Справа № 603/456/25
Провадження № 3/603/187/2025
09 вересня 2025 року м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Гудкової Ю. Г.,
секретар судового засідання Сандалюк О. В.,
за участю: прокурора Петрівської І. А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , депутата Монастириської міської ради,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , депутат Монастириської міської ради, який відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), примітки до ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, а саме 10.04.2025 року о 18:25 год подав на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину визнав, пояснивши, що, перебуваючи у відпустці, забув про необхідність подання декларації до 01.04.2025 року. У вчиненому щиро розкаюється та просить суворо його не карати.
Прокурор Петрівська І. А. у судовому засіданні зазначила про наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності.
Оцінюючи зібрані по справі докази у їх повній сукупності, суд приходить висновку, що, окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена матеріалами справи, дослідженими у судовому засіданні, а саме даними:
- протоколу № 239 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 13.08.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи депутатом Монастириської міської ради, та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, а саме 10.04.2025 року о 18:25 год подав на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік;
- копії рішення Монастириської міської ради № 3 від 03.12.2020 року «Про початок повноважень депутатів Монастириської міської ради» та копії списку депутатів Монастириської міської VІІІ скликання, зі змісту яких видно, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є депутатом Монастириської міської ради восьмого скликання;
- скриншоту з офіційного вебсайту НАЗК щодо дати подання депутатом ОСОБА_1 щорічної декларації - 10.04.2025 року;
- копії щорічної декларації ОСОБА_1 за 2024 рік, поданої 10.04.2025 року о 18:25 год;
- інформацією про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 у період з 01.01.2025 року до 11.04.2025 року, зі змісту якого видно, що ОСОБА_1 подав декларацію 10.04.2025 року о 18:25 год.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як видно зі змісту примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Підпунктом «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є зокрема народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Процедура заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», визначена Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 року (далі - Порядок).
Відповідно до пп. 1 п. 2 Розділу ІІ Порядку щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Отже, ОСОБА_1 , депутат Монастириської міської ради, будучи особою, яка є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зобов'язаний був подати щорічну декларацію за 2024 рік до 31.03.2025 року включно, проте у порушення вищенаведених вимог Закону ОСОБА_1 несвоєчасно подав зазначену декларацію, а саме 10.04.2025 року. Водночас матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували поважність причин пропуску ОСОБА_1 встановленого законом строку подання декларації.
За вказаних обставин суд вважає, що у діях ОСОБА_1 містяться ознаки адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні адміністративного стягнення суд відповідно до вимог ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, визнання вини та вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У силу ст. 40-1 КУпАП із правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн у дохід держави.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 172-6, 283, 284, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп. судового збору у дохід держави.
Штраф підлягає добровільній сплаті протягом п'ятнадцяти днів.
Відповідно до частини другої статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного в постанові.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках передбачених КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області.
Суддя Ю. Г. Гудкова