Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 вересня 2025 року Справа№200/1011/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
13.02.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що полягає у відмові здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до положень ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням грошового забезпечення за 2018-2020 роки; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до положень ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням грошового забезпечення за 2018-2020 роки.
Ухвалою суду від 18.02.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 24.02.2025 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати до суду належним чином засвідчені копії: копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), протокол про призначення пенсії, протокол про перерахунок пенсії позивача з урахуванням положень ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що йому призначено пенсію з 29.10.2013 (довічно) у загальній сумі 16 404,65 грн. 06.01.2025 ним було подано звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії в якій позивач просив відповідача здійснити перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням мотивів, викладених у цій заяві. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.01.2025 позивачу відмовлено у задоволенні заяви.
Вважає, що з урахуванням положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», він має право на пенсію у розмірі 80% від 25621,47, що складає 20 497,18 грн з урахуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки.
Вважає, що така відмова є протиправною та такою, що порушує його права, у зв'язку із чим він вимушений звернутись до суду за захистом та відновленням своїх прав.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що 31.12.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою довільної форми про перерахунок пенсії. Посилається на те, що згідно з п. 2.23 Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Зазначає, що рішення про відмову у перерахунку пенсії суб'єктом владних повноважень прийнято не було. При цьому, відповідач зауважує, що Головне управління зазначає, що реалізація позивачем права на призначення (перерахунок) та виплату пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі №1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1. Посилається на те, що оскільки позивач у спірних правовідносинах звертався до відповідача з заявою довільної форми та змісту, замість звернення з заявою по формі згідно з Порядком №22-1, з урахуванням Постанови Правління Пенсійного фонду України 14.12.2015 № 25-1, у разі звернення в електронному вигляді, то таке звернення не тягне наслідків у вигляді вирішення питання про призначення пенсії, а тому, заява позивача від 31.12.2024 була розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Представником позивача надано відповідь на відзив в якому позивач навів обгрнтування аналогічні наведеним у позові.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, є отримувачем пенсії за віком до Закону №796-XII, з 29.10.2013.
31.12.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії відповідності до положень ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням грошового забезпечення за 2018-2020 роки.
Указана заява складена в довільній формі.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.01.2025 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. Страховий стаж позивача для обчислення пенсії відповідно до статті 24 Закону №1058 врахований по 31.01.2023 та складає - 57 років 10 місяців 9 днів, в тому числі додатковий стаж за Списком №1 - 18 років. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу, відповідно до статті 25 Закону №1058 скдадае-0.578334.
Середньомісячна заробітна плата для обчислення Вашої пенсії розрахована відповідно до статті 40 Закону №1058 за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.04.2022 та з 01.01.2023 по 31.01.2023 і складає 21703,87 грн (7994,47 грн - показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2014-2016 роки х 2,71486 - індивідуальний коедіпієнт заробітної плати).
Оскільки розмір підвищеної пенсії з 01.03.2023 становить більше 1500 грн, позивачу встановлено обмеження індексації з 01.03.2023 у розмірі - 1129,27 грн, яке враховуються при подальших перерахунках.
Розмір пенсії обчислено відповідно до вимог ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря.
Пенсія розрахована і виплачується згідно з чинним законодавством за документами наявними в електронній пенсійній справі.
Судом встановлено, що пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням заробітної плати обчисленої за період з 01.07.2000 по 30.09.2013, з 01.10.2017 при осучасненні пенсії застосовано середній показник заробітної плати за попередні три роки 2014-2016 в сумі 3764,40 грн. та пенсію обчислено відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З 01.12.2019 проведено перерахунок Зміна стажу та заробітку (абз.1,2 ч.4 ст.42 ЗУ №1058), за результатами опрацювання заяви про перерахунок до страхового та пільгового стажу враховано період роботи з 01.11.2017 по 31.10.2019 (з врахуванням заробітку за цей період).
З 01.04.2023 проведено автоматичний перерахунок «МП по стажу та ЗП, абз.1 ч.4 ст.42 ЗУ №1058», за результатами опрацювання перерахунку до страхового стажу зараховано періоди роботи з 01.11.2019 по 30.11.2019, з 01.12.2019 по 30.04.2022, з 01.01.2023 по 31.01.2023 (з врахуванням заробітку).
Індексація пенсії ОСОБА_1 здійснюється наступним чином, показник середньої заробітної плати, який застосовувався при обчисленні пенсій у 2017 році - 3764,40 грн., збільшений на коефіцієнт індексації у 2019 році - 1,17 в сумі 4404,35, у 2020 році - 1.11 в сумі 4888,83, у 2021 році - 1,11 в сумі 5426,60, у 2022 році - 1,14 в сумі 6186,32, у 2023 році 1,197 і становить 7405,03 грн, у 2024 році - 1,0796 в сумі 7994,47 грн., у 2025 - 1,115 в сумі 8913.83 грн.
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для розгляду відповідачем по суті заяви позивача про перерахунок пенсії, яка складена в довільній формі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), у редакції Закону № 1217-IX від 05.02.2021, установлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Суд звертає увагу на те, що в ч. 1 ст. 44 Закону№ 1058-IV, у редакції, чинній до 10.06.2021, було зазначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 року за № 991/27436.
Додатком 1 до Порядку №22-1 передбачена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Згідно з п. 2.23 Порядку №22-1 передбачено, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Відповідно до п. 4.1 Порядку №22-1 установлено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Також приписами пунктів 4.3 і 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Суд зазначає, що реалізація позивачем права на призначення пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі №1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1.
Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов'язок прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову в призначенні пенсії (тобто прийняти рішення по суті), виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, установленій вказаним Порядком № 22-1, та яка може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.
Отже, наведеними нормами чинного законодавства, а саме вказаним Порядком № 22-1, визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії.
Разом з тим, за встановлених у справі обставин позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про призначення пенсії.
Водночас з наданої відповіді ГУ ПФУ, оформленої листом від 09.01.2025 видно, що відповідач не приймав рішення щодо перерахунку пенсії, а йому було лише роз'яснено механізм обрахунку пенсії позивача.
На момент виникнення спірних у цій справі правовідносин, абзацом третім ч. 1 ст. 44 Закону№ 1058-IV передбачено, що порядок подання та «оформлення документів» для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Отже, законодавець передбачив, що правління Пенсійного фонду (за відповідним погодженням) визначає не тільки порядок подання документів для призначення пенсії, а й порядок оформлення документів.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин, для вирішення питання щодо призначення пенсії, особи мають подавати документи, що оформлені у встановленому порядку, зокрема відповідно до Порядку №22-1.
Наведене узгоджується із підходом, який застосовано Верховним Судом у постанові від 23.03.2023 року у справі № 640/28815/21.
Суд вважає за потрібне перевірити питання наявності надмірного формалізму в поведінці відповідача як суб'єкта владних повноважень, як зобов'язаний діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За наслідками співставлення заяви позивача від 31.12.2024 про «перерахунок пенсійного забезпечення» і передбаченої Додатком 1 до Порядку №22-1 форми заяви про призначення/перерахунок пенсії суд установив, що в заяві позивача від 31.12.2024 відсутні окремі відомості, які зазначаються у встановленій формі заяви, а саме:
- відомості про паспорт;
- відомості щодо способу виплати (отримання) пенсії (банківський рахунок або поштою);
- відомості щодо виключення з підрахунку заробітної плати певного періоду або щодо проведення виключення автоматизованим способом;
- не зазначено наступне підтвердження: «Я ознайомлений, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який має право на різні види пенсій, може отримувати лише одну за його вибором. При наявності (встановленні) у громадянина (громадянину) причини інвалідності з дитинства, у разі смерті одного з його батьків, він має право на одночасне призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника і державної соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю". Про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім'ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на моє пенсійне забезпечення, зобов'язуюсь своєчасно повідомити територіальний орган Пенсійного фонду України».
Також, надана позивачем довільна форма заяви не передбачає наведення в ній розписки-повідомлення уповноваженої посадової особи органу Пенсійного фонду України щодо прийняття цієї заяви і документів.
З огляду на викладене, суд вважає, що заява позивача не містить усіх установлених законодавством відомостей, які мають бути зазначені в заяві про перерахунок пенсії.
Із заяви позивача від 31.12.2024 випливає, що він усвідомлював, що його заява не відповідає встановленій формі. Але позивач не вказав у чому викликана потреба подання заяви невстановленої форми.
Суд ураховує, що в заяві від 31.12.2024 відсутні додаткові відомості, які не передбачені затвердженою формою заяви, а також будь-які додатки.
У позовній заяві також не наведено жодного обґрунтування необхідності (доцільності) подання заяви про перерахунок пенсії в довільній формі.
Судом не встановлено жодних перешкод для подання позивачем заяви встановленої форми.
У суду відсутні підстави вважати, що відповідачем було допущено надмірний формалізм у спірних правовідносинах.
Крім того, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.02.2024 №914270176905 про перерахунок пенсії, пенсія позивач складається, зокрема з
Розмір пенсії за віком (ст.27) (21703.87 * 0.57833) - 12552,00 грн;
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 22 років) - 519,42 грн;
Загальний розмір пенсії - 13071,42 грн;
Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 4291,68 грн;
Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 21703,87 грн.) - 17363,10 грн;
Додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори) Пост. №112 п.5 - 170.82 грн;
Місяць підвищення розміру пенсії - 01.03.2024;
Обмеження в індексації з 01.03.2023 року - -1129.27;
Розмір пенсії з надбавками - 16404,65 грн.
Виходячи з наведеного, позовні вимоги в частині застосування положень ст.8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", оскільки відповідачем враховано при перерахунку пенсії положення ст.8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2018-2020 роки суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Відповідно до абз. 2 п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1058 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Згідно з ч.2 ст.42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно із п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах у 2013 році. Після перерахунку її розмір встановлено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.
Нормами ст.42 Закону №1058 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
До того ж, Законом №1058 пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Враховуючи викладене, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку.
Враховуючи вищезазначене, застосування відповідачем середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки при перерахунках пенсії позивачу є правомірним.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову у задоволенні позову, суд приходить до висновку про відсутність підстав для присудження і всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 09.09.2025 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв