Рішення від 09.09.2025 по справі 160/14406/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 рокуСправа №160/14406/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Обласного комунального підприємства "Фармація" до Головного управління Держпродспоживслужби про визнання протиправними дій та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

19.05.2025 Обласне комунальне підприємство «Фармація» (далі - позивач) через систему «Електронний суд» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №05.3-05/4-25 від 07 травня 2025.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області на підставі акту позапланової перевірки за дотриманням ОКП «Фармація» вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 28.04.2025 №05.3-04/30-25, прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 05.3-05/4-25 від 07.05.2025, яким до ОКП «Фармація» застосовані адміністративно-господарські санкцій у загальному розмірі 47 435,02 грн. Позивач прийняте рішення вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки за відсутності визначеного законодавством моменту формування роздрібної ціни на лікарські засоби, ОКП «Фармація» реалізує лікарські засоби за роздрібними цінами, сформованими в день отримання лікарських засобів від постачальників, за винятком випадків, коли ОКП «Фармація» самостійно, або на виконання чіткого і однозначного рішення органу, що здійснює державне регулювання цін, здійснює переоцінку раніше сформованої роздрібної ціни лікарських засобів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 23.06.2025, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

10.06.2025 представником відповідача через систему «Електронний суд» подано письмовий відзив на позов, у якому у задоволенні позову просила відмовити повністю, посилаючись на те, що за результатами проведеної позапланової перевірки за дотриманням ОКП «Фармація» вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області було встановлено порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, у зв'язку з чим прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій №05.3-05/4-25 від 07.05.2025, яким до ОКП «Фармація» застосовані адміністративно-господарські санкцій у загальному розмірі 47 435,02 грн, оскільки ОКП «Фармація» реалізувало окремі найменування лікарських засобів за цінами, сформованими до 01.03.2025, тоді як постанова КМУ від 14.02.2025 №168 чітко і однозначно вказує на те, які саме граничні рівні торговельних (роздрібних) надбавок до закупівельної ціни мають бути зафіксовані в момент продажу товару після 01.03.2025. Отже, облік товарів за роздрібними цінами не є підставою, яка унеможливлює зменшення роздрібної ціни шляхом зміни торгової надбавки. Таким чином, при перевірці позивача було виявлено завищення граничних рівнів торговельних надбавок, що в свою чергу призвело до отримання необґрунтованої виручки в сумі 23717,51 грн, у зв'язку з чим відсутні підстави для скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій.

17.06.2025 представником позивача через систему «Електронний суд» подано письмову відповідь на відзив, яка за своїм змістом є аналогічною позовній заяві.

Ухвалою суду від 01.08.2025 продовжено строк розгляду адміністративної справи №160/14406/25 на 30 днів.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство «Фармація» зареєстроване як юридична особа в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за адресою: 49057, м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд. 171.

Основним видом діяльності за КВЕД є: 47.73 - роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах.

У період з 15.04.2025 по 28.04.2025 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проведено позапланову перевірку ОКП «Фармація» за дотриманням вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Предметом перевірки було дотримання Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 №5007-VІ, відповідно до вимог п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 №955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби», до якої були внесені зміни постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2025 № 168, Порядку формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.03.2009 №333, в частині щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби.

За результатами перевірки ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області складено акт від 28.04.2025 №05.3-04/30-25, за висновками якого встановлено порушення вимог пп. 2 п. 1 постанови КМУ від 17.10.2008 №955, а саме завищення граничного рівня торгівельної надбавки, а саме - реалізація після 01.03.2025 рецептурних лікарських засобів, які не входять до Національного переліку, отриманих до 01.03.2025, із застосуванням торгових надбавок.

Відповідно до висновку ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області ОКП «Фармація» реалізувало окремі найменування лікарських засобів за цінами, сформованими до 01.03.2025, у зв'язку з чим при перевірці виявлено завищення граничних рівнів торговельних надбавок, що в свою чергу призвело до отримання необґрунтованої виручки в сумі 23 717,51 грн.

На підставі висновків вказаного акту перевірки ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області винесено рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 07.05.2025 № 05.3-05/4-25, яким до ОКП «Фармація» застосовані адміністративно-господарські санкцій у загальному розмірі 47 435,02 грн.

Отже, спір між сторонами виник з підстав правомірності та обґрунтованості винесення відповідачем рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 05.3-05/4-25 від 07.05.2025 про застосування адміністративно-господарських санкцій у загальному розмірі 47 435,02 грн.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05 квітня 2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V), за визначенням, наведеним у статті 1 якого державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

За правилами частин шість, сім статті 2 Закону №877-V заходи контролю здійснюються органами державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у частині додержання вмісту рідкого біопалива (біокомпонентів) у паливі моторному і паливі моторному альтернативному та/або його відповідності критеріям сталості, державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, державного контролю за додержанням законодавства у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, державного нагляду (контролю) у сфері державних резервів у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов'язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої - чотирнадцятої статті 4, частини одинадцятої статті 4-1, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої, шостої та десятої статті 7, статей 9, 10, 12, 19, 20, 21 цього Закону.

При здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.

В свою чергу, наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 26.08.2020 №1637 «Про затвердження уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планової (позапланової) перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін» затверджено уніфіковану форму акта перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 16 Закону України від 21 червня 2012 року №5007-VI «Про ціни і ціноутворення» (далі - Закон №5007-VI) органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Положеннями п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року за №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" було утворено Держави службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та покладено на неї функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються, а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Згідно з пп. 11 п. 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №667 (далі - Положення №667) Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, здійснює: державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановленням та застосування державних регульованих цін; державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів); надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно до п. 7 Положення №667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Відповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 27.07.2017 року №620, Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Дніпропетровській області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Повноваження Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, як територіального органу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, визначені Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 667.

Відповідно до Положення №667 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

За приписами ст. 6 Закону №877-V органи державного нагляду (контролю) здійснюють позапланові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Під час розгляду справи судом встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проведено позапланову перевірку позивача за дотриманням вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 12 Закону №5007-VI державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).

У відповідності до ч. 1 ст. 13 Закону №5007-VI державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом:

1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів);

2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.

Згідно зі статтею 17 Закону №5007-VI основними функціями уповноважених органів є: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

Статтею 18 Закону №5007-VI визначено, що уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;

4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;

5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

За результатами перевірки встановлено порушення позивачем вимог пп. 2 п. 1 постанови КМУ від 17.10.2008 №955, а саме завищення граничного рівня торгівельної надбавки, а саме - реалізація після 01.03.2025 рецептурних лікарських засобів, які не входять до Національного переліку, отриманих до 01.03.2025, із застосуванням торгових надбавок.

Відповідно до висновку ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області ОКП «Фармація» реалізувало окремі найменування лікарських засобів за цінами, сформованими до 01.03.2025, у зв'язку з чим при перевірці виявлено завищення граничних рівнів торговельних надбавок, що в свою чергу призвело до отримання необґрунтованої виручки в сумі 23 717,51 грн.

Порядок формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання (далі - Порядок) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення».

Цей Порядок визначає механізм формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, для реалізації суб'єктом господарювання на внутрішньому ринку (далі - товар) з урахуванням граничних постачальницько-збутових і торговельних (роздрібних) надбавок.

Безпосередньо граничні рівні постачальницько-збутових і торговельних (роздрібних) надбавок встановлюються постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008р. № 955 “Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби», до якої були внесені зміни постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2025р. № 168.

Відповідно до Постанови № 168, з 01.03.2025 розширюється перелік лікарських засобів, на які розповсюджується державне регулювання цін та змінюються розміри граничних роздрібних та постачальницько-збутових надбавок.

При цьому, механізм ціноутворення в роздрібній торгівлі не змінився і регламентується ч. 3 п. 5 Порядку.

Відповідно до п. 3 Порядку, гранична торговельна (роздрібна) надбавка є максимально допустимим її розміром, який може враховуватися суб'єктом господарювання при реалізації товару через аптечну мережу.

Постанова Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2025р. № 168 набула чинності з 1 березня 2025р., тобто юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, фізичні особи-підприємці, які провадять господарську діяльність з оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, з 01.03.2025 мають застосовувати при реалізації товарів торгівельну надбавку не більше ніж встановлена в Постанові Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2025р. №168.

З позовної заяви вбачається, що ОКП «Фармація» реалізує лікарські засоби за роздрібними цінами, сформованими в день отримання лікарських засобів від постачальників, з подальшим відображенням сформованої роздрібної ціни в бухгалтерському обліку на субрахунку 282 «Товари в торгівлі» рахунку бухгалтерського обліку 28 «Товари».

Разом з тим, Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, передбачено:

- на субрахунку 282 "Товари в торгівлі" ведеться облік руху та наявності товарів, що знаходяться на підприємствах роздрібної торгівлі (в магазинах, ятках, кіосках, у буфетах підприємств громадського харчування тощо);

- на субрахунку 285 "Торгова націнка" підприємства роздрібної торгівлі при ведені обліку товарів за продажними цінами відображають торгові націнки на товари, тобто різницю між покупною та продажною (роздрібною) вартістю товарів. За кредитом субрахунку 285 відображається збільшення суми торгових націнок, за дебетом - зменшення (списання). Списання за розрахунками суми торгової націнки на реалізовані товари відображається за дебетом субрахунку 285 і кредитом субрахунку 282 або способом сторно зворотною кореспонденцією цих рахунків. У звітність включається згорнуте за всіма субрахунками сальдо рахунку 28.

Отже, облік товарів за роздрібними цінами не є підставою, яка унеможливлює зменшення роздрібної ціни шляхом зміни торгової надбавки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2025р. № 168 визначено, які саме граничні рівні торговельних (роздрібних) надбавок до закупівельної ціни мають бути зафіксовані в момент продажу товару після 01.03.2025.

При цьому посилання позивача на відсутність визначеного законодавством моменту формування роздрібної ціни на лікарські засоби, суд вважає безпідставними.

Таким чином, враховуючи викладене, суд доходить висновку, що виконуючи вимоги Закону України «Про ціни і ціноутворення» і вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955 “Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби» з урахуванням змін, внесених Постановою від 14 лютого 2025р. № 168, з 01.03.2025, ОКП «Фармація» повинна була привести рівень торговельних (роздрібних) надбавок до закупівельної ціни відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення», до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Оскільки ОКП «Фармація» реалізувало окремі найменування лікарських засобів за цінами, сформованими до 01.03.2025, що не заперечується позивачем, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №05.3-05/4-25 від 07.05.2025 про застосування адміністративно-господарських санкцій у загальному розмірі 47 435,02 грн, прийнято відповідачем на підставі, у межах та у спосіб, що передбачений законодавством України, що, в свою чергу, свідчить про відсутність правових підстав для його скасування.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

У зв'язку з перебуванням головуючого судді у щорічній відпустці у період з 15.08.2025 по 05.09.2025, рішення ухвалено 09.09.2025.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви Обласного комунального підприємства «Фармація» (49000, м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд. 171, код ЄДРПОУ 01976358) до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (49006, м. Дніпро, вул. Філософська, буд. 39-А, код ЄДРПОУ 40359593) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець