ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
09.09.2025Справа № 910/4207/24
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Мандриченка О.В., розглянувши у порядку письмового провадження, без повідомлення сторін,
заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Авамет";
про зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду.
У справі № 910/4207/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авамет";
до Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом";
про стягнення 287 793,76 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Авамет" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом, в якому просить стягнути з Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" 243 467,56 грн інфляційних втрат та 44 326,20 грн 3% річних.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.08.2024 у справі № 910/4207/24, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 27.11.2024, позов задоволено повністю, а саме: стягнути з Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м. Київ, вул. Назарівська, буд. 3, ідентифікаційний код 24584661) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Авамет" (49019, м. Дніпро, пр. Свободи, буд. 89 А, ідентифікаційний код 40027997) 243 467 грн 56 коп. інфляційних втрат, 44 326 грн 20 коп. 3% річних та 3 454 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
На виконання вказаного рішення суду, 04.12.2024 видано відповідний наказ.
30.07.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю "Авамет" подало до господарського суду заяву, в якій просить зобов'язати керівника Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" Котіна Петра Борисовича подати до суду звіт про виконання рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2024 у справі № 910/4207/24.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.07.2025 від 31.07.2025 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Авамет" про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення у справі № 910/4207/24 задоволено повністю, а саме зобов'язано керівника Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м. Київ, вул. Назарівська, буд.3, ідентифікаційний код 24584661) у тридцятиденний строк з дня отримання даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2024 у справі №910/4207/24.
29.08.2025 до господарського суду від Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі також - АТ "НАЕК "Енергоатом") надійшов звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 3453 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні за правилами статті 342 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про розгляд звіту Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" виконання рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2024 у справі №910/4207/24 в порядку письмового провадження.
Згідно із ч. 1 ст. 3454 Господарського процесуального кодексу України, за наслідками розгляду звіту боржника суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 3452 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду не зупиняє її виконання.
Частиною 2 статті 3454 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо боржником не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються боржником для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 3453 цього Кодексу.
Обґрунтовуючи поданий звіт, Акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" стверджує про неможливість виконання рішення у даній справі з огляду на кризу неплатежів на ринку електроенергії між учасниками ринку і, як наслідок, накопичення боргів, повномасштабне вторгнення, постійні ракетні обстріли енергетичного сектору країни, окупація найбільшої атомної станції та необхідність виконання соціальної функції, покладеної на товариство державою.
Загальновідомим є факт того, що через масові ракетні удари з боку російської федерації по об'єктам інфраструктури України, їх пошкодженням, в нашій країні існує проблема з енергопостачанням. У зв'язку із дефіцитом потужності енергоносіїв були запроваджені аварійні, планові та непланові відключення електроенергії у багатьох містах і селах України. Тоді як, метою діяльності Акціонерного товариства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом» є безпечне та надійне виробництво електроенергії задля енергетичної безпеки, енергонезалежності, безпеки життєдіяльності персоналу та населення, сталого розвитку економіки та без вуглецевого енергетичного майбутнього України.
Акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" створено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про створення Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" №1268 від 17.10.1996 на базі майна атомних електростанцій та їхніх інфраструктур - ВО "Запорізька АЕС", ВО "Південноукраїнська АЕС", ВО "Чорнобильська АЕС", ВО "Рівненська АЕС", ВО "Хмельницька АЕС" та забезпечує більше 55 % потреби України в електроенергії.
Основні види економічної діяльності детально викладено у статуті АТ "НАЕК "Енергоатом", зокрема: Підприємство утворено з метою виробництва електричної енергії, забезпечення безпечної експлуатації та підвищення ефективності роботи атомних електростанцій, безпеки під час будівництва, введення в експлуатацію та зняття з експлуатації ядерних установок, безперебійного енергопостачання суб'єктів господарювання та населення, а також у межах своєї компетенції забезпечення постійної готовності України до швидких ефективних дій у разі виникнення аварій на підприємствах атомної енергетики, радіаційних аварій у промисловості, дотримання вимог ядерного законодавства, норм та правил з ядерної та радіаційної безпеки.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1268 від 17.10.1996 на АТ "НАЕК "Енергоатом" покладено функції експлуатуючої організації. Завданнями Енергоатому є безпечне виробництво електроенергії, підвищення рівня безпеки діючих енергоблоків АЕС та продовження терміну їх експлуатації, будівництво енергоблоків АЕС та зняття їх з експлуатації, придбання свіжого і вивезення відпрацьованого ядерного палива, створення національної інфраструктури поводження з опроміненим ядерним паливом, фізичний захист ядерних установок та ядерних матеріалів, підготовка і підвищення кваліфікації персоналу, вирішення соціальних питань працівників тощо.
АТ "НАЕК "Енергоатом" входить до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (постанова Кабінету Міністрів України №83 від 04.03.2015 "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави") та належить до суб'єктів господарської діяльності, у власності та користуванні яких є об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до вимог Закону України “Про об'єкти підвищеної небезпеки».
Крім того, при переході на новий ринок електричної енергії з 01.07.2019 ДП "Енергоринок" накопичило майже 12 млрд грн заборгованості перед АТ "НАЕК "Енергоатом".
Незважаючи на наявність механізму погашення такої заборгованості, яка визначена Законом України від 17.06.2020 № 719-IХ "Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії", законами України про державний бюджет на 2021-2025 роки дію статей цього Закону призупинено.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії" на АТ "НАЕК "Енергоатом" покладено спеціальні обов'язки із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (далі - ПСО). Виконання спеціальних обов?язків є соціальною місією АТ "НАЕК "Енергоатом", яка покладена на товариство державою, з метою утримання доступної ціни на електричну енергію для населення держави.
Наразі боржник покриває близько 90% загальнодержавних обсягів фінансового навантаження, необхідного для виконання спеціальних обов'язків, у зв'язку з чим АТ "НАЕК "Енергоатом" фінансові витрати в межах виконання таких зобов'язань, так, за результатами 2022 року співвідношення витрат на послугу ПСО до чистого доходу товариства становило 65,3%, у 2023 році - 65,4%, у 2024 році - 52,8%.
В умовах зменшення споживання електричної енергії, окупації Запорізької АЕС, систематичного пошкодження рф мережевої енергетичної інфраструктури внаслідок триваючої широкомасштабної збройної агресії рф проти України значно скоротились обсяги реалізації товариством електроенергії.
Відпуск електроенергії товариства за 2022 рік був на 26,2% (20,6 млрд кВт*год) меншим, ніж передбачалося Прогнозним балансом електроенергії ОЕС України, затвердженим 11.11.2021, а товарний відпуск електроенергії за 2023 рік скоротився на 18,5% (11,0 млрд кВт*год) у порівнянні з 2022 роком.
Внаслідок збройної агресії рф та окупації Запорізької АЕС товариство у 2022-2023 роках не могло повною мірою виконувати ПСО. Так, станом на 31.12.2022 заборгованість ДП "НАЕК "Енергоатом" за послугу ПСО становила 20 730 млн грн, а станом на 31.12.2023 - 17 053 млн гривень.
У 2022-2023 роках відбулося стрімке зменшення надходжень грошових коштів від продажу електричної енергії, виникли взаємні неплатежі на ринку електричної енергії між його учасниками і, як наслідок, накопичення боргів.
У зв'язку з цим фінансування за всіма укладеними договорами та зобов'язаннями здійснювалось з урахуванням фактичних розрахунків за відпущену електричну енергію, що було недостатнім для забезпечення виконання всіх фінансових зобов'язань у встановлені терміни.
Суд вказує, що боржник є експлуатуючою організацією (оператором) ядерних установок атомних електростанцій України, а питання забезпечення безпеки ядерних установок, зокрема питання фінансування експлуатації та їх безпеки згідно з Конвенцією про ядерну безпеку та Законом України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", є найвищими пріоритетними цілями діяльності.
Таким чином, для забезпечення стабільної роботи АЕС, фінансові ресурси насамперед спрямовуються на оплату ядерних матеріалів, фінансування заходів з підвищення ядерної і радіаційної безпеки, оплату податків та виплату заробітної плати.
Так, за період з 27.11.2024 до 19.08.2025 за напрямом діяльності "Ремонт" боржником укладено понад 1200 договорів на суму більше 2,5 млрд грн, із зазначеного обсягу сплачено більше 1,8 млрд гривень. Залишок по оплаті складає більше 222 млн, решта - не підійшов термін оплати за виконані послуги/поставлені ТМЦ.
За напрямом діяльності "Капітальні інвестиції, придбання основних засобів, обладнання" за період з 27.11.2024 до 19.08.2025 укладено понад 250 договорів на суму більше 1,3 млрд грн, із зазначеного обсягу сплачено більше 400 млн грн.
Усього за вказаним напрямом за період з 27.11.2025 до 19.08.2025 здійснено платежів у загальному обсязі понад 1,1 млрд грн, фактично сплачено за всіма укладеними договорами більше 800 млн гривень.
Неоплачений залишок станом на 19.08.2025 за укладеними договорами складає майже 400 млн грн, з яких кредиторська заборгованість з простроченим терміном оплати становить близько 250 млн гривень.
Також за період з 27.11.2024 до 19.08.2025 загальна сума фінансових витрат АТ "НАЕК "Енергоатом" на закупівлю ядерного палива становила більше 11 млрд гривень.
Крім того, суд вказує, що після відкриття виконавчого провадження № 76826566 державним виконавцем було винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій на підставі абзацу двадцять другого пункту 102 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження".
Проте відповідно до наказу Мінстратегпрому від 26.06.2025 № 84 "Про виключення Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" з переліку підприємств, які є боржниками у виконавчих провадженнях, вчинення виконавчих дій за якими зупиняється у період воєнного стану" боржника виключено з переліку підприємств, які є боржниками у виконавчих провадженнях, вчинення виконавчих дій за якими зупиняється у період воєнного стану.
Враховуючи це, 10.07.2025 головним державним виконавцем Савчуком К.П. було винесено постанову про поновлення вчинення виконавчих дій у межах виконавчого провадження № 76826566 на підставі частини п'ятої статті 35 Закону України "Про виконавче провадження".
Таким чином, тривалий час наказ Господарського суду міста Києва від 04.12.2024 № 910/4207/24 не виконувався в примусовому порядку органом ДВС, але на сьогодні вчинення виконавчих дій було поновлено державним виконавцем після усунення обставин, що стали підставою для зупинення.
А відтак, суд погоджується з тим, що вказані обставини є такими, що погіршують фінансове становище боржника та ускладнюють можливість виконання рішення суду.
На переконання суду, господарська та фінансова діяльність відповідача в умовах воєнного стану має першочергове спрямування на забезпечення потреб обороноздатності держави, що значною мірою перешкоджає виконувати, зокрема, грошові зобов'язання підприємства.
Вказані обставини носять об'єктивний характер неможливості виконання рішення суду у даній справі і є обґрунтованими, які ускладнюють його виконання, а відтак у суду відсутні підстави для відмови у прийнятті звіту.
Частиною 7 статті 3454 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але боржником судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 3452 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 3452 Господарського процесуального кодексу України статті встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання боржником відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За таких обставин, суд дійшов висновку про прийняття звіту та встановлення нового строку для подання звіту відповідно до частини третьої статті 3452 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 234, 3453, 3454 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -
1. Прийняти звіт Акціонерного товариства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом» про виконання рішення у справі №910/4207/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Авамет» до Акціонерного товариства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом» про стягнення 287 793,76 грн.
2. Зобов'язати керівника Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, м. Київ, вул. Назарівська, буд.3, ідентифікаційний код 24584661) у строк до 09.12.2025 подати до суду звіт про виконання рішення Господарського суду міста Києва від 27.08.2024 у справі №910/4207/24.
3. Попередити керівника Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про застосування заходу процесуального примусу у виді штрафу, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та підлягає оскарженню.
Суддя О. В. Мандриченко