Постанова від 05.09.2025 по справі 160/9857/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/9857/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2025 року (суддя Врона О.В.) в адміністративній справі №160/9857/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД115737 від 17.08.2021 року про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року, з урахуванням виплачених сум;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД115737 від 17.08.2021 року про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач зазначав, що звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідку про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року. Проте, відповідачем повідомлено про відсутність підстав вчинити перерахунок пенсії. Позивач вважав дії відповідача щодо не проведення перерахунку протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2025 року позов задоволено.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що визначаючи дату, з якої повинно бути здійснено перерахунок пенсії, слід керуватися загальними засадами

пріоритетності законів над підзаконними актами та не застосовувати нормативно-правовий акт (постанова КМУ №103), який не відповідає Конституції України та законам України. З цих підстав суд зазначив, що перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки необхідно здійснити з 01.01.2018, а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на те, що перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки не може бути здійснений з 01.01.2018, оскільки з 01.01.2018 по 05.03.2019 була чинною редакція постанови КМУ №103, а отже, за позицією відповідача перерахунок раніш призначених пенсій може бути здійснений лише 05.03.2019 після скасування окремих положень постанови КМУ №103 в судовому порядку.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на таке.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

ІНФОРМАЦІЯ_2 видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення №ФД115737 від 17.08.2021 відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 за нормами чинними на 05.03.2019 (день набуття чинності рішення суду по справі №160/8324/19).

23.10.2024 представник позивача звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якій просила здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД115737 від 17.08.2021 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення та премії з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, без обмеження пенсії заявника максимальним розміром, застосувавши розмір пенсії, визначений на момент первинного призначення пенсії, з урахуванням виплачених сум та виплатити заборгованість.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 15.11.2024 №16177-15543/Ш-02/8-2500/24 повідомило про відмову в проведенні такого перерахунку пенсії, посилаючись на визнання протиправними і скасування пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до частин четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова КМУ №704 набрала чинності з 01.03.2018.

Вказаною постановою КМУ передбачено виплату грошового забезпечення, в оновленому та в збільшеному розмірі, з 01.01.2018.

Отже, у зв'язку з прийняттям постанови КМУ №704 у пенсіонерів, яким призначено пенсію за Законом №2262-ХІІ, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 - як дати, з якої збільшився розмір грошового забезпечення військовослужбовців, що у відповідності до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ є підставо для перерахунку раніш призначених пенсій.

В той же час, 21.02.2018 КМУ прийнято постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Крім того, цією постановою також внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів.

За змістом пунктів 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Отже, з 05.03.2019 втратили чинність положення постанови КМУ №103, якими, зокрема, визначено види грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії.

Таким чином, з вказаної дати виникли підстави для перерахунку пенсій з урахуванням видів та розмірів грошового забезпечення, передбаченого Постановою КМУ №704.

При цьому, як зазначено вище, враховуючи положення частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ та дату збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців, передбаченого постановою КМУ №704, перерахунок пенсії повинен бути проведений з 01.01.2018.

Тому перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки необхідно здійснити з 01.01.2018, а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.

Аналогічний висновок зроблено Верховним Судом у справі №380/103/22 (постанова від 11 серпня 2023 року), яким вирішено подібні правовідносини та встановлено дату, з якої слід здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

При цьому, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на те, що в період з 01.01.2018 по 05.03.2019 не відбувалося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців (у вказаний період грошове забезпечення визначалося постановою КМУ №704, іншого нормативно-правового акту Урядом не приймалося), що б могло свідчити про невідповідність розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці на 01.03.2019, станом на дату - 01.01.2018, з якої позивач просив здійснити перерахунок пенсії. У довідці про розмір грошового забезпечення визначено види грошового забезпечення та їх розмір у відповідності до положень постанови КМУ №704, право на яке військовослужбовці мали з 01.01.2018, а саме право було відновлено 05.03.2019.

З цих підстав суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову.

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2025 року в адміністративній справі №160/9857/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова складена у повному обсязі 05.09.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров