Ухвала від 26.08.2025 по справі 127/26262/25

Cправа № 127/26262/25

Провадження № 1-кс/127/10531/25

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

Іменем України

26 серпня 2025 року м. Вінниця

Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання слідчого СВ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , про накладення арешту на майно, яке вилучено під час обшуку 20.08.2025, в рамках кримінального провадження № 12025020010001194 внесеного до ЄРДР 18.08.2025, за відсутності фіксації судового розгляду технічними засобами, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання слідчого ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором про накладення арешту на майно.

Клопотання мотивовано тим, що у провадженні слідчого перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025020010001194 від 18.08.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, у зв'язку із чим у органу досудового розслідування постала необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді накладення арешту на майно.

Під час розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що ОСОБА_4 , працюючи на посаді головного адміністратора центру обслуговування клієнтів № 8 Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Вінниця» (ЄРДПОУ 41835359, юридична адреса: м. Вінниця, вул. Пирогова, 131), обіймаючи посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, завдала матеріального збитку НЕК «Укренерго» на загальну суму 1 439 940,40 гривень за наступних обставин.

Статтею 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що правову основу функціонування ринку електричної енергії становлять Конституція України, цей Закон, закони України, серед яких зазначено Закон України «Про альтернативні джерела енергії».

Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: 1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; 2) правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку; 3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; 4) кодексом комерційного обліку; 5) правилами роздрібного ринку; 6) іншими нормативно-правовими актами. Правила ринку, кодекс системи передачі та кодекс комерційного обліку розробляються і адмініструються оператором системи передачі та затверджуються Регулятором.

Регулятором є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (п. 72 ч. 1 ст. 1 цього Закону).

Відповідно до п. 62 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не виключають професійну та /або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Статтею 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», закріплено перелік прав споживача, серед яких право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.

Цією ж статтею передбачено, що споживач також має право встановлювати такі генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії, зокрема:

побутові споживачі у своїх приватних домогосподарствах - генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру;

інші споживачі, у тому числі енергетичні кооперативи, - генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 150 кВт, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, з біомаси, біогазу, з гідроенергії, геотермальної енергії.

Встановлена потужність генеруючих установок таких споживачів не може перевищувати потужність, дозволену до споживання за договором про приєднання. Виробництво споживачами електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру здійснюється без відповідної ліцензії.

Приватні домогосподарства здійснюють продаж виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом постачальнику універсальних послуг. Інші споживачі, у тому числі енергетичні кооперативи, здійснюють продаж виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом гарантованому покупцю.

Приєднання генеруючих установок споживачів, у тому числі приватних домогосподарств, не повинно призводити до погіршення нормативних параметрів якості електричної енергії в мережі та безпеки постачання. Вимоги щодо умов та порядку будівництва, приєднання і експлуатації таких установок визначаються Кодексом системи розподілу та відповідним технічним регламентом.

Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 63 цього Закону постачальник універсальних послуг, серед іншого, зобов'язаний купувати електричну енергію, вироблену генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами, та у кожному розрахунковому періоді здійснювати пріоритетну оплату її вартості.

Згідно з ч. 6 вказаної статті постачальник універсальних послуг одночасно з виконанням обов'язку щодо купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом у приватних домогосподарств, величина встановленої потужності генеруючих установок яких не перевищує 50 кВт, надає оператору системи передачі послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.

Така послуга надається постачальником універсальних послуг виходячи з фактичних обсягів купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом у приватних домогосподарств.

Відповідно до п. 4.1.35 глави 4.1 розділу ІV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 № 310 Про затвердження кодексу систем розподілу, сумарна величина потужності встановлених у приватному домогосподарстві генеруючих установок, призначених для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та енергії вітру, не може перевищувати потужність таких установок, визначену Законом України «Про альтернативні джерела енергії», але не більше потужності, дозволеної до використання згідно з договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» "зелений" тариф - спеціальний тариф, за яким закуповується електрична енергія, вироблена на об'єктах електроенергетики, зокрема на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями);

Відповідно до ст. 9-1 вказаного Закону, "зелений" тариф встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), генеруючих установках приватних домогосподарств, споживачів, у тому числі енергетичних кооперативів, з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями).

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПPРЕЕ).

Так, пунктом 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ встановлено, зокрема, що:

генеруюча установка приватного домогосподарства (далі - генеруюча установка) - комплекс взаємопов'язаних устаткування і споруд, призначених для виробництва електричної енергії, перетвореної з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, які встановлені в межах приватного домогосподарства;

об'єкт побутового споживача - житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування;

побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об'єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію), у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об'єктів приватного домогосподарства, крім потреб підприємницької, господарської діяльності;

побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність);

приватне домогосподарство - об'єкт індивідуального побутового споживача, який належить до житлового фонду та може складатись із квартири, житлового будинку (частини будинку) та, за наявності електрифікованих споруд, будівель у межах однієї території (прибудинкової/присадибної ділянки житлового будинку), на якому електрична енергія використовується на побутові потреби відповідно до укладеного договору.

Згідно п. 14.1.129. Податкового кодексу України (у редакції від 28.03.2021) об'єкти житлової нерухомості - будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки. Згідно п. 14.1.129.1. одним із типів будівель, що віднесено до житлового фонду є житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень.

Статтею 356 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України визначено право спільної часткової власності. Так, власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

Згідно ч. 3 ст. 358 ЦК України кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

Відповідно до статті 367 ЦК України, у разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється.

Статтею 3 розділу І Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженої Постановою НКРЕКП від 27.02.2014 № 170, побутовий споживач має право:

1) встановлювати у своєму приватному домогосподарстві генеруючу установку (генеруючі установки), загальна величина встановленої потужності якої (яких) не перевищує 30 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією;

2) продавати електропостачальнику електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії його приватним домогосподарством.

Відповідно до п 1.2.8. ПРРЕЕ, постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Пунктом 13.7 вищезазначеного Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, у разі якщо об'єкт Споживача перебуває у власності (користуванні) кількох осіб, укладається один договір з одним із співвласників (користувачів) за умови письмової згоди всіх інших співвласників (користувачів), про що робиться відмітка в цьому Договорі.

Згідно з пунктом 11.3.1 ПРРЕЕ, індивідуальний побутовий споживач, що встановив у межах свого приватного домогосподарства генеруючу установку (генеруючі установки), призначену(-і) для перетворення енергії з енергії сонця та/або вітру в електричну енергію із сукупною встановленою потужністю, що не перевищує потужність відповідно до закону та дозволену потужність відповідно до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, має право здійснювати продаж виробленої електричної енергії відповідно до цих Правил на підставі договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством, що є додатком 2 до укладеного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, до умов якого побутовий споживач приєднався відповідно до цих Правил. Постачальник універсальних послуг не має права відмовити споживачу в купівлі за "зеленим" тарифом електричної енергії, виробленої генеруючою установкою (генеруючими установками) за умови, якщо її(їх) приєднання здійснено у порядку, встановленому Кодексом систем розподілу, та виконані вимоги цих Правил.

Крім того, згідно з пунктом 11.3.4. ПРРЕЕ, з метою продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом, виробленої генеруючою установкою приватного домогосподарства, побутовий споживач звертається до постачальника універсальних послуг із заявою-повідомленням про встановлення генеруючої установки за формою, наведеною в додатку 13 до цих Правил, до якої додає копію документа, яким визначено право власності чи користування (оренда, позичка, управління тощо) на об'єкт (житлову нерухомість), та копію паспорта точки розподілу (передачі) електричної енергії. У разі розміщення генеруючих установок у межах земельної ділянки приватного господарства споживач надає документ, яким визначено межі земельної ділянки (паспорт забудови земельної ділянки, технічний паспорт БТІ, правоустановчий документ тощо). У заяві-повідомленні побутовий споживач обов'язково зазначає банківські реквізити рахунка для перерахування коштів постачальником універсальних послуг за вироблену генеруючою установкою приватного домогосподарства за "зеленим" тарифом електричну енергію. Побутовий споживач може подати заяву-повідомлення про встановлення генеруючої установки та паспорт точки розподілу (передачі) електричної енергії до постачальника універсальних послуг особисто або через уповноваженого представника чи надіслати його поштою рекомендованим листом з описом вкладення.).

Згідно з пунктом 11.3.5. ПРРЕЕ, постачальник універсальних послуг під час отримання заяви-повідомлення про встановлення генеруючої установки зобов'язаний перевірити повноту інформації, зазначеної в документах, та зареєструвати її в день отримання за умови надання повного пакета документів.

У разі ненадання побутовим споживачем повної інформації та/або всіх документів, передбачених цими Правилами, постачальник універсальних послуг протягом 3 робочих днів з дня отримання заяви-повідомлення надає такому споживачу обґрунтовану відмову в її реєстрації.

Побутовий споживач, який отримав відмову, має право після усунення причин відмови повідомити про це постачальника та надати підтверджуючі документи.

Після отримання повного пакета документів постачальник реєструє заяву-повідомлення.

Таким чином, побутовий споживач за згодою усіх співвласників приватного домогосподарства має право встановити у своєму приватному домогосподарстві (за однією адресою) генеруючу установку (генеруючі установки), загальна величина встановленої потужності якої (яких) не перевищує 30 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією, за умови, що на об'єкті побутового споживача електрична енергія використовувалась для задоволення побутових потреб.

Недотримання вказаних умов при укладенні договорів на розподіл електричної енергії, а також в подальшому на постачання електричної енергії та про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством є порушенням сторонами цих договорів вимог законодавства, у тому числі, Правил роздрібного ринку електричної енергії.

У свою чергу, відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачальники універсальних послуг мають право отримувати компенсацію витрат на надання оператору системи передачі послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.

На виконання частини 8 статті 33 Закону оператор системи передачі відповідно до цього Закону виконує функції, пов'язані з покладенням на нього спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільного інтересу із збільшення частки виробництва енергії з альтернативних джерел, підвищення ефективності комбінованого виробництва електричної та теплової енергії, інших спеціальних обов'язків.

Оператор системи передачі для забезпечення загальносуспільних інтересів придбаває послуги, які надаються йому на обов'язковій основі суб'єктами ринку, визначеними відповідно до цього Закону, на підставі договору про надання послуг для забезпечення загальносуспільних інтересів, типова форма якого затверджується Регулятором.

З метою надання Послуг постачальники універсальних послуг укладають з оператором системи передачі договір про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел відповідно до типової форми, затвердженої постановою НКРЕКП від 26 квітня 2019 року № 641.

При цьому, витрати на виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел для приватних домогосподарств включено до складу структурі тарифів ПрАТ «НЕК «Укренерго» на послуги з передачі електричної енергії.

Таким чином, порушення порядку приєднання генеруючих установок замовників до мереж оператора системи розподілу призводить до зростання обсягів витрат постачальника універсальної послуги на купівлю електричної енергії за «зеленим» тарифом у приватних домогосподарств, що у свою чергу призводить до зростання вартості послуги з передачі електричної енергії ПрАТ «НЕК «Укренерго» та відшкодовується споживачами послуги відповідно до встановленого тарифу на послугу з передачі.

Згідно з пп. 5 пункту 5.3.2 ПРРЕЕ, постачальник універсальних послуг зобов'язаний купувати електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, встановлена потужність якої(-их) не перевищує встановлену відповідно до закону та дозволену до споживання відповідно до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (та підтверджується паспортом точки розподілу (передачі) електричної енергії) зі споживачем, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами.

Так, згідно ст. 4.2 Статуту ТОВ «Енера Вінниця» - предметом діяльності товариства, серед іншого є постачання, торгівля, виробництво та розподілення енергії.

Наказом директора ТОВ «Енера Вінниця» № 8-к від 29.12.2018 ОСОБА_4 призначено на посаду головного адміністратора центру обслуговування клієнтів №8

Відповідно до ст. 1.2. Положення про Центр обслуговування клієнтів № 8 ТОВ «Енера Вінниця» (далі - Положення), метою діяльності центру обслуговування клієнтів №8 (далі ЦОК) є здійснення господарської діяльності у Товаристві спрямованих на отримання прибутку за основними видами діяльності: постачання електричної енергії та постачання природного газу споживачам; задоволення соціально-економічних інтересів працівників, юридичних та побутових споживачів.

Згідно ст. 1.5. Положення, безпосереднє керівництво ЦОК№ 8 здійснює головний адміністратор. У разі тимчасової відсутності (хвороба, відпустка, інше), його обов'язки виконує інша особа згідно наказу по Товариству та довіреності на здійснення цих повноважень.

Згідно п.1.6. Положення, серед іншого ЦОК № 8 керується: Законами України «Про ринок електричної енергії», «Про ринок» Правилами роздрібного ринку електричної енергії, Кодексом систем розподілу, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, Кодексом системи передачі, постановами, розпорядженнями Кабінету Міністрів України, нормативними документами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, нормативними і інструктивними матеріалами Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Згідно п. 6.1. Положення, всі працівники ЦОК № 8 підпорядковуються заступнику директора та директору Товариства (у разі його хвороби, відпустки, тощо - особі, яка згідно наказу виконує його обовязки), безпосереднє керівництво ЦОК № 8 здійснює Головний адміністратор.

Відповідно до розділу 3 Положення, ЦОК № 8 в особі головного адміністратора здійснює наступні функції:

- п. 3.1.1. Укладає договори про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з юридичними та фізичними особами та додатки до вищезазначених договорів, додаткові угоди до договорів про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, а також документи, що підтверджують виконання даних договорів;

- п.3.1.4. Підписує листи, акти виконаних робіт, договори на виконані роботи, інші документи з відключення-підключення споживачів електричної енергії згідно договору про надання послуг з розподілу, укладеного між ТОВ «Енера Вінниця», та АТ «Укрзалізниця», між АТ «Вінницяобленерго» та ТОВ «Енера Вінниця»;

- п. 3.1.5. Забезпечує збір та надання первинних документів в Управління Товариства що стосуються приймання-передавання електричної енергії за «зеленим тарифом»;

- п. 3.1.6. Забезпечує збір та зберігання в паперовому вигляді первинних документів що стосуються приймання-передавання електричної енергії;

- п. 3.1.25. Організовує навчання, проведення інструктажів з питань охорони праці з підлеглим персоналом;

- п. 3.1.26. Організовує робочі місця відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці;

- п. 3.1.28. Надає консультації щодо змін в чинному законодавстві, а саме ЗУ «Про публічні закупівлі», ЗУ «Про ринок електричної енергії», ПРРЕЕ, інших;

- п. 3.1.30. Приймає вхідну та вихідну кореспонденцію (поштою, ел. поштою);

Відповідно до розділу 4 Положення, ЦОК № 8 головний адміністратор, серед іншого наділений наступними правами:

- п. 4.1.7. Вносити пропозиції директору про заохочення та притягнення до відповідальності працівників ЦОК № 8;

- п. 4.1.9. Вимагати від підлеглого персоналу виконання своїх посадових обов'язків;

Таким чином, ОСОБА_4 , будучи головним адміністратором Центру обслуговування клієнтів № 8 ТОВ «Енера Вінниця», обіймала посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто згідно ч. 3 ст. 18 КК України була службовою особою.

Так, відповідно до договорів купівлі-продажу №№ 331, 332 та 333 від 12.02.2021, посвідчених приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 придбали у ОСОБА_13 земельну ділянку з кадастровим номером 0521681406:07:002:0017, площею 0,25 га з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); земельну ділянку з кадастровим номером: 0521681406:07:002:0018, площею 0,3095 га з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства; та житловий будинок з господарськими будівлями, з житловою площею 28.1 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

В результаті вищевказаних дій вказані особи стали власниками приватного домогосподарства, 1/7 частки права спільної часткової власності об'єктів нерухомого майна у кожного співвласника, без наміру постійного там проживання, оскільки згідно акту проведення візуального огляду

ТОВ «Вінстратегія-будтехекспертиза» від 20.10.2023 будинок є непридатним до нормальної експлуатації, тобто є непридатним для проживання.

Відповідно до положень статті 4 Житлового кодексу України жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд) утворюють житловий фонд.

Жилий будинок відповідно визначень наведених у наказі «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» від 17.05.2005 № 676, затвердженому Державним комітетом з питань житлово-комунального господарства - це будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, установлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного в ній проживання.

У подальшому, відповідно до договору дарування від 28.04.2021, ОСОБА_12 подарував свою 1/7 частку домогосподарства ОСОБА_14 .

Так, ОСОБА_6 , спільно з рештою співвласників домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , в порушення вищевказаних нормативно-правових актів, що регулюють встановлення генеруючих установок та підключення до оператора системи розподілу, отримано технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж АТ «Вінницяобленерго» електроустановок житлового будинку (частини житлового будинку), та 14.06.2021 подано до центру обслуговування клієнтів ТОВ «Енера Вінниця» 7 заяв про укладання договору про постачання електричної енергії, до якої додано підтверджуючі документи щодо виконання приєднання до мереж АТ «Вінницяобленерго» та документи про право власності на домоволодіння без будь-яких документів, що б підтверджували виділ частки домоволодіння в натурі, присвоєння окремих поштових адрес та заяв про надання згоди інших співвласників домоволодіння.

Цього ж дня, ОСОБА_15 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Енера Вінниця» будучи службовою особою, перебуваючи на своєму робочому місці, що за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 131, та уклав від імені ТОВ «Енера Вінниця» з однієї сторони та ОСОБА_6 договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 169550203 від 14.06.2021 про постачання електричної енергії до житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

В подальшому, 30.06.2021 ОСОБА_15 за адресою: АДРЕСА_2 від імені ТОВ «Енера Вінниця» з однієї сторони та співвласниками домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 та ОСОБА_10 з іншої, на підставі договорів про постачання електричної енергії, укладених в порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, укладено 7 договорів на купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством за однією адресою (Вінницька область, Калинівський р-н, с. Камяногірка, вул. Садова, 59).

Внаслідок неналежного виконання своїх посадових обов'язків ОСОБА_4 , з червня 2021 року вищевказане домогосподарство почало генерувати в електромережу електричну енергію, за яку до серпня 2023 року нараховано та виплачено грошові кошти ОСОБА_7 у сумі 248 418,64 грн., ОСОБА_9 у сумі 238 448,56 грн., ОСОБА_14 у сумі 232 654,66 грн., ОСОБА_10 у сумі 242 251,74 грн., ОСОБА_7 у сумі 248 418,64 грн., ОСОБА_16 у сумі 244 922,94 грн. та ОСОБА_8 у сумі 233 243,86 грн., чим ПрАТ «НЕК «Укренерго» заподіяно загальної шкоди на загальну суму 1 439 940,40 гривень.

20.08.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уповноваженими особами СВ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

20.08.2025 слідчим СВ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області на підставі ухвали слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області проведено обшук за адресою: Вінницька область, м. Калинівка, вул. Промислова, 16, в приміщенні ЦОК № 8 ТОВ «Енера Вінниця», об'єкт, який належить гром. ОСОБА_4 , а саме: один мобільний телефон марки Redmi Note 11, imei1: НОМЕР_1 , imei2: НОМЕР_2 , в якому наявна одна сім-картка з номером: НОМЕР_3 , який поміщено до спеціального пакету PSP 1456275.

Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст. 131, 171 КПК України, тому слідчий просив слідчого суддю клопотання задовольнити.

В судове засідання слідчий не з'явився, завчасно подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність.

Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Так, згідно ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

В силу ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.

Відповідно до ч. 1 ст. 172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

В рамках кримінального провадження № 12025020010001194 від 18.08.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, під час проведення обшуку виявлено та вилучено майно, яке є предметом кримінального правопорушення.

З огляду на вищенаведене, а також враховуючи те, що майно, яке було вилучене під час обшуку є предметом кримінального правопорушення, може бути використаний як доказ під час досудового розслідування кримінального провадження, з метою з'ясування дійсних обставин події кримінального правопорушення, а також з метою унеможливлення подальшого відчуження вказаного майна на час досудового розслідування та забезпечення схоронності даного майна, тому слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слідчого СВ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , про накладення арешту на майно, підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. 131, 132, 170, 171, 172, 174, 175 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт на майно, яке вилучено під час обшуку 20.08.2025, за адресою: АДРЕСА_3 , а саме:

один мобільний телефон марки Redmi Note 11, imei1: НОМЕР_1 , imei2: НОМЕР_2 , в якому наявна одна сім-картка з номером: НОМЕР_3 , який поміщено до спеціального пакету PSP 1456275.

Виконання та контроль за виконанням ухвали суду покласти на слідчого СВ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 .

Зобов'язати слідчого повідомити заінтересованих осіб про накладання арешту на вищевказане майно.

Арешт майна може бути скасований - підозрюваним, обвинуваченим, їх захисником, законним представником, іншим власником або володільцем майна, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, за їх клопотанням до суду про скасування арешту майна повністю або частково.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, однак її оскарження не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя Вінницького міського суду

Вінницької області ОСОБА_17