Постанова від 08.09.2025 по справі 539/4462/25

Справа № 539/4462/25

Провадження № 3/539/1103/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2025 року м.Лубни

Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Просіна Я.В., розглянувши об'єднані матеріали, які надійшли з Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст.173-2 КУпАП Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

установила:

28.07.2025 року о 22 год 00 хв за адресою АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 умисно вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно свої тещі ОСОБА_2 , а саме ображав образливими словами , чим завдав шкоди психологічному здоров'ю останньої.У зв'язку з чим ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Окрім того, 28.07.2025 року о 22 год 00 хв за адресою АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 умисно вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно свої дружини ОСОБА_3 , а саме ображав образливими словами хапав за руки та горло, чим завдав шкоди психологічному та фізичному здоров'ю останньої. ОСОБА_3 від проходження СМЕ відмовилася. У зв'язку з чим ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Окрім того, 28.07.2025 року о 22 год 00 хв за адресою АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 у присутності свого малолітнього сина ОСОБА_4 умисно вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно свої дружини ОСОБА_3 , а саме ображав образливими словами хапав за руки та горло, чим завдав шкоди психічному здоров'ю дитини ОСОБА_4 .У зв'язку з чим ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.

Окрім того, 28.07.2025 року о 22 год 00 хв за адресою АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 у присутності своєї малолітньої доньки ОСОБА_5 умисно вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно свої дружини ОСОБА_3 , а саме ображав образливими словами хапав за руки та горло, чим завдав шкоди психічному здоров'ю дитини ОСОБА_5 . У зв'язку з чим ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.

Оскільки провадження щодо притягнення до відповідальності однієї і тієї ж особи перебувають у одного судді та призначені до розгляду одночасно, вони об'єднані в одне провадження постановою суду від 08.09.2025 року.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи був повідомлений завчасно належним чином. В матеріалах справи наявна заява, відповідно до якої ОСОБА_1 просить провести розгляд адміністративних протоколів без його участі. Вину визнає в повному обсязі.

Положеннями ч.2 ст.268 КУпАП визначено перелік справ про адміністративні правопорушення, при розгляді яких участь особи є обов'язковою. Даний перелік не містить справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2 КУпАП.

З огляду на вищезазначене, суд керуючись ч. 2 ст. 268 КУпАП, яка не передбачає обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2 КУпАП, вважає необхідним розглянути справу про адміністративні правопорушення без участі ОСОБА_1 за наявності доказів, які знаходяться в матеріалах справи.

Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Оцінивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2 КУпАП, з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.

Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, при розгляді даної адміністративної справи судом достовірно було встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2 КУпАП, доводиться матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема:

- протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАД №397840 від 07.08.2025, серії ВАД №397790 від 07.08.2025, серії ВАД №397839 від 07.08.2025 та серії ВАД №397844;

- повідомленням Лубенського міського центру соціальних служб від 01.08.2025 про систематичне вчинення психологічного, фізичного та сексуального домашнього насильства щодо ОСОБА_3 та її матері ОСОБА_2 з боку ОСОБА_1 - чоловіка/зятя;

- реєстраційною карткою звернення ОСОБА_3 щодо вчинення психологічного, фізичного, економічного та сексуального домашнього насильства від 29.07.2025;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 07.08.2025 року, відповідно до яких він підтверджує факт вчинення ним психологічного та фізично насильства відносно своєї дружини, тещі та дітей;

- письмовими поясненнями ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ;

- копіями паспорта ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , а також іншими матеріалами справи у їх сукупності.

Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Частиною 2 ст. 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

Таким чином, дії ОСОБА_1 , суд кваліфікує за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2 КУпАП, оскільки він вчинив домашнє насильство, тобто умисні дії психологічного, фізичного характеру, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілим, окрім того, малолітнім особам.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, судом не встановлено.

Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи викладене, оскільки ОСОБА_1 вчинив чотири правопорушення, справи про які одночасно розглядаються судом, то виходячи з положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи викладене, суддя вважає за необхідне піддати правопорушника такому виду адміністративного стягнення, як громадські роботи на строк 50 годин, передбаченому санкцією ч.2 ст. 173-2 КУпАП, оскільки така міра відповідальності відповідає вчиненому правопорушенню, і є такою, що відповідає меті адміністративного стягнення, встановленого ст. 23 КУпАП.

Крім того, відповідно до п.5 ст. 4 ЗУ Про судовий збір, ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України. Будь-яких підтверджуючих доказів про те, що останній підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», - матеріали справи не містять.

Керуючись ст.23, 33, ст.173-2, 251, 252, 283, 284 КУпАП, ст.5 Закону України «Про судовий збір» суддя

постановила:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт на строк 50 годин.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у десятиденний строк з дня її проголошення.

Строк пред'явлення документа до виконання 3 місяці з дня винесення постанови.

Суддя Я.В. Просіна