Справа № 126/1117/25
Провадження № 3/126/773/2025
"08" вересня 2025 р. м. Бершадь
Суддя Бершадського районного суду
Вінницької області Гуцол В. І.
розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з ВП № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 322349 від 06.05.2025, 06.05.2025 о 19 год. 25 хв. в м. Бершадь по вул. Січових Стрільців водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Hyundai Tucson державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан сп'яніння в законному порядку водій відмовився.
ОСОБА_1 надав заперечення на протокол про адміністративне правопорушення з тих підстав, що як стверджує, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП. Протокол відносно нього складено за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак будь-яких доказів, які б свідчили про умисну чи необережну форму його вини у вчиненні адміністратвиного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, до справи не надано. Працівниками поліції при складанні протоколу порушено встановлений законодавством України порядок направлення водія транспортного засобу для проведення огляду на стан сп'яніння, а також проведення такого огляду. Протокол складений за відсутності свідків, як і долучені до протоколу направлення на огляд водія, а також акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. До матеріалів справи долучено диск з відеозаписом, який не містить процедури проведення огляду та не містить відеозапису, на якому б було зафіксовано обставини, що викладені в протоколі про адміністратвине правопорушення, а також факту його відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Просить провадження у справі відносно нього у скоєнні адміністратвиного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАА у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши адміністративні матеріали, суд дійшов слідуючих висновків.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає в разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедура направлення водіїв трансопртних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд) і проведення такого огляду визначена Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженим Постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103 (зі змінами, внесеними згідно Постанови КМУ № 476 (476-2015-п) від 08.07.2015 № 888 (888-2015-п) від 28.10.2015).
Згідно п.2 вказаного Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Відповідно до п.3 зазначеного Порядку огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння (п.5 Порядку).
Відповідно до п. 6, 7, 8 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Аналогічні вимоги щодо порядку направлення водіїв на проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння встановлені Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735, а також ст. 266 КУпАП.
Таким чином, процедура направлення водія для проведення огляду на стан сп'яніння містить чіткі етапи проведення, що закріплені на законодавчому рівні, недотримання яких ставить під сумнів належність доказів, отриманих в результаті її проведення.
06.05.2025 водій ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння та особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення не було роз'яснено ОСОБА_1 порядок проходження такого огляду у медичному закладі та не було доставлено його до найближчого медичного закладу, чим порушено вимоги 6, 7, 8 Порядку, а також ч.3 ст. 266 КУпАП.
Протокол складений за відсутності свідків, як і долучені до протоколу направлення на огляд водія, а також акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. До матеріалів справи долучено диск з відеозаписом, який не містить процедури проведення огляду та не містить відеозапису, на якому б було зафіксовано обставини, що викладені в протоколі про адміністратвине правопорушення, а також факту його відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно ч.5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
За таких обставин, враховуючи допущені порушення процедури направлення водія для проведення огляду на стан сп'яніння, а також проведення такого огляду, не можна брути до уваги та оцінювати дії ОСОБА_1 , як відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністратвиної відповідальнеості є наявність події і складу адміністартивного правопорушення.
За відсутності однієї з ознак адміністративного правопорушення - відсутній склад адміністратвиного правопорушення, що тягне за собою застосування норм п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В ході судового розгляду в діях ОСОБА_1 не встановлено ознак, які б свідчили про умисну чи необережну форму вини у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що унеможливлює кваліфікацію його дій за даною статтею.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відношення до вчиненого, приймаючи до уваги, що вина ОСОБА_1 не доведена, керуючись ст.ст. 1, 6, 33-35, 130, 221, 245, 247, 251, 252, 268, 272, 280, 321 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Бершадський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В. І. Гуцол