Справа № 539/3734/25
Провадження № 3/539/973/2025
04 вересня 2025 року місто Лубни
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Пилипчук М. М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
У липні 2025 року до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29 липня 2025 року справа № 539/3734/25 передана для розгляду судді Пилипчуку М. М.
Встановлено, що 23 липня 2025 року о 23:25 год на проспекті Володимирському, 27/49 у місті Лубнах Полтавської області ОСОБА_1 , керував автомобілем Renault Megan, державний номерний знак НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння водій відмовився у встановленому законом порядку, чим порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за що передбачена адміністративна відповідальність за частиною першою статті 130 КУпАП. Відмову зафіксовано на технічний засіб боді-камеру № 11,16. За вказаним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення від 24 липня 2025 року серії ЕПР1 № 400745. Зазначені обставини підтверджені матеріалами справи та відеозаписом з боді-камери поліцейського.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 24 липня 2025 року серії ЕПР1 № 40745 ОСОБА_1 був повідомлений про розгляд адміністративної справи в Лубенському міськрайонному суді Полтавської області. В графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» зазначено: «на окремому аркуші».
У поданих 23 липня 2025 року до правоохоронних органів поясненнях ОСОБА_1 , вказував, що 23 липня 2025 року близько 23:25 год на проспекті Володимирському, 27/49 у місті Лубнах Полтавської області виїхав з двору на автомобілі Renault Megan, державний номерний знак НОМЕР_2 , повертаючи ліворуч допустив наїзд на припарковані транспортні засоби марки Mitsubishi L200, державний номерний знак НОМЕР_3 та Chevrolet Evanda, державний номерний знак НОМЕР_4 , після чого він зупинився приблизно через 200 метрів та повернувся на місце події. Тілесних ушкоджень не отримав, алкогольні напої не вживав.
ОСОБА_2 у поданих 24 липня 2025 року до правоохоронних органів поясненнях вказував, що близько опівночі знаходився на проспекті Володимирському, 27/49 у місті Лубнах Полтавської області, через відкрите вікно почув звук автомобіля, що рухався на високих оборотах двигуна, через 15 секунд почув шум від удару автомобіля об перешкоду. Після чого спустився до автомобіля, який залишив припаркованим по лівій стороні на вулиці Ярослава Мудрого у місті Лубнах Полтавської області. Підійшовши до автомобіля ОСОБА_2 побачив чоловіка, який йому повідомив, що він перебував за кермом автомобіля Renault Megan, та здійснив наїзд на автомобіль Mitsubishi L200, державний номерний знак НОМЕР_3 та запропонував відремонтувати автомобіль. Візуально особа перебувала в нетверезому стані.
У поданих 24 липня 2025 року до правоохоронних органів поясненнях ОСОБА_3 вказував, що на проспекті Володимирському, 27/49 у місті Лубнах Полтавської області був припаркований його автомобіль марки Chevrolet Evanda протягом деякого часу. 23 липня 2025 року близько опівночі йому зателефонувала сестра дружини та повідомила, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди було пошкоджено його автомобіль, чим завдано матеріальних збитків. Працівники поліції проінформували ОСОБА_3 , що дорожньо-транспортну пригоду спричинив автомобіль Renault Megan, державний номерний знак НОМЕР_2 чорного кольору.
ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про розгляд справ в суді, що підтверджується, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, довідкою про доставку СМС повідомлення.
У судові засідання 07 серпня 2025 року, 21 серпня 2025 року та 04 вересня 2025 року ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час, дату і місце розгляду справи, не з'явився. Заяв чи клопотань на адресу суду від нього не надходило.
Частина друга статті 268 КУпАП не передбачає обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за статтею 130 КУпАП.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки затягування розгляду справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції та законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до статті 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 24 липня 2025 року серії ЕПР1 № 400745, наданими правоохоронним органам письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відео-записами, які надані до суду працівниками поліції.
Інших доказів та доводів, які б спростовували зазначені факти та обставини про вчинене адміністративне правопорушення, при розгляді справи не встановлено.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що дії ОСОБА_1 містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.
Суд вважає необхідним накласти адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у виді штрафу у розмірі 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, і це буде необхідним та достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення. Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданню КУпАП щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання норм права, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, статті 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 23, 40-1, 245, 251, 252, 256, 280, 283-285 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Роз'яснити, що відповідно до частини першої статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, надіслати постанову про накладення штрафу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду в порядку, визначеному статтею 294 КУпАП.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання законної сили.
Суддя М. М. Пилипчук