Постанова від 13.08.2025 по справі 514/1091/25

Тарутинський районний суд Одеської області

Справа № 514/1091/25

Провадження по справі № 3/514/585/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року с-ще Бессарабське

Тарутинський районний суд Одеської області

у складі головуючого судді - Кирилюк І.М.,

розглянувши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення, які надійшли від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , уродженця с. Плахтіївка Саратського району Одеської області, громадянина України, адреса проживання : АДРЕСА_1 , ІПС 1 категорії - старший оператор (БпАК) відділення повітряної розвідки та протидії безпілотним судном впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , освіта вища, одруженого, на утриманні неповнолітніх дітей немає, до адміністративної відповідальності не притягувався

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-18 ч.2 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №374874 від 01 серпня 2025 року, складеного начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_2 прикордонного загону підполковником ОСОБА_2 , у період 22.00 год 28.06.2025 року 06.00 год 29.06.2025 виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Пост спостереження» на вежі в районі прикордонного знаку №0697/26 в якості старшого прикордонного наряду. 29.06.2025 о 03:37 год прикордонним нарядом «Пост спостереження» в районі прикордонного знаку №0697/27 спостерігав рух однієї особи, яка рухалась по полю. Старший п/н здійснив доповідь та розпочав переслідування, наздогнати особу не вдалось. В подальшому особа перетнула ДКУ на вихід з України. Таким чином ОСОБА_1 належним чином службу не організував, спостереження за визначеною ділянкою не здійснював.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.3, 4, абз 2,4 п.5 гл 1 р.ІІ, пункту 6, абзаців 1, 6, 12, 13 пункту 7 гл. ІІ р.2, вимоги абзаців 1, 10 п.10 гл.5 розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року № 1261, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1391/27836 (далі -Інструкція), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-18 ч.2 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що виконував наказ на охорону державного кордону у прикордонному наряді ( далі - п/н) «Пост спостереження» разом із ОСОБА_3 (молодший прикордонного наряду) відповідно до покладених завдань. П/н був посилений тепловізором Коли він побачив рух однієї особи, одразу здійснив доповідь СЗПН, після чого прикордонний наряд розпочав переслідування порушника. Проте наздогнати та затримати не вдалось, і особа перетнула лінію державного кордону. У зв'язку з повітряною тривогою, яка триавла під час цих подій, БпЛА не використовували, оскільки їм це заборонено. Будь-якої випереджувальної інформації щодо можливого порушення державного кордону або підготовки до порушення державного кордону п/н не надходило. Крім цього, ОСОБА_1 просив долучити до матеріалів справи стосовно нього службову характеристику.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали додані до протоколу про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з вимогами ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративного правопорушення.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати факт вчинення адміністративного правопорушення, винність особи, що притягується, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України згідно з КУпАП є адміністративним правопорушення, за вчинення якого в умовах особливого періоду передбачена відповідальність у виді накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб. ( ст. 172-18 ч.2 КУпАП).

Диспозиція вказаної норми відсилає до Інструкції, затвердженої МВС України на виконання вимог статей 19, 20 Закону України «Про прикордонну службу України», якими визначаються обов'язки та права з організації та діяльності Державної прикордонної служби України.

Згідно з пунктом 3 глави 1 розділу І Інструкції прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України "Про Державну прикордонну службу України". До несення служби в прикордонних нарядах допускається особовий склад органів Державної прикордонної служби України, який пройшов відповідну підготовку, здав заліки та допущений до несення служби наказом начальника органу охорони державного кордону.

Згідно з пунктом 11 глави 5 розділу ІІ пост спостереження (ПС) - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для візуального спостереження за певною ділянкою державного кордону чи об'єктом з метою виявлення і затримання правопорушників, виявлення ознак підготовки до порушення державного кордону, а також збирання інших даних обстановки.

До обов'язків військовослужбовців, які виконують наказ на охорону державного кордону у такому наряді, входить: послідовно оглядати місцевість у визначених секторах та помічати всі зміни; при виявленні об'єкта, що тільки з'явився, безперервно спостерігати за ним, зафіксувати час виявлення об'єкта, всі дані про нього, вказавши його характерні ознаки та дії; у разі якщо об'єкт порушив кордон чи рухається в бік кордону або його дії свідчать про підготовку до порушення кордону, доповісти про це старшому зміни прикордонних нарядів (черговому підрозділу); у разі переміщення об'єкта в смугу спостереження іншого поста (свого або сусіднього підрозділу охорони кордону) повідомити про це чергового підрозділу і, за наявності зв'язку, сусідній пост спостереження.

Кожний прикордонний наряд, до складу якого входять два і більше прикордонників, очолює старший прикордонного наряду (далі - старший наряду) (пункт 1 глави1 розділу ІІ Інструкції).

Прикордонник, призначений старшим наряду, з часу оголошення про це йому особою, яка віддавала наказ на охорону державного кордону, і до доповіді про виконання поставленого завдання, здачі озброєння, боєприпасів та предметів екіпіровки є прямим начальником для особового складу прикордонного наряду (пункт3 гладі 1 розділу ІІ Інструкції).

Старший наряду несе повну відповідальність за охорону визначеної ділянки, точне виконання наказу на охорону державного кордону, дії і дисципліну підпорядкованих йому на період служби прикордонників ( пункт4 глави1 розділу ІІ Інструкції).

До обов'язків старшого наряду належить зокрема: організувати службу прикордонного наряду відповідно до одержаного наказу; постійно здійснювати контроль за діями підпорядкованих прикордонників і керувати прикордонним нарядом; забезпечити точне виконання складом прикордонного наряду заходів маскування (абзаци 3, 7, 11 пункту 5 глави 1 розділу ІІ Інструкції).

Кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків (пункт 6 глави 2 розділу ІІ Інструкції).

Згідно з висновком службового розслідування по факту порушення державного кордону однієї особою на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) 29.06.2025 року встановлено, що о 10.28 29.06.2025 року від оперативного чергового « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Прикордонної поліції Республіка Молдова (за переданою їм інформацією ДПСУ) на напрямку Новоукраїнка (Україна) - Тараклія (Республіка Молдова) в районі п/зн 0697/27 на відстані 1500 метрів від державного кордону виявлено та затримано 1 особу (громадянина України), який незаконно перетнув державний кордон на вихід з України в Республіку Молдова та у подальшому звернувся до влади країни з клопотанням про надання статусу біженця або додаткового захисту на території РМ.

Як убачається із витягу з книги прикордонної служби Розділ 2 в, прикордонний наряд ПС з 20.00 год 28.06.2025 по 20.00 год 29.06.2025 року виконувався двома військовослужбовцями ДПСУ майстер сержантом - ОСОБА_1 та старшими сержантом ОСОБА_4 .

Вказаний наряд був екіпірований: ПС, БпЛА.

Даний напрямок входить до НЗОЗ, державний кордон облаштовано контрольно -слідовою смугою, проти транспортним ровом.

Згідно з поясненнями ОСОБА_1 о 03.37 на напрямку н.п. Новоукраїнка (Україна) - Тараклія (РМ) в районі прикордонного знаку №0697/27 близько 100 м від ЛДК за допомогою тепловізійного пристрою він спостерігав рух однієї особи, яка рухалась по сільськогосподарському полю пшениці в бік державного кордону про що здійснив доповідь прикордонному наряду СЗПН, які у свою чергу здійснили доповідь групі реагування та черговому. Наряд був посилений тепловізором, проте запустити БпЛА він не міг оскільки була повітряна тривога. Наздогнати і затримати порушника не вдалось так як ДСВ від лінії державного кордону знаходиться на значній відстані, близько 1000 м. Попереджувальної інформації щодо можливого порушення кордону йому не надходило.

Як старший прикордонного наряду він організував несення служби наступним чином: спостереження здійснювали - один на вежі, інший внизу на місцевості, почергово. Заходів маскування дотримувався. Вежа знаходиться у лісосмугі, тому побачити її неможливо.

Згідно зі встановленими обставинами ОСОБА_1 не покидав місце служби, виявивши порушника одразу повідомив у встановленому порядку СЗПН. Як старший наряду організував виконання наказу належним чином.

Ні протокол про адміністративне правопорушення, ні додані до нього матеріали не містять конкретних відомостей, які дії або бездіяльність ОСОБА_1 вказували б на недотримання ним правил несення служби у прикордонному наряді, або яких заходів маскування він не дотримався.

Сам факт порушення державного кордону на ділянці відповідальності наряду «ПС», до складу якого входив ОСОБА_1 , не є достатньою підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої 172-18 ч.2 КУпАП, оскільки, згідно з конституційним принципом юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Матеріали адміністративної справи не містять достатніх доказів про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Ураховуючи вищенаведене, справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю.

Керуючись п.1 ч.1 ст.247, 283- 285 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 172-18 ч. 2 КУпАП закрити провадженням на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Тарутинського районного суду Одеської області.

Суддя І.М. Кирилюк