Ухвала від 09.09.2025 по справі 752/20655/25

Справа № 752/20655/25

Провадження № 1-кс/752/7228/25

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей та документів

09 вересня 2025 року слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва подане в рамках кримінального провадження № 12019010000000165 від 20.12.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260 КК України, клопотання старшого слідчого 2 відділу СУ ГУНП в АР Крим та м. Севастополі ОСОБА_3 , погоджене заступником начальника відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів,-

встановив:

до слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого 2 відділу СУ ГУНП в АР Крим та м. Севастополі ОСОБА_3 , погоджене заступником начальника відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні посадових осіб Акціонерного товариства комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2 , має юридичну адресу: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 .

Слідчий в судове засідання не з'явився, подав заяву в якій просив розглядати клопотання за його відсутності, просив клопотання задовольнити.

Також, просив розглянути клопотання без виклику осіб, у володінні яких знаходяться вищевказані документи, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.

Перевіривши клопотання та матеріали, якими воно обґрунтовується, приходжу до наступних висновків.

Із матеріалів клопотання вбачається, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені № 12019010000000165 від 20.12.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 260 КК України.

Відповідно до ст. 159 КПК України встановлено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити з них їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Ч. 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Вимоги до клопотання про тимчасовий доступ передбачені ч. 2 ст. 160 КПК України, відповідно до якої, у клопотанні зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;

4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;

6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;

7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

В обґрунтування клопотання слідчим зазначено, що починаючи з 19.02.2014 розпочато збройне вторгнення збройних сил російської федерації (далі - зс рф), приховане твердженням керівників рф про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту рф та іншими підрозділами зс рф здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечивши військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.

Згідно зі статтями 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), серед іншого визначено, що агресією є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави. При цьому, як акт агресії незалежно від оголошення війни, кваліфікується вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або її частини. Вказаний збройний конфлікт у виді окупації російською федерацією Кримського півострову триває і по цей час.

Бажаючи, зокрема, представити спробу анексії Кримського півострову як волевиявлення місцевого населення, приховати безпосередню участь підрозділів ЗС РФ та інших силових формувань у веденні агресивної війни, країною-окупант під приводом охорони громадського порядку, зокрема, захисту від «націоналістів», «майданівців», «бойовиків Правого сектору» ініційовано створення незаконних збройних формувань, які мали діяти під негласним контролем спецслужб РФ.

Завданням зазначених НЗФ визначено участь у силових діях, з метою реалізації плану країни-окупанта з встановлення ефективного контролю над територією Кримського півострову, зокрема, шляхом блокування та фізичного захоплення об'єктів транспортної інфраструктури, військових об'єктів Збройних Сил України, інших військових формувань, органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, з метою подальшої анексії Кримського півострову, як частини території України в межах міжнародно визнаних кордонів.

Особовий склад ІНФОРМАЦІЯ_2 формувався переважно з етнічних росіян, громадян РФ, осіб з низьким соціальним статусом з числа мешканців Кримського півострову, а також спеціально прибувших з цією метою з території РФ, у тому числі представників «козацьких» формувань.

Забезпечення формування НЗФ особовим складом розпочалось не пізніше 22.02.2024 та первинно відбувалося шляхом запису «всіх бажаючих» до складу ІНФОРМАЦІЯ_2 , що здійснювалося невстановленими особами з числа проросійськи налаштованих рухів, як то партія « ІНФОРМАЦІЯ_3 », організація « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в агітаційних палатках в публічних місцях, а також під час проведення мітингів.

Керівництво ІНФОРМАЦІЯ_2 з моменту його створення здійснювалося ОСОБА_5 , який підпорядковувався безпосередньо ОСОБА_6 .

Вказане формування мало організаційну структуру військового типу, характеризувалося єдиноначальністю, підпорядкованістю, ієрархічністю, встановлені правила поведінки, та відповідальність за їх порушення, а його учасники носили камуфляжну форму та були озброєні придатними для використання вогнепальною зброєю, зокрема автоматами конструкції Калашникова «АК-47», або його модифікацій («АК-74», «АКС-74», «АКС-74У»), пістолетами, боєприпасами та вибуховими речовинами. Крім того, у зазначеному збройному формуванні було визначено механізм вступу до нього, порядок проходження служби, в кожному структурному підрозділі ставились завдання щоденної діяльності, які полягали в здійсненні методами військових операцій силової підтримки незаконно створених структур, придушенні організованого опору населення на окупованій території, встановленні режиму військового стану, збройному протистоянні правоохоронним органам державної виконавчої влади України, залякування населення, захопленням адміністративних будівель органів державної влади, місцевого самоврядування, та інших тяжких і особливо тяжких правопорушень, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.

Так, склад зазначеного НЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » становив в лютому - березні 2014 року не менше 1100 осіб. Вказане формування дислокувалось в різних населених пунктах АР Крим, керівництво ним здійснювалося «командувачем полком НЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_5 , та розподілялось на структурні підрозділи (роти), командири яких були підпорядковані та підзвітні безпосередньо ОСОБА_5 , виконуючи його накази та вказівки.

У кожному структурному підрозділі НЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ставились завдання щоденної діяльності, які полягали в здійсненні методами військових операцій силової підтримки військових армії рф, переслідування громадян України на території м. Сімферополя, депортації населення, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, нападів на підприємства, установи, організації, громадян.

Учасники НЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » діяли на підтримку російських військ, приймали участь у блокуванні українських військових частин та інших установ, підприємств, організацій на території Автономної Республіки Крим, встановленні над ними контролю, перешкоджання роботі, зупинки функціонування, здійснювали спільні чергування на укомплектованих зброєю блокпостах. Особи з числа мешканців Автономної Республіки Крим, які входили до складу НЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », з метою здійснення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання Автономної Республіки Крим від території України та приєднання до території рф, захоплювали українських військовослужбовців, журналістів та активістів, здійснювали напади на підприємства, установи, організації, зокрема: захоплення адміністративної будівлі Верховної ради Автономної Республіки Крим, Сімферопольського аеропорту, будівель прокуратури, міліції, служби безпеки АР Крим та інших.

У подальшому, на підставі «Закону Республіки Крим «О Народном ополчении - народной дружине Республики Крым», ухваленого «державною радою Республіки Крим» від 11 червня 2014 року, та відповідно до «Постанови Ради Міністрів Республіки Крим» від 23 липня 2014 року № 217 (25 липня 2014 р. №105-рг), учасників НЗФ було «легалізовано» в організації, що діяла за законами РФ - «Крымский республиканский штаб « ІНФОРМАЦІЯ_6 », у формі «державної казенної установи».

Знаючи про початок діяльності не передбаченого законами України збройного формування « ІНФОРМАЦІЯ_5 », громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , діючи умисно, вирішив вступити до нього. З цією метою, ознайомившись із встановленими правилами поведінки, правами та обов?язками члена вказаного збройного формування, а також їх злочинними намірами та планами, спрямованими на вчинення вищезазначених дій, дав свою згоду на їх дотримання та виконання. Усвідомлюючи протиправність своїх дій, ОСОБА_7 добровільно вступив до не передбаченого законом України збройного формування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на посаду «командира блок посту ІНФОРМАЦІЯ_8 »

У подальшому, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на участь у складі незаконного збройного формування, знаходячись на ТОТ АР Крим та м. Севастополь, наприкінці лютого - початку березня 2014 року, точний час досудовим розслідування не встановлено, ОСОБА_7 , став командиром незаконно утвореного блокпосту «Тернівка», який входив до складу НЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та повністю відповідав спільним «про російськи» налаштованим планам і цілям цього формування, а також методам їх досягнення, мав організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також озброєність вогнепальною зброєю придатною для використання.

Здійснюючи безпосереднє командування складом блок посту « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ОСОБА_7 , протягом кінця лютого - початку березня 2014 року, знаходячись на ТОТ АР Крим, кожного дня особисто перебував на вище вказаному блокпосту в населеному пункту Тернівка, м. Севастополь, здійснював перевірку документів населення, обшукував транспортні засоби, безпосередньо приймав участь у затриманні «про-українськи» налаштованих мешканців АР Крим, чим здійснював допомогу бойовикам так званого збройного формування «Самооборона Криму» та пропаганді «Русской весны».

Так, дії ОСОБА_7 виразились в тривалій активній участі в діяльності НЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », у тому числі командуванні блок постом « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».

При цьому він усвідомлював що вказане збройне формування, командиром одного з підрозділів якого він є, діє на території України незаконно та що її учасники застосовують зброю, чинять опір представникам влади, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту.

Таким чином, ОСОБА_7 , підозрюється в участі у діяльності не передбаченого законом збройного формування, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України.

Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року затверджені Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, якими встановлено, що для проведення портретної експертизи експертам необхідно надати порівняльні матеріалами для ідентифікації особи за фотознімком можуть бути достовірні фотографії та відеозапис цієї особи. Тобто з метою проведення судової портретної експертизи необхідно отримати копію паспорта громадянина України ОСОБА_7 .

Згідно ст. 1 Закону України «Про інформацію», інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» банки має право розкривати інформацію про банк чи пов'язаних із банком осіб, що збирається під час проведення банківського нагляду і становить банківську таємницю, органам державної влади, уповноваженим здійснювати досудове розслідування, в разі виявлення порушення законодавства, що містить ознаки кримінального правопорушення.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.

Вказана інформація перебуває в електронних документах Акціонерного товариства комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2 , який має юридичну адресу: АДРЕСА_1 та фактичну адреса: АДРЕСА_2 , та відповідно до положень п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України, відноситься до охоронюваної законом таємниці.

Отримання копії паспорту громадянина України ОСОБА_7 , інформації щодо руху грошових коштів на банківських рахунках в ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2 , який має юридичну адресу: АДРЕСА_1 та фактичну адреса: АДРЕСА_2 , та належить ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, містить інформацію про обставини, що підлягають доказуванню та події кримінального правопорушення, є важливою для встановлення винних осіб.

Слідчим в клопотанні доведено, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тому необхідно отримати тимчасовий доступ до інформації, яка перебуває у володінні ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Дану інформацію неможливо отримати в інший спосіб та неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою інформації, яка знаходиться у володінні ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Беручи до уваги викладене вище, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

Беручи до уваги викладене, керуючись ст. ст. 131, 132, 159-166 КПК України, -

постановив:

клопотання - задовольнити.

Надати слідчим СУ ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі у кримінальному провадженні ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_3 , тимчасовий доступ до документів, що містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні посадових осіб Акціонерного товариства комерційний банк « ІНФОРМАЦІЯ_1 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 МФО НОМЕР_2 , має юридичну адресу: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 , із можливістю вилучення інформації на цифровому носії та на аркуші (ах) паперу:

- копії документів, які підтверджують особу ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, водійське посвідчення, військовий квиток).

- відомості, щодо відкритих та закритих рахунків, які належать ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , рух коштів по ним (у період часу з моменту відкриття по теперішній час), а також осіб, які мали право здійснювати фінансові операції по відкритим рахункам.

- копії документів, на підставі яких були відкриті та закриті рахунки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7

- інші цифрові зображення ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Вона є обов'язковою для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для всіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала залишається в силі протягом двох місяців з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_1