про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
05 вересня 2025 року м. Київ № 320/44177/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України (Міністерство соціальної політики), Київської міської військової адміністрації (Департамент соціальної політики), Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про відшкодування моральних збитків,
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Кабінету Міністрів України (Міністерство соціальної політики), Київської міської військової адміністрації (Департамент соціальної політики), Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому просить суд:
- прийняти позовну заву до провадження як окрему чи об'єднати в одне провадження, як справа: 320/26704/24 Суддя: Щавінський В. Р.;
- визнати протиправними дії відповідача №1, тобто Кабінету Міністрів України (в особі Міністерства соціальної політики України), відповідача № 2, тобто Київської міської військової адміністрації (в особі Департаменту соціальної політики) та відповідача 3, тобто Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, у зв'язку з нанесенням ОСОБА_1 моральної шкоди протягом 27 років, відповідно до п.2, ст. 23 Цивільного кодексу України, що пов'язано з порушенням термінів забезпечення мене житлом з підстав, передбачених п.10. ст. 20 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ";
- зобов'язати відповідача №1, тобто Кабінет Міністрів України (в особі Міністерства соціальної політики України), відповідача № 2, тобто Київську міську військову адміністрацію (в особі Департаменту соціальної політики) та відповідача 3, тобто Святошинську районну у місті Києві державну адміністрацію, відшкодувати завдану ОСОБА_1 моральну шкоду, відповідно до п.2, ст. 23 Цивільного кодексу України, грошовими коштами з розрахунку: одна третина від прожиткового мінімуму для працездатних осіб в місяць (на день нарахування), що на серпень 2025 року становить 3028 грн/місяць і протягом року та за всі 27 років моральних знущань бездіяльністю (% 3028 грн. 12 міс. 27 рр.), що на сьогодні дорівнює 327 024 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 320/44177/25 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С.
За змістом норм частин 1 та 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
- визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
- встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
- прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 4 КАС України, публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Суб'єктом владних повноважень на підставі пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
В силу норми, викладеної у пункті 1 частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з усталеною судовою практикою Великої Палати Верховного Суду, публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з'ясовувати, у зв'язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, із заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Частиною 5 статті 21 КАС України установлено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Відповідно до змісту позовної заяви позивач просить суд визнати протиправними дії відповідачів з нанесенням йому моральної шкоди, у зв'язку з чим заявляє позовну вимогу про зобов'язання відповідачів відшкодувати завдану моральну шкоду.
Разом з тим, вимоги щодо одночасного вирішення публічно-правового спору у позові відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 16 Цивільного кодексу України установлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, у тому числі, відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Оскільки матеріали позовної заяви містять виключно позовні вимоги про відшкодування моральної (немайнової) шкоди з відповідачів, суд зазначає, що спір фактично пов'язаний з реалізацією цивільних прав позивача, має приватно-правовий характер та повинен розглядатись за правилами цивільного судочинства в порядку, визначеному нормами Цивільного процесуального кодексу України.
Дана обставина згідно із пунктом 1 частини 1 статті 170 КАС України є підставою для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Відповідно до частини 6 статті 170 КАС України суд вважає за необхідне роз'яснити, що для вирішення даного спору позивач може звернутись до місцевого загального суду за правилами підсудності, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України.
Щодо вимоги позивача прийняти позовну заву до розгляду та відкрити провадження як окреме чи об'єднати в одне провадження до адміністративної справи 320/26704/24 суд зазначає наступне.
Згідно статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Суд з урахуванням положень частини 1 цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами:
1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача;
2) одного й того самого позивача до різних відповідачів;
3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
При чому об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні - до початку розгляду справи по суті у кожній із справ.
Відповідно частини 4 статті 172 КАС України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до положень статті 47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Статтею 166 КАС України встановлено, що при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Таким чином, об'єднання даної адміністративної справи зі справою №320/26704/24 не допускається. Вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір, при чому вказана вимога можу бути заявлена як при поданні відповідного адміністративного позову так після відкриття провадження у справі в порядку визначеному статтею 47 КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Отже, беручи до уваги вищевикладене та враховуючи положення статті 170 КАС України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для відкриття провадження у даній справі.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись статтями 170, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі №320/44177/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України (Міністерство соціальної політики), Київської міської військової адміністрації (Департамент соціальної політики), Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про відшкодування моральних збитків.
Копію ухвали надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Парненко В.С.