про відмову в забезпеченні позову
03 вересня 2025 року м. Київ 320/41722/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Жук Р.В., розглянувши заяву представника позивача про відкликання заяви про забезпечення позову
за позовом 1) Первинної профспілкової організації Львівської обласної клінічної лікарні вільної
профспілки медичних працівників України;
2) Громадської організації "За Львівську обласну клінічну лікарню";
3) ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України
третя особа Міністерство охорони здоров'я України
про визнання протиправним та скасування розпорядження від 13.05.2025 №462-р, -
До Київського окружного адміністративного суду звернулася Первинна профспілкова організація Львівської обласної клінічної лікарні вільної профспілки медичних працівників України, Громадської організації "За Львівську обласну клінічну лікарню", ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України третя особа - Міністерство охорони здоров'я України, про визнання протиправним та скасування розпорядження від 13.05.2025 №462-р.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 18.09.2025.
До суду звернувся позивач-3 із заявою про забезпечення позову, в якому просить суд розглянути заяву про забезпечення позову з врахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 29.08.2025. Вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства охорони здоров'я України від 13.08.2025 №1288 “Про затвердження акта приймання-передачі та статуту комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради “Львівська обласна клінічна лікарня» (нова редакція)» та наказу Міністерства охорони здоров'я України від 20.08.2025 №1316 “Про реорганізацію комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Львівська обласна клінічна лікарня».
Розглянувши вказану заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно частини статті 150 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову. Пунктом 1 ч.2 цієї статті визначено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Частиною 5 статті 154 КАС України визначено, що про забезпечення позову або відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
Згідно положень частини 2 статті 150 КАС України забезпечення позову допускається, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Також, відповідно до частини 1 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
При цьому, відповідно до пункту 5 частини 3 статті 151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.
Предметом спору у даній справі є розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2025 №462-р.
29.08.2025 до суду від позивачів надійшла заява про збільшення позовних вимог.
Так, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 призначено підготовче засідання на 18.09.2025.
Відповідно до частини першої статті 180 Кодексу адміністративного судочинства України підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи.
Пунктами 3 та 10 частини 2 статті 180 Кодексу адміністративного судочинства України у підготовчому засіданні суд, у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви, вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Отже, заява про збільшення позовних вимог буде вирішена у підготовчому засіданні.
Водночас, відповідно до частини 2 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Оскільки заява про забезпечення позову надійшла до суду 01.09.2025, то суд розглядає її в межах строку встановленого статтею 154 Кодексу адміністративного судочинства України, в той час, як заява про збільшення позивних вимог, в силу статті 180 Кодексу адміністративного судочинства України, буде розглянута у підготовчому засіданні.
Таким чином, наказ Міністерства охорони здоров'я України від 13.08.2025 №1288 “Про затвердження акта приймання-передачі та статуту комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради “Львівська обласна клінічна лікарня» (нова редакція)» та наказ Міністерства охорони здоров'я України від 20.08.2025 №1316 “Про реорганізацію комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Львівська обласна клінічна лікарня» не є предметом розгляду даної справи, а тому, враховуючи норми пункту 5 частини 3 статті 151 КАС України, заява про забезпечення позову не підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 150, 154, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд,
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена у порядку статей 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Жук Р.В.