Постанова від 10.09.2025 по справі 469/953/25

10.09.2025 Справа № 469/953/25

3/469/458/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2025 року селище Березанка

Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Гапоненко Н.О., за участі секретаря судового засідання Потриваєвої М.А., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч. 5 ст.126 КУпАП , -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 405079 від 28 липня 2025 року за те, що він 28 липня 2025 року о 12:47 год. на 57 км. автодороги М-14 в с. Коблеве Миколаївського району Миколаївської області керував транспортним засобом "Volkswagen СС ", державний номерний знак НОМЕР_3 , без посвідчення водія відповідної категорії, чим порушив вимоги п.2.1а Правил дорожнього руху України, що вчинено повторно протягом року.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що він є військовослужбовцем і їхав з м. Одеси в м. Миколаїв за викликом пункту Управління, оскільки виконував бойове розпорядження Управління під грифом "секретно". При зупинці працівниками патрульної поліції повідомив, що виконує бойове завдання, але не має прав керування транспортним засобом.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю за відсутності складу правопорушення з таких підстав.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

На підставі про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 розд. ІІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (не в автоматичному режимі), затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395 (у редакції станом на 27.01.2025), протокол про адміністративне правопорушення повинен обов'язково містити підпис правопорушника, а також відмітку про роз'яснення його прав. У випадку відмови особи від підпису чи надання пояснень поліцейський зобов'язаний зробити про це запис у протоколі.

Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 405079 від 28 липня 2025 року не містить підпису особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також відмітки про роз'яснення цій особі її прав та обов"язків, як і не містить запису про відмову від підпису чи надання пояснень.

За такого наданий на розгляд суду протокол про адміністративне правопорушення не може визнаватися належним і допустимим доказом у справі.

У зв"язку з недопустимістю протоколу про адміністративне правопорушення інші наявні у справі докази, у тому числі відеозапис поліцейського відеореєстратора, довідка про відсутність права керування, копія постанови суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП, пояснення ОСОБА_1 про відсутність у нього відповідного посвідчення водія є недостатніми для висновку про доведеність існування складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.126 КУпАП, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.

Відповідно до ст.18 КУпАП не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим Кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.

Посилання ОСОБА_1 на виконання ним бойового розпорядження будь-якими доказами не доведені та судом не враховуються, а тому саме по собі уведення на території України воєнного стану та перебування ОСОБА_1 на військовій службі у відповідному підрозділі ЗСУ не свідчить про виникнення у ОСОБА_1 у вказані у протоколі про адміністративне правопорушення час та місці стану крайньої необхідності.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 252, 280, 283, п.3 ч.1 ст.284, п.1 ст.247 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.126 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Березанський районний суд Миколаївської області особою, щодо якої її винесено, її захисником або законним представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: