03 вересня 2025 року м. Харків Справа № 905/482/25
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Тихий П.В., суддя Плахов О.В. , суддя Хачатрян В.С.
за участю секретаря судового засідання Березки О.М.,
представники учасників справи в судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Покровської міської ради Донецької області (вх.№1749Д/1-43) на рішення Господарського суду Донецької області від 22.07.2025 (суддя М.В. Хабарова, повний текст складено 28.07.2025) у справі №905/482/25
за позовом Покровської міської ради Донецької області, м. Дніпро,
до Товариства з обмеженою відповідальністю “РСІ», м. Мирноград, Донецька обл.,
третя особа Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області, м. Покровськ, Донецька обл.
про стягнення 1 717 791,88 грн,
Покровська міська рада Донецької області звернулась до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “РСІ» заборгованості з орендної плати за Договором оренди землі від 24.03.2010 у розмірі 1717791,88 грн за період 01.01.2022 по 01.08.2024.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 22.07.2025 по справі №905/482/25 позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість у розмірі 1068383,23 грн та судовий збір у розмірі 16027,00 грн. В іншій частині позову відмовлено.
В обґрунтування вказаного рішення суд зазначив, що відповідач у період з 26.04.2022 (дата набрання чинності наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України), був звільнений від обов'язку щодо сплати Покровській міській раді орендної плати за договором оренди землі.
До Східного апеляційного господарського суду 08.08.2025 в системі "Електронний суд" від Покровської міської ради Донецької області надійшла апеляційна скарга, в якій заявник просить суд скасувати вищевказане рішення в частині стягнення з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “РСІ» м. Покровськ про стягнення заборгованості у розмірі 1 717 791,88 грн. та ухвалити нове рішення, яким задовільнити позовні вимоги в повному обсязі та стягнути з відповідача на користь позивача суму заборгованості у розмірі 1 717 791,88 грн. за оренду земельної ділянки; судові витрати стягнути з відповідача.
В обґрунтування скарги заявник зазначає наступне:
- Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022» не є нормативним актом Кабінету Міністрів України, що був визначений пунктом 69.14 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», таким чином, цей наказ не може застосовуватись для питань звільнення від сплати податків, у тому числі плати за землю;
- тільки з прийняттям Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023 було врегульовано розбіжності, що дозволило застосовувати постанову Кабінету Міністрів України № 1364 для випадків, визначених Податковим кодексом України, а саме, змінено механізм визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - Перелік територій). Згідно з Законом Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку 14№ 3050-ІХ) (пункт до вказаних змін - перелік мав визначатися Кабінетом Міністрів України). Таким чином, підстави для застосування постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 та, відповідно, Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 для визначення підстав для звільнення від плати за землю до моменту набрання чинності Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023 - 06.05.2023 були відсутні, а висновок суду, що територія Покровської міської територіальної громади (у спірний період) відноситься до території, на яких ведуться бойові дії, є необґрунтованим;
- з відповідною пропозицією щодо змін умов договору стосовно сплати орендної плати відповідач до позивача не звертався, тому відповідач зобов'язаний виконувати договір відповідно до його умов та закону.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями Східного апеляційного господарського суду від 11.08.2025 справу №905/482/25 передано на розгляд суду у складі колегії суддів: головуючий суддя Тихий П.В., суддя Плахов О.В., суддя Хачатрян В.С.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 13.08.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Покровської міської ради Донецької області на рішення Господарського суду Донецької області від 22.07.2025 у справі №905/482/25. Витребувано з Господарського суду Донецької області матеріали справи №905/482/25. Встановлено строк відповідачу та третій особі для подання відзиву на апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня вручення вказаної ухвали. Призначено справу до розгляду на "03" вересня 2025 р. о 12:30 годині у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, проспект Незалежності, 13, 1-й поверх, в залі засідань № 132.
Учасники справи, належним чином повідомлені про розгляд справи, не скористалися своїм процесуальним правом на участь представників у судовому засіданні 03.09.2025.
Враховуючи, що явка представників учасників справи в судове засідання не визнавалася обов'язковою, а також з огляду на положення ч. 11 - 13 ст.270 ГПК України, колегія суддів дійшла висновку про те, що неявка представників учасників справи у судове засідання не перешкоджає розгляду апеляційної скарги.
Згідно із ст.269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Судова колегія, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, зазначає наступне.
24.03.2010 між Красноармійською міською радою (назву змінено на Покровську міську раду Донецької області) (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «РСІ» (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого, орендодавець на підставі рішення міської ради №5/47-49 від 19.02.2010 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером: 1413200000:12:039:0002 для реконструкції існуючих будівель та споруд молокозаводу під промислову базу, яка знаходиться: м.Красноармійськ, вул.Аграрна, 1.
Відповідно до п. 2 Договору оренди в оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,7685 га.
На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна будівлі та споруди, а також інші об'єкти інфраструктури під'їзним шляхом є асфальтова дорога (п.3 Договору оренди).
Згідно з п. 5 Договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4365023,95 грн.
Пунктом 8 Договору оренди встановлено що Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 9 Договору оренди оренда плата за земельні ділянки приватної власності, а також за земельні ділянки державної або комунальної власності також із вказівкою процентів нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку вноситься орендарем за рік у розмірі 130950,72 грн - 75,67 грн * 57685 кв.м *3.0%.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженим Кабінетом Міністрів України формам, які заповнюються під час заключення або змін умов договорів або продовження його дії.
Пунктом 11 Договору оренди визначено, що орендна плата вноситься щомісячно - 10912,56грн.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі унаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки без вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом (п.13 Договору оренди).
Відповідно до п.п. 15, 16 Договору оренди земельна ділянка передається в оренду для реконструкції існуючих будівель та споруд під промислову базу; цільове призначення земельної ділянки складське господарство.
Згідно з п. 43 Договору оренди цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір підписано сторонами та скріплено їх печатками. Договір зареєстрований Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі вчинено запис від 29.04.2010 за №0410159001.
Позивач передав, а відповідач прийняв в оренду строком на 49 років земельну ділянку площею 5,7685 га з кадастровим номером 1413200000:10:039:0002; земельна ділянка розташована у м.Красноармійську, вул. Аграрна, 1 із земель промисловості Красноармійської міської ради; цільове використання земельної ділянки - реконструкція існуючих будівель та споруд молокозаводу під промислову базу; земельна ділянка - забудована; основним під'їзним шляхом є асфальтована дорога на підтвердження чого до матеріалів справи позивачем надано акт приймання - передачі земельної ділянки.
До матеріалів справи позивачем також надано акт встановлення в натурі меж земельної ділянки від 12.03.2010.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав № 424348025 від 28.04.2025, земельна ділянка 1413200000:12:039:0002, перебуває у комунальній власності Покровської територіальної громади Донецької області.
Право відповідача оренди земельної ділянки 1413200000:12:039:0002 за договором б/н від 24.03.2010 зареєстровано 02.07.2024, номер запису про інше речове право 55785491, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав № 386150232 від 09.07.2024.
Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка проводилась станом на 2016 рік, нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:12:039:0002, яка розташована у м.Покровськ, вул.Аграрна, 1 (площею 57685 м2) становить 18232386,65 грн, дата формування витягу 11.05.2021.
Головне управління державної податкової служби у Донецькій області звернулося із листом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області «Про несплату орендної плати за земельні ділянки комунальної власності» (вих.№1866/5/05-99-04-10 від 10.05.2025), в якому наведено перелік платників, які не задекларували та не сплатили у 2022-2024 орендну плату, серед яких ТОВ «РСІ».
Стверджуючи, що відповідач не виконав умови договору оренди в частині повної та своєчасної оплати за орендоване майно, позивач звернувся з позовом до суду про стягнення заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2022 по 01.08.2024.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 22.07.2025 по справі №905/482/25 позовні вимоги задоволено частково (з наведених вище підстав).
Апеляційний господарський суд, переглядаючи у апеляційному порядку оскаржуване судове рішення, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.
Предметом позову в даній справі є вимога про стягнення заборгованості з орендної плати за земельну ділянку комунальної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України “Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.
За приписами ст. 1 Закону України “Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Положення означеної статті кореспондуються з статтею 93 Земельного кодексу України.
Згідно зі ст. 13 Закону України “Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Приписами ст. 21 Закону України “Про оренду землі» встановлено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтями 24, 25 Закону України “Про оренду землі» передбачені права та обов'язки орендодавця та орендаря, зокрема, орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт, а орендодавець у свою чергу - має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно зі ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Такий висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18. Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України "Про оренду землі", необхідно враховувати і вимоги ПК України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Положеннями п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
З урахуванням положень статті 288 Податкового кодексу України і статей 15, 21 Закону України “Про оренду землі» нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2016 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1413200000:12:039:0002 становить 18232386,65 грн. Витяг сформовано 11.05.2021.
Позивач надав до матеріалів справи розрахунок, згідно з яким заборгованість за зобов'язанням по оплаті за користування землею комунальної власності за договором оренди землі від 24.03.2010 становить: за 2022 рік - 601668,76 грн; за 2023 рік - 691919,07 грн; за період з 01.01.2024 по 01.08.2024 - 424204,05 грн.
Місцевим господарським судом встановлено, що, враховуючи умови, встановлені для розрахунку орендної плати за договором, орендна плата за 2022 рік становить 601668,76 грн (50139,06 грн/місяць); за 2023 рік - 691919,07 грн (57659,92 грн/місяць); за 2024 рік - 727206,94 грн (60600,58 грн/місяць); позивачем заявлено до стягнення заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2022 по 01.08.2024.
Разом з тим, судом першої інстанції обґрунтовано враховано наступне.
Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022 доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. Такі зміни набрали чинності 17.03.2022.
Отже, на законодавчому рівні встановлено тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Відповідно до редакції п.69.14 Податкового кодексу України, введеної у дію 17.03.2022 року, з цієї дати означене спеціальне право, яке за своєю суттю опосередковує гарантії підприємництва в умовах запровадженого особливого режиму воєнного, надзвичайного стану, встановлено і надано у відповідності до п. 8 ст. 92 Конституції України та в силу цієї ж норми Основного Закону не може бути скасовано інакше, ніж відповідним Законом або у визначеному таким Законом порядку.
Земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:12:039:0002 розташована у м.Покровськ.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 “Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789). Зазначений Перелік набрав чинності 26.04.2022.
Покровська міська територіальна громада була включена до вказаного Переліку.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України №309 від 22.12.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 “Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за № 453/37789 (із змінами). Дата набрання наказом чинності - 27.12.2022.
Покровська міська територіальна громада відповідно до Переліку (у редакції чинній на час спірного періоду) віднесена до території можливих бойових дій та не містить дати припинення можливості бойових дій.
Згідно з частиною 1 постанови Кабінету Міністрів України №1364 “Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06.12.2022, території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.
Прирівнювання територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, до територій, на яких ведуться бойові дії, не застосовується до:
-зупинення вчинення виконавчих дій, заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень у випадках, установлених пунктом 10-2 розділу XIII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про виконавче провадження»;
-надання доступу користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції;
-цілей реалізації положень пунктів 8-16 розділу IV “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про споживче кредитування».
Таким чином, Покровська міська територіальна громада є територією, на якій ведуться (велися) бойові дії та відповідно підпадає під критерії суб'єктів, які відповідно до п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX, які не сплачують орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності.
В подальшому, Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-ІХ від 11.04.2023 внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Вказані зміни набрали чинності 06.05.2023.
З набранням чинності наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 16.09.2024 № 293 “Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Покровську міську територіальну громаду віднесено до зони активних бойових дій.
Апелянт посилається на те, що Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022» не є нормативним актом Кабінету Міністрів України, що був визначений пунктом 69.14 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», таким чином, цей наказ не може застосовуватись для питань звільнення від сплати податків, у тому числі плати за землю, і тільки з прийняттям Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023 було врегульовано розбіжності, що дозволило застосовувати постанову Кабінету Міністрів України № 1364 для випадків, визначених Податковим кодексом України, а саме, змінено механізм визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - Перелік територій). Згідно з Законом Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку 14№ 3050-ІХ) (пункт до вказаних змін - перелік мав визначатися Кабінетом Міністрів України). Таким чином, на думку заявника скарги, підстави для застосування постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 та, відповідно, Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 для визначення підстав для звільнення від плати за землю до моменту набрання чинності Закону України № 3050-ІХ від 11.04.2023 - 06.05.2023 були відсутні, а висновок суду, що територія Покровської міської територіальної громади (у спірний період) відноситься до території, на яких ведуться бойові дії, є необґрунтованим.
Стосовно вказаних тверджень, колегія суддів зазначає таке.
Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд в постанові від 23.04.2025 у справі №916/5400/23 виснував, що положення пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України є чіткими, зрозумілими за своїм змістом і передбачають вичерпний перелік умов звільнення від обов'язку сплачувати плату за землю, серед яких визначальним є перебування земельної ділянки на територіях активних бойових дій або тимчасової окупації (п. 6.23 постанови).
У постанові від 25.02.2025 Верховний Суд дійшов висновку, що з огляду на положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, відповідач мав право у спірний період не сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, які розташована в місті Запоріжжя.
Тому вищенаведені твердження заявника скарги в даній справі №905/482/25, на думку колегії суддів, ґрунтуються на довільному та формальному тлумаченні змісту відповідних нормативно-правових актів.
Натомість місцевий господарський суд, із посиланням на вищенаведені положення ст.58 Конституції України, дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач у період з 26.04.2022 (дата набрання чинності наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змінами до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України), був звільнений від обов'язку щодо сплати Покровській міській раді орендної плати за договором оренди землі.
Апелянт зазначає також, що з відповідною пропозицією щодо змін умов договору стосовно сплати орендної плати відповідач до позивача не звертався, тому відповідач зобов'язаний виконувати договір відповідно до його умов та закону.
Проте, як було встановлено вище, у даному випадку відповідач є звільненим від сплати орендної плати у вищевказаний період саме в силу вимог закону - положень пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що вимоги позивача про стягнення з відповідача орендної плати у розмірі 1717791,88 підлягають частковому задоволенню у розмірі 1068383,23 грн.
Під час апеляційного провадження заявником скарги не наведено доводів, що спростовували б вищенаведені висновки суду першої інстанції.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006). Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент.
З огляду на викладене, враховуючи, що місцевий господарський суд забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи та дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, а також те, що доводи апелянта не є підставою для скасування рішення суду, ухваленого з дотриманням норм процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.
Керуючись ст. 269, 270, п. 1 ст. 275, ст. 276, ст. 282 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Покровської міської ради Донецької області залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Донецької області від 22.07.2025 у справі №905/482/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку, передбаченому статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 10.09.2025.
Головуючий суддя П.В. Тихий
Суддя О.В. Плахов
Суддя В.С. Хачатрян