Справа № 743/1184/25
Провадження №3/743/577/25
05 вересня 2025 року селище Ріпки
Суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Макаревич Я.М., за участю секретаря Довбенко О.М., з участю потерпілої ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, вчинене:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованим за адресою: в АДРЕСА_1 , фактично проживаючим за адресою: АДРЕСА_2 ,
кваліфіковане за частиною 1 статті 1732 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №458491 від 01.09.2025 вбачається, що 01.09.2025, близько 12 годин 30 хвилин, ОСОБА_2 по в АДРЕСА_3 , вчинив домашнє насильство психічного характеру відносно своєї колишньої дружини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке полягало в умисному висловлюванні погроз, образ нецензурною лайкою, внаслідок чого завдав шкоди психічному здоров'ю потерпілої.
Дії ОСОБА_2 кваліфіковані за частиною 1 статті 1732 КУпАП.
ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Потерпіла ОСОБА_1 у судовому засіданні обставини, викладені в протоколі, підтвердила. Пояснила, що в момент події вона викликала поліцію, після чого ОСОБА_2 одразу втік у невідомому напрямку, тому вона не бачила чи вручав поліцейський копію протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 . ТАкож додала, що ОСОБА_2 постійно приходить до неї додому, хоча права мешкати за цією адресою не має, при цьому постійно перебуває у стані алкогольного спяніння, погрожує їй та її дітям.
Зважаючи на викладене суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_2 на підставі наявних доказів.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов таких висновків.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.
Відповідно до частини 2 статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Так, в порушення зазначених норм, в протоколі відсутні підписи особи, яка притягається до відповідальності, а відмова від підпису, якщо така мала місце, не зафіксована на бодікамеру поліцейського або підтверджена свідками, у зв'язку з чим не можливо встановити чи були роз'яснені права і обов'язки ОСОБА_2 , передбачені статтею 268 КУпАП, чи ознайомлений ОСОБА_2 з протоколом та чи отримував він другий примірник протоколу.
Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, з точки зору належності, допустимості та взаємозв'язку, суд приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення та необхідність закриття провадження по справі.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З врахуванням наведеного, провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 1732 КУпАП, необхідно закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП.
Керуючись статтею 62 Конституції України, статтями 1732, 221, 245-249, 251, 252, 276-279, 280, 283-285 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за частиною 1 статті 1732 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області.
За відсутності скарги постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, встановленого на оскарження.
Суддя Я.М. МАКАРЕВИЧ