Ухвала від 02.09.2025 по справі 918/726/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність

"02" вересня 2025 р. м. Рівне Справа №918/726/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді Романюк Ю.Г., при секретарі судового засідання Редько К.О., розглянувши у підготовчому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність

у підготовче судове засідання учасники у справі про неплатоспроможність не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

05.08.2025 ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Рівненської області із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.

Ухвалою від 18.08.2025 прийнято заяву ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, підготовче засідання призначено на 02.09.2025.

02.09.2025 учасники провадження у справі про неплатоспроможність у підготовче засідання не з'явилися, про час, дату та місце проведення даного засідання повідомлені належним чином.

Зважаючи на те, що явка учасників справи обов'язковою не визнавалася, господарський суд дійшов висновку про можливість проведення підготовчого засідання без участі боржника та арбітражного керуючого.

Відповідно до ст. 113 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи-підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених цією Книгою.

Згідно з приписами ч.ч. 1-3 ст. 119 КУзПБ у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, з'ясовує наявність підстав для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом заяви. Підготовче засідання проводиться у порядку, передбаченому цим Кодексом. За наслідками підготовчого засідання господарський суд постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність або про відмову у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність.

Розглянувши у підготовчому засіданні подані документи та дослідивши докази, судом встановлено наступне.

Частиною 1 ст. 2 КУзПБ передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України.

Цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Статтею 1 КУзПБ визначено, що неплатоспроможність - це неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом

Статтею 115 КУзПБ передбачено, що провадження у справі про неплатоспроможність боржника-фізичної особи може бути відкрито лише за заявою боржника.

В обґрунтування поданої заяви ОСОБА_1 зазначає, що у неї наявні грошові зобов'язання на суму 121 300,00 грн (у т.ч. 100 000,00 грн - основна заборгованість перед ФОП Іванюк Т.В. за Договором позики, підтверджена рішенням від 14.08.2023 третейського суду при Товарній біржі "Західноукраїнська" у справі №02/1/23, 10 000,00 грн - судового збору, 11 000,00 грн - виконавчого збору і 300,00 грн - витрати виконавчого провадження по ВП 73489447), які вона, через скрутне фінансове становище, не має змоги погасити.

У ході виконавчого провадження ВП 73489447 по стягненню вищезазначеного боргу, постановою від 28.10.2024 виконавчий документ повернуто стягувачу, оскільки заходи щодо пошуку майна боржника, за рахунок якого може звернено стягнення, не дали результатів.

Стосовно складу і розміру боргів, ОСОБА_1 повідомляє про заборгованість перед:

- ФОП Іванюк Т.В. - у розмірі 110 000,00 грн на підставі Договору позики та виконавчого листа №4815/8/23 від 25.10.2023;

- Радивилівським ВДВС у Дубенському районі Рівненської області Західного МУМЮ - 11 300,00 грн на підставі постанови про стягнення виконавчого збору і витрат виконавчого провадження від 04.12.2023.

Звертаючись до суду з заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, ОСОБА_1 у підтвердження своїх посилань, долучив ряд документів, перевіривши які суд констатує, що їх перелік в повній мірі відповідає вимогам, встановленим ч.3 ст. 116 ГПК України.

Крім того, матеріали заяви містять проект Плану реструктуризації боргів.

Частиною 2 ст. 115 КУзПБ встановлено, що боржник має право звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у разі, якщо:

1) розмір прострочених зобов'язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати;

2) боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50% місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов'язань упродовж двох місяців;

3) ухвалено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;

4) існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов'язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).

У відповідності до ч.3 ст. 115 КУзПБ до складу грошових вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.

Право на звернення з заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність обґрунтовує п.3 ч.2 ст. 115 КУзПБ, згідно якого боржник має право звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у разі, якщо у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.

При цьому, просить врахувати, що відповідно до Декларації про майновий стан боржника за період з 2022 по 01.07.2025, інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, що у ОСОБА_1 , немає достатньо майна для задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до відомості про всі наявні рахунки (у тому числі депозитні рахунки), відкриті у банківській та інших фінансових установах в Україні та за кордоном станом на дату звернення з даною заявою - доходів, які б могли надати мені можливість виконати грошові зобов'язання перед кредиторами, не достатньо.

Згідно з відомостей, які надаються станом на дату звернення до суду із заявою, ОСОБА_1 не являюся фізичною особою-підприємцем.

За наслідками дослідження поданих суду документів судом встановлено, що у боржника відсутнє майно і доходи, які б могли надати боржнику можливість виконати грошові зобов'язання перед кредиторами.

У відповідності до ч.3 ст. 8 КУзПБ провадження у справі про банкрутство відкривається господарським судом за заявою боржника також у разі загрози його неплатоспроможності.

Крім того, судом встановлено відсутність непогашеної судимості за економічні злочини, а також відсутність статусу фізичної особи-підприємця.

Згідно з ч.3 ст. 119 КУзПБ за наслідками підготовчого засідання господарський суд постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність або про відмову у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність.

Згідно ч.4 ст. 119 КУзПБ господарський суд постановляє ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність, якщо:

1) відсутні підстави для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність;

2) боржник виконав зобов'язання перед кредитором (кредиторами) у повному обсязі до підготовчого засідання суду;

3) боржника притягнуто до адміністративної або кримінальної відповідальності за неправомірні дії, пов'язані з неплатоспроможністю;

4) боржника визнано банкрутом протягом попередніх 5 років.

У підготовчому засіданні судом не встановлено підстав для відмови у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність, перелічених у ч.4 ст. 119 КУзПБ.

Натомість, судом встановлено існування обставин, які підтверджують, у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними. Так, найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов'язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності), позаяк наразі боржник не отримує доходів.

Зважаючи на викладене, за наслідками розгляду у підготовчому засіданні заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, суд вважає за доцільне її задовольнити у передбачений діючим законодавством спосіб, шляхом відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 .

Згідно з п.2-1 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією у разі відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.

Заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), крім відомостей, передбачених ч.1 ст. 34, ч.2 ст. 116 цього Кодексу, повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією.

Ініціюючий кредитор або боржник - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 28 цього Кодексу.

Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), призначає арбітражного керуючого, зазначеного в абз.2 цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією.

Разом з тим, у матеріалах заяви міститься пропозиція щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень керуючого реструктуризацією майна боржника - ОСОБА_2 , а також додано заяву арбітражного керуючого Мельник І.А.

Згідно з абз.3 ч.2 ст. 30 Кодексу розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень керуючого реструктуризацією становить 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожен місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.

Згідно з абз.5 ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено з 01.01.2024 прожитковий мінімум працездатних осіб на рівні 3 028,00 грн.

Таким чином, авансування винагороди арбітражному керуючому у розмірі 5-ти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожен місяць виконання арбітражним керуючим повноважень становить 45 420,00 грн і заявник повинен був сплатити ці кошти, що останнім здійснено не було.

Суд зазначає, що відмова від авансування, відсутність майна у боржника або ж відсутність інших джерел для покриття витрат на виплату винагороди арбітражному керуючому судом може розцінюватись як примушування до безоплатної праці, що забороняється та прирівнюється до рабства у контексті ст. 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та інших міжнародних актів (зокрема, Конвенції 1926 року про заборону рабства, Конвенції Міжнародної організації праці про примусову чи обов'язкову працю 1930 року ратифіковану Україною 10.08.56 року, Конвенції Міжнародної організації праці N 105 про скасування примусової праці 1957 року ратифіковану Україною 05.10.2000 року), резолюції Економічної і Соціальної Ради ООН (ЕКОСОС) 1996 року тощо) та суперечить статті 43 Конституції України.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 30 Кодексу арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду. Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відновлення відкриття провадження у справі.

Суд зауважує, що обов'язок боржника авансувати винагороду арбітражного керуючого до звернення з відповідною заявою до суду встановлений Кодексом і подання доказів авансування є обов'язковою умовою, встановленою ст. 116 зазначеного Кодексу.

Водночас, згідно із п. 1-6 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ установлено, що тимчасово, під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 N 2102-IX, а також протягом шести місяців після його припинення чи скасування стосовно боржника справу про банкрутство (неплатоспроможність) може бути відкрито без здійснення авансування передбаченої цим Кодексом винагороди арбітражному керуючому на депозитний рахунок суду. У такому разі до заяви про відкриття справи про банкрутство (неплатоспроможність) додається копія укладеної заявником угоди з обраним ним арбітражним керуючим про виконання арбітражним керуючим повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) до її закриття з виплатою на умовах, визначених цією угодою, винагороди в розмірі, що не має перевищувати розмір, встановлений цим Кодексом. Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) відповідно до цього пункту, призначає розпорядником майна або керуючим реструктуризацією арбітражного керуючого, з яким заявником укладено угоду.

До заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність додано Договору про оплату винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого від 05.08.2025, укладений ОСОБА_1 із арбітражною керуючою Мельник І.А, згідно якого сторони домовились, що основна грошова винагорода за 3 місяці виконання повноважень керуючого реструктуризацією становить 45 420,00 грн і сплачується 6-ьома рівними частинами (по 7 570,00 грн) щомісячно до 05 числа.

Відповідно до п.4 ч.5 ст. 119 КУзПБ в ухвалі про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника господарський суд зазначає про призначення керуючого реструктуризацією.

Відтак, суд дійшов висновку призначити керуючим реструктуризацією у даній справі арбітражного керуючого Мельник І.А.

Керуючись ст. ст. 28, 119, 120 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 234, 235 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відкрити провадження у справі №918/726/25 про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

2. Ввести процедуру реструктуризацію боргів боржника - ОСОБА_1 .

3. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на 120 днів.

4. Призначити керуючим реструктуризацією фізичної особи ОСОБА_1 арбітражну керуючу Мельник Ірину Анатоліївну (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1856 від 06.02.2018, місце розташування контори (офісу) арбітражного керуючого: 33022, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 94, офіс 29).

5. Оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 .

6. Заборонити боржнику - ОСОБА_3 відчужувати майно.

7. Строк виконання всіх грошових зобов'язань боржника - ОСОБА_1 вважається таким, що настав 02.09.2025.

8. Встановити керуючому реструктуризацією боргів боржника строк до 02.10.2025 включно для подання до Господарського суду Рівненської області відомостей про результати розгляду вимог кредиторів (письмові нормативно-обґрунтовані пояснення по кожному з кредиторів, витяги з державних реєстрів заборон щодо майна боржника, а також, при наявності, письмові заперечення боржника щодо вимог кредиторів), а також доказів повідомлення кредиторів про дату проведення попереднього засідання суду.

9. Встановити керуючому реструктуризацією боргів боржника строк до 20.11.2025 включно для підготовки та подання до Господарського суду Рівненської області плану реструктуризації боргів боржника.

10. Визначити дату проведення попереднього судового засідання на "28" жовтня 2025 р. о 11:30 год.

11. Попереднє засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Рівненської області за адресою: м. Рівне, вул. Тараса Давидюка, 26-А, в залі судових засідань №15.

12. Зобов'язати арбітражного керуючого не пізніше ніж за 10 днів до дня попереднього засідання направити суду, кредиторам та боржнику звіт про результати перевірки декларації боржника.

13. Зобов'язати керуючого реструктуризацією у строк до 25.09.2025 провести інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість.

14. Зобов'язати контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України, - Головне управління ДПС у Рівненській області, надати керуючому реструктуризацією Мельник І.А. (33022, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 94, офіс 29, електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та господарському суду (електронна адреса: inbox@rv.arbitr.gov.ua) інформацію про доходи за 2022, 2023, 2024 та 2025 роки боржниці ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Радивилівським РВ УМВС України в Рівненській області, РНОКПП НОМЕР_1 ).

15. Зобов'язати орган державної прикордонної служби - Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (01601, м. Київ, вул. Володимирська 26, e-mail: adpsu.gov.ua) надати керуючому реструктуризацією Мельник І.А. (33022, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 94, офіс 29, електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та господарському суду (електронна адреса: inbox@rv.arbitr.gov.ua) інформацію про перетинання державного кордону за 2022, 2023, 2024 та 2025 роки боржницею ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Костопільським РВ УМС України в Рівненській області, РНОКПП НОМЕР_4 ).

16. Зобов'язати Державну митну службу України (м. Київ, 04119, вул. Дегтярівська, 11-г) надати керуючому реструктуризацією Мельник І.А. (33022, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 94, офіс 29, електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та господарському суду (електронна адреса: inbox@rv.arbitr.gov.ua) інформацію щодо фактів декларування при переміщенні через митний кордон України за 2022, 2023, 2024 та 2025 роки товарів боржницею ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Костопільським РВ УМС України в Рівненській області, РНОКПП НОМЕР_4 ).

17. Зобов'язати банківські установи, в яких відкрито рахунки боржницею ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Костопільським РВ УМС України в Рівненській області, РНОКПП НОМЕР_4 ) надати керуючому реструктуризацією Мельник І.А. (33022, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 94, офіс 29, електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та господарському суду (електронна адреса: inbox@rv.arbitr.gov.ua) інформацію про залишок коштів на рахунках боржника.

18. Копію ухвали направити відповідно до вимог ч.7 ст. 119 Кодексу України з процедур банкрутства.

Ухвала законної сили з моменту її постановлення відповідно до ч.8 ст. 119 КУзПБ та може бути оскаржена до Північно - західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки, встановлені статтями 254 - 257 ГПК України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя Ю.Г. РОМАНЮК