Рішення від 04.09.2025 по справі 600/1157/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2025 року м. Чернівці Справа № 600/1157/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , Служба у справах дітей Чернівецької міської ради, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії.

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду через представника адвоката Сольського В.П. з позовом, в якому просить:

визнати протиправними дії Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо несвоєчасного прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини її рідного брата солдата ОСОБА_3 , які призвели до порушення прав позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини її рідного брата солдата ОСОБА_3 одним платежем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;

зобов'язати Міністерство оборони України як головного розпорядника бюджетних коштів здійснити виділення ІНФОРМАЦІЯ_1 коштів для виплатити ОСОБА_1 одним платежем одноразової грошової допомоги у повній сумі y відповідності до вимог Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», абз. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 без застосування обмежень розміру та строків виплати одноразової грошової допомоги, передбачених наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 “Про затвердження Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану»;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 після надходження коштів від головного розпорядника здійснити виплату ОСОБА_1 одним платежем одноразової грошової допомоги у повній сумі у відповідності до вимог Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», абз. 3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 без застосування обмежень розміру та строків виплати одноразової грошової допомоги, передбачених наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 “Про затвердження Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначала, що 04.02.2025 відправила на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви про призначення їй виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) солдата ОСОБА_3 із зарахуванням виплати на її особистий рахунок.

Прийнявши вказану заяву разом із додатками, ІНФОРМАЦІЯ_4 надіслав їх 03.03.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 супровідним листом №2/1/896, вказавши в цьому листі як додатково надіслані до вих. №5127 від 26.11.2024.

Однак, станом на день подання даної позовної заяви, вищезгаданої одноразової грошової допомоги їй так і не було виплачено.

Такі дії Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_6 позивачка вважає протиправними, оскільки позбавляють її на отримання грошової допомоги.

За вказаною позовною заявою, ухвалою суду від 03.04.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою суду витребувано з Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 письмові докази, що стосуються спірних правовідносин.

Міністерство оборони України (далі - відповідач) подало до суду відзив, в якому заперечувало проти позову, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог. Відповідач вказує, що Міністерство оборони України: діє в межах Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; не порушує строків розгляду заяви; здійснює розгляд матеріалів за участю комісії відповідно до встановленого Порядку; не наділене обов'язком здійснювати виплату одним платежем, що прямо не передбачено чинним законодавством.

Враховуючи викладене, відповідач вважає, що не порушено строк для розгляду заяви позивача, а тому вважає заявлений позов передчасним і необґрунтованим.

ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач) подав до суду відзив, в якому зазначав, що у спірних правовідносинах ним не допущено протиправної бездіяльності у формі неприйняття рішення чи нездійснення юридично значимих й обов'язкових дій, пов'язаних з виплатою одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 Постанови № 168, неповнолітній сестрі загиблого ІНФОРМАЦІЯ_7 в період дії воєнного стану військовослужбовця ОСОБА_3 .

Вважає, що дії ІНФОРМАЦІЯ_8 були здійснені у чіткій відповідності до чинного законодавства України та керівних документів, тому просив суд відмовити у задоволенні заявлених вимог у зв'язку з їх необґрунтованістю.

Ухвалою суду від 07.04.2025 залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 . Цією ухвалою суду також залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Службу у справах дітей Чернівецької міської ради.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 подала до суду письмові пояснення, в яких підтримала подану адвокатом Сольським В.С. в інтересах ОСОБА_1 . Просила суд задовольнити позовний вимоги в повному обсязі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Служба у справах дітей Чернівецької міської ради подала до суду письмові пояснення, в яких не заперечувала проти задоволення позову. Третьою особою у письмових поясненнях також зазначено, що рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 27.05.2025 № 260/13 ОСОБА_2 призначено піклувальником неповнолітньої ОСОБА_1 . Дитина залишилася без батьківського піклування у зв'язку з тим, що її мати-одинока померла ІНФОРМАЦІЯ_9 .

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 17.10.2010. Батьками позивачки є: батько - ОСОБА_4 ; мати - ОСОБА_5 (а.с. 12).

У позові позивачка стверджувала, що її батько ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_11 , що не заперечувалося сторонами, підтверджується листом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 03.03.2025 та висновком ІНФОРМАЦІЯ_5 від 03.12.2024 (а.с. 23, 54).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 11.04.2019, мати позивачки ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с. 13).

Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_12 , про що внесено відомості про актовий запис № 2 від 29.12.2003. Батьками ОСОБА_3 є: батько - ОСОБА_6 ; мати - ОСОБА_5 (а.с. 18).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 22.08.2024, брат позивачки ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_13 (а.с. 56).

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 11.10.2024, солдата ОСОБА_3 , гранатометника 1 штурмового відділення 2 штурмового взводу 1 штурмової роти НОМЕР_5 штурмового батальйону, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_7 під час виконання бойового завдання за бойовим розпорядженням, пов'язаним із захистом Батьківщини у зв'язку зі збройною агресію російської федерації проти України в районі п.п. Греківка Луганської області, внаслідок артилерійського обстрілу противником, зазнавши поранень несумісних з життям: інші комбінаційні розтрощення, які включають декілька ділянок тіла, вибухову травму, ушкодження внаслідок військових дій, спричинених ними видами вибухів та осколків, у зв'язку зі смертю, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с. 56 на звороті).

26.11.2024 ОСОБА_7 , яка є законним представникам і діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_7 військовослужбовця Збройних Сил України солдата ОСОБА_3 (а.с. 59 на звороті).

Вказану заяву з додатками у встановленому порядку за підпорядкуванням було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За результатом вивчення і опрацювання представлених матеріалів, ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено і надіслано 03.12.2024 за вих. № 11/13159 до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) разом із визначеним переліком документів Висновок та Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за одноразовою грошовою допомогою (а.с. 54, 55).

06.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 лист-повідомлення за вих. № 11/13302 з проханням довести до заявника ( ОСОБА_7 ) інформації щодо подання висновку про можливість виплати одноразової грошової допомоги сестрі військовослужбовця ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_7 під час дії воєнного стану. Про прийняте комісією Міністерства оборони України рішення буде повідомлено додатково (а.с. 60).

В подальшому, 04.02.2025 позивачка особисто направила на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву, в якій повідомила, що вона є рідною сестрою ОСОБА_3 , який загинув захищаючи територіальну цілісність та державний суверенітет України, та має право на отримання одноразової грошової допомоги. До вказаної заяви, позивачка долучила заяву з додатками за формою встановленою наказом Міністерства оборони України від 25.01.20223 № 45 (а.с. 24, 24 на звороті, 61 на звороті).

Прийнявши вказану заяву разом із додатками, ІНФОРМАЦІЯ_14 надіслав їх 03.03.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 супровідним листом №2/1/896, вказавши в цьому листі як додатково надіслані до вих. № 5127 від 26.11.2024 (а.с. 23).

10.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 лист за вих. № 11/3410, яким повернув на доопрацювання документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги сестрі ОСОБА_1 загиблого ІНФОРМАЦІЯ_15 військовослужбовця ОСОБА_3 , у зв'язку із необхідністю підтвердження факту призначення нових опікунів малолітньої ОСОБА_1 , а також необхідності надання повного пакету документів для повторного направлення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (а.с. 63 на звороті).

Вважаючи протиправними дії Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо несвоєчасного прийняття рішення за результатами розгляду заяви, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Судом також встановлено та підтверджується витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 22/д від 21.03.2025, затвердженого тимчасово виконуючим обов'язки державного секретаря Міністра оборони України 28.03.2025, що за результатом поданої заяви з документами, комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_7 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , сестри загиблого ІНФОРМАЦІЯ_7 у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_16 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 від 22.08.2024 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 09.01.2025 № 321/КЦ/387.

В рішенні, оформленим протоколом № 22/д 21.03.2025, наголошено, що у редакції ст. 16-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинній на дату смерті військовослужбовця, зазначено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до наданих документів заявниця (сестра) не відноситься визначеного кола осіб.

За поданими документами неможливо встановити, чи є вона непрацездатною (особою з інвалідністю) та чи перебувала на утриманні загиблого в розумінні Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З огляду на викладене, документи ОСОБА_7 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , повернуто на доопрацювання з метою надання документів, які в розумінні Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підтверджують, що ОСОБА_1 перебувала на утриманні загиблого (судове рішення, яке набрало законної сили, про перебування на утриманні загиблого на дату загибелі або копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги (а.с. 66).

Крім того, судом встановлено, що розпорядженням Сумської районної державної адміністрації «Про звільнення особи від виконання обов'язків піклувальника» № 47-ОД від 06.03.2025, звільнено з 06.03.2025 громадянку ОСОБА_7 від виконання обов'язків піклувальника над дитиною-сиротою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с. 21).

Із змісту листа Служби у справах дітей Чернівецької міської ради від 29.05.2025 видно, що рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 27.05.2025 № 260/13 ОСОБА_2 призначено піклувальником неповнолітньої ОСОБА_1 (а.с. 81).

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (ч. 5 ст. 17 Конституції України).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 41 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (в редакції на дату загибелі військовослужбовця ОСОБА_3 ) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 1-1 Закону № 2011-XII визначено, що законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Пунктом 1 ст. 16 Закону № 2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до п. п. 1 п. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

За правилами п. 1 ст. 16-1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Пунктом 3 ст. 16-2 Закону № 2011-XII передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (статтю 16-2 доповнено пунктом 3 згідно із Законом № 2489-IX від 29.07.2022, застосовується з 24.02.2022).

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указами Президента України протягом періоду з 24.02.2022 по цей час продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.

Згідно з ч. 6, 8, 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XIІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, держава має забезпечити рівні та справедливі соціально-правові гарантії для усіх членів сімей військовослужбовців, що загинули (померли) через виконання ними обов'язків військової служби.

За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону.

Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято Постанову № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 2 Постанови № 168 встановлено, що особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.

Абзацом 8 п. 2 Постанови № 168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть його реалізувати протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Днем виникнення такого права є дата, зазначена у свідоцтві про смерть особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, загибель якої сталася в період воєнного стану або смерть якої настала внаслідок причин, зазначених в абзаці першому цього пункту, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначається Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За приписами п. 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Згідно з п.п. 1 п. 4 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Відповідно до п. 12 Порядку № 975 одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 4 цього Порядку, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.

Відмова від призначення та отримання одноразової грошової допомоги від імені малолітніх, неповнолітніх дітей загиблої (померлої) особи, а також недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, не допускається (п. 15 Порядку № 975).

Відповідно до п. 16 Порядку № 975 особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку.

Як передбачено п. 20 Порядку № 975, особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти заяву кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги.

У разі подання заяви в паперовій формі до неї додаються копії документів разом з оригіналами (для посвідчення цих копій), а у разі подання заяви засобами електронної пошти заява та копії документів подаються з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.

Перелік документів, які додаються до заяви наведено в абз. 3 п. 20 Порядку № 975.

Згідно п. 23 Порядку № 975 розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.

Аналіз правових норм Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 975 свідчать про те, що одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є гарантованою державою соціальною допомогою, яка виплачується, зокрема, членам сім'ї військовослужбовця у разі, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Отже, одноразова грошова допомога виплачується: 1) членам сім'ї військовослужбовця; 2) якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Ці висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21.

Суд також зазначає, що згідно з наказом Міністерства оброни України від 25.01.2023 № 45, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за № 176/39232, затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1.1 розділу І Порядку № 45, визначено, що цей Порядок і умови визначають завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.

Пунктом 1.2 розділу І Порядку № 45 визначено, що ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).

Так, пунктом 3.1 розділу III цього Порядку передбачено, що районний (міський) ТЦКСП:

1) є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ТЦКСП;

2) інформує про осіб, які можуть звернутися за ОГД та проживають поза територією відповідальності районного (міського) ТЦКСП, ті обласні (Київський міський) ТЦКСП, на території відповідальності яких (за наявною інформацією) вони проживають, з наданням копій документів щодо загиблого та його сім'ї,- не пізніше 5-ти робочих днів після отримання відповідної інформації;

3) якщо після надсилання доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це засобами зв'язку та письмово за підпорядкованістю обласний (Київський міський) ТЦКСП для подальшого невідкладного інформування Департаменту соціального забезпечення;

4) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до цих справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;

5) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

Пунктом 3.2 розділу III Порядку № 45 передбачено, що обласний (Київський міський) ТЦКСП:

1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;

2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи;

3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;

4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

Розділом IV Порядку № 45 встановлено алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД:

Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.

Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням.

У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_17 .

Обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).

На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).

Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).

Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком.

Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.

У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний (Київський міський) ТЦКСП, який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім'ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ТЦКСП щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони.

Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.

В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.

Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_17 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.

Районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).

ІНФОРМАЦІЯ_17 не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань для виплати ОГД готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Виплата ОГД здійснюється обласним (Київським міським) ТЦКСП на підставі наказу (додаток 7) не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.

З урахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку, що на районні ТЦКСП покладено обов'язок щодо прийняття та оформлення документів від осіб, які можуть звернутися за ОГД та надіслання доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД. Обласні ТЦКСП відповідно до покладених на них завдань, надають допомогу у підготовці документів, при необхідності, надання допомоги у їх розшуку, проводять перевірку документів та підготовку висновку про наявність права заявників на одержання одноразової грошової допомоги, направляють документи на розгляд зазначеної комісії, здійснюють виплату сум допомоги на підставі рішень, прийнятих комісією Міністерства оборони України, не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок отримувача в установі банку.

Таким чином, прийняття рішення про призначення (відмову у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) виплати одноразової грошової допомоги належить до компетенції головного розпорядника коштів, в особі відповідної Комісії Міністерства оборони України, яка діє згідно Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 № 564, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2016 за № 1497/29627.

Вищенаведене узгоджується з приписами п. 23 Порядку № 975, згідно якого рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) приймається розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, обставина, що причина смерті (загибелі) ОСОБА_3 пов'язана із захистом Батьківщини, відповідачами не заперечується.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 22.08.2024, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Розглядом справи по суті встановлено, що 04.02.2025 позивачка особисто направила на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву, в якій повідомила, що вона є рідною сестрою ОСОБА_3 , який загинув захищаючи територіальну цілісність та державний суверенітет України, та має право на отримання одноразової грошової допомоги. До вказаної заяви, позивачка долучила заяву з додатками за формою встановленою наказом Міністерства оборони України від 25.01.20223 № 45 (а.с. 24, 24 на звороті, 61 на звороті).

Вказана заява з документами зареєстрована 27.02.2025 за вх. № 757 (а.с. 61 на звороті).

Прийнявши вказану заяву разом із додатками, ІНФОРМАЦІЯ_14 надіслав їх 03.03.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 супровідним листом №2/1/896, вказавши в цьому листі як додатково надіслані до вих. № 5127 від 26.11.2024 (а.с. 23).

10.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 лист за вих. № 11/3410, яким повернув на доопрацювання документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги сестрі ОСОБА_1 загиблого ІНФОРМАЦІЯ_15 військовослужбовця ОСОБА_3 , у зв'язку із необхідністю підтвердження факту призначення нових опікунів малолітньої ОСОБА_1 , а також необхідності надання повного пакету документів для повторного направлення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (а.с. 63 на звороті).

Із змісту даного листа видно, що у зв'язку із заявою адвоката Сольського В.С., де вказано про звільнення опікуна ОСОБА_7 та призначення піклувальниками ОСОБА_2 та ОСОБА_8 , запропоновано надати документи, які підтверджують призначення нових опікунів над неповнолітньою особою ОСОБА_1 , а також повний пакет документів для повторного направлення до Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України, зокрема: заяву на виплату одноразової грошової допомоги законного представника за формою, відповідно до додатку 1 наказу № 45; копії документів, що підтверджують родинні стосунки з загиблим: для осіб, які не були членами сім'ї загиблого, але перебували на його утриманні - рішення суду про встановлення факту перебування заявника на утриманні, копії документів, на підставі яких заявнику було призначено пенсію в разі втрати годувальника за загиблого військовослужбовця; копію документу, що посвідчує особу; копію ідентифікаційного коду; реквізити державної установи банку.

У листі також зазначено, що після доопрацювання та надходження повного пакету документів ІНФОРМАЦІЯ_18 до Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) буде подано повторно висновок щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги сестрі загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , оскільки прийняття рішення про призначення (відмови в призначенні) одноразової грошової допомоги належить до повноважень головного розпорядника коштів Міністерства оборони України.

Під час розгляду справи по суті, ІНФОРМАЦІЯ_2 не надав до суду належні та допустимі докази надіслання (вручення) позивачці листа від 13.03.20255 вих. № 11/3410. Відсутні в матеріалах справи також докази надіслання (вручення) позивачці листа від 13.03.20255 вих. № 11/3410 ІНФОРМАЦІЯ_14 або пропонування надати додаткові докази.

Суд наголошує, що особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії. Тому, повертаючи на доопрацювання документи фактично з підстав відсутності документів, які підтверджують призначення нових опікунів малолітньої ОСОБА_1 , а також необхідності надання повного пакету документів для повторного направлення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2 покладає на позивачку надмірний тягар по збиранню доказів.

У розрізі вказаного суд вважає за необхідне звернути увагу, що у справі "Рисовський проти України" Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Принцип "належного урядування" не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

На переконання суду, не можна визнати пропорційним та законним втручання у права особи, внаслідок допущеної суб'єктом владних повноважень помилки, якщо така особа до цього виконала залежні від неї дії для проходження певної процедури.

Враховуючи, що загиблий військовослужбовець ОСОБА_3 в силу вимог Сімейного кодексу України зобов'язаний був утримувати свою неповнолітню сестру ОСОБА_1 , батьки якої померли, та за відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення, суд дійшов висновку, що підхід ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги з зв'язку із необхідністю підтвердження факту призначення нових опікунів малолітньої ОСОБА_1 , а також необхідності надання повного пакету документів для повторного направлення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, є необґрунтованим.

Суд повторно звертає увагу, що обласні ТЦКСП відповідно до покладених на них завдань згідно Порядку № 45, надають допомогу у підготовці документів, при необхідності, надання допомоги у їх розшуку, проводять перевірку документів та підготовку висновку про наявність права заявників на одержання одноразової грошової допомоги, направляють документи на розгляд Комісії.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про порушення ІНФОРМАЦІЯ_2 порядку розгляду звернення позивачки, оскільки згідно розділу IV Порядку № 45 та Порядку № 975 він не наділений повноваженнями повертати заявникам документи на доопрацювання. Такими повноваженням наділений виключно головний розпорядник коштів, в особі відповідної Комісії Міністерства оборони України, під час прийняття рішення про призначення (відмову у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) виплати одноразової грошової допомоги.

Водночас, жодних дій передбачених розділу IV Порядку № 45 під час розгляду заяви позивачки, ІНФОРМАЦІЯ_2 не вчинив, допомогу у підготовці документів для призначення ОГД позивачці не надав, перевірку та підготовку висновку про наявність права позивачки на одержання одноразової грошової допомоги не провів, направлення документів на розгляд комісії Міністерства оборони України не здійснив.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що порушення ІНФОРМАЦІЯ_2 Порядку № 45 в частині розгляду звернення позивачки свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, як суб'єкта владних повноважень.

Разом з тим, позовна вимога позивачки про визнати протиправними дії Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо несвоєчасного прийняття рішення за результатами розгляду заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини її рідного брата солдата ОСОБА_3 є передчасною та задоволенню не підлягає, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву позивачки та додані до неї документи не направив на розгляд комісії, а комісія, відповідно, не отримувала їх, оцінку їм не надавала, та не приймала відповідне рішення про призначення (відмову у призначенні, повернення документів на доопрацювання) одноразової грошової допомоги.

З цих же підстав не підлягає задоволенню позовна вимога позивачки про зобов'язання Міністерство оборони України як головного розпорядника бюджетних коштів здійснити виділення ІНФОРМАЦІЯ_1 коштів для виплатити їй одним платежем одноразової грошової допомоги у повній сумі без застосування обмежень розміру та строків виплати одноразової грошової допомоги.

На думку суду, вирішення питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги одним платежем позивачці у межах цієї справи є передчасним, оскільки Міністерством оборони України не приймалось рішення про призначення (відмову у призначенні, повернення документів на доопрацювання) одноразової грошової допомоги.

Оскільки позовна вимога про здійснення виплати одноразової грошової допомоги є передчасною, то похідна від неї вимога щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 після надходження коштів від головного розпорядника здійснити виплату позивачці одним платежем одноразової грошової допомоги у повній сумі без застосування обмежень розміру та строків виплати одноразової грошової допомоги, також не підлягає задоволенню.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 1 ст. 2 КАС України, згідно яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 55 Конституції кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За змістом ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду справи по суті ІНФОРМАЦІЯ_2 , як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність свої дій у спірних правовідносинах.

Пунктом 10 ч. 2 ст. 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Отже, законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Частиною 2 ст. 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на суть та характер спірних відносин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивачки, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, у зв'язку з чим визнає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви позивачки від 04.02.2025 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги та зобов'язує ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву позивачки від 04.02.2025 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, з урахуванням висновків суду, що окреслені у даному судовому рішенні.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивачки.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. ст. 139 КАС України).

З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Враховуючи часткове задоволення позову, суд стягує з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір пропорційно до розміру задоволених вимог в сумі 484,48 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 14, 77, 139, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.02.2025 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.02.2025 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, з урахуванням висновків суду, що окреслені у даному судовому рішенні.

4. Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) у сумі 484,48 грн.

5. В іншій частині позову відмовити.

Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Повне найменування учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 );

відповідач - Міністерства оборони України (проспект Повітряних Сил, 6, м. Київ, код ЄДРПОУ 00034022);

відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ),

третя особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 );

третя особа - Служба у справах дітей Чернівецької міської ради (пл. Центральна, 9, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 45265077).

Суддя В.К. Левицький