Справа № 201/10889/25
Провадження № 1-кс/201/3817/2025
04 вересня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №22024130000000076 від 26.01.2024, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Валуйське Станично-Луганського району Луганської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні брали участь:
прокурор ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),
захисник ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції),
До суду надійшло клопотання прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за №22024130000000076 від 26.01.2024 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання прокурор вказує, що слідчим відділом 3 Управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000076 від 26.01.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом добровільного обрання громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме обрання депутатом до т.зв. (мовою оригіналу) «Совета муниципального округа Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва».
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 Російською Федерацію (далі - РФ) здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато збройну агресію та ведення агресивної війни проти України з метою повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово постійно продовжувався указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025, № 235/202 від 15.04.2025, № 478/2025 від 14.07.2025) із затвердженням відповідними Законами України.
Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що РФ вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.
У результаті вищезазначених подій значна частина території Луганської області, у тому числі Станично - Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань РФ, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій РФ на території Луганської області.
Відповідно до п. 7 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована РФ територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
Згідно з ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Тимчасова окупація РФ територій України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, який діяв на час вчинення кримінального правопорушення, а також Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, яким затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», який діє на даний час, встановлено, що Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, включаючи смт Станиця Луганська, віднесена до тимчасово окупованої території України з датою початку окупації 24.02.2022.
З 23.09.2022 по 27.09.2022 на усій тимчасово окупованій території Луганської області та на так званих «закордонних дільницях» на території рф проведено незаконний референдум з питання «входження Луганської народної республіки до складу РФ на правах суб'єкта РФ».
30.09.2022 підписано так званий «Договір між РФ та Луганською народною республікою про прийняття до РФ Луганською народною республікою та утворення у складі РФ нового суб'єкта», який у подальшому ратифіковано федеральним законом держави-агресора, внаслідок чого з листопада 2022 року розпочалася перереєстрація та створення нових незаконних органів державної влади так званої «лнр», як суб'єкта РФ.
Так, т.зв. «законом «лнр» № 428-ІІІ від 13.03.2023 «Про створення на території Луганської народної республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів», створено т.зв. «Муніципальне утворення Станично - Луганський муніципальний округ Луганської народної республіки», з адміністративним центром у смт. Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, у зв'язку із чим розпочалося формування так званих органів місцевого самоврядування.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація РФ - сукупність державних органів і структур РФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних РФ самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
У подальшому, 15.06.2023 Центральною виборчою комісією РФ винесено постанову № 119/947-8 «Про призначення виборів депутатів народної ради Луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Луганської народної республіки», відповідно до якої на території так званої «лнр», тобто на тимчасово окупованій території Луганської області, призначено проведення виборів 10.09.2023.
Постановою так званої «виборчої комісії Луганської народної республіки» від 21.06.2023 №8/76-1 визначено провести зазначені вибори протягом 8, 9 та 10 вересня 2023 року.
Приблизно в першій половині 2023 року, але не пізніше серпня 2023 року (більш точний час в ході досудового розслідування з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим) у громадянина України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел направлений на обрання депутатом до незаконного органу влади на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема до т.зв. «ради муніципального утворення Станично - Луганський муніципальний округ Луганської народної республіки».
За згодою ОСОБА_4 останнього зареєстровано рішенням «Територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району» від 04.08.2023 № 14/69 «кандидатом у депутати Ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання, висунутого Луганським регіональним відділенням Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократична партія Росії по єдиному виборчому округу» під №4.
У період з 08 по 10 вересня 2023 року, у відповідності до законодавства РФ та так званої «лнр», на тимчасово окупованій території Луганської області проведено незаконні «вибори депутатів народної ради Луганської народної республіки першого скликання та вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень Луганської народної республіки першого скликання».
За результатами проведених незаконних виборів, рішенням так званої «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району лнр» № 27/107 від 11.09.2023 «Про результати виборів депутатів ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу», визнано, що від Луганського регіонального відділення Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократична партія Росії допущено до розподілу 2 депутатських мандата.
Рішенням «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району лнр» № 29/110 від 13.09.2023 «Про передачу вакантного мандата депутата Ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання зареєстрованому кандидату у депутати зі списку кандидатів, висунутого виборчим об'єднанням «Луганське регіональне відділення Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократичної партії Росії» по єдиному виборчому округу, ОСОБА_4 », вирішено передати вакантний мандат депутата Ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання зареєстрованому кандидату в депутати зі списку кандидатів, висунутого виборчим об'єднанням «Луганське регіональне відділення Політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократичної партії Росії» по єдиному виборчому округу, зареєстрованого рішенням територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району 04 серпня 2023 року № 14/69 за № 4 ОСОБА_4 .
Рішенням «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району лнр» № 30/129 від 18.09.2023 «Про реєстрацію обраного депутата ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання ОСОБА_4 », ОСОБА_4 зареєстровано як обраного депутата до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме до т.зв. «ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання».
19.09.2023 відбулося перше засідання депутатів «ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ лнр», яка розташована за адресою: Луганська область, Щастинський район, смт. Станиця Луганська, вул. Центральна, (колишня Леніна) буд. 25, за участю ОСОБА_4 у якості обраного депутата ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання.
Враховуючи наведене, до Соборного районного суду м. Дніпра подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_4 в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, яке ухвалою слідчого судді від 17.06.2025 задоволено, щодо підозрюваного обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням та окупацією Щастинського району Луганської області, зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у тому числі:
Повідомленням ВКІБ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про виявлення кримінального правопорушення.
Протоколом огляду від 06.11.2024 року рішень «виборчої комісії Луганської народної республіки», що розміщені на Інтернет сторінці (сайті) останньої. Зокрема, на сайті опубліковано рішення «Про реєстрацію списку кандидатів у депутати ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання, висунутого виборчим об'єднанням Луганське регіональне відділення політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократична партія росії по єдиному виборчому округу від 4 серпня 2023 року № 14/69», «Список кандидатів у депутати ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання, висунутий Луганським регіональним відділенням політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократична партія росії по єдиному виборчому округу», засвідчений територіальною виборчою комісією Станично-Луганського району (рішення від 4 серпня 2023 року № 14/69), де під номером 4 зазначений «4. ОСОБА_4 , 1991 року народження». Серед рішень комісії, наявне «рішення від 11.09.2023 № 27/107 «Про результати виборів депутатів Ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання щодо єдиного виборчого округу»». Разом з тим, серед рішень комісії, наявне «Рішення від 13.09.2023 № 29/110 «Про передачу вакантного мандата депутата ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання зареєстрованому кандидату в депутати зі списку кандидатів, висунутого виборчим об'єднанням «ЛРО ПП ЛДПР - ЛДПР» по єдиному виборчому округу ОСОБА_6 ». Серед рішень комісії, наявне «Рішення від 18.09.2023 № 30/129 «Про реєстрацію обраного депутата Ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання ОСОБА_4 »».
Протоколом огляду від 11.11.2024 рішень «Ради муніципального округу муніципального утворення Станично-Луганський муніципальний округ Луганської народної республіки», що розміщені на Інтернет сторінці (сайті) останньої. Серед рішень «ради», наявне «Рішення I сессії I скликання № 1 від 19 вересня 2023 року «Про визнання правомочним складу ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ Луганської народної республіки першого скликання». Крім того, на зазначеному сайті, у вкладці «Совет муниципального округа», міститься вкладка-посилання «Состав постоянных комиссий», зокрема, у складі «Постійна комісія з соціальної політики, справ молоді» значиться « ОСОБА_4 ».
Протоколом огляду від 30.12.2024 публікації, розміщеної у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка розміщена 19.09.2023 о 17:47, щодо обраних депутатів до так званої «Ради Станично-Луганського муніципального округу першого скликання», встановлено, що обраним «депутатом» зазначено ОСОБА_4 , а також до публікації додано фотозображення особи із посвідченням «депутата», яку свідки впізнали як ОСОБА_4 .
Протоколом огляду від 03.04.2025 сторінки користувача у російській соціальній мережі «Вконтакте» - «ЛДПР ЛНР», де опубліковані різноманітні дописи щодо ОСОБА_7 як представника Станично-Луганського місцевого відділення ЛДПР або депутата Станично-Луганського муніципального округу. Так, 13 травня 2024 року за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснено допис щодо проведення особистого прийому громадян у смт. Станиця Луганська муніципальним депутатом ОСОБА_8 . 22 червня 2024 року користувачем здійснено публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо участі депутата ЛДПР ОСОБА_4 з військовими «сво» у покладанні квітів до пам'ятника у с. Валуйське (ТОТ Щастинського району Луганської області). 21 липня 2024 року опубліковано публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо проведення прийому депутатом Станично-Луганського муніципального округу ОСОБА_8 у смт. Станиця Луганська (ТОТ Щастинського району Луганської області). ІНФОРМАЦІЯ_5 опубліковано допис за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо проведення прийому депутатом Станично-Луганського муніципального округу ОСОБА_8 у смт. Станиця Луганська (ТОТ Щастинського району Луганської області). 27 лютого 2025 року оприлюднено допис за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , присвячений «звільненню ОСОБА_9 від київських військових формувань». 11 березня 2025 року за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 опубліковано допис щодо вітання матерів учасників «сво» депутатом ОСОБА_4 17 березня 2025 року розміщено публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо проведення Станично-Луганському будинку культури святкового заходу, який організовано ОСОБА_8 - депутатом Станично-Луганського муніципального округу від ЛДПР.
Протоколом огляду від 02.04.2025 публікацій, розміщених у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Оглядом встановлено, що 21 лютого 2024 о 15:04 у зазначеному телеграм-каналі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 розміщено публікацію про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу. 19 березня 2024 об 14:28 год. (фото розміщено о 14:27) за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 (фото за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 розміщено публікацію про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу, на якій розглядались у тому числі майнові питання. 8 листопада 2024 о 13:40 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 розміщено публікацію про проведення у Передільському відділі життєзабезпечення зустрічі мешканців із депутатом ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_11 о 16:53 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 розміщено публікацію (посилання на фото ІНФОРМАЦІЯ_12 про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу, на якій розглядались у тому числі земельні питання. 19 червня 2024 о 16:40 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 розміщено публікацію про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу. 22 жовтня 2024 о 15:54 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 розміщено публікацію про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу, на якій розглядались у тому числі майнові питання. 11 грудня 2024 о 15:15 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_15 розміщено публікацію про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу. На фото, які додані до публікацій серед присутніх депутатів зображено ОСОБА_4 .
Протоколами допиту свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , які пояснили, що їм відомо, як мешканцям Щастинського району Луганської області, що ОСОБА_4 обраний депутатом так званої ради Станично-Луганського муніципального округу.
Протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, відповідно до яких свідки ОСОБА_10 , ОСОБА_11 впізнали ОСОБА_4
- повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 30.05.2025.
Факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у т.ч.:
Протоколом огляду від 06.11.2024 року рішень «виборчої комісії Луганської народної республіки», що розміщені на Інтернет сторінці (сайті) останньої. Зокрема, на сайті опубліковано рішення «Про реєстрацію списку кандидатів у депутати ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання, висунутого виборчим об'єднанням Луганське регіональне відділення політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократична партія росії по єдиному виборчому округу від 4 серпня 2023 року № 14/69», «Список кандидатів у депутати ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання, висунутий Луганським регіональним відділенням політичної партії ЛДПР - Ліберально-демократична партія росії по єдиному виборчому округу», засвідчений територіальною виборчою комісією Станично-Луганського району (рішення від 4 серпня 2023 р. № 14/69), де під номером 4 зазначений «4. ОСОБА_4 , 1991 року народження». Серед рішень комісії, наявне «рішення від 11.09.2023 № 27/107 «Про результати виборів депутатів Ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання щодо єдиного виборчого округу»». Разом з тим, серед рішень комісії, наявне «Рішення від 13.09.2023 № 29/110 «Про передачу вакантного мандата депутата ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання зареєстрованому кандидату в депутати зі списку кандидатів, висунутого виборчим об'днанням «ЛРО ПП ЛДПР - ЛДПР» по єдиному виборчому округу ОСОБА_6 ». Серед рішень комісії, наявне «Рішення від 18.09.2023 № 30/129 «Про реєстрацію обраного депутата Ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання ОСОБА_4 »», оскільки вказані вибори відбувались саме на тимчасово окупованій території Луганської області.
Протоколом огляду від 11.11.2024 рішень «Ради муніципального округу муніципального утворення Станично-Луганський муніципальний округ Луганської народної республіки», що розміщені на Інтернет сторінці (сайті) останньої. Серед рішень «ради», наявне «Рішення I сессії I скликання № 1 від 19 вересня 2023 р. «Про визнання правомочним складу ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ Луганської народної республіки першого скликання». Крім того, на зазначеному сайті, у вкладці «Совет муниципального округа», міститься вкладка-посилання «Состав постоянных комиссий», зокрема, у складі «Постійна комісію з соціальної політики, справ молоді» значиться « ОСОБА_4 », оскільки вказаний незаконний орган влади, включаючи комісію, діють саме на окупованій території Луганської області.
Протоколом огляду від 30.12.2024 публікації, розміщеної у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка розміщена 19.09.2023 о 17:47, щодо обраних депутатів до так званої «Ради Станично-Луганського муніципального округу першого скликання», встановлено, що обраним «депутатом» зазначено ОСОБА_4 , а також до публікації додано фотозображення особи із посвідченням «депутата», яку свідки впізнали як ОСОБА_4 . Оскільки вказані події за участю ОСОБА_4 відбувались саме на окупованій території Луганської області.
Протоколом огляду від 03.04.2025 сторінки користувача у російській соціальній мережі «Вконтакте» - «ЛДПР ЛНР», де опубліковані різноманітні дописи щодо ОСОБА_7 як представника Станично-Луганського місцевого відділення ЛДПР або депутата Станично-Луганського муніципального округу. Так, 13 травня 2024 року за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснено допис щодо проведення особистого прийому громадян у смт. Станиця Луганська муніципальним депутатом ОСОБА_8 . 22 червня 2024 року користувачем здійснено публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо участі депутата ЛДПР ОСОБА_4 з військовими «сво» у покладанні квітів до пам'ятника у с. Валуйське (ТОТ Щастинського району Луганської області). 21 липня 2024 року опубліковано публікацію за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо проведення прийому депутатом Станично-Луганського муніципального округу ОСОБА_8 у смт. Станиця Луганська (ТОТ Щастинського району Луганської області). 17 лютого 2025 року опубліковано допис за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо проведення прийому депутатом Станично-Луганського муніципального округу ОСОБА_8 у смт. Станиця Луганська (ТОТ Щастинського району Луганської області). 27 лютого 2025 року оприлюднено допис за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , присвячений «звільненню ОСОБА_9 від київських військових формувань». 11 березня 2025 року за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 опубліковано допис щодо вітання матерів учасників «сво» депутатом ОСОБА_4 17 березня 2025 року розміщено публікацію за посиланням https://vk.com/wall778345451_4725 щодо проведення Станично-Луганському будинку культури святкового заходу, який організовано ОСОБА_8 - депутатом Станично-Луганського муніципального округу від ЛДПР. Оскільки вказані події за участю ОСОБА_4 відбувались саме на окупованій території Луганської області, і з того часу ОСОБА_4 ТОТ не перетинав.
Протоколом огляду від 02.04.2025 публікацій, розміщених у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Огялдом встановлено, що 21 лютого 2024 о 15:04 у зазначеному телеграм-каналі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 розміщено публікацію про проведення 20 лютого у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу. 19 березня 2024 об 14:28 год. (фото розміщено о 14:27) за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 (фото за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 розміщено публікацію про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу, на якій розглядались у тому числі майнові питання. 8 листопада 2024 о 13:40 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 розміщено публікацію про проведення у Передільському відділі життєзабезпечення зустрічі мешканців із депутатом ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_11 о 16:53 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 розміщено публікацію (посилання на фото ІНФОРМАЦІЯ_12 про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу, на якій розглядались у тому числі земельні питання. 19 червня 2024 о 16:40 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 розміщено публікацію про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу. 22 жовтня 2024 о 15:54 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 розміщено публікацію про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу, на якій розглядались у тому числі майнові питання. 11 грудня 2024 о 15:15 год. за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_15 розміщено публікацію про проведення у смт. Станиця Луганська сесії депутатів так званої ради Станично-Луганського муніципального округу. На фото, які додані до публікацій серед присутніх депутаті зображена особа чоловічої статі, за зовнішніми ознаками схожа на ОСОБА_4 . Оскільки вказані події за участю ОСОБА_4 відбувались саме на окупованій території Луганської області, і з того часу ОСОБА_4 ТОТ не перетинав.
Протоколами допиту свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , які пояснили, що їм відомо, як мешканцям Щастинського району Луганської області, що ОСОБА_4 обраний депутатом так званої ради Станично-Луганського муніципального округу, які пояснили що функції «депутата» окупаційної влади ОСОБА_4 здійснює на території Щастинського району Луганської області (частина колишнього Станично-Луганського району), що є тимчасово окупованою територією України.
Інформацією Державної прикордонної служби України, відповідно до якої ОСОБА_4 не перетинав кордон та лінію розмежування з ТОТ.
Інформацією ДСЗН Луганської ОДА, відповідно до якої ОСОБА_4 не значиться як внутрішньо переміщена особа.
Також, відповідно до банківських документів, ОСОБА_4 значиться зареєстрованим на тимчасово окупованій території Луганської області.
Разом з тим, факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території також повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами та матеріалами, зокрема наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що підозрюваний здійснює повноваження так званого «депутата» на території Щастинського району Луганської області, а саме у смт. Станиця Луганська.
Про факт переховування підозрюваного від слідства та суду свідчить і те, що він на виклики до прокурора для проведення слідчих (розшукових) дій і вручення підозри (викликався двічі, кожного разу на три дати), опублікованими відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, не з'явився, не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.
Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих, процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що згідно з оглянутими публікаціями ОСОБА_4 перебуває на території Щастинського району Луганської області, тобто на території України, яка на цей час тимчасово окупована рф та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного існують підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і в такому випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У даному випадку достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1)частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2)частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
З 24.02.2022 збройні формування російської федерації та незаконні збройні формування т.зв. лнр встановили та здійснюють фактичний контроль території Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, до складу якої входить смт. Станиця Лугнська, тобто вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань т.зв. лнр та російської федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, який діяв на час вчинення кримінального правопорушення, а також Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, яким затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», який діє на даний час, встановлено, що Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, включаючи смт Станиця Луганська, віднесена до тимчасово окупованої території України з датою початку окупації 24.02.2022.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 :
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклики прокурора, зокрема двічі не прибув на виклик на три дати без поважної причини);
- перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, прокурор вказує, що наявні достатні підстави для проведення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні №22024130000000076 від 26.01.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України прокурором зазначено, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні поданого клопотання.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Так, в судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 3 Управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000076 від 26.01.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом добровільного обрання громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме обрання депутатом до т.зв. (мовою оригіналу) «Совета муниципального округа Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва».
У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням (окупацією) Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 103 (8028) від 22.05.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_16 , та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 20.05.2025, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_17 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 на 27.05.2025 о 10:00 годині, 28.05.2025 о 10:00 годині, 29.05.2025 о 10:00 годині, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024130000000076 від 26.01.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.
У жодний із призначеного час громадянин України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.
30 травня 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру в добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (30.05.2025 опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-ta-povistka-pro-viklik-pidozryuvanogo-kulagina-sergiya-oleksandrovica-u-kp-22024130000000076-na-05062025-06062025-07072025-o-10-00 та в газеті «Урядовий кур'єр» № 109 (8034) від 30.05.2025 за посиланням https://ukurier.gov.ua/media/newspaper/adv/2025-05-29/109_30.05.2025_r.pdf.
З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 30.05.2025 опубліковано повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_4 на 05.06.2025 о 10:00 годині, 06.06.2025 о 10:00 годині, 07.06.2025 о 10:00 годині на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-ta-povistka-pro-viklik-pidozryuvanogo-kulagina-sergiya-oleksandrovica-u-kp-22024130000000076-na-05062025-06062025-07072025-o-10-00 та в газеті «Урядовий кур'єр» № 109 (8034) від 30.05.2025 за посиланням https://ukurier.gov.ua/media/newspaper/adv/2025-05-29/109_30.05.2025_r.pdf.
У жодний із призначеного час підозрюваний ОСОБА_4 в призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомив.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.
Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрюваний постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.
Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 09.06.2025, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №22024130000000076 від 26.01.2024, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за №22024130000000076 від 26.01.2024 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений і оголошений о 15-30 годині 04.09.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1