Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/4548/25
Провадження № 3/279/1448/25
"08" вересня 2025 р. м. Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Івашкевич О.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Коростеня, громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий 12.06.2010 року Коростенським МВ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП НОМЕР_2 , місце роботи не зазначено,
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
09.07.2025 року о 21 год. 30 хв. за адресою АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 ухилився від виконання батьківських обов'язків по вихованню неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , 2018 року народження, а саме батько зловживає спиртними напоями, не забезпечує дітей матеріально, безконтрольно ставиться до дозвілля дочки та інших дітей, чим вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, про що було складено протокол про чинення адміністративного правопорушення серії ВАД №464791 від 22.07.2025 року.
28.07.2025 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 призначався на 10.40 год. 12.08.2025 року, однак у зв'язку із неявкою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відкладено на 08.05 год. 22.08.2025 року та на 09.30 год. 08.09.2025 року. Про дату, час та місце розгляду справи особа повідомлялася належним чином, шляхом направлення судової повістки про виклик до суду засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням за місцем реєстрації та шляхом направлення SMS-повідомлення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про причини неявки до суду не повідомив. Будь-яких заяв, клопотань по суті розгляду справи до суду не надав.
Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
З огляду на положення ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.184 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов'язковою.
Враховуюче викладене, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення у відсутність особи за наявними у справі доказами.
Відповідно до ст.245, 280 КУпАП під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, показаннями технічних приладів тощо.
Дослідивши обставини вчинених правопорушень на підставі поданих до суду матеріалів, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 09.07.2025 року о 21 год. 30 хв. гр. ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_2 , ухилився від виконання батьківських обов'язків по вихованню неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , 2018 року народження, а саме залишив без догляду малолітню доньку ОСОБА_2 , 2018 року народження, яка внаслідок недогляду батьків поміщена до дитячого центру «Віра, Надія, Любов». Батько зловживає спиртними напоями, не забезпечує дітей матеріально, безконтрольно ставиться до дозвілля дочки та інших дітей, чим порушив вимоги ст.150 Сімейного кодексу України.
Згідно диспозиції ч.1 ст. 184 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Вина особи, яка притягується до відповідальності, у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст.184 КУпАП підтверджується письмовими доказами:
- протоколом про вчинення адміністративного правопорушення серії ВАД №464791 від 22.07.2025 року;
- письмовими поясненнями заступника начальника ССВ Коростенської МТГ ОСОБА_3 та головного спеціаліста ССД Коростенської МТГ ОСОБА_4 , доданими до протоколу, з яких слідує, що 22.07.2025 року спільно з працівниками поліції під час профілактичного рейду здійснювалось відвідування батьків малолітньої ОСОБА_2 , 2018 року народження, яка внаслідок недогляду батьків 09.07.2025 року поміщена до дитячого центру «Віра, Надія, Любов». Дівчинку було поміщено за клопотанням поліції, так як дитина у вечірній час була без догляду, а зв'язатись ні з матір'ю - ОСОБА_5 , ні із батьком - ОСОБА_6 не було можливості і батьки долею дитини не переймалися. При спілкуванні працівників поліції із батьком ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 , чоловік був з явними ознаками сп'яніння, але визнав, що діти бездоглядні і час від часу ночують у нього, хоч умов проживання в будинку нема;
- копіями паспорта порушника та свідоцтв про народження неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- фотознімком;
- рапортом чергового інспектора Коростенського РУП Цюпак Д.В. від 09.07.2025 року;
- клопотанням начальника сектору ювенальної превенції Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області капітана поліції ЕП Яценко Ольги від 09.07.2025 року.
Протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою особою та за встановленою формою з урахуванням всіх вимог, передбачених ст. 256 КУпАП.
Суд, керуючись ст.23 КУпАП, враховує, що метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ст.33 КУпАП судом також враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом'якшували б чи обтяжували б відповідальність за адміністративне правопорушення згідно зі ст. 34, 35 КУпАП, судом не встановлені.
Дані про те, що ОСОБА_1 раніше притягувався до адміністративної відповідальності в справі відсутні.
Оцінивши обставини вчиненого правопорушення, враховуючи його характер і наслідки, особу порушника, його сімейний та матеріальний стан, є підстави для застосування адміністративного стягнення, в межах санкції статті, у виді попередження.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 грн. 0,2 розміру від прожиткового мінімуму для працездатних осіб дорівнює 605,60 грн.
Керуючись ч.1 ст.184 та ст.221, 283, 284 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України "Про судовий збір",
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Штраф підлягає стягненню на розрахунковий рахунок: Населений пункт Коростенський район/м. Коростень, Отримувач коштів ГУК у Житомирській обл./Коростенський район/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37976485, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), ККД 21081100, Номер рахунку UA228999980313070106000006827, Найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи та інші санкції.
2. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок, який підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач ГУК у м. Києві /22030106/, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскраження.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя: Оксана ІВАШКЕВИЧ