Рішення від 28.08.2025 по справі 912/1609/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2025 рокуСправа № 912/1609/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.

при секретарі судового засідання Пастуховій А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу №912/1609/25 від 30.06.2025

за позовом: Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області, вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам'янка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27499, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою у спірних правовідносинах:

позивача: Кіровоградської обласної державної адміністрації, код ЄДР 00022543, площа Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, 25006

до відповідача 1.: Кропивницької районної державної адміністрації Кіровоградської області, код ЄДР 04055067, вул. Дарвіна, 25, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25014

відповідача 2.: Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (далі - Кам'янецька селищна рада), код ЄДР 04367111, вул. Криворізька, 11, селище Кам'янець, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28200

відповідача 3.: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, код ЄДР 39767636, вул. Ольги княгині, 2, м. Кропивницький, 25009

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (далі - ДП "Ліси України"), код ЄДР 44768034, вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601

про усунення перешкод у користуванні і розпорядженні земельною ділянкою шляхом визнання недійсним розпорядження, скасування державної реєстрації речового права та державної реєстрації земельної ділянки,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від прокуратури - Лагода О.В., посвідчення №075371 від 01.03.2023;

від позивача - участі не брали;

від відповідача 1. - участі не брали;

від відповідача 2.- участі не брали;

від відповідача 3. - Жуков Д.О., виписка з ЄДР (в порядку самопредставництва);

від третьої особи (в режимі відеоконференції) - Саліцький О.В., довіреність №780 від 30.12.2024.

У судовому засіданні оголошено скорочене рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою у спірних правовідносинах Кіровоградської обласної державної адміністрації до Кропивницької районної державної адміністрації Кіровоградської області, Кам'янецької селищної ради, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з вимогами:

1. Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034, вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601).

2. Визнати недійсним розпорядження Новгородківської районної державної адміністрації від 08.11.2013 №289-р "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів)" в частині затвердження технічної документації із землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 площею 6,4638 га.

3. Скасувати державну реєстрацію речового права - права власності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 14527482, та іншого речового права - права оренди, запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 22495240 на земельну ділянку з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 площею 6,4638 га.

4. Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 площею 6,4638 га, вчинену в Державному земельному кадастрі 21.10.2013.

5. Судові витрати сплачені Кіровоградською обласною прокуратурою за даною позовною заявою у розмірі 9084 грн. стягнути з відповідачів на користь Кіровоградської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02910025, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UA848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800).

6. Про розгляд справи повідомити Знам'янську окружну прокуратуру та Кіровоградську обласну прокуратуру.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що в силу положень ст. 19, 55, 84 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України (далі - ЛК України) спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 відноситься до земель державної власності лісогосподарського призначення для ведення лісового господарства у порядку, визначеному Лісовим кодексом України та перебуває у постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства.

Таким чином, розпорядження Новгородської районної державної адміністрації щодо затвердження технічної документації із землеустрою відносно спірної земельної ділянки прийнято всупереч вимогам ст. ст. 20, 84, 141,142,149,164 ЗК України, ст. 57 ЛК України.

Ухвалою від 30.06.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/1609/25, ухвалив справу №912/1609/25 розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 29.07.2025 - 12:00, клопотання прокурора, викладене у п. 1. позовної заяви про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, задовольнив, залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ДП "Ліси України".

03.07.2025 до господарського суду від третьої особи в межах строку, встановленого судом, надійшла заява №б/н від 03.07.2025 з вимогами:

1. Прийняти пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача, до розгляду та врахувати під час прийняття рішення у справі.

2. Долучити до матеріалів судової справи письмові документи, а саме додатки до пояснень третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача.

3. Позовну заяву першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури у справі № 912/1609/25 задовольнити в повному обсязі.

09.07.2025 до господарського суду від позивача надійшла заява №б/н від 09.07.2025 про проведення засідання за відсутності учасника справи з вимогою у зв'язку з відсутністю можливості забезпечити участь представника Кіровоградської обласної державної адміністрації в засіданні, а також враховуючи те, що Кіровоградська обласна державна адміністрація підтримує позовні вимоги Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури, та керуючись частиною 1 статті 42 Господарського процесуального кодексу України, просить розгляд справи здійснити за відсутності представника позивача.

09.07.2025 до господарського суду в межах строку, встановленого судом, від відповідача 2. надійшов відзив на позовну заяву №б/н від 09.07.2025 з вимогами:

1. Відмовити в задоволенні позовних вимог Позивача до Відповідача 2 в повному обсязі.

2. Судові витрати залишити за Позивачем.

В обґрунтування відзиву зазначає, що щодо заявлених до відповідача 2. вищезазначених позовних вимог є неналежним Відповідачем, оскільки належним Відповідачем у справах за позовом про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації права чи обтяження на нерухоме майно має бути особа, право чи обтяження якої зареєстровано (див. Постанова Верховного Суду України від 03 грудня 2019 року у справі №922/787/19, від 09 липня 2019 року у справі 916/804/18, від 23 січня 2019 року у справі №911/1681/18, від 19 грудня 2022 року у справі №359/3951/17).

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 07 липня 2025 року №434384989 право власності та інше речове право (право оренди) на земельну ділянку кадастровий номер 3523483600:02:001:9067 площею 6,4638 га за Відповідачем 2 не зареєстровано, натомість право власності на вказану вище земельну ділянку зареєстроване за Відповідачем 3 і орендодавцем земельної ділянки є Відповідач 3.

14.07.2025 до господарського суду від відповідача 3. в межах строку, встановленого судом, надійшов відзив на позовну заяву №б/н від 11.07.2025 з вимогами:

В задоволенні позовних вимог Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська обласна державна адміністрація, до Кропивницької районної державної адміністрації Кіровоградської області, Кам'янецької селищної ради, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, про усунення перешкод у користуванні і розпорядженні земельною ділянкою шляхом визнання недійсним розпорядження, скасування державної реєстрації речового права власності та державної реєстрації земельної ділянки відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування поданого відзиву зазначено таке.

Спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 відповідно до Плану зовнішніх меж земель, передана у колективну власність КСП "Іскра" та знаходилась у складі земель КСП "Іскра", як землі сільськогосподарського призначення колективної форми власності згідно з державного акта на право колективної власності на землю серії КР №0001 від 16.11.1994.

Згідно з архівної копії рішення Кіровоградської обласної ради від 30.06.2000 №165 "Про передачу земельних ділянок лісового фонду" обласною радою передано у постійне користування Компаніївському державному лісогосподарському підприємству Новоандріївської сільської ради, у зв'язку з реорганізацією місцевого КСП "Іскра", передано 117,5 га земель лісового фонду.

В матеріалах справи державний акт, який підтверджує право постійного користування у Філії "Оникіївського лісового господарства" ДП "Ліси Україна" відсутній. За таких умов слід вважати, що оформлення права постійного користування здійснено неналежним чином. Дане рішення не є правовою підставою для передачі спірної земельної ділянки у постійне користування, не посвідчує встановлення її меж та не може вважатися належним доказом у справі.

Інформація щодо зміни цільового призначення у період з 2000 року, а також віднесення спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення у Головного управління, відсутня.

Разом з цим, згідно з листом Кіровоградської обласної військової адміністрації на запит Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області від 17.12.2024 №52/03-9945ВИХ-24 відомості про передачу у постійне користування спеціалізованому лісогосподарському підприємству земельних ділянок КСП "Іскра" або земельних ділянок, що знаходиться на території колишньої Новоандріївської сільської ради Новгородківського району Кіровоградської області, відсутні.

Також вказує, що матеріали базового лісовпорядкування 2010 та 2020 року не можуть вважатися належним доказом права постійного користування.

Згідно з умовою договору оренди земельної ділянки від 08.09.2017, укладеного Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області (орендодавець) з ОСОБА_1 (орендар), у розділі 1 Предмет договору п. 1.1. зазначено, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 11.04.2016 №118 "Про затвердження документації із землеустрою та проведення земельних торгів у формі аукціону" передано в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01.).

На момент складення матеріалів базового лісовпорядкування 2020 року договір оренди з Давидовим був чинним, і фактичне використання земельної ділянки відповідало її цільовому призначенню - ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01.), що виключає можливість її використання як земель лісогосподарського призначення. У зв'язку з вищевикладеним, доцільно залучити Давидова в якості свідка, який може надати інформацію, щодо відсутності на спірній земельній ділянці лісу.

Крім того вважає, що прокурором обраний неналежним спосіб судового захисту в спірних правовідносинах.

14.07.2025 до суду в межах строку, встановленого судом, надійшла відповідь на відзив (на підставі ст. 42, ст. 166 ГПК України) Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури №52-5961ВИХ-25 від 11.07.2025, з відповідним правовим обґрунтуванням.

16.07.2025 до суду в межах строку, встановленого судом, надійшла відповідь на відзив (на підставі ст. 42, ст. 166 ГПК України) Першого заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури №б/н від 16.07.2025, з відповідним правовим обґрунтуванням.

Ухвалою від 29.07.2025 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 26.08.2025 - 11:00 год.

Протокольною ухвалою від 26.08.2025, на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), оголошено перерву в судовому засіданні до 28.08.2025 о 14:30 год.

Учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується довідками Господарського суду Кіровоградської області про доставку електронного листа, які містяться в матеріалах справи.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене та враховуючи відсутність підстав для відкладення розгляду справи, господарський суд розглядає справу по суті в судовому засіданні 28.08.2025.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, представник відповідача 3. проти задоволення позовних вимог заперечив, представник третьої особи позовні вимоги прокурора підтримав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача 3. та третьої особи, дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив таке.

З позовом до суду звернувся Перший заступник керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області.

Згідно ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, вважає належним суб'єктом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Кіровоградську обласну державну адміністрацію.

В обґрунтування порушення інтересів держави прокурор вказує на те, що незаконне вилучення земель державної власності лісогосподарського призначення та безпідставна зміна їх цільового призначення на землі сільськогосподарського призначення, не може відповідати суспільному інтересу та порушує інтереси держави, як гаранта дотримання принципу верховенства права в країні.

Такі дії порушують інтереси держави у сфері ефективного використання земельних та лісових ресурсів, оскільки унеможливлюють реалізацію державної політики по забезпеченню охорони, відтворення та сталого використання земельних і лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства.

За таких обставин "суспільним", "публічним" інтересом звернення прокуратури до суду з цим позовом є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання - цільового використання земель лісового фонду.

Вказане є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення цього позову.

Отже, у зазначеному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес.

Враховуючи положення ст. 84, 122, 149 ЗК України, Кіровоградська обласна державна адміністрація є розпорядником земельних ділянок лісогосподарського призначення державної власності.

Відповідно до ст. 15-17, 319, 386 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) Кіровоградська обласна державна адміністрація має право звернутися до суду за захистом порушеного права, як власник та розпорядник земель державного лісового фонду, однак заходів до усунення порушень законодавства дотепер вжито не було.

Знам'янська окружна прокуратура листами від 17.05.2024 та 08.05.2025 звернулася до Кіровоградської обласної державної адміністрації, в яких вказано про порушення права держави на землі лісогосподарського призначення та звернуто увагу на необхідність вжиття облдержадміністрацією, як розпорядником земель державного лісового фонду, заходів до захисту інтересів держави.

Водночас, листами від 03.06.2024 та 13.05.2025 Кіровоградська обласна державна адміністрація повідомила прокуратуру про те, що до органів судової влади з позовними заявами не зверталась.

Облдержадміністрацією не вжито інших заходів на захист інтересів держави, які є очевидними й очікуваними за даних обставин.

Позиція позивача засвідчила, що заходи на захист інтересів держави відносно спірної земельної ділянки ним не вживатимуться.

Враховуючи, що спірна ділянка відноситься до земель державного лісового фонду, які перебувають під особливою охороною держави, невжиття Кіровоградською облдержадміністрацією протягом розумного строку після отримання повідомлення про наявність порушень інтересів держави заходів до їх поновлення є підставою для звернення прокурора до суду.

Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 №912/2385/18.

Про намір звернутися до суду з позовною заявою окружною прокуратурою на виконання вимог ч 4. ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" попередньо повідомлено Кіровоградську обласну державну адміністрацію листом від 23.05.2025.

Таким чином, звернення прокурора до суду в інтересах держави, а саме Кіровоградської обласної державної адміністрації, є правомірним і виправданим, оскільки, як зазначалося вище, вказаним органом самостійно таких заходів не вжито і, як наслідок, інтереси держави залишилися незахищеними.

Наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у даному спорі не оскаржена на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Щодо суті спору та обставин, що є предметом доказування у даній справі.

Новгородківською районною державною адміністрацією 16.08.2013 прийнято розпорядження №217-р, яким надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної форми власності за межами населених пунктів орієнтовною площею 3 498 га, на території Новгородківського району Кіровоградської області.

Розпорядженням №289-р від 08.11.2013 Новгородківської районної державної адміністрації затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) на території Новгородківського району Кіровоградської області, у розрізі сільських (селищної) рад загальною площею 3498,7368 га.

На підставі технічної документації із землеустрою 21.10.2013 проведено реєстрацію земельної ділянки площею 6,4638 га, якій присвоєно кадастровий номер 3523483600:02:001:9067 в Державному земельному кадастрі, категорія земель - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, форма власності - державна. Місце розташування земельної ділянки: Кіровоградська область, Новгородківський район, Новоандріївська сільська рада.

З початку створення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру", до її повноважень відноситься розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (пп. 50 п. 4 вказаної постанови).

У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно речові права на указану земельну ділянку зареєстровані 16.05.2016 за Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області.

08.09.2017 ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого останньому надано в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067, строком на 7 років.

Строк дії договору оренди сплив 08.09.2024.

Згідно з інформацією ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області №10-11-0.2-1101/2-24 від 15.03.2024, актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення указана земельна ділянка у комунальну власність Новгородківської селищної ради не передавалася.

Згідно з розпорядженням Кабінету міністрів України №716-р від 12.06.2020 "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області" територія Новоандріївської сільської ради Новгородківського району Кіровоградської області увійшла до складу Новгородківської територіальної громади.

Відповідно до п.п. 11 п. 1 постанови Верховної Ради України №807-ІХ від 17.07.2020 "Про утворення та ліквідацію районів" у Кіровоградській області утворено Кропивницький район до складу якого увійшла територія Новгородківської селищної територіальної громади.

Рішенням Новгородківської селищної ради №23 від 02.12.2020 "Про початок реорганізації Новоандріївської сільської ради шляхом приєднання до Новгородківської селищної ради" розпочато реорганізацію Новоандріївської сільської ради шляхом приєднання до Новгородківської селищної ради.

Рішенням сесії Новгородківської селищної ради №3763 від 18.10.2024 "Про перейменування" у зв'язку із перейменуванням селища Новгородка Кропивницького району Кіровоградської області на селище Кам'янець, Новгородківська селищна рада є Кам'янецькою селищною радою.

На даний час земельна ділянка з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 знаходиться на території Кам'янецької селищної ради.

Відповідно до Плану зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність КСП "Іскра" (із Державного акту на право колективної власності на землю КСП "Іскра" КР №0001 від 16.11.1994) земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3523483600:02:001:9067, знаходилась у складі земель КСП "Іскра".

Згідно архівного рішення Кіровоградської обласної ради №165 від 30.06.2000 "Про передачу земельних ділянок лісового фонду" (яке надано листом Кіровоградської обласної ради від 27.01.2025) обласною радою у постійне користування Компаніївському державному лісогосподарському підприємству за рахунок Новоандріївської сільської ради, у зв'язку з реорганізацією місцевого КСП, передано 117, 56 га земель лісового фонду.

Згідно Плану зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність КСП "Іскра" Новоандріївської сільської ради, встановлено, що земельні ділянки лісового фонду на землях цього КСП відсутні.

З огляду на викладене, на думку прокурора, обґрунтованим є висновок, що у постійне користування, за вищеозначеним рішенням Кіровоградської обласної ради від 30.06.2000 №165, передані незаліснені землі.

Відповідно до підп. "а" п. 24 Прикінцевих положень ЗК України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", який набрав чинності 27.05.2021, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).

Таким чином, у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" не вважаються землями комунальної власності територіальних громад землі державної власності, що використовуються державними підприємствами на праві Постійного користування.

За інформацією філії "Долинське лісове господарство" ДП "Ліси України" №81/22.16-2024 від 06.03.2024 земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3523483600:02:001:9067, за матеріалами лісовпорядкування 2010 року перебувала у складі земель лісогосподарського призначення у кварталі 19 виділ 7, площею 15,6 га, за матеріалами лісовпорядкування 2020 року - розташована у кварталі 19 виділ 8, площею 15 га Компаніївського (Новгородківського) лісництва.

Так, за матеріалами базового лісовпорядкування 2010 року, зокрема Проекту організації і розвитку лісового господарства державного підприємства "Компаніївський лісгосп" Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства (Новгородківське лісництво) спірна земельна ділянка обліковувалася у кварталі 19, виділ 7, характеристика - галявина, у виділі загиблі лісові культури, для створення лісових культур; за матеріалами базового лісовпорядкування 2020 року - у кварталі 19, виділ 8, характеристика - галявина, для створення лісових культур.

Також, факт розташування спірної земельної ділянки в межах земель лісогосподарського призначення державної власності підтверджується листом ДП "Харківська державна лісовпорядна експедиція" від 01.08.2024 №406, відповідно до якого земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3523483600:02:001:9067, згідно планово-картографічних матеріалів впорядкування 2009 року, знаходилась в межах земель лісогосподарського призначення кварталу 19 Новгородківського лісництва філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України", а площа її перетину із землями держлісфонду складає 6,4638 га із загальної площі ділянки 6,4638 га.

За твердженням прокурора, упродовж 13 років до часу прийняття Новгородківською районною державною адміністрацією рішення щодо проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення та формування цієї земельної ділянки як об'єкта цивільних прав за правилами ст. 79-1 ЗК України, вона перебувала у власності держави та у постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства.

Отже, на думку прокурора, розпорядження Новгородківської районної державної адміністрації №289-р від 08.11.2013 суперечить вимогам закону, а існуюча реєстрація землі та державна реєстрація речових прав створює перешкоди власнику державі Україна в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації у розпорядженні та користуванні своїм майном.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора до суду.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

За змістом ч. 2 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) (в редакції чинній на час виникнення та існування правовідносин) земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей - ст. 22 ЗК України.

Статтею 55 ЗК України визначено, що до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

За приписами п. ґ ч. 4 ст. 84 ЗК України землі лісогосподарського призначення належать до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність.

Згідно ст. 57 ЗК України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Відповідно до ст. 5 ЛК України до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.

Статтею 92 ЗК України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної або комунальної власності.

Відповідно до Проекту організації та розвитку лісового господарства державного підприємства "Компаніївське лісове господарство" за 2010 рік, у відомостях про прийняття та передачу земель за минулий ревізійний період зазначено, що до державного підприємства передано 1121 га земель запасу сільських рад Новгородківського району на підставі розпорядження Новгородської районної державної адміністрації №340-р від 03.10.2005.

Земельна ділянка, на якій розташована спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 передана до земель лісогосподарського призначення Компаніївського державного лісогосподарського підприємства розпорядженням Новгородківської районної державної адміністрації №340-р від 03.10.2005 "Про затвердження актів визначення збитків, надання згоди на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування, надання згоди на санітарну прочистку лісосмуг, внесення змін до договору оренди, припинення договору оренди погодження передачі в суборенду земельної ділянки водного фонду, внесення змін до розпорядження голови держадміністрації".

Пунктом 2 вказаного розпорядження надано згоду державному підприємству "Компаніївське лісове господарство" на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, загальною площею 1121 га зайнятих лісом, з них на території Новоандріївської сільської ради - 205 га.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України (в редакції що діяла з 2006 по 2019 роки) до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

За інформацією державного лісогосподарського підприємства, згідно матеріалів лісовпорядкування 2010, 2020 років земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3523483600:02:001:9067, знаходиться у складі земель лісогосподарського призначення.

Так, за матеріалами базового лісовпорядкування 2010 року, зокрема Проекту організації і розвитку лісового господарства державного підприємства "Компаніївський лісгосп" Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства (Новгородківське лісництво) спірна земельна ділянка обліковувалася у кварталі 19, виділ 7, характеристика - галявина, у виділі загиблі лісові культури, для створення лісових культур; за матеріалами базового лісовпорядкування 2020 року - у кварталі 19, виділ 8, характеристика - галявина, для створення лісових культур.

Факт розташування спірної земельної ділянки в межах земель лісогосподарського призначення державної власності підтверджується також інформацією Харківської державної лісовпорядної експедиції ВО "Укрдержліспроект", відповідно до якої земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3523483600:02:001:9067, згідно планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування 2009 року, знаходилась в межах земель лісогосподарського призначення кварталу 19 Новгородківського лісництва філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України", а площа її перетину із землями держлісфонду складає 6,4638 га із загальної площі ділянки 6,4638 га.

Верховний Суд у постанові від 24.05.2023 у справі №367/3254/15-ц виснує, що планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аеро-знімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування. Тож при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення пункту 5 розділу VIII "Прикінцеві положення" ЛК України.

Викладене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду України, наведеними у постановах від 24.12.2014 №6-212цс14, від 25.01.2015 №6-224цс14, від 23.12.2015 №6-377цс15 та Верховного Суду у постанові від 13.06.2018 №278/1735/15-ц.

Правова позиція, про те, що планово-картографічні матеріали лісовпорядкування підтверджують права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення викладена в постанові Верховного Суду України від 21.01.2015 у справі №6-224цс14, від 01.07.2015 №6-50цс15.

Також аналогічну позицію висловлено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16 та від 23.10.2019 у справі №488/402/16-ц.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування та інформація Харківської державної лісовпорядної експедиції ВО "Укрдержліспроект" є належними доказами віднесення спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення, що перебувають у постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства.

Вищевикладеним спростовуються твердження відповідача 3. про відсутність належним чином оформленого права постійного користування у філії "Оникіївське лісове господарство".

За ст. 45, 47, 48, 54 ЛК України облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування.

Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЛК України (в діючій редакції), до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

Отже, в силу положень ст. ст. 19, 55, 84 ЗК України та п. 5 Прикінцевих положень ЛК України спірна земельна ділянка з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 відноситься до земель державної власності лісогосподарського призначення для ведення лісового господарства у порядку, визначеному Лісовим кодексом України та перебуває у постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 перебувала в оренді у ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі від 08.09.2017 строком на 7 років.

Відповідно до п. 3.1 Договору останній укладено на строк 7 років.

Після закінчення строку дії договору Орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору на новий строк. У цьому разі Орендар зобов'язаний письмово (листом-повідомленням) повідомити Орендодавця про намір продовжити його дію не пізніше ніж за 30 днів до спливу строку договору (п. 3.3 Договору).

Згідно інформації, отриманої від ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області (лист від 14.10.2024 № 10-11-0.8-4175/2-24), Новгородківської селищної ради від 22.08.2024 № 03-27/1664/1 заяви (звернення) ОСОБА_1 про продовження (пролонгацію) дії договору оренди вищевказаної земельної ділянки до Головного управління та селищної ради не надходило.

З огляду на викладене, строк дії договору оренди землі від 08.09.2017, укладений між ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області та ОСОБА_1 , сплив 08.09.2024.

Крім того, Головне управління Держгеокадастру у відзиві на позовну заяву зазначає, що оскільки на момент складення матеріалів базового лісовпорядкування 2020 року договір оренди з ОСОБА_1 був чинним, фактичне використання земельної ділянки відповідало її цільовому призначенню - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що виключає можливість її використання як земель лісогосподарського призначення.

Однак, перебування спірної земельної ділянки в оренді у ОСОБА_1 (з 08.09.2017 по 08.09.2024) не спростовує факту її перебування у складі земель лісогосподарського призначення державної власності та у постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства.

Відповідно до ст. 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема добровільна відмова від права користування земельною ділянкою, вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 3-4 ст. 142 ЗК України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Відповідно до ч. 1-2, 9 ст. 149 ЗК України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.

Таким чином, вилучення земельних лісових ділянок із постійного користування спеціалізованих лісогосподарських підприємств для нелісогосподарських потреб та передача їх у власність відносилось до виключної компетенції Кабінету Міністрів України.

Захист лісових земель від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб є елементом охорони земель (п. "б" ч. 1 ст. 164 ЗК України).

Крім того, ст. 57 ЛК України визначено, що зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.

Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок здійснюється за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища.

Частинами 2 та 7 ст. 20 ЗК України визначено, що зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу

Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Однак, за інформацією Секретаріату Кабінету Міністрів України №5412/0/2-24 від 04.03.2024, від 31.07.2024 №18407/0/2-24 Кабінетом Міністрів України рішень про погодження зміни цільового призначення, вилучення з користування, припинення права постійного користування щодо спірної земельної ділянки не приймалось.

Згідно листа філії "Долинське лісове господарство" ДП "Ліси України" від 06.03.2024 №81/22.16-2024, Філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" від 30.05.2025 №4785/36.6-1-2025 погоджень на вилучення спірної лісової ділянки не надавалося.

За інформацією філії "Оникіївське лісове господарство" ДП "Ліси України" від 10.06.2024 №1051/22.14-2024, Філії "Центральний лісовий офіс" ДП "Ліси України" від 30.05.2025 №4785/36.6-1-2025 спірна земельна ділянка із земель державного лісового фонду не вилучалася.

Відповідно до інформації Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 05.03.2024 №02-15/268, погодження на зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки з метою її використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, Кіровоградським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та міжрегіональним управлінням не надавалось.

Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру на земельну ділянку з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067, державна реєстрація земельної ділянки проведена 21.10.2013, відомості про зазначену земельну ділянку внесено до Державного земельного кадастру як про новосформовану (скасований кадастровий номер відсутній).

Відповідно до ст. 321 ЦК України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.

Стаття 153 ЗК України визначає, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, 12 а за змістом статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

За приписами ч. 2-3 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; г) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Статтею 393 ЦК України визначено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

Частиною 1 ст. 155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, та вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Враховуючи, що розпорядження Новгородківської районної державної адміністрації №289-р від 08.11.2013 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів)" стосується спірної земельної ділянки лісового фонду, розпоряджатися якою уповноважений орган державної влади не міг, та яка не може бути вилучена із державної власності земель лісогосподарського призначення поза волею власника, таке рішення в цій частині суперечить ст. 116, 141, 149 ЗК України та порушує інтереси держави.

Статтею 178 ЦК України визначено, що об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи. Види об'єктів цивільних прав, перебування яких у цивільному обороті не допускається (об'єкти, вилучені з цивільного обороту), мають бути прямо встановлені у законі. Види об'єктів цивільних прав, які можуть належати лише певним учасникам обороту або перебування яких у цивільному обороті допускається за спеціальним дозволом (об'єкти, обмежено оборотоздатні), встановлюються законом.

У випадку позбавлення власника права користування та розпорядження своїм майном означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно.

Відповідно до положень ст. 391, 396 ЦК України позов про усунення порушень права, не пов'язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що він є власником або особою, яка володіє майном (має речове право) з підстави, передбаченої законом або договором, і що діями відповідача, не пов'язаними з позбавленням володіння, порушується його право власності чи законного володіння.

Законний володілець земельних ділянок лісового фонду може вимагати усунення порушення його права на ці ділянки, зокрема, оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини, та вимагаючи повернути такі ділянки.

Відповідно до ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, яке підлягає державній реєстрації, виникають із дня такої реєстрації.

Положеннями п. 2 ч. 3 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються, у разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

На підставі п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація права власності та інших речових прав, проводиться на підставі: судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості.

Згідно із Законом України "Про Державний земельний кадастр" держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, ним же забезпечується ведення та адміністрування Державного земельного кадастру.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр України).

До Державного земельного кадастру включаються відомості щодо цільового призначення земельної ділянки (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель).

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.

Частиною 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 17.10.2012 №1051 державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у тому числі у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

У п. 107 Порядку №1051 закріплено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49 - 54 цього Порядку.

Після прийняття органом державної влади чи органом місцевого самоврядування рішення про затвердження документації із землеустрою, яка є підставою для державної реєстрації земельної ділянки, та надання до органів, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру, відповідно до компетенції засвідченої копії такого рішення Державний кадастровий реєстратор протягом двох робочих днів з моменту її отримання вносить відповідні відомості до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі (п. 112 Порядку).

Відповідно до приписів вказаного Порядку Державний кадастровий реєстратор здійснює заходи із державної реєстрації земельної ділянки лише на підставі заяви заінтересованої особи та відповідних рішень уповноважених органів.

Зважаючи, що земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 3523483600:02:001:9067, відноситься до земель лісового фонду і не може відноситися до земель сільськогосподарського призначення, її існування у визначеній конфігурації та встановлених межах суперечить закону та створює перешкоди у реалізації її власником -Державою в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації своїх прав власника.

В зв'язку з тим, що строк дії договору оренди спірної земельної ділянки закінчився 08.09.2024, інше речове право - право оренди підлягає припиненню, про що наразі до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідний запис не внесено, що також створює перешкоди власнику - Державі Україна в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації в користуванні та розпорядженні своїм майном.

Щодо твердження відповідача 3. про неефективність обраного способу судового захисту, господарський суд зазначає таке.

Питання належності та ефективності такого способу захисту, як скасування незаконного рішення суб'єкта владних повноважень у спорі щодо захисту прав на землю, було безпосереднім предметом дослідження у постановах Великої Палати Верховного Суду від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц, від 07.11.2018 у справі №488/5027/14, від 20.07.2022 у справі №910/5201/19, відповідна позиція відображена в їх мотивувальних частинах та від цих висновків Велика Палата Верховного Суду до цього часу не відступала.

При цьому Велика Палата Верховного Суду в постанові від 15.09.2020 у справі №469/1044/17 (п. 83) вказала, що оскарження рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування за умови його невідповідності закону спрямоване не на втрату ним юридичної сили, а на захист інтересу у юридичній визначеності на майбутнє. Такий інтерес порушується, допоки існує незаконне рішення (триваюче порушення). Тому його можна оскаржити впродовж усього часу тривання порушення зазначеного інтересу (постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у справі №911/3681/17, від 15.10.2019 у справі №911/3749/17, від 22.01.2020 у справі №910/1809/18, від 01.02.2020 у справі №922/614/19.

Верховним Судом у постанові від 15.11.2023 у справі №911/351/22 (за позовом прокурора про усунення перешкод у користуванні майном шляхом скасування рішення про державну реєстрацію права комунальної власності та повернення земельної ділянки лісогосподарського призначення) вказано: "Оскільки уповноважений орган державної виконавчої влади не прийняв рішення про вилучення спірної земельної ділянки та передачу її у комунальну власність і право постійного користувача та дійсного володільця земельною ділянкою у законний спосіб не припинено, то колегія суддів погоджується з висновком апеляційного господарського суду про те, що право комунальної власності на спірну ділянку у відповідача не виникло. Звідси ефективним способом захисту, спрямованим на повернення земельної ділянки у власність держави є негаторний позов".

Згідно правового висновку, викладеного Великою Палатою Верховного Суду в п. 72 постанови від 23.06.2020 у справі №680/214/16, спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації речового права на нерухоме майно треба розглядати як спір, пов'язаний із порушенням цивільних прав позивача на нерухоме майно іншою особою, за якою зареєстроване речове право на це майно.

Такий спосіб судового захисту, як скасування судом державної реєстрації прав на нерухоме майно у практичному аспекті зможе забезпечити і гарантувати позивачу відновлення порушеного права.

Такого висновку дійшов Касаційний цивільний суд Верховного Суду у справі №450/441/19, постанова від 17.08.2022.

Аналогічні правові висновки щодо обрання прокурором належного способу захисту інтересів держави шляхом заявлення негаторного позову у правовідносинах стосовно земель лісогосподарського призначення, які у законний спосіб не вибували з державної власності, викладені у постанові Верховного Суду від 22.06.2022 у справі №367/4140/16.

Таким чином, прокурором обрано спосіб захисту порушених інтересів держави у спірних правовідносинах, який узгоджується з положеннями ст. 16, 203, 391 ЦК України та ст. 152 ЗК України.

Задоволення судом саме таких позовних вимог призведе до юридичного відновлення права держави на спірну земельну ділянку з можливістю формування як об'єкта цивільного права відповідно до вимог діючого законодавства та розпорядження нею у визначений законом спосіб.

Звернення до суду з позовом, спрямованим на захист цивільних прав держави на земельну ділянку, права держави щодо якої виникли відповідно до вимог земельного законодавства та збереглись за державою і у встановленому законом порядку не припинялись, є таким, що спрямоване на усунення порушень, які не пов'язані з позбавленням права володіння.

Щодо заперечень відповідача 2., викладених у відзиві щодо неналежності відповідача, господарський суд зазначає таке.

27.05.2021 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 №1423-IX (далі - Закону України від 28.04.2021 №1423-ІХ).

Відповідно до п. 58 вищевказаного Закону розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України був доповнений пунктом 24, яким визначається, що землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім, земель, перелік яких визначений законом.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067, яка розташована на території Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, з 27.05.2021 вважається земельною ділянкою комунальної власності Кам'янецької селищної територіальної громади, а Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області вже не має повноважень здійснювати розпорядження вказаною земельною ділянкою.

Відповідно до пункту 81-9 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що розташовані за межами населених пунктів і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі прав, у випадках, передбачених п. 24 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, проводиться на підставі Закону України від 28.04.2021 №1423-ІХ.

Тобто, вказаний Закон є підставою для реєстрації Кам'янецькою селищною радою Кропивницького району Кіровоградської області права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

З огляду на викладене, саме на Кам'янецьку селищну раду Кропивницького району Кіровоградської області покладено обов'язок здійснити реєстрацію права комунальної власності на спірну земельну ділянку, а також здійснювати повноваження (права та обов'язки) власника цієї земельної ділянки.

Невчинення селищною радою дій щодо реєстрації права комунальної власності земельної ділянки не звільняє її від прав та обов'язків власника землі.

Таким чином, саме Кам'янецька селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області, як власник майна, є відповідачем за вимогою щодо скасування державної реєстрації речового права, та державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 площею 6,4638 га.

Відповідно до висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, відсутність державної реєстрації речового права на спірну земельну ділянку не впливає на обставини виникнення та наявність права комунальної власності на відповідну земельну ділянку.

Таким чином, незважаючи на відсутність реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області на земельну ділянку з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067, це право належить зазначеному органу місцевого самоврядування в силу Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", тобто з 27.05.2021.

Отже, Кам'янецька селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області є належним відповідачем у даній справі.

З огляду на встановлені обставини, всі інші доводи та міркування сторін не мають вирішального впливу на результат вирішення спору, тому з урахуванням принципу процесуальної економії не потребують детальної відповіді суду.

Отже, на підставі повного, всебічного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів та встановивши усі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним розпорядження Новгородківської районної державної адміністрації від 08.11.2013 №289-р "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів)" в частині затвердження технічної документації із землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 площею 6,4638 га.

Скасувати державну реєстрацію речового права - права власності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 14527482, та іншого речового права - права оренди, запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 22495240 на земельну ділянку з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 площею 6,4638 га.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3523483600:02:001:9067 площею 6,4638 га, вчинену в Державному земельному кадастрі 21.10.2013.

Стягнути з Кропивницької районної державної адміністрації Кіровоградської області (код ЄДР 04055067, вул. Дарвіна, 25, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25014) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (код ЄДР 02910025, проспект Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UA848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 3 028,00 грн.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДР 39767636, вул. Ольги княгині, 2, м. Кропивницький, 25009) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (код ЄДР 02910025, проспект Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UA848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 6 056,00 грн.

Стягнути з Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДР 04367111, вул. Криворізька, 11, селище Кам'янець, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28200) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (код ЄДР 02910025, проспект Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UA848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 3 028,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити учасникам справи.

Повне рішення складено 05.09.2025.

Суддя Н.М. Коваленко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.