Справа №760/6324/25 1-кс/760/4011/25
26 серпня 2025 року Солом'янського районного суду м. Києва
в складі: головуючого слідчого судді - ОСОБА_1
секретаря - ОСОБА_2
за участі: прокурора - ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в залі суду клопотання захисника - адвоката ОСОБА_4 , який є захисником підозрюваного ОСОБА_5 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,
у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024102090000024 від 30.01.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2
ст. 364, ч. 1, ч. 3 ст. 255 КК України, -
26.08.2025 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання захисника - адвоката ОСОБА_4 , який є захисником підозрюваного ОСОБА_5 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,
у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024102090000024 від 30.01.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2
ст. 364, ч. 1, ч. 3 ст. 255 КК України.
Подане клопотання вмотивовано наступним.
Слідчим відділом Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у
м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024102090000024 від 30.01.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 364, ч. 1, ч. 3 ст. 255 КК України.
11.12.2024 ОСОБА_5 у вказаному кримінальному провадженні оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.
Відповідно до змісту оголошеної ОСОБА_5 підозри, останній підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:
- ч. 3 ст. 255 КК України, а саме: участь у злочинній організації, вчинена службовою особою, з використанням службового становища;
- ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме: зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самого себе, інших фізичних осіб, всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки інтересам держави, вчинене членом злочинної організації.
Понад те, відповідно до змісту підозри, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, які, серед іншого, полягають у отриманні неправомірної вигоди для себе, інших фізичних осіб, шляхом необлікованого продажу вільних та умовно-вільних пасажиромісць (у тому числі службових купе та купе відпочинку провідників) у вагонах поїздів міжнародного сполучення.
Також, відповідно до змісту підозри, унаслідок дій ОСОБА_5 та інших підозрюваних ненадходження коштів від продажу квитків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на потяги №67/68 «Київ-Варшава», №19/20 «Київ-Хелм», 119/120 «Дніпро-Київ-Хелм- Київ-Дніпро», №23/24 «Київ-Хелм», №89/90 «Київ-Перемишль», №351/352 «Київ-Кишинів» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, з урахуванням даних БД ГАРТ-1, даних АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо обсягів продажу та вартості квитків, а також інших матеріалів, незаконно перевезено 34119 безквиткових пасажирів, та розрахунково підтверджується сума коштів, що не надійшла від продажу квитків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в загальній сумі 73 832 691,70 гривень.
У тому числі, відповідно до змісту підозри, лише за період з 01.02.2024 по 29.02.2024, внаслідок злочинних дій начальника поїзда ОСОБА_5 , сума недоотриманих АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » коштів від продажу квитків на потяг №67/68 «Київ-Варшава» становить 1 022 553, 13 гривень.
З метою встановлення та перевірки обставин, які є предметом досудового розслідування у вищевказаному кримінальному провадженні, у сторони захисту виникла необхідність в отриманні від ІНФОРМАЦІЯ_2 наступної інформації та документів:
- інформацію про кількість осіб, що перетнули державний кордон України на потягу № 67 «Київ - Варшава» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, та яка кількість з них були діти віком до 5 років;
- інформацію про кількість осіб, що перетнули державний кордон України на потягу № 68 «Варшава - Київ» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, та яка кількість з них були діти віком до 5 років;
- інформацію про кількість осіб, що перетнули державний кордон України на потягу № 67 «Київ - Варшава» за період з 01.07.2024 по 11.12.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, та яка кількість з них були діти віком до 5 років;
- інформацію про кількість осіб, що перетнули державний кордон України на потягу № 68 «Варшава - Київ» за період з 01.07.2024 по 11.12.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, та яка кількість з них були діти віком до 5 років;
- інформацію про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 67 «Київ - Варшава» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- інформацію про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 68 «Варшава - Київ» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- інформацію про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 67 «Київ - Варшава» за період з 01.07.2024 по 11.12.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- інформацію про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 68 «Варшава - Київ» за період з 01.07.2024 по 11.12.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- надати відомості щодо того, яка інформація вноситься до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС «Гарт-1» при перетині особою кордону на залізничному транспорті;
- надати відомості чи вноситься до бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » інформація про перетин кордону особою саме на потягу із зазначенням його номеру чи напрямку;
- надати відомості чи вноситься до будь-яких інших баз даних, окрім вищезазначеної, інформація про перетин кордону особою саме на потягу із зазначенням його номеру чи напрямку? Якщо так, то зазначити відомості про найменування бази даних та відомостей які заносяться до відповідної бази даних;
- витяг №19/326-24-Вн від 19.06.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС «Гарт-1»;
- витяг №19/1555-24-Вн від 02.08.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС «Гарт-1»;
- витяг №19/1796-24-Вн від 17.09.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС «Гарт-1».
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, адвокатом ОСОБА_4 , було направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 про надання вищевказаної інформації із належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів.
У відповідь на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено лист №19/6981-25-Вих від 24.01.2025 за підписом директора ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 , відповідно до змісту якого повідомлено, що ведення обліків щодо кількості осіб, які перетинали державний кордон на залізничних потягах в ІНФОРМАЦІЯ_2 не передбачене.
Понад те, у листі зазначено, що відповідно до Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 27.09.2022 № 614, зареєстрованим в ІНФОРМАЦІЯ_6 26.10.2022 за № 1319/38655 (далі База даних) до Бази даних вноситься така інформація:
- загальні відомості про особу, яка перетнула державний кордон України, в'їхала на тимчасово окуповану територію України або виїхала з такої території (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), стать, громадянство);
- реквізити документів, що дають право на перетинання державного кордону України, в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з такої території (тип, серія та/або номер документа, що посвідчує особу), реквізити візи та інші реквізити з документів, що підтверджують право на перетинання державного кордону України;
- напрямок перетинання державного кордону України, в'їзду на тимчасово окуповану територію або виїзду з такої території;
- відібрані біометричні дані іноземців та осіб без громадянства;
- системна інформація (дата і час внесення інформації, прізвище та ініціали користувача, системне ім'я користувача, назва пункту пропуску (пункту контролю, контрольного пункту в'їзду-виїзду), мітка про ідентифікацію особи за базами даних доручень уповноважених державних органів, інших баз даних.
Також відповідно до змісту вказаного листа, в Базі даних фіксується і доступна для перегляду інформація про транспортний засіб, на якому особа перетнула державний кордон України.
Разом з тим повідомлено, що інформація щодо транспортного засобу до бази даних уводиться тільки для визначення на якому транспортному засобі конкретно ідентифікована особа перетинала державний кордон України.
Також у вказаному листі зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не має правових підстав для надання запитуваної інформації, у тому числі витягів з Бази даних від 19.06.2024 №19/326-24-Ви, від 17.09.2024 №19/1555-24-Вн та від 17.09.2024 №19/1796-24-Вн, оскільки така інформація є інформацією з обмеженим доступом та стосується приватного життя осіб, про яких запитується, і її захист від неналежного поширення забезпечується Конституцією України, законами України «Про інформацію», «Про захист персональних даних», а тому може поширюватися лише за згодою осіб, або в інших, передбачених законом, випадках.
Отже, запитуваної інформації про осіб, що перетнули державний кордон України та їх кількість разом із належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів, а також витяги з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » надано не було.
Таким чином, у сторони захисту виникла необхідність в отриманні доступу до речей і документів, які містять запитувану в адвокатському запиті інформацію, шляхом застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч. 3 ст. 93 КПК України сторона захисту, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок; ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних і допустимих доказів.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
За правилами ч. 1 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться: верховенство права; законність; забезпечення права на захист; змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ч. 1 ст. 20 КПК України підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Згідно ч. 2 ст. 22 КПК України сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 6 ст. 22 КПК України суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Згідно ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
За змістом ч. 1 ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Відсутність у сторони захисту доступу до документів, які містять запитувану в адвокатському запиті інформацію, обґрунтовано дає підстави ставити під сумнів наявність реальної змагальності сторін у кримінальному провадженні.
Слід звернути увагу, що відповідно до матеріалів кримінального провадження, у ході досудового розслідування було проведено судово-економічну експертизу, за наслідками якої було складено Висновок експертів від 10.12.2024 № 10512/24-72/10513/24-71 (надалі - Висновок експертів).
Так, відповідно до п. 1. Висновку експертів наданими на дослідження документами висновки економічного дослідження від 03.10.2024 №03/10-2024 за результатами дослідження відповідності між кількістю придбаних квитків на міжнародні потяги АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та кількістю осіб, що перетнули кордон на цих потягах за січень-червень 2024 року щодо ненадходження коштів в загальній сумі 74 640 962,24 грн. від продажу квитків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на потяги №19/20 «Київ-Хелм», №23/24 «Київ-Хелм», 119/120 « ІНФОРМАЦІЯ_7 », №67/68 «Київ-Варшава», №89/90 «Київ-Перемишль», №351/352 «Київ-Кишинів» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, підтверджуються частково у сумі 73 832 691,70 грн.
Згідно п. 2.4. Висновку експертів сума коштів, яка не надійшла за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 від продажу квитків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на потяг №67/68 «Київ-Варшава» за зміну начальника поїзда ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , - підтверджується в розмірі 5 766 789,31 грн.
Таким чином, отримані за результатами вказаної експертизи відомості про суму коштів, яка не надійшла за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 від продажу квитків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відображено у підозрі, оголошеної ОСОБА_5 , як сума неправомірної вигоди.
У ході проведення вказаної експертизи досліджувалися надані органом досудового слідства наступні документи:
- витяг №19/326-24-Вн від 19.06.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС «Гарт-1»;
- витяг №19/1555-24-Вн від 02.08.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС «Гарт-1»;
- витяг №19/1796-24-Вн від 17.09.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Згідно змісту Висновку експертів у вказаних документах міститься інформація про осіб, в тому числі дітей до 5 років, які перетнули державний кордон України, в'їхали або виїхали з території України, на потягах: №19/20 «Київ-Хелм», №23/24 «Київ-Хелм», 119/120 « ІНФОРМАЦІЯ_7 », №67/68 «Київ-Варшава», №89/90 «Київ-Перемишль», №351/352 «Київ-Кишинів» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024.
Саме за результатами дослідження кількості осіб, в тому числі дітей до 5 років, які перетнули державний кордон України, в'їхали або виїхали з території України, на потягах: №19/20 «Київ-Хелм», №23/24 «Київ-Хелм», 119/120 « ІНФОРМАЦІЯ_7 », №67/68 «Київ-Варшава», №89/90 «Київ-Перемишль», №351/352 «Київ-Кишинів» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, кількості реалізованих квитків за даними системи АСК ПП УЗ за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 в розрізі вищезазначених потягів та рейсів, та вартості проїзду в поїздах міжнародного сполучення за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 включно, помісячно, за кожну дату операції, по кожному вказаному потягу, експертами було встановлено суми коштів, що не надійшли від продажу квитків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Отже, суттєве значення для перевірки суми коштів, що не надійшли від продажу квитків АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », має:
- інформація про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 67 «Київ - Варшава» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- інформація про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 68 «Варшава - Київ» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- інформація про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 67 «Київ - Варшава» за період з 01.07.2024 по 11.12.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- інформація про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 68 «Варшава - Київ» за період з 01.07.2024 по 11.12.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- витяг №19/326-24-Вн від 19.06.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС «Гарт-1»;
- витяг №19/1555-24-Вн від 02.08.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС «Гарт-1»;
- витяг №19/1796-24-Вн від 17.09.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Також вказана інформація має суттєве значення для підтвердження або спростування фактів перевезення безквиткових пасажирів та їх кількість.
З огляду на викладене, у сторони захисту виникла необхідність у отриманні документів, які містять запитувану в адвокатському запиті інформацію, з метою перевірки достовірності наданих органом досудового слідства для проведення експертизи документів, перевірки допустимості доказів зібраних у рамках вказаного кримінального провадження, а також з метою перевірки необхідності в призначенні повторної експертизи для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Вищевказані документи сторона захисту вважає за необхідне отримати для їх використання під час судового розгляду кримінального провадження №42024102090000024 від 30.01.2024 в якості доказів невинуватості ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.
Також слід зауважити, що відсутність у сторони захисту доступу до вищевказаних документів, які містять інформацію про осіб, що перетнули державний кордон України, є очевидним порушенням права на захист та істотним порушенням змагальності процесу.
Відповідно до п. b, ч. 3, ст. 6 Конвенції кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту.
Відповідно до п. 80 вищенаведеного рішення ЄСПЛ більш конкретно, пункт 3 (b) статті 6 гарантує обвинуваченому "достатній час і можливості для підготовки захисту", а отже, означає, що реальна діяльність щодо захисту з його боку може включати все, що є "необхідним" для підготовки до основного судового розгляду справи. Обвинувачений повинен мати можливість організувати свій захист належним чином і без обмежень щодо можливості викласти всі належні аргументи захисту у суді першої інстанції і таким чином вплинути на результат судового розгляду (див. Connolly проти Сполученого Королівства (ріш.), no. 27245/95, 26 червня 1996, та Моісєєв проти Росії, no. 62936/00, § 220, 9 жовтня 2008).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно ч. 1 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
За змістом ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно п. 5 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 вересня 2022 року № 614 (надалі - Положення № 614) власником Бази даних та володільцем інформації, що в ній обробляється, є ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Відповідно до п.п. 4 п. 6 Положення № 614 власник Бази даних надає інформацію, що міститься в Базі даних із дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
Документи, доступ до яких просить сторона захисту, знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Іншими способами встановити вищевказані відомості та довести обставини, які передбачається довести за допомогою вищевказаних документів неможливо у зв'язку з тим, що вони знаходяться виключно у ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , і містять інформацію з обмеженим доступом, а саме конфіденційну інформацію (персональні дані).
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 просить в задоволенні клопотання відмовити, оскільки в ході проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні неодноразово вручались копії клопотання про обрання запобіжного заходу, копії клопотань про продовження дії запобіжного заходу та копії клопотань про продовження строків досудового розслідування. Разом із вказаними клопотаннями вручались додатки до них, серед яких надавались копії матеріалів досудового розслідування, які орган досудового розслідування вважав за доцільне надати сторонні захисту для ознайомлення, з метою недопущення завдання шкоди досудовому розслідуванню на даній стадії кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 221 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор зобов'язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.
Враховуючи вищевикладене, прокурор вважає, що на даний час надання для ознайомлення матеріалів кримінального провадження сторонні захисту, а саме захиснику ОСОБА_4 , окрім раніше наданих, може зашкодити досудовому розслідуванню.
Таким чином, прокурор просить клопотання, яке подане захисником підозрюваних ОСОБА_7 та ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_4 відмовити у його задоволенні, у зв'язку із недопущенням завдання шкоди на даній стадії кримінального провадження досудовому розслідуванню.
Захисник підозрюваних ОСОБА_7 та ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_4 клопотання підтримав із наведених в самому клопотанні підстав.
На підставі викладеного, з метою отримання повної інформації, що має значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб, керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 159-164 КПК України,-
Клопотання - задовольнити.
Надати адвокату ОСОБА_4 , який є захисником підозрюваного ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №42024102090000024, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.01.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 364, ч. 1, ч. 3 ст. 255 КК України, тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомлення, виготовлення (зняття) копії та вилучення (виїмки) копії інформації (в завіреному належним чином друкованому та цифровому вигляді), яка зберігається у базі даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території», а саме:
- інформації про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 67 «Київ - Варшава» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- інформації про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 68 «Варшава - Київ» за період з 01.01.2024 по 30.06.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- інформації про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 67 «Київ - Варшава» за період з 01.07.2024 по 11.12.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- інформації про осіб, в тому числі дітей до 5 років, що перетнули державний кордон України на потягу № 68 «Варшава - Київ» за період з 01.07.2024 по 11.12.2024, у тому числі за кожен день у вказаний період, із зазначенням прізвища, імені та по батькові (за наявності) осіб, дати народження осіб, дати, часу та напряму перетину державного кордону, пунктів пропуску, усієї наявної інформації щодо транспортних засобів, на яких відбувався перетин кордону;
- витягу №19/326-24-Вн від 19.06.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС «Гарт-1»;
- витягу №19/1555-24-Вн від 02.08.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;
- витягу №19/1796-24-Вн від 17.09.2024 з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» центрального сховища даних ІКС « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
Інформація про приватне життя особи, отримана в порядку виконання даного судового рішення, не може бути використана інакше як для виконання завдань кримінального провадження. Кожен, кому наданий доступ до інформації про приватне життя особи, в порядку виконання даного судового рішення, зобов'язаний запобігати розголошенню такої інформації.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1