Іменем України
09 серпня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1384/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сіверськодонецьк, Луганська область, ідентифікаційний код 21782461) про визнання противоправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
08.07.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла сформована 07.07.2025 позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ЄДРПОУ 21782461) щодо не проведення до теперішнього часу перерахунку пенсії за вислугу років, з встановленням підвищення йому, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ЄДРПОУ 21782461) здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, з встановленням підвищення та виплату відповідної надбавки (підвищення) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, з 20.11.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області, Відповідач), як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Також, є ветераном війни, особою з інвалідністю II групи (безтерміново з 30.03.2000, внаслідок захворювання, отриманого в період проходження служби в органах внутрішніх справ), потребує постійної сторонньої допомоги та догляду.
З 01.11.2014 згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 10.12.2014 № 11713 зареєстрований як внутрішньо переміщена особа у м. Сєвєродонецьку Луганської області.
У зв'язку з тим, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-ХІІ) до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з інвалідністю з числа, зокрема: осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ Союзу РСР, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, одержаного під час виконання службових обов'язків, Міністерством у справах ветеранів України внесено відомості до Єдиного державного реєстру ветеранів війни відносно мене як особи з інвалідністю внаслідок війни II групи, що підтверджується листом від 12.06.2023 № 5213/1.1/7.3-23.
В цей день позивачем через веб портал ПФУ повідомлено ГУ ПФУ в Луганській області відповідним зверненням про зміну статусу як особи з інвалідністю внаслідок війни II групи.
Листом від 05.07.2023 № 4434-4272/В-02/8-1200/23 ГУ ПФУ в Луганській області вказало про не надання заяви встановлено зразка, згідно вимог постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Через особистий кабінет на веб порталі ПФУ 14.04.2025 позивачем подано відповідну заяву встановленого зразка із додатками про проведення перерахунку пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, на яку 26.05.2025 ГУ ПФУ в Луганській області надано відповідь № 2780-2858/В-02/8-1200/25 від 05.05.2025 та копію рішення № 8639 від 23.04.2025 про відмову в проведенні перерахунку пенсії з встановленням підвищення у зв'язку із відсутністю (не наданням) посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Вважає бездіяльність відповідача протиправною.
Ухвалою суду від 07.07.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
До Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить у в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі виходячи з такого.
Згідно електронної бази даних пенсіонерів силових структур Луганської області ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 по лінії Міністерства внутрішніх справ України (дата звільнення 03.02.1990).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
В умовах проведення АТО/ООС протягом 2014-2022 років та у зв'язку із введенням в Україні військового стану з 24.02.2022, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області проводить нарахування та виплату пенсій пенсіонерам силових структур згідно електронної бази даних.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) затверджено відповідні форми заяв, строки їх розгляду та чітко визначено перелік документів, які подаються пенсіонерами для перерахунку пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший, встановлення надбавки, тощо.
В електронній пенсійній справі наявна інформація про визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю другої групи в період проходження військової служби відповідно виписки з акта огляду МСЕК № 2-18 АЄ 199851 з 30.03.2000, інша виписка з акту огляду МСЕК на ім'я ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - не надходила.
Разом з тим, в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 відсутня інформація щодо визнання його особою з інвалідністю внаслідок війни II групи і призначення відповідних доплат до пенсії.
В матеріалах електронної пенсійної справи міститься лист Міністерства у справах ветеранів України від 12.06.2023 № 5213/1.1/7.3-23 про занесення ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру ветеранів війни як особу з інвалідністю внаслідок війни ІI групи.
Проте, ця інформація про занесення позивача до Єдиного державного реєстру ветеранів війни, як особи з інвалідністю внаслідок війни ІI групи не може слугувати підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки не відповідає вимогам розділу ІІ Порядку № 3-1.
Відповідно пункту 4 розділу І Порядку № 3-1 для встановлення до пенсії підвищення, як особі з інвалідністю внаслідок війни пред'являється посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни. Враховуючи вищевикладене, підстави для виплати надбавки (підвищення) ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи - відсутні.
14.04.2025 ОСОБА_1 звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою про проведення перерахунку пенсій (в заяві зазначено - про підвищення за вислугу років відповідно до статті 15 Закону України № 2262.
Керуючись нормами статті 15 Закону № 2262, особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом і які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пенсії за вислугу років підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом. Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ встановлено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни. Як вже було зазначено, відповідно пункту 4 розділу І Порядку № 3-1, для встановлення до пенсії підвищення, як особі з інвалідністю внаслідок війни пред'являється посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області обґрунтовано відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з встановленням підвищення, як ветерану війни (особі з інвалідністю внаслідок війни) у зв'язку (не наданням) посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни (Рішення № 8639 від 23.04.2025).
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає, що діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 по лінії Міністерства внутрішніх справ України.
Згідно довідки МСЕ № 2-18 АЄ 199851 ОСОБА_1 з 30.03.2000 встановлена друга група інвалідності безстроково, причина інвалідності: захворювання, отримане в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно листа Міністерства у справах ветеранів України від 12.06.2023 № 5213/1.1/7.3-23 ОСОБА_1 внесено до Єдиного державного реєстру ветеранів війни як особу з інвалідністю внаслідок війни ІI групи.
12.06.2023 позивач через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся з заявою в якій просив врахувати лист Мінветеранів від 12.06.2023 № 5213/1.1/7.3-23 для подальших розрахунків, нарахувань та виплатити йому пенсію за вислугу років, згідно чинного законодавства України.
Листом № 4434-4272/В-02/8-1200/23 від 05.07.2023 відповідач повідомив, що порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб » від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок 3-1) затверджено відповідні форми заяв, строки їх розгляду та чітко визначено перелік документів, які подаються пенсіонерами для перерахунку пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший, встановлення надбавки, тощо.
Також Порядком 3-1 передбачено, що орган, який призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від медико-соціальної експертної комісії виписку (далі - МСЕК) виписку з акта огляду МСЕК про визнання заявника особою з інвалідністю.
В електронній пенсійній справі наявна інформація про визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю другої групи в період проходження військової служби відповідно виписки з акта огляду МСЕК № 2-18 АЄ 199851 з 30.03.2000. На час надання відповіді інша виписка з акту огляду МСЕК на ім'я ОСОБА_1 до Головного управління не надходила.
Інформація про занесення ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру ветеранів війни, як особи з інвалідністю внаслідок війни ІI групи не може слугувати підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки не відповідає вимогам розділу ІІ Порядку 3-1.
14.04.2025 позивач через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся з заявою щодо проведення перерахунку пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи.
Рішенням № 8639 від 23.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовило ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з встановленням підвищення, як ветерану війни (особі з інвалідністю внаслідок війни) у зв'язку з відсутністю (не наданням) посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.92 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років один процент відповідних сум грошового забезпечення.
Статтями 18, 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства. Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Згідно зі статтею 20 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, поділяються на такі категорії: а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) затверджено відповідні форми заяв, строки їх розгляду та чітко визначено перелік документів, які подаються пенсіонерами для перерахунку пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший, встановлення надбавки, тощо.
Відповідно до підпункту 1 пункту 4 розділу ІІ Порядку № 3-1, для встановлення до пенсії підвищення, як особі з інвалідністю внаслідок війни пред'являється посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
Судом встановлено, що в матеріалах пенсійної справи знаходиться довідка МСЕ серії 2-18 АЄ № 199851, згідно якої ОСОБА_1 з 30.03.2000 встановлено другу групу інвалідності безстроково, причина інвалідності: захворювання, отримане в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Крім того, позивачем надано відповідачу лист Міністерства у справах ветеранів України від 12.06.2023 № 5213/1.1/7.3-23, відповідно до якого ОСОБА_1 внесено до Єдиного державного реєстру ветеранів війни як особу з інвалідністю внаслідок війни ІI групи.
Між тим, копія посвідчення на ім'я ОСОБА_1 , як особи з інвалідністю внаслідок війни в матеріалах пенсійної справи відсутня.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII від 22.10.1993 (далі - Закон № 3551-XII) до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
Верховний Суд у постанові від 18.11.2020 у справі № 1140/2362/18 зазначив, що під час визначення права на встановлення статусу "інвалід війни" підлягає встановленню те, що по-перше: особа, яка претендує на встановлення такого статусу, є особою з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань. По-друге те, що такій особі встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
Суд звертає увагу на те, що порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни визначається Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку (тут та надалі Порядок в редакції, чинній на час звернення позивача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, а саме станом на 14.04.2025) передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Згідно пункту 7 Порядку “посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», “Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, “Посвідчення члена сім'ї загиблого», “Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України» видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад, на які покладено функції з питань ветеранської політики (далі - місцеві структурні підрозділи з питань ветеранської політики), за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) або адресою фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб) особи.
Відповідно до пункту 10 Порядку "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Аналіз положень п. 2 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дає підстави для висновку, що наявність довідки МСЕ серії 2-18 АЄ № 199851, згідно якої ОСОБА_1 з 30.03.2000 встановлено другу групу інвалідності безстроково, причина інвалідності: захворювання, отримане в період проходження служби в органах внутрішніх справ, не є безумовною підставою вважати позивача таким, що отримав статус особи з інвалідністю внаслідок війни. Вказаний статус надається не відповідачем у справі - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, а спеціально уповноваженим органом, визначеним у пункті 7 Порядку.
Оскільки позивачем не надано відповідачу доказів наявності у нього посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, як це встановлено підпунктом 1 пункту 4 розділу ІІ Порядку № 3-1, суд дійшов висновку, що рішення відповідача № 8639 від 23.04.2024 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії з встановленням підвищення, як ветерану війни (особі з інвалідністю внаслідок війни) у зв'язку з відсутністю (не наданням) посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни є правомірним.
Суд звертає увагу на те, що на цей час до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни внесено суттєві зміни, зазначеним Положенням передбачено можливість отримання особою як паперового так і електронного посвідчення, а також можливість звернення позивача до уповноважених органів із заявами в електронному вигляді.
Зважаючи на вказане вище, суд ді йшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, № 303-A, п. 29).
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивач не довів суду правомірність заявлених вимог, в той час як відповідач надав належні, допустимі та достовірні докази на підтвердження своїх доводів.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є не обґрунтованими, не відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а також враховуючи рішення суду про відмову у задоволенні вимог позивача, підстави для вирішення питання про розподіл судового збору відсутні.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сіверськодонецьк, Луганська область, ідентифікаційний код 21782461) про визнання противоправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива