Справа № 354/410/25
Провадження № 2/354/312/25
08 вересня 2025 року м. Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді Ваврійчук Т.Л.
за участю секретаря судового засідання Старунчак Н.М.
прокуророра Семковича О.В.
представника відповідачки адвоката Свищо С.М.
представника третьої особи адвоката Василечко А.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Яремче в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом позовом виконувача обов'язків керівника Надвірнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Надвірнянської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки,-
Виконувач обов'язків керівника Надвірнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Надвірнянської районної державної адміністрації 06.03.2025 року звернувся до Яремчанського міського суду Івано-Франківської області із позовом до ОСОБА_1 у якому просить витребувати в ОСОБА_1 на користь держави в особі Надвірнянської районної державної адміністрації земельну ділянку площею 0,1250 га з кадастровим номером 2611092001:22:002:2775, яка розташована в межах с.Поляниця, Надвірнянського району, Івано-Франківської області.
Ухвалою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 11.03.2025 року відкрито провадження у даній справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2
19.06.2025 року представник відповідачки адвокат Свищо С.М. подав до суду клопотання про залишення даного позову без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків, а саме: долучення екпертно-грошової оцінки спірної земельної ділянки та внесення на депозитний рахунок Яремчанського міського суду Івано-Франківської області прокурором або Надвірнянською районною державною адміністрацією грошових коштів у розмірі вартості спірної ділянки, посилаючись на те, що 09.04.2025 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» №4292-ІХ від 12.03.2025 року, яким внесено зміни до ст.390 ЦК України, ст.ст. 177, 265 ЦПК України.
Ухвалою суду від 21.08.2025 року вказану позовну заяву в порядку ч.11 ст.187 ЦПК України залишено без руху для усунення виявлених недоліків, а саме:
-долучення експертно-грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1250 га з кадастровим номером 2611092001:22:002:2775, чинної на дату подання позовної заяви;
-внесення на депозитний рахунок Яремчанського міського суду Івано-Франківської області(код отримувача (код за ЄДРПОУ): 26289647, банк отримувача: ДКС України, місто Київ, рахунок отримувача: UA158201720355259002000002265) прокурором або Надвірнянською районною державною адміністрацією, в інтересах якої поданий даний позов, грошових коштів у розмірі вартості спірної земельної ділянки.
Позивачу надано термін для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказана ухвала суду 21.08.2025 року доставлена до електронного кабінету Надвірнянської окружної прокуратури, позивача у справі Надвірнянської районної державної адміністрації, що підтверджується долученими до матеріалів справи довідками про доставку електронного документа, а також 28.08.2025 року вручена прокурору Яремчанського відділу Надвірнянської окружної прокуратури Івано-Франківської області Римаруку В.В., про що свідчить наявна у матеріалах справи розписка за його особистим підписом.
У строк до 27.08.2025 року недоліки цивільного позову, зазначені в ухвалі суду від 21.08.2025 року позивачем не усунуто та станом на 08.09.2025 року не подано до суду будь-яких заяв чи клопотань щодо виконання зазначеної ухвали.
У судовому засіданні прокурор вказав, що на момент подання вказаного позову до суду позовна заява відповідала вимогам ст.177 ЦПК України у діючій редакції. Надвірнянська окружна прокуратура вважає, що абзац 2 ч.4 ст.177 ЦПК України у редакції Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» №4292-ІХ від 12.03.2025 року не має зворотньої дії в часі, оскільки зазначена норма є нормою процесуального права, а також погіршує становище позивача, що суперечить положенням ст.58 Конституції України та ст.3 ЦПК України, а відтак підстави для подання прокурором експертно-грошової оцінки спірної земельної ділянки та внесення на депозитний рахунок грошових коштів у сумі її вартості відсутні. Окрім цього, при зверненні до суду із вказаним позовом, прокурор вказав, що відповідачка ОСОБА_1 при набутті у власність спірної земельної ділянки діяла недобросовісно, у зв'язку із чим до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» в частині умов та порядку компенсації органом державної влади добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна. Із урахуванням наведеного вважає, що підстави для залишення даного позову без розгляду відсутні та просить продовжити розгляд даної справи.
Представник позивача Надвірнянської районної державної адміністрації у судове засідання не з'явився, проте у матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи у відсутності представника позивача, заявлені позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Представник відповідачки адвокат Свищо С.М. у судовому засіданні вказав, що позов прокурора підлягає залишенню без розгляду у зв'язку із невиконанням вимог ухвали суду від 21.08.2025 року про залишення позовної заяви без руху.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ДСГП «Ліси України» адвокат Василечко В.А. у судовому засіданні щодо залишення позову без розгляду заперечив з підстав, наведених у письмових запереченнях, направлених до суду через підсистему «Електронний суд» 07.09.2025 року. Зазначив, що на момент подання позову до суду позовна заява відповідала вимогам ст.177 ЦПК України у діючій редакції. Норми п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» щодо зворотної дії в часті в частині умов та порядку компенсації оганом державної влади або органом місцевого самоврядування добросовісному набувачі вартості нерухого майна, експертно-грошова оцінка якого чинна на дату подання позовної заяви, не підлягають застосуванню у даній справі, оскільки вказаний Закон набув чинності після відкриття провадження у справі, однак ч.3 ст.3 ЦПК України визначено, що провадження у справах здійснюється судом відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, а норми процесуального права не мають зворотньої дії в часі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилась, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час судового розгляду повідомлялася належним чином. Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників справи, суд приходить до наступних висновків.
У даній справі Надвірнянська окружна прокуратура із посилання на норми ст.ст. 387, 388 ЦК України заявила вимогу про витребування у ОСОБА_1 на користь держави земельної ділянки площею 0,1250 га з кадастровим номером 2611092001:22:002:2775, яку вона набула у власність на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 30.11.2020 року, за реєстром №1165.
09.04.2025 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача», яким:
-ст.390 ЦК України доповнено частиною п'ятою наступного змісту: «5. Суд одночасно із задоволенням позову органу державної влади, органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади вирішує питання про здійснення органом державної влади або органом місцевого самоврядування компенсації вартості такого майна добросовісному набувачеві.
Суд постановляє рішення про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади, за умови попереднього внесення органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором вартості такого майна на депозитний рахунок суду. Перерахування грошових коштів як компенсації вартості нерухомого майна з депозитного рахунку суду здійснюється без пред'явлення добросовісним набувачем окремого позову до держави чи територіальної громади.
Держава чи територіальна громада, яка на підставі рішення суду компенсувала добросовісному набувачеві вартість майна, набуває право вимоги про стягнення виплачених грошових коштів як компенсації вартості майна до особи, з вини якої таке майно незаконно вибуло з володіння власника. Порядок компенсації, передбачений цією частиною, не застосовується щодо об'єктів приватизації, визначених Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Для цілей цієї статті під вартістю майна розуміється вартість майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви»;
-у статті 391 ЦК України назву викладено у такій редакції: «Стаття 391. Захист права власності власника майна» та доповнено частиною другою такого змісту: «2. Якщо органом державної влади або органом місцевого самоврядування, незалежно від того, чи мав такий орган відповідні повноваження, вчинялися будь-які дії, спрямовані на відчуження майна, в результаті яких набувачем такого майна став суб'єкт права приватної власності, спори щодо володіння та/або розпоряджання, та/або користування таким майном відповідним органом державної влади або органом місцевого самоврядування вирішуються на підставі статей 387 і 388 цього Кодексу»;
-частину четверту статті 177 ЦПК України доповнено абзацом другим такого змісту: «У разі подання органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором позовної заяви про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади до позову додаються документи, що підтверджують внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви»;
-статтю 265 ЦПК України доповнено частиною чотирнадцятою такого змісту: «14. У разі відмови у задоволенні позову органу державної влади, органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади, закриття провадження у справі, залишення позову без розгляду суд вирішує питання про повернення позивачу внесених ним на депозитний рахунок суду грошових коштів як компенсації вартості майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, а у разі задоволення позову - про перерахування грошових коштів на користь добросовісного набувача».
Відповідно до п.2 розділу ІІ Прикінцеві і перехідні положення Закону №4292-ІХ положення цього Закону мають зворотну дію в часі в частині умов та порядку компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, у справах, в яких судом першої інстанції не ухвалено рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання чинності цим Законом, а також у частині порядку обчислення та перебігу граничного строку для витребування чи визнання права щодо: нерухомого майна, право власності на яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до дня набрання чинності цим Законом; нерухомого майна, щодо якого на момент його передачі першому набувачеві законом не була встановлена необхідність державної реєстрації правочину або реєстрації права власності і дата його передачі першому набувачеві передує дню набрання чинності цим Законом.
Таким чином, вищевказаним Законом встановлено зворотну дію в часі його положень в частині умов та порядку компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, у справах, в яких судом першої інстанції не ухвалено рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання чинності цим Законом.
Порядок такої компенсації врегульовується не тільки абзацом другим ч.4 ст.177 ЦПК України, як зазначає у своїх запереченнях прокурор, а й нормами ч.5 ст.390 ЦК України у діючій редакції, відповідно до яких, суд у разі задоволення позову органу державної влади, органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача повинен одночасно вирішити питання про здійснення компенсації вартості такого майна добросовісному набувачеві. Рішення про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади, суд постановляє лише за умови попереднього внесення органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором вартості такого майна на депозитний рахунок суду.
Окрім цього, законодавцем у ч.5 ст.390 ЦК України закріплено, що перерахування грошових коштів як компенсації вартості нерухомого майна з депозитного рахунку суду здійснюється без пред'явлення добросовісним набувачем окремого позову до держави чи територіальної громади.
З системного аналізу норм даного Закону і його Прикінцевих, і перехідних положень можна дійти висновку, що якщо положення цього Закону мають зворотну дію в часі в частині умов та порядку компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, у справах, в яких судом першої інстанції не ухвалено рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання чинності цим Законом, тобто норми ст.390 ЦК України, то в даному випадку необхідно застосовувати і норми ст.ст. 177, 185, 265 ЦПК України, чинні на час розгляду таких справ в суді відповідно до ч.3 ст.3 ЦПК України.
Вищенаведене спростовує твердження прокурора та представника третьої особи про невідповідність ст.58 Конституції України та ст.3 ЦПК України положень Закону №4292-ІХ від 12.03.2025 року щодо його зворотної дії в часі.
Суд також звертає увагу на те, що за змістом ч.5 ст.12 ЦК України добросовісність набувача презюмується, тобто незаконний набувач вважається добросовісним, поки не буде доведено протилежне. Добросовісність є однією із загальних засад цивільного законодавства згідно з п.6 ч.1 ст.3 ЦК України.
Оцінка наданих сторонами доказів на підтвердження заявлених вимог та заперечень, зокрема щодо добросовісності чи недобросовісності відповідача у справі як кінцевого набувача спірного майна здійснюється судом при ухваленні рішення у справі, а не на стадії підготовчого провадження.
Водночас із урахуванням внесених відповідно до Закону №4292-ІХ від 12.03.2025 року змін до ст.390 ЦК України, невнесення позивачем на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного нерухомого майна, є підставою для ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позову про витребування майна від добросовісного набувача, що в свою чергу призведе до позбавлення органу державної влади чи прокурора права на повторне звернення до суду із аналогічним позовом та є перешкодою для захисту порушених прав та інтересів держави. У той час як висновок суду про недобросовісність набувача матиме своїм наслідком повернення позивачу внесених на депозитний рахунок суду грошових коштів як компенсації вартості майна.
Частинами 12-13 ст.187 ЦПК України визначено, що у разі якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
При цьому норми діючого цивільного процесуального законодавства не наділяють суд повноваженнями щодо продовження розгляду справи у разі невиконання позивачем ухвали суду про залишення позову без руху.
За таких обставин, враховуючи те, що позивач, якому після відкриття провадження у справі, надано термін для усунення виявлених недоліків позовної заяви, не усунув вказані в ухвалі суду від 21.08.2025 року недоліки позовної заяви у встановлений судом строк, суд приходить до переконання, що позовну заяву виконувача обов'язків керівника Надвірнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Надвірнянської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки слід залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст.187, 258-261, п.16 ч.1 ст.353, ст.354 ЦПК України, суд-
Позовну заяву виконувача обов'язків керівника Надвірнянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Надвірнянської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки-залишити без розгляду.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Учасники справи мають право подати апеляційну скаргу на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали або у разі розгляду справи(вирішення питання) без повідомлення(виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддя: Тетяна ВАВРІЙЧУК