79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"26" серпня 2025 р. Справа №914/2404/24
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Бонк Т.Б.
Суддів Бойко С.М.
Якімець Г.Г.
секретар судового засідання Шатан Т.О.
представники сторін:
позивача: Вітрів І.Ю.,
відповідача: не з'явився,
розглянувши матеріали апеляційної скарги Приватної агрофірми «Дністер» б/н від 28.05.2025 (вх. суду від 02.06.2025 № 01-05/1680/25)
на рішення Господарського суду Львівської області від 29.04.2025 (повне рішення складено 08.05.2025, суддя Сухович Ю.О.)
у справі № 914/2404/24
за позовом Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області, м. Миколаїв, Львівська обл.
до відповідача: Приватної агрофірми «Дністер», м. Миколаїв, Львівська обл.
про внесення змін до договору оренди землі,
Короткий зміст вимог позовної заяви і рішення суду попередньої інстанції:
Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області звернулась до Господарського суду Львівської області з позовом до Приватної агрофірми «Дністер» про внесення змін до договору оренди землі №2 від 14.02.2011, а саме:
- Змінити назву Орендодавця та Преамбулу договору оренди землі викласти в редакції:
«Орендодавець (уповноважена ним особа) Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області, код ЄДРПОУ 26411657, місцезнаходження: 81600, Львівська область, Стрийський район, м. Миколаїв, вул. Володимира Великого, буд. 6, в особі міського голови Щебеля Андрія Івановича, діючого на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та протоколу 1-го пленарного засідання 1-ої сесії 8-го скликання Миколаївської міської ради від 20.11.2020 року, з одного боку, та Орендар приватна агрофірма «ДНІСТЕР», що є юридичною особою, належним чином створеною, зареєстрованою та діючою згідно з чинним законодавством України, код ЄДРПОУ 03762064, юридична адреса: 81635, Львівська область, Стрийський район, м. Миколаїв, вул. Володимира Великого, буд. 4, в особі директора Лавренюк Руслани Богданівни, що діє на підставі Статуту, з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене».
- Пункт 2 розділу «Об'єкт оренди» договору оренди землі викласти в редакції:
«Об'єкт оренди - земельна ділянка площею 11,5000 га, кадастровий номер 4623010100:02:000:0069, з цільовим призначенням: 11.01 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, вид використання: землі несільськогосподарського призначення - землі промисловості, що розташована за адресою: Львівська область, Стрийський район, м. Миколаїв, урочище «Гори середні» (за межами населеного пункту)».
- Пункт 5 розділу «Об'єкт оренди» договору оренди землі викласти в редакції:
«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, затверджена рішенням Миколаївської міської ради від 17.02.2023 №1825, становить 18 506 950,00 грн (вісімнадцять мільйонів п'ятсот шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят гривень 00 коп.) без врахування індексації, на дату внесення змін до договору становить 22 368 425,12 грн (двадцять два мільйони триста шістдесят вісім тисяч чотириста двадцять п'ять грн 12 коп.) з врахуванням індексації».
- Пункт 9 розділу «Орендна плата» договору оренди землі викласти в редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: у грошовій формі в розмірі 4,5 % (відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1 006 579,13 грн (один мільйон шість тисяч п'ятсот сімдесят дев'ять гривень 13 коп.) в рік».
- Пункт 11 розділу «Орендна плата» договору оренди землі викласти в редакції:
«Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно рівними частками у строк, встановлений Податковим кодексом України, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Миколаївської міської ради п/р ІВАN UА658999980334169812000013887, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ отримувача коштів 38008294, код платежу 18010600. Зміна банківських реквізитів отримувача коштів - міського бюджету не потребує змін до даного договору».
В обґрунтування позову зазначила, що 26.05.2022 Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області набула повноважень власника щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4623010100:02: 000:0069, площею 11,5 га, орендарем якої є ПАФ «Дністер».
З зверненням приватною агрофірмою «Дністер» до позивача, рішенням 40-ї позачергової сесії Миколаївської міської ради від 17.02.2023 №1825 «Про розгляд клопотання ПАФ «Дністер» щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та внесення змін до договору оренди» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За заявою відповідача прийнято рішення від 10.04.2024 №2576 «Про розгляд клопотання ПАФ «Дністер» щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині зміни розміру орендної плати за користування нею».
Відповідач не вчинив дій передбачених рішенням Миколаївської міської ради від 10.04.2024 №2576, з врахуванням рішення Миколаївської міської ради від 17.02.2023 №1825, що стало підставою для звернення до суду.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 29.04.2025 позов задоволено повністю; ухвалено внести зміни до договору оренди землі №2 від 14.02.2011 в редакції, запропонованій позивачем.
Місцевий господарський суд дійшов висновку, що у разі відмови відповідача внести зміни до договору оренди землі №2 від 14.02.2011 щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зміни розміру річної орендної плати в грошовому та відсотковому виразі, визначеного відповідно до законодавства, таке право підлягає захисту судом на підставі пункту 1 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України шляхом внесення змін до договору оренди землі №2 від 14.02.2011 щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зміни розміру річної орендної плати в грошовому та відсотковому виразі, передбачених нормативним актом обов'язкової дії.
Короткий зміст вимог та узагальнених доводів учасників справи:
Не погодившись з рішенням, Приватна агрофірма «Дністер» подала апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 29.04.2025 у справі № 914/2404/24 та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.
Скаржник стверджує, що визначена Миколаївською міською радою Стрийського району ставка орендної плати у розмірі 4,5% від нормативно-грошової оцінки не відповідає нормам ст. 21 Закону України «Про оренду землі», пп. 288.5.1, 288.5.2 Податкового кодексу України, а також суперечить економічним інтересам Приватної агрофірми «Дністер».
Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області подала відзив на апеляційну скаргу, у якому просить апеляційну скаргу Приватної агрофірма «Дністер» залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Львівської області від 29.04.2025 у справі №914/2404/24 залишити без змін.
Позивач вказує, що орендна плата в розмірі 4,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку орендує відповідач, встановлена рішенням Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області від 10.04.2024 № 2576 в законодавчо встановлених межах, на підставі волевиявлення відповідача, що підтверджує законність рішення суду першої інстанції.
Рух справи в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.06.2025 справу № 914/2404/24 розподілено колегії суддів у складі: головуючого судді Бонк Т.Б., суддів Бойко С.М., Якімець Г.Г.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 24.06.2025 у справі № 914/2404/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватної агрофірми «Дністер» б/н від 28.05.2025 (вх. суду від 02.06.2025 № 01-05/1680/25) на рішення Господарського суду Львівської області від 29.04.2025 у справі № 914/2404/24.
Ухвалою суду від 09.07.2025 призначено розгляд справи на 26.08.2025.
У судове засідання 26.08.2025, скаржник, належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, явки уповноваженого представника не забезпечив, клопотань до суду не подав.
Позивач у судовому засіданні заперечив доводи апеляційної скарги з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, надав суду пояснення.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) господарського судочинства відповідно до пункту 10 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним вважається строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.
При цьому, Європейський Суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (див. рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).
Таким чином, суд, враховуючи обставини справи, застосовує принцип розумного строку тривалості провадження відповідно до зазначеної вище практики Європейського суду з прав людини.
При перегляді рішення місцевого господарського суду судова колегія Західного апеляційного господарського суду керувалась таким.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Приписами частин 1 та 2 статті 83 Земельного кодексу України встановлено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 122, ч. 1 ст. 123, ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до статей 1 та 13 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років (ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду землі").
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.
Зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства (ч. 1 ст. 180 Господарського кодексу України).
У відповідності до положень ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із положеннями ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Судами у цій справі встановлено, що 14.02.2011 між Миколаївською районною державною адміністрацією Львівської області як орендодавцем та приватною агрофірмою «Дністер» як орендарем було укладено договір оренди землі №2 (надалі - договір оренди землі №2), відповідно до якого орендодавець на підставі розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 14.12.2010 року 31505/0/5-10 «Про передачу в оренду земельної ділянки» передав, а орендар прийняв в строкове платне володіння та користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в урочищі «Гори середні» Миколаївської міської ради Львівської області за межами населеного пункту, кадастровий номер земельної ділянки 4623010100:02: 000:0069, площею 11,5 га.
07.02.2019 між орендодавцем - Миколаївською районною державною адміністрацією Львівської області та орендарем - приватною агрофірмою «Дністер» укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 14.02.2011, згідно якої сторони домовилися поновити термін дії договору оренди землі та погодили продовження терміну дії договору строком на 8 (вісім) років з дня державної реєстрації додаткової угоди.
Згідно з пунктом 10 договору, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Додаткова угода до договору оренди землі зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.04.2019. Термін дії договору оренди землі №2 від 14.02.2011 спливає 16.04.2027 року.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка №395850971 від 20.09.2024) земельна ділянка з кадастровим номером 4623010100:02: 000:0069, площею 11,5 га зареєстрована 26.05.2022 як комунальна, власником якої є Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області.
Таким чином, саме з 26.05.2022 Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області набула повноважень власника щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4623010100:02: 000:0069, площею 11,5 га, орендарем якої є ПАФ «Дністер».
01.12.2022 Приватна агрофірма «Дністер» подала до Миколаївської міської ради письмову заяву за вих.№137 про необхідність затвердження на найближчій сесії міської ради технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 11,5 га, кадастровий номер 4623010100:02:000:0069 відповідно до статті 23 Закону України «Про оцінку земель» та внесення змін до діючого договору оренди вищезазначеної земельної ділянки комунальної форми власності шляхом укладення відповідного договору (додаткової угоди).
Рішенням Миколаївської міської ради (40-ої позачергової сесії) восьмого демократичного скликання від 17.02.2023 №1825 «Про розгляд клопотання ПАФ «Дністер» щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та внесення змін до договору оренди» було вирішено:
1. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка відведена в оренду ПАФ «Дністер» площею 11,5000 га, кадастровий номер 4623010100:02:000:0069, з цільовим призначенням: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (код згідно КВЦГІЗ - 11.01), вид використання: землі несільськогосподарського призначення - землі промисловості, що розташована на території м. Миколаєва, урочище «Гори середні» (за межами населеного пункту).
2. Погодити вартість нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної пункті 1 даного рішення, що складає 18 506 950,00 грн (вісімнадцять мільйонів п'ятсот шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят гривень 00 коп.).
3. Внести зміни до договору оренди землі №2 від 14.02.2011, укладеного з ПАФ «Дністер» і зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.04.2019, номер запису про інше речове право 31258303, в частині:
- зміни орендодавця з «Миколаївська районна державна адміністрація» на «Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області»;
- пункту 5 договору оренди «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки» з « 1 714 060,00 грн» на « 18 506 950,00 грн»;
4. Запропонувати ПАФ «Дністер» в термін 5 робочих днів провести спільну зустріч з метою зміни розміру (ставки) орендної плати або подати, до Миколаївської міської ради письмові пропозиції щодо зміни розміру (ставки) орендної плати в договорі оренди землі №2 від 14.02.2011.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" частини першої статті 96 Земельного кодексу України). Подібні за змістом положення містяться в ст. 24 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до п. 288.1 та 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки., а розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Пунктом 285.1 та 285.2 статті 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Згідно з частиною 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка. Подібні за змістом положення містяться в ст. 289 Податкового кодексу України.
Статтею 95 Податкового кодексу України визначено обов'язок податкового органу на зарахування усіх платежів на погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати визначеного платником.
Відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України).
Так, пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 вказала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
Суд зазначає, що задоволення позовної вимоги про визнання укладеною спірної додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов'язані зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки судове рішення про визнання укладеною спірної додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином, зазначена позовна вимога не відповідає критеріям належного та ефективного способу захисту прав, а орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції не врахував правовий висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 щодо належного способу захисту прав у подібних правовідносинах. Саме такий підхід забезпечує правову визначеність та запобігає множинності судових процесів з одного і того ж питання.
Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про неналежність заявленого позивачем способу захисту, що є самостійною підставою для відмови у позові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 522/22473/15-ц (пункт 127), від 04.07.2023 у справі № 373/626/17 (пункт 67), від 10.04.2024 у справі № 496/1059/18 (пункт 8.17)).
Щодо вимоги про зміну назви орендодавця у договорі, суд зазначає таке.
Як було вказано вище, Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка №395850971 від 20.09.2024) земельна ділянка з кадастровим номером 4623010100:02: 000:0069, площею 11,5 га зареєстрована 26.05.2022 як комунальна, власником якої є Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області.
Таким чином, саме з 26.05.2022 Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області набула повноважень власника щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4623010100:02: 000:0069, площею 11,5 га, орендарем якої є ПАФ «Дністер».
За змістом статей 30 та 31 Закону України «Про оренду землі» зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір оренди землі припиняється з підстав, наведених у частині першій статті 31 Закону України «Про оренду землі», а також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною четвертою статті 32 Закону України "Про оренду землі", який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні до спірних правовідносин, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі".
Враховуючи те, що земельна ділянка, була переведена з державної у комунальну власність, а позивач, як орган, уповноважений представляти власника в орендних правовідносинах, став її орендодавцем та стороною договору в силу законодавчих приписів.
Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від08.09.2020 у справі № 920/418/19.
Разом з тим, як слідує з матеріалів справи, відповідач не заперечує того факту, що Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області є власником та орендодавцем земельної ділянки з кадастровим номером 4623010100:02: 000:0069, що загалом не позбавляє сторін права внести зміни до договору оренди в цій частині за їх згодою в позасудовому порядку.
Висновок апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
За приписами ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно з ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Статтею 277 ГПК України передбачено, що підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез?ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
На підставі викладеного, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга Приватної агрофірми «Дністер» підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду Львівської області від 29.04.2025 у справі № 914/2404/24 скасуванню.
Судові витрати в суді апеляційної інстанції.
На підставі ст. 129 ГПК України судовий збір, сплачений Приватною агрофірмою «Дністер» при поданні апеляційної скарги у розмірі 4 542 гривні, підлягає відшкодуванню скаржнику за рахунок Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236, 269, 270, 275, 277, 281, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд
1. Апеляційну скаргу Приватної агрофірми «Дністер» б/н від 28.05.2025 (вх. суду від 02.06.2025 № 01-05/1680/25) - задоволити.
2. Рішення Господарського суду Львівської області від 29.04.2025 у справі № 914/2404/24 - скасувати. Прийняти нове судове рішення.
У задоволенні позовних вимоги Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області до Приватної агрофірми «Дністер» про внесення змін до договору оренди землі - відмовити.
3. Здійснити розподіл судових витрат.
Стягнути з Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області (81600, Львівська область, Стрийський район, місто Миколаїв, вулиця В.Великого, будинок 6; ідентифікаційний код юридичної особи 26411657) на користь Приватної агрофірми «Дністер» (81600, Львівська область, Стрийський район, місто Миколаїв, вулиця В.Великого, будинок 4; ідентифікаційний код юридичної особи 03762064) 4 542 гривні (чотири тисячі п'ятсот сорок дві грн 00 коп.) судового збору за подання апеляційної скарги.
4. Місцевому господарському суду видати наказ.
5. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі ст.ст. 286-289 ГПК України.
6. Матеріали справи повернути до суду першої інстанції.
Повну постанову складено 04.09.2025.
Головуючий суддя Т.Б. Бонк
суддя С.М. Бойко
суддя Г.Г. Якімець