ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
29.08.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/602/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І. М.,
Секретар судового засідання Пугач А. Є.,
За участю: представника позивача Смішка І. М.,
представників відповідачів Тріща Р. З., Медицької С. В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Підприємства "Лікувально-діагностичний центр "Клініка святого Луки" Івано-Франківського Архієпархіального Управління Української Греко-Католицької Церкви", вул. імені Владики Софрона Мудрого, буд. 22, м. Івано-Франківськ, 76019,
до відповідачів: Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради, вул. Леся Курбаса, буд.2, м. Івано-Франківськ, 76018;
Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018,про визнання незаконним та скасування рішення (3 сесії) 8 демократичного скликання Івано-Франківської міської ради № 404-3 від 24.12.2020 "Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, які не підлягають приватизації" в частині (пункту 24) включення нежитлової будівлі на вулиці Тарнавського, 12 до Переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, які не підлягають приватизації; визнання протиправними дії Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради щодо повернення заяви Підприємства «Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління Української Греко-Католицької Церкви» від 05.02.2025 про включення нежитлової будівлі, яка знаходиться по вулиці Тарнавського, 12 у місті Івано-Франківськ до переліку об'єктів, що підлягають приватизації; зобов'язання Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради винести на розгляд сесії Івано-Франківської міської ради заяву Підприємства «Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління Української Греко-Католицької Церкви» від 05.02.2025 про включення об'єкта права комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, що знаходиться по вул. Тарнавського, 12, м. Івано-Франківськ до переліку об'єктів, що підлягають приватизації,
встановив, що позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання незаконним та скасування рішення (3 сесії) 8 демократичного скликання Івано-Франківської міської ради № 404-3 від 24.12.2020 "Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, які не підлягають приватизації" в частині (пункту 24) включення нежитлової будівлі на вулиці Тарнавського, 12 до Переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, які не підлягають приватизації; визнання протиправними дії Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради щодо повернення заяви Підприємства «Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління Української Греко-Католицької Церкви» від 05.02.2025 про включення нежитлової будівлі, яка знаходиться по вулиці Тарнавського, 12 у місті Івано-Франківськ до переліку об'єктів, що підлягають приватизації; зобов'язання Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради винести на розгляд сесії Івано-Франківської міської ради заяву Підприємства «Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління Української Греко-Католицької Церкви» від 05.02.2025 про включення об'єкта права комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, що знаходиться по вул. Тарнавського, 12, м. Івано-Франківськ до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
В обґрунтування позову підприємство вказало на те, що спірне рішення прийнято без врахування положень Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", оскільки позивач, як орендар (договір №4108 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 27.01.2022), який виконав умови ч.2.ст.18 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна, набув права на викуп орендованого майна.
В підтвердження викладеного долучив копії: платіжної інструкції №10304 від 08.04.2025, декрету №678 від 12.09.2024, договору №4108 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 27.01.2022, охоронного договору на пам'ятку культурної спадщини від 19.10.2021 №552, акту приймання-передачі в оренду нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 27.01.2022, листів №49/34.2-02/22 від 06.02.2025, №22/34.2-02/49 від 07.03.2025, заяви про включення об'єкта права комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади до переліку об'єктів, що підлягають приватизації від 05.02.2025 з додатком, рішень від 19.05.2015 №1766-54, від 24.12.2020 №404-3, переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, які не підлягають приватизації, розпорядження Кабінету Міністрів від 12.08.2015 №817-р з додатком, рішень від 22.12.2015 №22-2, від 02.05.2018 №123-19 з додатком, положень про департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, листа №135 від 10.10.2024, витягу з рішення від 23.10.2024 №1219, звітів №023/03-22 від 2022, №01/01-2025 від 2025, висновку експерта №07/01-25 за результатами проведення експертного будівельно-технічного дослідження від 03.02.2025, лист №8 від 13.01.2025, акт перевірки акту виконаних робіт з невід'ємного покращення експлуатаційних характеристик в орендованій підприємством «Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління УГКЦ» будівлі на вул. Тарнавського, 12 в м. Івано-Франківську від 24.01.2025, довідки № 9 від 13.01.2025, виписки з ЄДР щодо позивача, квитанцій №3457883, №3457884, 3457886.
За наслідками розгляду позову, суд відкрив провадження у справі та призначив підготовче засідання на 18.06.2025.
Відповідачі щодо позову заперечили та вказали на те, що майно, яке є предметом договору оренди від 27.01.2022, є закладом охорони здоров'я, а відтак, в силу ЗУ "Про приватизацію державного і комунального майна" (ст. 4,7,11), ЗУ "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", Розпорядження Кабінету Міністрів України №817-р від 12.08.2015 "Про передачу цілісних майнових комплексів державних закладів охорони здоров'я у власність (спільну власність) територіальних громад", рішення Івано-Франківської міської ради №1766-54 від 19.05.2015, не може бути об'єктом приватизації.
Крім того, вказали на безпідставність посилань позивача на виконання останнім ч.2 ст. 18 ЗУ "Про приватизацію державного і комунального майна", зокрема, здійснення поліпшень орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без заподіяння йому шкоди в розмірі 25% ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна та те, що такі поліпшення виконані в межах трьохрічного строку, оскільки звіт №023/03-22 "Про незалежну оцінку нежитлової будівлі лікарні загальною площею 944,3 кв.м." не визначає ринкову вартість майна для цілей укладання договору оренди або для цілей продовження договору оренди, відповідно, не може бути підставою для визначення розміру поліпшень. Спірні рішення прийняті у відповідності до ст. ст. 59, 60, 29 ЗУ "Про місцеве самоврядування", а відтак, позов є безпідставним.
В підтвердження викладеного долучили копії: витягів з ЄДР щодо відповідачів, довіреності від 25.10.2024, рішення від 19.06.2020 №184-41 з додатком, квитанцій №3635313, 3635314, 3635315, 3648853, 3648854.
18.06.2025, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 30.07.2025.
25.08.2025, до суду поступило від позивача додаткові пояснення та уточнення позовних вимог, зокрема, позивач просив викласти позовні вимоги №3 та №4 в наступній редакції:
Визнати протиправними дії Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради щодо повернення заяви Підприємства «Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління Української Греко-Католицької від 05.02.2025 про включення нежитлової будівлі, яка знаходиться по вулиці Тарнавського, 12 у місті Івано-Франківськ до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Зобов'язати Департамент комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради винести на розгляд сесії Івано-Франківської міської ради заяву Підприємства «Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління Української Греко-Католицької від 05.02.2025 про включення об'єкта права комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, що знаходиться по вул. Тарнавського, 12, м. Івано-Франківськ до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позов слід задоволити.
При цьому суд врахував наступне.
Предметом позову є визнання незаконним та скасування рішення міської ради в частині включення нежитлової будівлі, що знаходиться в м. Івано - Франківську на вулиці Тарнавського, 12 до Переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, які не підлягають приватизації; визнання протиправними дій департаменту щодо повернення заяви позивача про включення об'єкта комунальної власності, що знаходиться в місті Івано-Франківську, вул. Тарнавського, 12 до об'єктів, що підлягають приватизації та зобов'язання департаменту внести на розгляд сесії Івано-Франківської міської ради заяву позивача про включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Підставою є дотримання позивачем, як орендарем будівлі лікарні загальною площею 944,3 кв. м., розташованої за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Тарнавського, 12 (договір №4108 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 27.01.2022) вимог ч.2 ст. 18 ЗУ "Про приватизацію державного і комунального майна", а відтак, безпідставності прийнятих рішень.
Отже, спір між сторонами виник з правовідносин, що регулюються Законом України "Про приватизацію державного і комунального майна" (далі Закон).
Основною метою приватизації є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, зменшення частки державної або комунальної власності у структурі економіки України шляхом продажу об'єктів приватизації ефективному приватному власнику. Приватизація здійснюється на основі таких принципів: законності; відкритості та прозорості; рівності та змагальності; державного регулювання та контролю; продажу об'єктів приватизації з урахуванням особливостей таких об'єктів; захисту економічної конкуренції; створення сприятливих умов для залучення інвестицій; повного, своєчасного та достовірного інформування про об'єкти приватизації та порядок їх приватизації; забезпечення конкурентних умов приватизації ( ст. 3 Закону).
До об'єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об'єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України (ст. 4 Закону).
Так, приватизації, згідно вказаної норми, не підлягають казенні підприємства та об'єкти, необхідні для виконання державою своїх основних функцій, для забезпечення обороноздатності держави, та об'єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України, зокрема: майно органів державної влади та органів місцевого самоврядування, майно Збройних Сил України (військове майно), Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, сил цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, правоохоронних органів та податкових органів, митних органів, що безпосередньо забезпечує виконання зазначеними органами встановлених законодавством завдань, майно закладів охорони здоров'я системи екстреної медичної допомоги; підприємства з виготовлення та ремонту всіх видів зброї, що перебуває на озброєнні Збройних Сил України, інших утворених відповідно до закону військових формувань, Служби безпеки України; надра, корисні копалини загальнодержавного значення, території та об'єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, водні ресурси, лісові ресурси, інші природні ресурси, які є об'єктами права власності Українського народу; системи створення та збереження золотовалютних резервів; емісійна система, майнові комплекси підприємств і установ, що забезпечують випуск та зберігання грошових знаків і цінних паперів; об'єкти, що забезпечують зв'язком органи законодавчої та виконавчої влади, у тому числі радіотелевізійні передавальні центри; державне майно, що не увійшло до статутного капіталу та закріплено за акціонерним товариством "Національна суспільна телерадіокомпанія України" на праві господарського відання, та акції, що належать державі у статутному капіталі акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України"; засоби урядового, фельд'єгерського та спеціального зв'язку; державні реєстри, що створені та утримуються за рахунок коштів державного бюджету; майно державного підприємства "Мультимедійна платформа іномовлення України" (МПІУ); Національний архівний фонд, архіви (архівні установи), документи з них, архівні підрозділи, архівні відділи та бібліотеки, об'єкти культури, мистецтва, у тому числі виняткової історичної, художньої, наукової чи іншої культурної цінності, занесені до Державного реєстру національного культурного надбання, національні природні парки, заповідники, меморіальні комплекси; об'єкти архітектури національного значення; пам'ятки, включені до переліку пам'яток, що не підлягають приватизації ; пам'ятки археології; пам'ятки державної частини Музейного фонду України (музейні предмети, музейні колекції та музейні зібрання); документи Державного бібліотечного фонду України; вихідні матеріали та фільмокопії, що зберігаються у фільмофонді; запаси державного резерву, незалежно від його місцезнаходження; підприємства, що здійснюють виробництво об'єктів космічної діяльності; заклади освіти, що фінансуються з державного бюджету; наукові об'єкти, включені до Державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання, та наукові установи, включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; ядерні матеріали, ядерні установки і об'єкти, призначені для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення; спеціально відведені місця чи об'єкти, призначені для захоронення відходів (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на експлуатацію яких отримано дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів; майно Державної кримінально-виконавчої служби України, яке безпосередньо забезпечує виконання встановлених законодавством завдань і функцій; майно та матеріали Державного інформаційного геологічного фонду України; майно, матеріали та дані Державного картографо-геодезичного фонду України, топографо-геодезичні і картографічні матеріали; державні еталони, інші об'єкти, що забезпечують функціонування Державної метрологічної служби; автомобільні дороги, крім тих, що належать підприємствам (до першого розгалуження їх за межами території таких підприємств); магістральні залізничні лінії загального користування та розміщені на них технологічні споруди, передавальні пристрої (які функціонують), що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень, а саме: залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації, централізації, блокування та управління рухом поїздів, об'єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт; метрополітен; майно, що забезпечує цілісність об'єднаної енергетичної системи України та диспетчерське (оперативно-технологічне) управління, магістральні та міждержавні електричні мережі; атомні електростанції, гідроелектростанції з греблями, що виконують функції захисту від техногенних катастроф; магістральні нафто- і газопроводи та магістральний трубопровідний транспорт, що обслуговують потреби держави в цілому, підземні нафто - та газосховища; майнові комплекси підрозділів пожежної охорони (пожежні депо, пости, адміністративні приміщення), транспортні засоби спеціального призначення, що забезпечують виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією пожеж, наслідків стихійного лиха; об'єкти інженерної інфраструктури та благоустрою міст, інших населених пунктів, включаючи мережі, споруди, устаткування, які пов'язані з постачанням споживачам води, газу, тепла, а також відведенням і очищенням стічних вод; державні газорозподільчі мережі; акваторії морських портів, гідротехнічні споруди (крім річкових причальних споруд), об'єкти портової інфраструктури загального користування, засоби навігаційного обладнання та інші об'єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення морських і внутрішніх водних шляхів, системи управління рухом суден, об'єкти річкової інформаційної служби, інформаційні системи, навчальний та гідрографічний флот, майно органів державного нагляду і контролю за торговельним мореплавством і судноплавством на внутрішніх водних шляхах; аеродроми та аеродромні об'єкти (злітно-посадкові смуги, руліжні доріжки, перони, системи посадки, наземні засоби зв'язку, навігації, спостереження, інші елементи аеродромів, що забезпечують безпеку польотів); водосховища і водогосподарські канали комплексного призначення, гідротехнічні захисні споруди, об'єкти інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем; місця поховання; захисні споруди цивільного захисту; об'єкти спортивної інфраструктури, державні спортивні споруди, що забезпечують проведення всеукраїнських та міжнародних спортивних змагань, тренувань спортсменів з олімпійських видів спорту і видів спорту осіб з інвалідністю; державні заклади охорони здоров'я, у тому числі приміщення, в яких розміщуються державні заклади охорони здоров'я; майно державного підприємства "Український державний центр радіочастот" (УДЦР); корпоративні права, що належать державі у статутному капіталі Експортно-кредитного агентства, утвореного Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності", в обсязі не менше ніж 50 відсотків плюс одна акція; акції (частки у статутному капіталі) акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі яких належать державі, які утворилися шляхом перетворення державних підприємств і яким передані в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до статті 120-1 Земельного кодексу України.
У разі, якщо майно органів державної влади та органів місцевого самоврядування, майно державних підприємств, що належать до сфери управління органів державної влади та органів місцевого самоврядування, Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, сил цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної кримінально-виконавчої служби України, правоохоронних органів та податкових органів, митних органів безпосередньо не забезпечує виконання зазначеними органами встановлених законодавством завдань, таке майно є об'єктами, що підлягають приватизації.
Майно, яке перебуває на балансах державних підприємств, установ, організацій, що не підлягають приватизації, та яке не входить до складу єдиних майнових комплексів, що забезпечують основні види діяльності таких підприємств або більше трьох років не використовуються у виробничій діяльності і подальше їх використання не планується, належить до об'єктів, що підлягають приватизації.
Єдині майнові комплекси державних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, за винятком тих, що не підлягають приватизації, приватизуються відповідно до вимог цього Закону.
Верховна Рада України за поданням Кабінету Міністрів України затверджує перелік об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, відповідно до таких ознак:
1) об'єкти, що забезпечують національну безпеку України або приватизація яких створює істотні ризики для безпеки держави: підприємства з виготовлення та ремонту всіх видів зброї, що перебуває на озброєнні Збройних Сил України, інших утворених відповідно до закону військових формувань, Служби безпеки України; підприємства атомної енергетики та підприємства, що працюють у сфері поводження з радіоактивними відходами; спеціальні об'єкти зв'язку; підприємства пробірного контролю; підприємства з виготовлення цінних паперів; підприємства, що забезпечують безпеку руху в повітряному просторі та навігації водними шляхами України; підприємства, що здійснюють топографо-геодезичні та картографічні роботи загальнодержавного призначення, зберігають матеріали Державного картографо-геодезичного фонду України та Державного інформаційного геологічного фонду України;
2) об'єкти соціально-культурного призначення, що забезпечують задоволення відповідних потреб суспільства, які не можуть бути повністю задоволені підприємствами, що перебувають у приватній власності, зокрема національні заклади культури.
Не підлягають приватизації інші державні підприємства, за якими на праві господарського відання закріплено майно, визначене частиною другою цієї статті, та пакети акцій акціонерних товариств, до статутного капіталу яких передано майно, визначене частиною другою цієї статті, якщо такі підприємства не зможуть продовжувати господарську діяльність у разі передачі відповідного майна іншим суб'єктам господарювання державного сектору економіки.
Об'єкти державної власності, визначені частиною другою цієї статті, не підлягають приватизації незалежно від їх включення до Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, який затверджується Верховною Радою України.
З матеріалів справи суд встановив, що Івано-Франківська міська рада дала згоду на прийняття у комунальну власність територіальної громади міста Івано-Франківськ цілісного майнового комплексу Державний заклад" Відділова лікарня станції Івано-Франківськ ДТГО "Львівська залізниця", у тому числі: нежитлових будівель, розташованих за адресами: м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька,94, вул.Тарнавського,12, вул.Привокзальна,17 та встановила, що після прийняття у комунальну власність цілісного майнового комплексу Державний заклад" Відділова лікарня станції Івано-Франківськ ДТГО "Львівська залізниця", він буде використовуватись як заклад охорони здоров'я і не підлягатиме відчуженню у приватну власність (рішення від 19.05.2015 №1766-54).
22.12.2015, Івано-Франківська міська рада припинила Державний заклад "Відділова лікарня станції Івано-Франківськ ДТГО "Львівська залізниця" шляхом перетворення в Комунальний заклад "Міська поліклініка №5", закріпила на праві оперативного управління за Івано-Франківською центральною міською клінічною лікарнею нежитлові приміщення, розташовані за адресою :м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 94 та вул. Тарнавського,12. Нежитлові приміщення розташовані за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Привокзальна,17 міська рада закріпила на праві оперативного управління за Комунальним закладом "Міської поліклініки №5" (рішення №22-2 від 22.12.2015). Право оперативного управління Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні на нежитлове приміщення розташованого за адресою м Івано-Франківськ, вул. Тарнавського,12, Івано-Франківська міська рада припинила 30.08.2017 (рішення №239-15) та цим же рішенням закріпила на праві оперативного управління нежитлову будівлю за адресою м Івано-Франківськ, вул. Тарнавського, 12 за Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, зобов'язавши взяти майно на баланс.
Комунальний заклад "Міська поліклініка №5" припинено шляхом злиття у Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради (рішення Івано-Франківської міської ради №123-19 від 02.05.2018).
Отже, юридичну особу, що забезпечувала медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації, а відтак, заклад охорони здоров'я, який Івано-Франківська міська рада прийняла у комунальну власність з урахуванням умов встановлених ст. 7 "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", припинено.
Згідно Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації.
Нежитлову будівлю на вул. Тарнавського,12, на підставі ст. 26,59,60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", включено до переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської ради, які не підлягають приватизації (рішення №404-3 від 24.12.2020).
За наведеного та того, що нежитлова будівля на вул. Тарнавського, 12 не є, в розумінні ст. 191 ЦК України, тим єдиним майновим комплексом у який входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом, а відтак, не є цілісним майновим комплексом підприємства, установи та організації, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації, спірне рішення в частині включення до переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, які не підлягають приватизації, нежитлової будівлі на вул. Тарнавського, 12 в м. Івано-Франківську (п/п №24 переліку, що є додатком до рішення №404-3 від 24.12.2020), є необґрунтованим.
З урахуванням викладеного, права позивача, як орендаря (договір №4108 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності від 27.01.2022) на викуп орендованого майна (нежитлового приміщення), закріпленого в ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», вимог ст. 6 Закону, якими обумовлено те, що заяви про включення об'єктів права комунальної власності до переліків об'єктів, що підлягають приватизації, подаються покупцями до органів приватизації територіальних громад і розглядаються ними в порядку, встановленому відповідними місцевими радами, а перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, ухвалюється місцевою радою (ст. 11. Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна»), вимоги є обґрунтованими.
Право орендаря на викуп орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки, якщо виконується кожна з таких умов: орендарем здійснено поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна; орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупу; невід'ємні поліпшення виконані в межах трирічного строку з дати визначення ринкової вартості майна для цілей укладання договору оренди або для цілей продовження договору оренди; здійснення і склад невід'ємних поліпшень, у тому числі невід'ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а вартість невід'ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, визначена суб'єктом оціночної діяльності; орендар належно виконує умови договору оренди, відсутня заборгованість з орендної плати; договір оренди є чинним на момент приватизації, закріплено в ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» .
Оцінка об'єктів державної і комунальної власності, які відповідно до Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», належать до об'єктів малої приватизації та підлягають продажу шляхом викупу, проводиться відповідно до п. 1 Методики оцінки майна, затвердженої постановою КМУ від 10 грудня 2003 р. № 1891 (далі - Методика оцінки).
Пунктом 57 Методики оцінки передбачено, вартість орендованого нерухомого майна (майна, що надавалося у концесію), що підлягає приватизації шляхом викупу, визначається шляхом проведення незалежної оцінки.
Як вказує Верховний Суд у постанові від 27.11.2024, що винесена у справі № 918/1177/23, визначення ціни викупу об'єкта приватизації з урахуванням встановленої його вартості встановлюється за результатом незалежної оцінки, здійсненої у відповідності до вимог Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», Методики тощо. Будь-який інший підхід до визначення вартості викупу об'єкта приватизації нівелює необхідність проведення оцінки майна з метою визначення її вартості під час проведення процедури приватизації (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.07.2023 у справі №914/21/20).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, як орендодавець, Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, як балансоутримувач та орендар - Підприємство "Лікувально-діагностичний центр "Клініка святого Луки" Івано-Франківського Архієпархіального УГКЦ", уклали 27.01.2022, договір №4108 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, площею 944,3 кв.м, розташованого за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Тарнавського,12, на строк до 31.10.2070 року включно.
Договором сторони обумовили право орендаря здійснювати невід'ємні поліпшення Майна за наявності рішення орендодавця (п.5.1. договору).
23.10.2024, Івано-Франківською міською радою надано підприємству (позивачу) дозвіл на виконання робіт в орендованих згідно договору оренди № 4108 від 27.01.2022 нежитлових приміщеннях загальною площею 944,3 м. кв., які розташовані за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Тарнавського, 12, на загальну суму 4 252 649 грн ( рішення №1219 від 23.10.2024 )
Згідно Акту, затвердженого Начальником управління капітального будівництва Івано-Франківської міської ради від 24.01.2025, вартість виконаних ремонтно-реставраційних робіт з невід'ємного покращення експлуатаційних характеристик в орендованому підприємством "Лікувально-діагностичний центр "Клініка святого Луки" Івано-Франківського Архієпархіального УГКЦ" нежитлових приміщень в будівлі розташованій за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Тарнавського, 12, станом на жовтень 2024 р. становить 4 278 605 грн 26 коп.
Згідно висновку експерта №07/01-25, складеного 03.02.2025, проведені поліпшення мають невід'ємний характер.
Ринкова вартість майна, станом на 2022 рік, становила 11 482 690 грн без ПДВ (звіт №023/03-22).
Ринкова вартість невід'ємних поліпшень, станом на 31.12.2024, становить 5 137 747 грн з урахуванням ПДВ (звіт №01/01-2025).
Суб'єктами приватизації є: державні органи приватизації; місцеві ради, органи приватизації територіальних громад; покупці (ст. 6 Закону).
Перелік об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, ухвалюється місцевою радою. Включення нових об'єктів до цього переліку здійснюється шляхом ухвалення окремого рішення щодо кожного об'єкта комунальної власності ( ст. 11. Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна»).
Заяви про включення об'єктів права комунальної власності до переліків об'єктів, що підлягають приватизації, подаються покупцями до органів приватизації територіальних громад і розглядаються ними в порядку, встановленому відповідними місцевими радами.
Відповідно до ст.ст. 74, 77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1, 4, 13, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов задоволити.
Скасувати рішення Івано-Франківської міської ради № 404-3 від 24.12.2020 "Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, які не підлягають приватизації" в частині (пункту 24) включення нежитлової будівлі на вулиці Тарнавського, 12 до Переліку об'єктів комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, які не підлягають приватизації.
Визнати протиправними дії Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради щодо повернення заяви Підприємства «Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління Української Греко-Католицької Церкви » від 05.02.2025 про включення нежитлової будівлі, яка знаходиться по вулиці Тарнавського, 12 у місті Івано-Франківськ до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Зобов'язати Департамент комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради винести на розгляд сесії Івано-Франківської міської ради заяву Підприємства «Лікувально-діагностичний центр «Клініка святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління Української Греко-Католицької Церкви» від 05.02.2025 про включення об'єкта права комунальної власності Івано-Франківської міської територіальної громади, що знаходиться по вул. Тарнавського, 12, м. Івано-Франківськ до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційну скаргу може бути подано до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 08.09.2025.
Суддя І. М. Скапровська