28.08.2025 Справа №607/17661/25 Провадження №1-кс/607/5009/2025
м. Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваної ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 , яке погоджено прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000047 від 22.08.2024 стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с-ща Каланчак Скадовського району Херсонської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
27.08.2025 старший слідчий СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 за погодженням із прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000047 від 22.08.2024 стосовно підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - ОСОБА_4 .
В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що слідчим відділом УСБУ в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000047 від 22.08.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , як уродженці та мешканці Херсонської області, а також користувачці мережі Інтернет, було відомо, що 24.02.2022 президент російської федерації в. путін, а також інші представники влади рф, всупереч норм міжнародного гуманітарного права, вимог п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975, вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил та інших воєнізованих формувань російської федерації на територію України. Крім того, ОСОБА_4 , як громадянка України, у відповідності до паспорта НОМЕР_1 , виданого 18.03.2008 Каланчацьким РВ УМВС України в Херсонській області, була обізнана, що згідно з Конституцією, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом. Також, ОСОБА_4 було відомо, що у зв'язку з військовою агресією рф проти України, Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався. Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації. Після окупації територій Херсонської області, представниками збройних формувань російської федерації фактично узурповано всі владні повноваження шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів. Надалі, на тимчасово окупованій території Херсонської області, всупереч положенням Конституції України, Законів України «Про місцеві державні адміністрації» та «Про місцеве самоврядування в Україні», представниками окупаційної адміністрації створено підпорядковані, керовані та фінансовані російською федерацією незаконні органи влади держави-агресора, діяльність яких покликана утримувати адміністративно-політичний контроль на захопленій російською федерацією території України. У подальшому, після проведення державою-агресором у вересні 2022 року незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Херсонської області, законодавчим органом рф 04.10.2022 прийнято закон № 8-ФКЗ «О принятии в российскую федерацию Херсонской области и образовании в составе рф нового субъекта - Херсонской области». Після цього, всупереч положенням Конституції України, Законів України «Про місцеві державні адміністрації» та «Про місцеве самоврядування в Україні», представниками окупаційної адміністрації в цілях впорядкування формування структури адміністрації, відповідно до федерального закону рф від 06.10.2003 №131-Ф3 «Об общих принципах организации местного самоуправления в российской федерации», з метою формування структури окупаційної адміністрації, 02.11.2023 рішенням так званого «совета депутатов Каланчакского муниципального округа Херсонской области» №25 «Об утверждении Положения о структуре администрации Каланчакского муниципального округа Херсонской области» створено так звану «Администрацию Каланчакского муниципального округа Херсонской области» - незаконний орган влади на тимчасово окупованій території Херсонської області.
Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що у ОСОБА_4 , в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше травня 2024 року, виник злочинний умисел, спрямований на зайняття посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора. Так, реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_4 з ідеологічних та корисливих мотивів, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше травня 2024 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території с-ща. Мирне Скадовського району Херсонської області, погодилася на пропозицію невстановлених осіб - представників окупаційної адміністрації та добровільно зайняла посаду «начальника Мирненского территориального отдела Администрации Каланчакского муниципального округа Херсонской области», пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, а саме: «Администрации Каланчакского муниципального округа Херсонской области», створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, в окупаційній адміністрації держави-агресора. При цьому, ОСОБА_4 , з травня 2024 року, займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, що поширювалися на тимчасово окуповані селище Мирне, села Новоолександрівка і Новопавлівка Скадовського району Херсонської області, підтримуючи воєнну агресію рф, умисно: організовувала функціонування незаконного органу влади; керувала діями співробітників «Мирненского территориального отдела Администрации Каланчакского муниципального округа Херсонской области», в інтересах рф; забезпечувала виконання вказівок окупаційної адміністрації; відвідувала робочі наради; організовувала підписання договорів щодо оренди земельних ділянок між громадянами та представниками окупаційної адміністрації та систематично звітувала про проведену роботу перед окупаційною адміністрацією Херсонської області. Крім того, ОСОБА_4 , у червні 2024 року, з метою забезпечення прихильності населення до окупаційної адміністрації і збройних сил держави-агресора, виконуючи адміністративно-господарські функції керівника окупаційної адміністрації, здійснювала розподіл серед мешканців Каланчацького муніципального округу гуманітарної допомоги, доставленої військовослужбовцями зс рф. Надалі, ОСОБА_4 , в ході здійснення своєї протиправної діяльності, брала участь у публічних заходах, організованих представниками окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема - у святкових заходах з нагоди початку навчального року в закладах освіти, які функціонували за сприяння окупаційної влади, а також брала участь в організації та проведенні публічних спортивних заходів. При цьому, ОСОБА_4 особисто здійснювала привітання учнів, педагогічних працівників та батьків, публічно схвалюючи діяльність окупаційної адміністрації та освітній процес за стандартами держави-агресора, вручала учасникам грамоти, медалі та інші відзнаки що сприяло утвердженню її незаконної влади на тимчасово окупованій території України. Також, ОСОБА_4 , виконуючи свої функціональні обов'язки «начальника Мирненского территориального отдела», утверджуючи окупаційний режим, проводила прийоми жителів селища Мирне та села Новоолександрівка, приймала заяви про призначення соціальних виплат, видавала довідки в межах виконання своїх функціональних обов'язків, вирішувала питання щодо видачі гуманітарної допомоги, а також переоформлення нерухомості, представляючи при цьому окупаційну адміністрацію держави-агресора. У подальшому, ОСОБА_4 , у листопаді 2024 року, брала участь в урочистому заході з нагоди проводів жителів тимчасово окупованої території до лав незаконних збройних формувань, підконтрольних державі-агресору. Під час цього заходу вона виступила з публічною промовою, про важливість військової служби, підтримувала рішення вступити до лав окупаційних військ та висловлювала схвальне ставлення до таких дій. Отже, ОСОБА_4 , у травні 2024 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області, умисно утверджуючи окупаційний режим, добровільно зайняла посаду «начальника Мирненского территориального отдела» в «Администрации Каланчацького муниципального округа Херсонской области», у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, та у період з травня 2024 року організовувала їх функціонування, забезпечувала виконання вказівок окупаційної адміністрації та виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на користь держави-агресора.
Слідчий у клопотанні зазначає, що за таких обставин, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється в добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
15.08.2025 ОСОБА_4 в порядку, передбаченому ст. 135 та ч. 1 ст. 278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У подальшому, в порядку ст. 135 КПК України, через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, підозрювану ОСОБА_4 було викликано на 23.08.2025, 24.08.2025 та 25.08.2025 до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для проведення за її участі слідчих та процесуальних дій, у тому числі для допиту як підозрюваного, однак, будучи належним чином повідомленою про вказані виклики, підозрювана до слідчого відділу Управління не з'явилася, про причини своєї неявки не повідомила.
26.08.2025, у зв'язку з тим, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території Донецької області та не з'являється без поважних причин на виклики слідчого, підозрювану оголошено у регіональний, державний та міжнародний розшук, виконання якого доручено співробітникам Тернопільського РВ (з дислокацією у м. Теребовля) УСБУ в Тернопільській області.
Вказані обставини, на переконання слідчого, свідчать про неможливість притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
За наведеного та враховуючи, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, щодо якого відповідно до ст. 297-1 КПК України передбачено можливість здійснення спеціального досудового розслідування, а також те, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, де переховується від органів слідства та суду (не прибула на виклики без поважної причини більше ніж два рази), оголошена у міжнародний розшук, з метою повного та неупередженого розслідування злочину та проведення досудового розслідування у розумні строки, слідчий у клопотанні ставить питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000047 від 22.08.2024стосовно ОСОБА_4 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав та просив таке задовольнити з наведених у ньому підстав та мотивів.
В судовому засіданні захисник підозрюваної ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 заперечила щодо задоволення клопотання слідчого.
Заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя доходить таких висновків.
Згідно зі ст. 2 КПК України одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини.
Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень врегульовані главою 24-1 КПК України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 442-1, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення (ч. ч. 1, 2 ст. 297-4 КПК України).
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом УСБУ в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000047 від 22.08.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
15.08.2025 у даному кримінальному провадженні старшим слідчим СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 за погодженням прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Інформацію про повідомлення ОСОБА_4 про підозру 19.08.2025 опубліковано в друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» №168 (8093)та 15.08.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також викликано на 23.08.2025, 24.08.2025 та 25.08.2025до слідчого УСБУ в Тернопільській області для участі у проведенні слідчих та процесуальних дій, зокрема допиту у якості підозрюваної, однак будучи належним чином повідомленою, ОСОБА_4 для вручення повідомлення про підозру та її допиту як підозрюваної до слідчого не з'явилася та про причини неявки не повідомила.
Вказане дає підстави для висновку, що орган досудового розслідування вжив усіх можливих заходів для вручення ОСОБА_4 повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, чим виконав вимоги ч. 1 ст. 278 та ч. 8 ст. 135 КПК України.
Зважаючи на правила ст. ст. 42, 135 КПК України, дотримання прав особи, яка тимчасово не проживає за місцем реєстрації або переховується від органів досудового розслідування, полягає не в обов'язку інших осіб, якими отримано процесуальний документ, призначений для неї, повідомити про надходження процесуального документу, а в тому, що наявність цих процесуальних документів особа може дізнатися не тільки від правоохоронних органів чи суду, а й з інших, доступних для неї джерел. Разом з тим, слідчий суддя зазначає, що набуття процесуального статусу підозрюваного пов'язується не з самим фактом обізнаності особи про наявне щодо неї досудове розслідування, а з діями, які відповідно до кримінального процесуального закону має вчинити детектив, прокурор. В даному випадку вжитих представниками сторони обвинувачення заходів достатньо для того, щоб приписи закону стосовно належного повідомлення особі про підозру вважалися такими, що виконані з достатньою ретельністю.
Наведені обставини у сукупності дають підстави для висновку, що ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №22024210000000047 від 22.08.2024має процесуальний статус підозрюваної, відтак слідчий суддя може вирішувати питання про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно неї.
При цьому обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, які слідчий суддя вважає вагомими і такими, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого їй злочину.
Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
При цьому при розгляді клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею встановлюється наявність чи відсутність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення, та не вирішується питання щодо доведеності чи недоведеності винуватості особи.
При прийнятті рішення слідчий суддя також враховує те, що постановою старшого слідчого СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 від 26.08.2025 підозрювану ОСОБА_4 оголошено у регіональний, державний та міжнародний розшук.
Вказані обставини прямо та беззаперечно свідчать про те, що підозрювана ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення та переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Крім того, слідчий суддя враховує, що ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28.08.2025 у справі №607/17662/25 стосовно підозрюваної ОСОБА_4 в порядку, передбаченому ч. 6 ст. 193 КПК України, обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Враховуючи викладене, кваліфікацію дій підозрюваної, слідчий суддя вважає наявними підстави, визначені ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання слідчого про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000047 від 22.08.2024стосовно ОСОБА_4 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 42, 111, 135-136, 139, 278, 297-1-297-5 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 , яке погоджено прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000047 від 22.08.2024стосовно підозрюваної ОСОБА_4 - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 22.08.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024210000000047, стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024210000000047 від 22.08.2024стосовно підозрюваної ОСОБА_4 внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань і опублікувати в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестануть існувати, подальше досудове розслідування стосовно ОСОБА_4 здійснювати згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1