04 вересня 2025 року Справа № 160/14899/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСластьон А.О.
за участі секретаря судового засіданняТкач Д.М.
за участі:
представника позивача: Полубана Є.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «КАРІ» про стягнення податкового боргу, -
22 травня 2025 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «КАРІ», в якій позивач просить суд:
- стягнути податковий борг з ТОВ «РЕКЛАМНА АГЕНЦІЯ «КАРІ» до бюджету у розмірі 2 620 020,03 грн. шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
В обґрунтування позову зазначено, що у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 2 620 020,03 грн., а саме заборгованість з несплати штрафних (фінансових) санкцій за платежем з податку на додану вартість. Зазначена заборгованість виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями. З цих підстав позивач просить стягнути з відповідача податковий борг та задовольнити позовну заяву.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Відповідач правом на надання відзиву не скористався. В межах визначеного судом строку відзив на позовну заяву не надав, клопотання про продовження відповідного строку не заявив.
Ухвалу про відкриття провадження та призначення справи до розгляду в судовому засіданні надіслано за адресом місця реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція "Карі».
Згідно трек-номеру Укрпошти щодо поштового відправлення №0610256464937 ухвала про відкриття провадження від 27.05.2025 була направлена позивачу засобами поштового зв'язку Укрпошта 28.05.2025.
16 червня 2025 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду відправлення №0610256464937 було повернуто разом з ухвалою від 27.05.2025, в якому вказано, що адресат відсутній за вказаною адресою, про що 15.06.2025 зроблена відповідна відмітка в довідці про причини повернення відправлення.
Суд зауважує, що до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, якщо позивач є фізичною особою, тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і тому подібне, з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Відповідно до п.п.4, 5 ч.6 ст. 251 КАС України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до ч.11 ст.126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
При цьому, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 29.03.2021 у справі №910/1487/20, де зазначено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження №11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Суд також вказує, що відповідач належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду як шляхом надіслання відповідних повісток за адресою місця реєстрації відповідача, так і шляхом опублікування викликів-повідомлень на сайті суду.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «КАРІ» (ідентифікаційний код: 41723891) є платником податків, зборів (обов'язкових платежів) і перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.
Видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «КАРІ» за КВЕД є: 73.11 Рекламні агентства (Основний); (Інші) 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у..
Станом на дату звернення позивача до суду в інтегрованих картках платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «КАРІ» обліковується податковий борг на загальну суму 2 620 020,03 грн., зокрема:
Заборгованість зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), який виник внаслідок несплати донарахованих штрафних санкцій за рішеннями про застосування фінансових санкцій на підставі наступних податкових повідомлень-рішень:
-№0012375241 від 05.04.2019 на суму 170,00 грн., терміном сплати 26.06.2019 (штрафні санкції);
-№0024595241 від 27.05.2019 на суму 1 020,00 грн., терміном сплати 26.06.2019 (штрафні санкції);
-№0029775241 від 20.06.2019 на суму 405 047,89 грн., терміном сплати 06.08.2019 (штрафні санкції);
-№0029775241 від 20.06.2019 на суму 2 041314,00 грн., терміном сплата 06.08.2019 (штрафні санкції);
-№0036245241 від 18.07.2019 на суму 171 448,14 грн., терміном сплата 24.09.2019 (штрафні санкції);
-№0026215130 від 17.09.2019 на суму 1020,00 грн., терміном сплати 04.11.2019 (штрафні санкції).
Податковий борг за зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями складає 2 620 020,03 грн., про що зазначено позивачем у позовній заяві та підтверджується наданим до позову розрахунком боргу.
У зв'язку із несплатою відповідачем до бюджету сум податкового боргу позивачем була сформована податкова вимога від 19.09.2019 №116273-51 на суму 2 447721,89 грн.
Станом на день звернення податкового органу до суду заборгованість збільшилася до 2 620 020,03 грн.
Доказів сплати заборгованості на суму 2 620 020,03 грн. відповідачем до суду не надано.
Також, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження оскарження платником податку у передбаченому Кодексом порядку (адміністративному та/або судовому) податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відносини у сфері оподаткування, права та обов'язки платників податків і зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов'язком платника податку визнається його обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п.54.1 ст.54 ПК України).
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (п.56.11 ст.56 ПК України).
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 14.1.162. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Пунктом 129.1. статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, нарахування пені розпочинається починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків (пункт 131.1 статті 131 Податкового кодексу України).
Пунктами 95.1 та 95.2 статті 95 вказаного Кодексу визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.1 статті 59 Податкового кодексу України).
Отже, нормами Податкового кодексу України встановлено чіткий порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетом та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган для стягнення податкового боргу.
Предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
У спорах за позовом контролюючого органу про стягнення з платника податку податкового боргу встановленню та дослідженню підлягають, зокрема, факт узгодженості грошового зобов'язання, а саме факт оскарження платником податку у передбаченому Кодексом порядку (адміністративному та/або судовому) податкового повідомлення-рішення, яким контролюючим органом визначене грошове зобов'язання, чи є останнє узгодженим з огляду на наявність (відсутність) процедури оскарження, факт сплати/несплати платником податку узгодженого грошового зобов'язання, зокрема і самостійно визначеного платником податку, протягом строків, визначених законодавством, факт направлення та вручення платнику контролюючим органом податкової вимоги, дотримання позивачем порядку здійснення цього заходу та інше.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 15.06.2023 у справі 3160/13436/22, від 04.02.2020 у справі №817/4186/13-а, від 21.08.2019 у справі №2340/4023/18, від 05.03.2020 у справі №804/8630/16, від 12.07.2022 у справі №160/7345/20 та інших.
При цьому, в межах розгляду справи за позовом суб'єкта владних повноважень про стягнення заборгованості суд позбавлений процесуальної можливості здійснювати правовий аналіз питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань, що визначені (нараховані) платнику податковим повідомленням - рішенням, аналогічно суд позбавлений процесуальної можливості здійснювати і оцінку правильності нарахування грошових зобов'язань. Правомірність та правильність такого нарахування має здійснюватися судом також у провадженні саме за позовом платника податків про оскарження дій контролюючого органу з нарахування грошових зобов'язань, пені, або у межах справи про стягнення податкового боргу, де заявлено зустрічний позов.
Суд звертає увагу, що в адміністративному судочинстві діє принцип диспозитивності, який покладає на суд обов'язок вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин). Під час розгляду справи суд зв'язаний предметом та підставами заявлених позивачем вимог. Вказаний принцип знайшов своє відображення у частині другій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій вказано, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, та в межах позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг виник за наслідком несплати відповідачем заборгованості зі сплати штрафних санкцій за платежем - податок на додану вартість за винесеними податковими повідомленнями-рішеннями.
Податкові повідомлення-рішення та податкова вимога були надіслані відповідачу за податковою адресою відповідача.
Вказані податкові повідомлення-рішення та податкова вимога не були оскаржені відповідачем в адміністративному або судовому порядку. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Отже, визначене податковим органом грошове зобов'язання набуло статусу узгодженого.
З урахуванням вищевказаного правового регулювання спірних правовідносин та встановлених обставин у справі, зокрема, що за відповідачем обліковується податковий борг, зокрема, у сумі 2 620 020,03 грн., та доказів слати якого також надано не було, при цьому контролюючим органом дотримано порядок стягнення такого боргу, зокрема було направлено податкову вимогу, яка не оскаржена відповідачем, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог контролюючого органу та стягнення такої заборгованості в сумі 2 620 020,03 грн.
Щодо строку позовної давності.
Строк позовної давності в період карантину, визначений п. 102.4 ст. 102 ПК України було зупинено з 18.03.2020 до 24.02.2022 на підставі п. 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України.
Також, строк позовної давності в період дії правового режиму воєнного стану, введеного в Україні, було зупинено з 24.02.2022 до 01.08.2023 на підставі п. 102.9 ст.102 ПК України (в редакціях ПК України, чинних з 17.03.2022 по 26.07.2023).
Також строк позовної давності було зупинено на підставі п.п.69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ перехідних положень ПК України до 01.08.2023.
Зупинення перебігу позовної давності означає, що в період існування вказаних обставин позовна давність не обчислюється, від дня припинення цих обставин перебіг позовної давності продовжується з урахуванням часу що минув до його зупинення.
Сума грошового зобов'язання нарахована за податковим повідомленням-рішенням №0012375241 від 05.04.2019 у розмірі 170, 00 грн. набула статусу податкового боргу 26.06.2019.
З урахуванням законодавчих підстав зупинення перебігу позовної давності податковий орган за зазначеним рішенням звернувся до суду на 925 день строку.
Отже, строк позовної давності для звернення до суду в частині стягнення боргу за податковим повідомленням-рішенням №0012375241 від 05.04.2019 не сплинув та поновленню не підлягає.
Інші податкові повідомлення-рішення були виставлені після квітня 2019 року, відтак, в частині стягнення боргу за такими рішеннями строк позовної давності також не сплинув на момент звернення податкового органу до суду.
Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст. 77, 90, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49005, м.Дніпро вул. Сімферопольська, буд.17-а; ідентифікаційний код: 44118658) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «КАРІ» (ідентифікаційний код: 41723891, місцезнаходження: 49106, м. Дніпро, вул. Єреванська, буд. 43) про стягнення податкового боргу, - задовольнити.
Стягнути податковий борг з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «КАРІ» (ідентифікаційний код: 41723891, місцезнаходження: 49106, м. Дніпро, вул. Єреванська, буд. 43) до бюджету у розмірі 2 620 020,03 грн. (два мільйони шістсот двадцять тисяч двадцять гривень три копійки) шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 04 вересня 2025 року.
Суддя А.О. Сластьон