Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/1044/25
Провадження по справі № 3/514/567/25
01 вересня 2025 року с-ще Бессарабське
Тарутинський районний суд Одеської області
у складі головуючого судді - Кирилюк І.М.,
розглянувши матеріали протоколу, які надійшли з відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Вознесенівка Тарутинського району Одеської області, громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючого, до адміністративної відповідальності не притягувався
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №003658Е від 05.06.2025 р., складеним помічником начальника ВПС - начальником відділення ОСОБА_2 , 05.06.2025 об 11 год 00 хв прикордонним» Прикордонний патруль» спільно з представниками НПУ, НГУ на напрямку н.п. Вознесенка Друга (Україна) - Українка (РМ) в районі прикордонного знаку №0689 на відстані 2700 м від лінії державного кордону було виявлено громадянина України ОСОБА_3 , який в порушення вимог ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (у чинній редакції) здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску. Своїми діями ОСОБА_3 скоїв адміністративне правопорушення відповідність за яке передбачена ст. 204-1 ч. 1 КУпАП.
В перше судове засідання, призначене на 15.08.2025 ОСОБА_1 не з'явився, про час, день та місце судового розгляду справи повідомлений.
14 серпня 2025 року на адресу суду надійшло клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Китаєвої О.А. (яка діє на підставі ордера серія ВН №1559942 від 14.08.2025 та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю) про відкладення розгляду справи та надання строку для ознайомлення з матеріалами адміністративного правопорушення.
У справі була оголошена перерва до 01.09.2025.
21 серпня 2025 року за вх. №4008 на адресу суду від представника ОСОБА_1 - адвоката Китаєвої О.А. надійшли заперечення на протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , оскільки обставини справи, викладені у протоколі, не відповідають дійсності, а саме 05.06.2025 о 09.00 год він був затриманий спільним нарядом Національної гвардії України, прикордонної служби у центрі населеного пункту с. Вознесенка Друга між будівлями Вознесенської Другої гімназії з дошкільним відділенням та початковою школою Буджацької селищної ради Болградського району Одеської області, вул. Верхня, 2 та продуктовим магазином « ІНФОРМАЦІЯ_4 », розташований по вул. Шевченка Т.Г. Вказана локація не перебуває в межах прикордонної смуги, будь-які прикордонні знаки відсутні. Також, зазначила, що у фабулі протоколу (суть адміністративного правопорушення) зазначено прізвище - ОСОБА_3 , а протокол складений стосовно ОСОБА_1 . Просила справу провадженням закрити. Крім цього, надала характеризуючи матеріали стосовно ОСОБА_1 (ксерокопію свідоцтва про шлюб, ксерокопію свідоцтва про народження дитини, позитивну характеристику з місця проживання, довідку з ІНФОРМАЦІЯ_5 (в/ НОМЕР_1 ) від 08.08.2025 №7324 про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в ІНФОРМАЦІЯ_5 (в/ НОМЕР_1 ).
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, врахувавши надані адвокатом Китаєвою О.А. заперечення на протокол про адміністративне правопорушення суд дійшов до таких висновків.
Статтею 204-1 КУпА встановлено, що перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади є адміністративним правопорушенням.
Об'єктом такого адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони державного кордону.
Державний кордон України - є лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України - суші, вод, надр, повітряного простору (ст.1 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (у чинній редакції - далі Закон № 1777-XII).
Режим державного кордону - це порядок перетинання державного кордону України плавання і перебування суден та кораблів у територіальному морі та внутрішніх водах України, заходження у внутрішні води і порти України та перебування в них, утримання державного кордону України, провадження різних робіт, промислової та іншої діяльності на державному кордоні України (ст. 8 Закону № 1777-XII).
Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством (ст. 9 Закону№1777-XII).
У прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, встановлюється прикордонний режим, який відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України, зокрема, регламентує правила в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб (частина 1 статті 23 Закону №1777-XII).
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів від 27 липня 1998 року № 1147 «Про прикордонний режим» (у чинній редакції, далі - Постанова №1147) прикордонний режим встановлюється, зокрема в межах прикордонної смуги (завширшки 5 км вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках і вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм прикордонну, але не менше від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд) та прикордонних районах (визначаються, як правило, у межах території району, міста, селища та села, прилеглої до державного кордону або до узбережжя моря, що охороняється органами Державної прикордонної служби, а також у межах територіального моря, внутрішніх вод, частини вод прикордонних річок, озер та інших водойм і розташованих у цих водах островів).
Цією ж постановою затверджене Положення про прикордонний режим (далі - Положення), який визначає порядок в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі.
Згідно з встановленим Положенням порядком громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають, перебувають, проживають, проваджують роботи і пропускаються у прикордонну смугу з дозволу відповідного органу Державної прикордонної служби, який безпосередньо виконує завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону у визначеній зоні відповідальності, за наявності документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі) (п.7 Положення).
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають у контрольований прикордонний район, перебувають, проживають або пересуваються в його межах на підставі документів, що посвідчують їх особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі) ( п.8 Положення).
Окрім цього з метою виявлення порушень законодавства з прикордонних питань, виконання завдань, пов'язаних з боротьбою з організованою злочинністю та незаконною міграцією у межах прикордонної смуги і контрольованого прикордонного району, уповноважені особи Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону мають право відповідно до Законів України "Про Державну прикордонну службу України" та "Про дорожній рух" у разі потреби зупиняти та оглядати транспортні засоби (п.11 Положення).
Наведені норми чинного законодавства не забороняють громадянам України перебувати у контрольованих прикордонних районах або прикордонних смугах, за умови дотримання встановленого законом порядку перебування. Недотримання такого порядку особами, може свідчити про наявність в їх діях об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 202 КУпАП, а саме порушення прикордонного режиму.
Саме по собі перебування у контрольованому прикордонному районі без вчинення активних дій, спрямованих на перетин кордону, не можуть кваліфікуватися як спроба перетину державного кордону.
Факт складання протоколу про адміністративне правопорушення у цей день 05.06.2025 стосовно ОСОБА_1 останнім не заперечується, а тому помилково вказане у протоколі прізвище іншої особи суд розцінює, як описку і протоколом встановлено, що ОСОБА_1 було виявлено 05.06.2025 року об 11 год 00 хв на напрямку Вознесенка Друга (Україна) - Українка (РМ) в районі пзн 0689 на відстані 2700 м від лінії ДКУ.
До протоколу додані: копія паспорта громадянина України ОСОБА_1 , рапорти працівників прикордонної служби на ім'я начальника відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про фіксацію даного правопорушення.
Надаючи правову оцінку доказам у цій справі суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як зазначено у протоколі, ОСОБА_1 (який є мешканцем с. Вознесенка Друга Болградського району Одеської області) здійснив спробу перетину державного кордону.
Разом з цим матеріали справи не містять схеми на якій зафіксовані умовні позначки місця вчинення правопорушення, маршрут руху порушника до лінії державного кордону, фото чи відео фіксації факту вчинення правопорушення чи інших будь-яких доказів (документи, кошти, рюкзак з необхідними речами, засіб зв'язку та інш), які б вказували на активні дії, спрямовані на вчинення такого правопорушення.
Рапорти уповноважених осіб прикордонної служби про адміністративне правопорушення не є достатніми та переконливими доказами винності особи без інших доказів, а такі у матеріалах протоколу відсутні.
Згідно з частиною першою статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Конституційний принцип презумпції невинуватості є обов'язковою складовою справедливого судового розгляду справ, в яких особа обвинувачується у вчиненні кримінального або адміністративного правопорушення.
Стаття 62 Конституції України визначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
У справах про адміністративні правопорушення обов'язок збирання доказів та доведення вини особи покладається на осіб, які мають право складати протоколи про адміністративне правопорушення ( ч.2 ст. 251 КУпАП).
Дослідивши наявні матеріали справи суд дійшов висновку, що уповноваженими посадовими особами Державної прикордонної служби України суду не надано достатніх доказів того, що ОСОБА_1 здійснив спробу незаконного перетину кордону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 204-1 ч.1 КУпАП, тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, 283- 285 КУпАП, суд -
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 204-1 ч. 1 КУпАП закрити провадженням на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду.
Суддя І.М. Кирилюк