Справа № 373/2598/25
про відкриття провадження
01 вересня 2025 року м.Переяслав
Суддя Переяславського міськрайонного суду Київської області Хасанова В.В., отримала позовну заяву про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення
позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач: Головне управління Національної поліції в Київській області, місцезнаходження: вул. Володимирська, 15, м. Київ, 01601,
Представник позивача - адвокат Петренко П.І. 28.08.2025 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить поновити строк на звернення до суду з позовною заявою про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення № 182287 від 16.07.2025, винесену лейтенантом поліції ВП № 1 Бориспільського РУП ГУ НП у Київській області Довгополим П.В. про притягнення до адміністративної відповідальності позивача за ст. 183 КУпАП, а справу провадженням закрити.
Ознайомившись із змістом позовної заяви, доданими до неї документами, судом встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 161 КАС України.
Частиною 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, відповідно до постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 квітня 2020 року № 543/775/17 за оскарження постанов про накладення адміністративних стягнень, необхідно сплатити судовий збір.
За позицією Великої Палати ВС, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення в розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір», серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає, за подання позовної заяви - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Як вбачається з позовної заяви, вона не оплачена судовим збором.
Крім того, відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб'єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
В силу п.11 ч.1 ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 23 Закону №580-VIII, у випадках, визначених законом, поліція здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Згідно із статтею 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають, поміж іншим, справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою і четвертою статті 126.
Згідно з ч.1 ст.13 Закону України "Про Національну поліцію" систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання (ч.1 ст.15 ЗУ "Про Національну поліцію").
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції Головні управління поліції в Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, областях, та у м.Києві, а також Департамент патрульної поліції як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції.
Як неодноразово відзначав у постановах Верховний Суд (від 17.09.2020 року по справі №742/2298/17 та від 26.12.2019 року по справі №724/716/16-а) відповідачем у даній категорії справ є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень.
Отже, уповноваженим органом Національної поліції та належним відповідачем у справі є Департамент патрульної поліції.
У відповідності до ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням наведеного, позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків, а саме: сплатити судовий збір за подання позовної заяви та уточнити відповідача у справі (його найменування, код ЄДРПОУ та місцезнаходження).
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 169 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день її первинного подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 171 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у строк, встановлений судом, позовна заява повертається позивачеві.
Відповідно до ст. 169 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без руху і надати позивачу строк для усунення недоліків терміном п'ять днів від дня вручення позивачу копії цієї ухвали.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Хасанова