становить 29,8 млн.грн, за І півріччя 2025 профінансовано 15 млн.грн.

Обмеженість фінансового ресурсу є системною проблемою, яка обумовила формування черговості виплати заборгованості з виконання судових рішень.

Із урахуванням викладеного судові рішення, що набрали законної сили, необхідно виконувати в порядку черговості та в межах видатків, передбачених на зазначені цілі.

З наведеного слідує, що невиконання ж судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності необхідного фінансового забезпечення, на думку суду, є невиконанням судового рішення з незалежних від суб'єкта владних повноважень причин.

З наданого до суду звіту і доданих документів вбачається, що відповідачем вчинені всі належні та можливі дії для виконання судового рішення.

Встановлені обставини свідчать, що звіт відповідає вимогам до його оформлення, а вказані в ньому обставини та факти підтверджені доказами щодо вжиття відповідачем всіх заходів для виконання рішення суду.

На підставі викладеного суд дійшов висновків про наявність підстав для постановлення ухвали про прийняття звіту Управління.

Керуючись статтями 248, 382-2, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у справі №140/14217/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій