Справа № 420/3548/25
08 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся з позовною заявою до Офісу Генерального прокурора, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Офісу Генерального прокурора щодо не надання ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу прокурора відділу Офісу Генерального прокурора з 1 січня 2022 року, який становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, із зазначенням наступних складових заробітної плати: розміру посадового окладу; премії у розмірі 10% посадового окладу; надбавки за вислугу років у розмірі 45% посадового окладу; суми матеріальної допомоги для оздоровлення; суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
- зобов'язати Офіс Генерального прокурора скласти та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу прокурора відділу Офісу Генерального прокурора з 1 січня 2022 року, який становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, із зазначенням наступних складових заробітної плати: розміру посадового окладу; премії у розмірі 10% посадового окладу; надбавки за вислугу років у розмірі 45% посадового окладу; суми матеріальної допомоги для оздоровлення; суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на час призначення пенсії його заробітна плата була обрахована Генеральною прокуратурою України і складалась із: посадового окладу; надбавки за класний чин; надбавки за вислугу років, яка становила 30% (стаж роботи понад 20 років) від суми посадового окладу та надбавки за класний чин; індексації. Після призначення пенсії він не звільнявся з органів прокуратури, а продовжив працювати на різних посадах отримуючи і заробітну плату і пенсію. В подальшому з метою реалізації свого права на перерахунок пенсії, передбаченого частиною двадцятою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, як працюючий пенсіонер, у якого збільшилась вислуга років та стала понад 30 років, 07.11.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив надати довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення). Однак, Офісом Генерального прокурора листом від 17.01.2025 № 21-102ВИХ-25 позивача проінформовано, що за довідкою про заробітну плату для перерахунку пенсії йому слід звернутись до обласної прокуратури. Позивач вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
Від відповідача надійшов відзив, в якому заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначає, що право - на перерахунок вже призначеної пенсії у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, ОСОБА_1 набув (під час роботи) у зв'язку перебуванням в трудових відносинах з прокуратурою АР Крим та м. Севастополя, а також те, що інші складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи на прокурорських посадах підряд перед зверненням за перерахунком пенсії, які включаються в довідку, відсутні в Офісі Генерального прокурора, отже видати довідку про заробітну для перерахунку вже призначеної пенсії у Офісу Генерального прокурора немає можливості.
У відповіді на відзив позивач з доводами викладеними у відзиві не погодився та просив задовольнити позовні вимоги.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
З 20.08.2014 року позивач отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII.
Відповідно до довідки № 18-83зп від 02.07.2014 року заробітна плата позивача була обрахована Генеральною прокуратурою України і складалась із: посадового окладу; надбавки за класний чин; надбавки за вислугу років, яка становила 30% (стаж роботи понад 20 років) від суми посадового окладу та надбавки за класний чин; індексації.
Після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжив працювати в органах прокуратури.
20.11.2024 позивач до Офісу Генерального прокурора надіслав додаткову заяву до якої долучив копію витягу з протоколу № 25 від 30.12.2021 засідання комісії з установлення періоду проходження служби прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, згідно якого станом на 28.12.2021 стаж роботи ОСОБА_1 , який дає право на отримання процентної надбавки за вислугу років у розмірі 45% посадового окладу, складає 30 років 0 місяців 0 днів.
17.01.2025 року листом відповідач відмови позивачу у видачі оновленої довідки.
Позивач вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду з цим позовом
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону "Про прокуратуру" (далі - Закон №1789-XII.)
Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-XII прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина 12 статті 50-1 Закону №1789-XII).
Відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону №1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
До статті 50-1 Закону №1789-XII вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, внаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №1789-XII з 01.10.2011 стала вісімнадцятою. Тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
Щодо умов та порядку перерахунку такої пенсії, слід зазначити, що з 01.01.2015 частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у новій редакції відповідно до Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Крім того, 15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) на підставі якого частина 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ втратила чинність.
Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Рішенням від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Згідно з частиною 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення установив такий порядок виконання ухваленого рішення:
- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Таким чином, оскільки після призначення пенсії позивач продовжив працювати в органах прокуратури, а його вислуга років збільшилась з моменту призначення пенсії, він має право на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 45%.
Однак відповідно до ч. 4 ст. 86 Закону №1697-VII середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Таким чином, оскільки право на індивідуальний перерахунок пенсії, у зв'язку із збільшенням надбавки за вислугу років, позивач набув вже працюючи в органах обласної прокуратури, то саме орган обласної прокуратури повинен видавати довідку із зазначенням складових про розмір надбавки за вислугу років.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
.