02 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/2746/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Щербака А.А., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 р. (суддя Бухтіярова М.М) в адміністративній справі №160/2746/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладені в листі 3907-2333/П-01/8-0400/25 від 22 січня 2025 р. щодо відмови йому в проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01 лютого 2023 р. на підставі оновленої довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №3/26 від 08 січня 2025 р. про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 січня 2023 р., виходячи з 90% сум грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, із урахуванням індексацій за 2022 - 2024 р. відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118, від 24 лютого 2023 р. №168, від 23 лютого 2024 р. №185;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити йому з 01 лютого 2023 р. пенсію на підставі оновленої довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №3/26 від 08 січня 2025 р. про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 01 січня 2023 р., виходячи з 90% сум грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, із урахуванням індексацій за 2022 - 2024 р. відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118, від 24 лютого 2023 р. №168, від 23 лютого 2024 р. №185, без обмеження максимального розміру пенсії, із урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області викладені у листі №3907-2333/П-01/8-0400/25 від 22 січня 2025 р. щодо відмови у нарахуванні та виплаті йому щомісячної доплати до пенсії 2000,00 грн., встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити йому щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 у розмірі 2000,00 грн., без обмеження пенсії максимальним розміром, із урахуванням раніше виплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовляється здійснювати йому перерахунок пенсії із урахуванням складових довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р. та не виплачує щомісячну доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 у розмірі 2000,00 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.
Судом:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 08 січня 2025 р. №3/26 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 лютого 2023 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 08 січня 2025 р. №3/26 за нормами чинними станом на 01 січня 2023 р., із урахуванням відомостей про розміри основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та здійснити виплату із урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі, Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказує про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, із урахуванням складових довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції складено довідку №3/26 від 08 січня 2025 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 р.
Листом №3907-2333/П-01/8-0400/25 від 22 січня 2025 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено, що оскільки повідомлення від Мінсоцполітики не надходило, підстави проведення перерахунку пенсій позивачу на підставі довідки №3/26 від 08 січня 2025 р. відсутні.
У прийнятому рішенні, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку здійснити позивачу перерахунок пенсії із урахуванням складових довідки №3/26 від 08 січня 2025 р.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частина 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
01 березня 2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 4 якої в редакції, чинній на момент прийняття (30 серпня 2017 р.) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
24 лютого 2018 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 р. у справі № 440/6017/21 дійшов таких висновків:
- з 01 січня 2020 р. положення пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з цією постановою, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
У подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще у ряді у постанов, зокрема від 31 серпня 2022 р. у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 р. у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 р. у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 р. у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 р. у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 р. у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 р. у справі № 160/15756/21.
Верховний Суд в постанові від 08 жовтня 2024 р. у справі №580/8908/23 зазначив, що не може бути застосовано до даних правовідносин розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів. Військовослужбовці, враховуючи особливий вид їх службової діяльності та спеціальний статус, не відносяться до працівників інших державних органів.
Починаючи з 20 травня 2023 р. до даних правовідносин застосовується вже редакція пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, згідно внесених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. №481 змін, в частині визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, виходячи з розміру 1762,00 грн.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових доказів, Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції складено довідку №3/26 від 08 січня 2025 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 р. (а.с.21).
Верховним Судом в постанові від 20 листопада 2018 р. справі №328/4303/16-а вказано, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування та виплату на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення.
Згідно із частинами 2,3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного
з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності в Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обов'язку здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 лютого 2023 р. із урахуванням складових довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №3/26 від 08 січня 2025 р.
Враховуючи викладене, відсутні підстави для скасування оскарженого рішення суду першої інстанції, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025р. в адміністративній справі №160/2746/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 02 вересня 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя А.А. Щербак
суддя О.О. Круговий