Постанова від 22.08.2025 по справі 514/1010/25

Тарутинський районний суд Одеської області

Справа № 514/1010/25

Провадження по справі № 3/514/545/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2025 року с-ще Бессарабське

Тарутинснький районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Кирилюк І.М.,

розглянувши матеріали, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону про притягнення до відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Єлизаветівки Тарутинського району Одеської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , до адміністративної відповідальності не притягувалася

до адміністративної відповідальності за ст. 204-1 ч.1 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом серії ПдРУ №380918 від 23.06.2025 року, складеним інспектором прикордонного контролю віпс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_2 стосовно громадянки ОСОБА_1 , встановлено, що остання 23.06.2025 року о 19 год 15 хв здійснила спробу перетину державного кордону з України в Республіку Молдова в ППр «Серпневе - авто» без відповідних документів, а саме шляхом пред'явлення виданого 16.07.2024 року закордонного паспорту громадянина Болгарії НОМЕР_2 , будучи громадянкою України.

Тим самим ОСОБА_1 порушила вимоги:

- ст. 2 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III«Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-III),

- ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (далі - Закон №1777-XII),

- ст. ст. 2, 3 Закону України від 21 січня 1994 року № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (далі - Закон №3857-XII),

- пункт 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724).(далі - Правила),

та своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч 1 ст. 204-1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась. В матеріалах справи міститься її заява про розгляд справи без її участі.

Ураховуючи, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтею 204-1 КУпПА не передбачається обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також ОСОБА_1 відомо про складений стосовно неї протокол про адміністративне правопорушення, в матеріалах справи міститься заява з проханням слухати справи у її відсутність, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

У статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною 1 ст. 204-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення,- за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Статтею 4 Конституції України встановлено, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Громадянство України у розумінні Закону № 2235-III визначається як правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках ( абзац другий ч.1 ст.1 Закону) .

Вказаний Закон встановлює принцип єдиного громадянства Держави України відповідно до якого, зокрема, у разі, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Громадянин України має право виїхати з України, окрім випадків, передбачених Законом №3857-XII, та в'їхати в Україну.

У статті 2 Закону №3857-XIIнаведений перелік документів, що надають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну- це: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).

Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у ст. 2 цього Закону (частина 1 ст. 3 Закону№3857-XII).

На виконання вимог цього закону виконавчим органом влади затверджені Правила перетинання державного кордону України .

Таким чином, виїзд з території України або в'їзд на територію України громадян України за пред'явленням паспортів, виданих на ім'я громадян іноземної держави, без пред'явлення одного із зазначених документів, є незаконним та тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч.1 ст. 204-1 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП підтверджується доказами, які містяться у матеріалах справи:

- протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №380918 від 23.06.2025 року згідно якого ОСОБА_1 23.06.2025 року о 19 год 15 хв здійснила спробу перетину державного кордону з України в Республіку Молдова в ППр «Серпневе-авто» без відповідних документів, а саме шляхом пред'явлення закордонного паспорту громадянина Болгарії НОМЕР_2 , виданого 16.07.2024 року, будучи громадянкою України.

- поясненнями ОСОБА_1 відповідно до яких остання пояснила, що вона дійсно має паспорт іншої країни і вважала для себе, що має право в'їжджати та виїжджати за будь-яким паспортом, провину у вчиненні правопорушення визнала;

- рапортами посадових осіб прикордонної служби від 23.06.2025 про факт адміністративного правопорушення, складення матеріалів про адміністративне правопорушення та внесення відповідної інформації до ІТС «Гарт-5М»;

- завіреними ксерокопіями болгарського паспорту НОМЕР_2 , виданого 16.07.2024 року та паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 , які належать ОСОБА_1 ;

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку що вина ОСОБА_1 у спробі незаконного перетинання державного кордону України в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів підтверджується зазначеними доказами.

Ураховуючи особу правопорушниці, характер протиправного діяння, відсутність відомостей про притягнення особи раніше до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що застосування в межах санкції ч.1 ст. 204-1 КУпАП мінімального розміру штрафу - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3 400 грн, є необхідним і достатнім за вчинення ОСОБА_1 зазначеного правопорушення.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі 0,2 відсотка розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605 грн 60 коп.

Керуючись ст. ст. 15, 33, 40-1, 204-1, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженку с. Єлизаветівки Тарутинського району Одеської області, громадянку України, зареєстровану за адресою: с. Єлизаветівка Тарутинського району Одеської області, проживаючу за адресою: АДРЕСА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.

Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA958999980313050106000015728, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач - ГУК в Од.обл./смт Тарутине/21081100, код платежу - 21081100, банк - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Єлизаветівки Тарутинського району Одеської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106 , банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).

Постанова може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги через Тарутинський районний суд Одеської області.

Строк пред'явлення до виконання постанови три місяці з дня винесення постанови.

Суддя І.М. Кирилюк