Ухвала від 05.09.2025 по справі 759/19751/25

пр. № 1-кс/759/5493/25

ун. № 759/19751/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.

Клопотання обґрунтоване тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що 01 березня 2022 року Указом Президента України № 156/2022, як тимчасовий державний орган, що здійснює функції представника органів місцевого самоврядування в Гостомельській територіальній громаді на період дії воєнного стану створено Гостомельську селищну військову адміністрацію (далі - ГСВА). Відповідно до положень частини 5 статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження Гостомельської селищної ради достроково припинилися в день набрання чинності вищевказаного Указу Президента. Таким чином, ГСВА виконує роль правонаступника повноважень селищної ради, її виконавчого комітету та селищного голови у встановленому законодавством порядку.

Розпорядженням начальника ГСВА № 394 від 02.08.2023, утворено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі комісія). Цим ж документом затверджено персональний склад комісії та положення про вказану комісію.

У подальшому 10 серпня 2023 року ГО «Об'єднання позаштатних інспекторів архітектурно-будівельного контролю» скеровано заяву до Гостомельської СВА, з проханням включити ОСОБА_4 в склад комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищенні об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій спричинених збройною агресією російської федерації проти України, як громадського діяча, представника ГО «Об'єднання позаштатних інспекторів архітектурно-будівельного контролю».

Розпорядженням Начальника ГСВА № 441 від 21.08.2023 «Про внесення змін до розпорядження 02.08.2023 № 394» ОСОБА_4 , включено до складу комісії.

Відповідно до додатку № 2 затвердженого розпорядження начальника ГСВА № 394 від 02.08.2023, а саме Положенням про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищенні об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій спричинених збройною агресією російської федерації проти України, визначено що комісія є консультативно-дорадчим органом ГСВА, який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищенні об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичний актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ на території Гостомельської селищної територіальної громади(далі - знищені об'єкти нерухомого майна).

Так, комісія може виконувати функції з розгляду питань надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна у разі прийняття КМУ рішення щодо покладення на неї таких функцій.

Згідно з положенням до основних завдань комісії входить, в тому числі:

1) розгляд заяв про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна (далі - заява);

3) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна шляхом перевірки наявних документів та/або інформації, в тому числі перевірки матеріалів фото- і відеофіксації знищеного об?єкта нерухомого майна;

4) забезпечення проведення обстеження об?єкта незавершеного будівництва або знищеного об?єкта нерухомого майна (крім випадків проведення обстеження до розгляду заяви), зокрема з метою встановлення факту проведення ремонтних робіт за рахунок інших джерел фінансування;

5) надання отримувачам компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна (у разі подання відповідного звернення) допомоги в поновленні або отриманні документів, які не додано до заяви внаслідок їх втрати або у зв'язку з необхідністю встановлення фактів, що мають юридичне значення;

6) забезпечення підготовки рішень комісії для їх затвердження уповноваженим органом;

7) виготовлення за допомогою Реєстру та надіслання заявнику житлового сертифіката в електронній та/або паперовій формі (у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна).

8) під час розгляду заяви комісія приймає рішення поміж іншим про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна із зазначенням способу надання та розміру компенсації відповідно до Порядку надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Положення комісія утворюється у складі не менше п?яти осіб, до її складу входять голова, заступник голови, секретар та інші члени комісії.

До складу комісії можуть за згодою залучатися представники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експерти, оцінювачі, суб'єкти оціночної діяльності, виконавці окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представники міжнародних та громадських організацій.

Відповідно до пункту 15 Положення - члени комісії:

- беруть участь у засіданнях комісії;

- беруть участь в голосуванні щодо прийняття рішень комісії;

- виконують доручення голови комісії з підготовки та розгляду матеріалів засідань;

- вивчають документи та матеріали, що подаються на розгляд комісії;

- повідомляють комісії про наявність конфлікту інтересів з отримувачем компенсації і не беруть участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень комісією у разі наявності такого конфлікту;

- підписують протоколи засідань та рішення комісії;

- виконують інші доручення голови комісії.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 18 та примітки 1 до ст. 364 Кримінального кодексу України, ОСОБА_4 , перебуваючи у складі комісії являється службовою особою, яка обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, якими особа тимчасово наділена органом місцево самоврядування.

У невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше кінця травня 2024 року, у ОСОБА_5 виник злочинний умисел на зловживання своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для ОСОБА_6 , всупереч інтересам служби, під час реалізації державної програми щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року.

Для досягнення свого злочинного плану остання залучила членів Комісії, а саме голову ГО «Об'єднання позаштатних інспекторів архітектурно-будівельного контролю» ОСОБА_4 , начальника відділу регіонального розвитку, інвестицій та проектної роботи ГСВА ОСОБА_7 , начальника відділу капітального будівництва ГСВА ОСОБА_8 та у якості пособника експерта з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_9 , без участі яких досягнути мети кримінального правопорушення було неможливо.

Так, 10.12.2024 експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_9 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, проведено технічне обстеження житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , за результатом якого складено відповідний технічний звіт, в якому ОСОБА_9 дійшов висновку, що житловий будинок з прибудовами по більшості класифікаційних ознак технічного стану будівлі відносяться до «4-ї» категорії «Аварійна», потребують негайного виконання аварійних робіт по демонтажу конструкцій, пошкоджених в наслідок збройної агресії росії проти України.

Однак, фактичний стан вказаного об?єкта нерухомого майна не відповідає дійсності, оскільки на території земельної ділянки відсутня будь-яка забудова або залишки конструкцій, позначених на планах земельної ділянки.

Реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, діючи за попередньою змовою, ОСОБА_9 , складено технічний звіт, в який внесені недостовірні відомості, з метою передачі його комісії для винесення рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату.

У подальшому на підставі вищевказаного технічного звіту, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 за попередньою змовою з іншими членами комісії, складено акт обстеження житла № 704 від 27.01.2025, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, який в подальшому затверджено ОСОБА_5 , відповідно до якого комісією встановлено, що характер пошкоджень свідчить про повне руйнування будинку.

На підставі вищевказаного акту обстеження житла від 27.01.2025, комісією здійснено розрахунок розміру компенсації за зруйнований об'єкт нерухомого майна (будинок), в ході якого достовірно знаючи про невідповідність фактичних даних відомостям, викладеним в технічному звіті ОСОБА_9 , та на виконання свого спільного злочинного умислу, направленого на зловживання своїм службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_10 , ОСОБА_4 разом з іншими членами комісії підписав вказаний розрахунок, який склав 1 881 434 гривні 03 копійки (один мільйон вісімсот вісімдесят одна тисяча чотириста тридцять чотири гривні три копійки), що підтверджується чек-листом розрахунку компенсації.

29.01.2025 ОСОБА_6 , через веб-портал «Дія» подав заяву ЗВ-29.01.2025-164231, з метою реалізації державної програми про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченого Постановою Кабінету міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року, за фактом пошкодження житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

За результатами розгляду заяви ОСОБА_6 № ЗВ-29.01.2025-164231, на підставі акту обстеження житла від 27.01.2025 та розрахунку вартості компенсації від 03.02.2025, з метою доведення до кінця спільного злочинного плану, комісією винесено рішення № 1286/3 від 03.02.2025 за підписом голови комісії ОСОБА_5 , про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, у вигляді грошової компенсації, житлового сертифікату на суму 1 881 434 гривні 03 копійки.

Дії ОСОБА_4 , які виразились в підписанні чек-листа розрахунку компенсації, що став підставою для затвердження незаконного рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату, призвели до завдання матеріальної шкоди державному бюджету України у сумі 1 881 434 гривні 03 копійки, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.

На підставі вищевикладеного 27.08.2025 ОСОБА_4 , повідомлено про підозру ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, зокрема у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.

Крім того, ОСОБА_4 24.06.2025 обґрунтовано повідомлено про підозру у іншому кримінальному провадженні №12024110000000193 від 21.03.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, після чого 01.07.2025 ухвалою слідчого суді Святошинського районного суду м. Києва накладено арешт, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покаранняє, на майно:

- автомобіль «Land rover range rover», чорного кольору, державний номер НОМЕР_1 , тип кузова - універсал-в-загальний, код типу кузова - 1600, рік випуску - 2021 року, VIN - НОМЕР_2 , що на праві власності належить ОСОБА_4 .

-квартиру, загальною площею (кв.м.): АДРЕСА_2 , реєстраційний номер майна 18022423, яка на праві приватної власності з розміром частки 1/1 належить ОСОБА_4 .

Далі, 01.07.2025 ОСОБА_4 з метою уникнення кримінального покарання у вигляді конфіскації майна перереєстровував вказаний транспортний засіб на нового власника за договором дарування, а саме на свою дружину ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 01.07.2025), а також перереєстровував вищевказану квартиру на нового власника за договором дарування №1108 від 03.07.2025, а саме на свою дружину ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На даний час у кримінальному провадженні №12025100000000029 від 10.01.2025 за підозрою ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України прокуратурою Київської області заявлено цивільний позов з метою відшкодування шкоди завданої внаслідок кримінального правопорушення у сумі 7 893 256 грн.

Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що після накладення арешту на автомобіль та його перереєстрації ОСОБА_4 продовжує користуватись даним автомобілем, що підтверджується системою відеоспостереження «Безпечне місто».

Вищевказані автомобіль та квартира визнані речовим доказом у даному провадженні.

У зв'язку із вище зазначеним в органу досудового розслідування виникла необхідність у накладенні арешту на вищевказаний автомобіль з метою забезпечення цивільного позову.

В судове засідання прокурор не з'явилась, надала суду заяву, в якій просила слухати клопотання про накладення арешту на майно без її участі.

Розгляд клопотання здійснюється згідно з вимогами ч. 2 ст. 172 КПК без участі власника майна.

Вивчивши зміст клопотання і надані суду письмові докази, слідчий суддя встановив наступне.

Слідчим управлінням ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.

27.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, зокрема у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.

ОСОБА_4 24.06.2025 повідомлено про підозру у іншому кримінальному провадженні №12024110000000193 від 21.03.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, після чого 01.07.2025 ухвалою слідчого суді Святошинського районного суду м. Києва накладено арешт, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покаранняє, на майно:

- автомобіль «Land rover range rover», чорного кольору, державний номер НОМЕР_1 , тип кузова - універсал-в-загальний, код типу кузова - 1600, рік випуску - 2021 року, VIN - НОМЕР_2 , що на праві власності належить ОСОБА_4 .

-квартиру, загальною площею (кв.м.): АДРЕСА_2 , реєстраційний номер майна 18022423, яка на праві приватної власності з розміром частки 1/1 належить ОСОБА_4 .

01.07.2025 ОСОБА_4 будучи повідомлений про підозру перереєстровував вказаний транспортний засіб на нового власника за договором дарування, а саме - на свою дружину ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 01.07.2025), а також перереєстровував вищевказану квартиру на нового власника за договором дарування №1108 від 03.07.2025, а саме - на свою дружину ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Постановою т.в.о. слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_12 від 27.08.2025 зазначена квартира та автомобіль було визнано речовими доказами.

Згідно ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ч. 6 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження..

Матеріали провадження свідчать, що на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна для виконання завдань арешту майна, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), у разі постановлення обвинувального вироку та задоволення заявленого цивільного позову.

Тому, у відповідності до вимог ст.ст. 131-132, 170-173 КПК України, врахувавши наслідки від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження для інших осіб та, забезпечивши розумність і співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора підлягає частковому задоволенню та необхідно накласти арешт на майно ОСОБА_4 , в частині заборони права на його відчуження та розпоряджання, яке для ухилення від кримінального покарання у виді конфіскації майна було перереєстровано ним на дружину ОСОБА_11 , з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), з огляду на те, що Київською обласною прокуратурою заявлено цивільний позов, зокрема до ОСОБА_4 про стягнення на користь цивільного позивача Гостомельської селищної військової адміністрації, шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, на суму 7 893 256 (сім мільйонів вісімсот дев'яносто три тисячі двісті п'ятдесят шість) грн., оскільки у даному кримінальному провадженні є всі підстави вважати, що вказане майно може бути відчужене, передане чи приховане. В частині позбалення права користування вказаним майном - відмовити.

Керуючись ст. ст.170-173, 175, 372, 392, 532 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України - задовольнити.

Накласти арешт на майно у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100000000029 від 10.01.2025 з метою забезпечення цивільного позову шляхом позбавлення права на відчуження та розпорядження ним, а саме:

- автомобіль «Land rover range rover», чорного кольору, рік випуску - 2021 року, VIN - НОМЕР_2 , номер кузова - НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_1 , що на праві власності належить ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1

- квартиру, загальною площею (кв.м.): 43,24, житлова площа (кв.м.) 30,75, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер майна 3166521618060, яка на праві приватної власності належить ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В іншій частині - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1