Ухвала від 04.09.2025 по справі 200/5299/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про заміну порядку та способу виконання рішення суду

04 вересня 2025 року Справа №200/5299/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши заяву позивача про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 200/5299/24 за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії по інвалідності на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення від 01.07.2024 № ФC-98101/09/01/2058 станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, виготовлених ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок пенсії по інвалідності з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року на підставі оновлених довідок грошового забезпечення від 01.07.2024 №ФC-98101/09/01/2058, виготовлених ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 01.01.2022 року та станом на 01.01.2023 року відповідно та здійснити її виплату без обмеження фіксованим максимальним розміром відповідно до рішень Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/3511/22, від 29.09.2023 у справі №200/4028/23 та від 18.04.2024 у справі №200/1376/24, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн, згідно постанови КМУ №713 відповідно до рішення Першого апеляційного адміністративного суда від 14.06.2023 року у справі №200/18/23, індексацій пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2022-2024 роки, з 01.03.2022 включно з індексацією згідно постанови КМУ від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 01.03.2023 включно з індексацією згідно постанови КМУ від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», нарахованого із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження 1500 грн відповідно до рішення Донецького адміністративного суду від 29.09.2023 року у справі №200/4028/23, з 01.03.2024 включно з індексацією згідно постанови КМУ від 23.02.2023 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», додаткових пенсій, доплат, підвищень, з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати перераховану пенсію по інвалідності в подальшому без обмеження її максимальним фіксованим розміром до внесення відповідних змін до чинного пенсійного законодавства.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії по інвалідності на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення від 01.07.2024 № ФC-98101/09/01/2058 станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, виготовлених ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі оновлених довідок грошового забезпечення від 01.07.2024 №ФC-98101/09/01/2058, виготовлених ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 відповідно.

Рішення набрало законної сили 25 грудня 2024 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.01.2025 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 200/5299/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач звернувся до суду із заявою про заміну способу і порядку рішення суду на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача пенсійних виплат за період з 01 березня 2024 року по 31 березня 2025 року в сумі 76174 (сімдесят шість тисяч сто сімдесят чотири) гривні 66 копійок.

Ухвалою суду від 18 серпня 2025 року прийнято до розгляду заяву позивача про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 200/5299/24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом п'яти днів з дня отримання ухвали надати суду письмову думку з приводу заяви представника позивача про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 200/5299/24.

Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розрахунок суми заборгованості з пенсії позивача, здійснений на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 200/5299/24.

У встановлений судом строк Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відзив на заяву позивача, у якому відповідач заперечував проти заміни способу виконання рішення у цій справі з наступних підстав.

Виплата доплати за рішенням суду за період з 01 березня 2024 року по 31 березня 2025 року у розмірі 76174 гривні 66 копійок в силу положень статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування - поза межами бюджетних асигнувань поточного року.

Зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими судом. Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, однак не змінюючи при цьому його змісту, або ж відмовити в задоволенні такої заяви.

Подібна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12 червня 2019 року у справі № 800/203/17.

Головне управління не відмовляється виплачувати позивачу суму нарахованої заборгованості у відповідності до рішення суду.

Разом з тим, бюджетні видатки органів Пенсійного фонду, зокрема Головного управління, формуються відповідно до бюджетного кодексу України та містять поточні видатки на виплату пенсій у поточному бюджетному році.

11 жовтня 2024 року постановою № 1156 Кабінет Міністрів України затвердив Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік, яким на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 500 млн. гривень, які використано в повному обсязі.

Виплата проведена за рішеннями суду, дата набуття чинності яких по 19 листопада 2020 року включно.

Щодо суми коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2025 рік, вона буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.

Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі керівника Головного управління, а затвердження бюджету Пенсійного фонду України не входить до компетенції Головного управління.

Зобов'язання Головного управління вчинити певні дії з перерахунку та виплати пенсії і стягнення з суб'єкта владних повноважень певного розміру грошових коштів за конкретний період є різними за своєю суттю способами захисту прав та інтересів Позивача, які обираються Позивачем при поданні позову, а судом при ухваленні рішення.

Резолютивна частина рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/5299/24 має зобов'язальний характер, при розгляді вказаної справи не вирішувалися позовні коштів і, як наслідок, не перевірялася правильність нарахування заборгованості пенсійних виплат позивачу.

Поняття «спосіб і порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Порядок виконання судового рішення означає визначену у рішенні суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним/приватним виконавцем, спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту.

Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі об'єктивної (безумовної) неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений судом.

Подібного підходу дотримується і Верховний Суд, зокрема у постановах від 16 липня 2020 року у справі № 130/2176/17, від 11 листопада 2020 року у справі № 817/628/15 та від 17 лютого 2021 року у справі № 295/16238/14-а.

Виконання рішення суду у справі №200/5299/24 залежить від бюджетного фінансування, то його виконання не залежить від визначеного судом способу захисту.

У зв'язку із перебуванням судді Олішевської В.В. у відпустці з 20.08.2025 по 03.09.2025, заява про заміну способу виконання рішення суду розглядається у перший робочий день.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Аналогічні положення містяться у ст. 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, […].

У постанові від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17 Верховний Суд зазначив, що обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст.ст. 14 та 370 КАС України.

Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, висловленим в постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа № 140/279/21.

Суд наголошує, що в адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Зазначений висновок узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

Як встановлено судом на підставі наданого відповідачем розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 0501017916, заборгованість із нарахованої позивачу пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 200/5299/24 за період: березень 2024 року - березень 2025 року становить 76174,66 грн.

Зазначені обставини визнаються заявником та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та не є спірними.

За поясненням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплата доплати за рішенням суду за період з 01 березня 2024 року по 31 березня 2025 року у розмірі 76174 гривні 66 копійок в силу положень статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09 квітня 1992 року здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування - поза межами бюджетних асигнувань поточного року.

Відповідно до пп. 4 п. 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат).

Згідно з п. 5 Порядку № 21-2 видатки бюджету Пенсійного фонду класифікуються за такими основними групами: видатки за рахунок власних доходів (коштів); видатки за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України та з інших джерел, визначених законодавством.

Пунктом 4 Порядку № 21-2 встановлено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді на: […] погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду;

Згідно з п. 7 Порядку № 21-2 за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету.

Відповідно до ст.ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 200/5299/24 в частині виплатити позивачу нарахованої пенсії у розмірі 76174 гривні 66 копійок не виконується протягом дев'яти місяців після набрання судовим рішення законної сили з підстав, що не залежать від волі посадових осіб Головного управління.

Частиною 1 та абз. 1 ч. 3 ст. 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

При цьому абзацем 2 ч. 3 ст. 378 КАС України встановлено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

З аналізу наведених приписів слідує, що факт не виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення щодо, зокрема, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців (та більше) з дня набрання законної сили судовим рішенням є окремою самостійною підставою (без додаткових умов) для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення на стягнення із зазначеного суб'єкта владних повноважень (відповідача по справі) відповідних виплат.

При цьому під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти визначення судом нових заходів для реалізації судового рішення суду (в частині захисту порушеного права) у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Враховуючи наведене вище, суд висновує про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 200/5299/24 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі оновлених довідок грошового забезпечення від 01.07.2024 №ФC-98101/09/01/2058, виготовлених ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 відповідно - шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 нарахованої пенсії за період з 01 березня 2024 року по 31 березня 2025 року в сумі 76174 (сімдесят шість тисяч сто сімдесят чотири) грн 66 коп.

Таким чином, заява позивача підлягає задоволенню.

Керуючись статями 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 200/5299/24 - задовольнити.

Замінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 200/5299/24 із «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі оновлених довідок грошового забезпечення від 01.07.2024 №ФC-98101/09/01/2058, виготовлених ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 відповідно.» на «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахованої пенсії за період 01 березня 2024 року по 31 березня 2025 року в сумі 76174 (сімдесят шість тисяч сто сімдесят чотири) грн 66 коп.»

Повний текст ухвали складено та підписано 04 вересня 2025 року.

Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Суддя В.В. Олішевська