Справа № 289/1457/25
Номер провадження 3/289/673/25
04.09.2025 м. Радомишль
Суддя Радомишльського районного суду Житомирської області Сіренко Н.С., розглянувши матеріали, що надійшли з ВП №2 Житомирського РУП №2 ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , приватного підприємця,
за ч. 3 ст. 154 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 04.08.2025 серії ВАД №464362 «04.08.2025 року близько 16-00 год. в АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 порушила правила утримання собак, в результаті чого собака вибігла з двору та вкусила гр. ОСОБА_2 2015 року народження, за ногу заподіявши шкоду його здоров'ю, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 154 КУпАП».
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала, зазначила, що вона утримує трьох собак, однак не розуміє, які правила вона порушила і в чому виявилося це порушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до висновку, що протокол та додані до нього матеріали підлягають поверненню до ВП №2 Житомирського РУП №2 ГУНП в Житомирській області для належного оформлення з наступних підстав.
За змістом ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Згідно Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 за № 1496/27941, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Згідно з п. 9 Розділу ІІ. Документування адміністративних правопорушень Інструкції № 1376 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Диспозицією ч. 1 ст. 154 КУпАП передбачена відповідальність за утримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, утримання незареєстрованих собак, приведення їх у громадські місця, вигулювання собак без повідків та намордників (крім собак, породи яких не внесені до Переліку небезпечних порід собак) чи в не відведених для цього місцях, а також неприбирання власником тварини її екскрементів під час перебування тварини у громадському місці (крім вигулювання у спеціально відведених для цього місцях). Частина 3 ст. 154 КУпАП передбачає відповідальність за ці ж дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людини або її майну.
При цьому стаття 154 КУпАП України є бланкетною нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст. 154 КУпАП України більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння. Відтак, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, особа, яка складає протокол повинна викласти суть правопорушення виходячи із частини першої даної статті з посиланням на конкретний пункт Правил тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах, який вважається порушенням, чи Правил утримання домашніх тварин, чи інших нормативно- правових актів, що встановлюють вимоги до утримання та поводження з домашніми тваринами та виключно після цього зазначити наслідки у виді заподіяння шкоди, як це передбачено частиною третьою ст. 154 КУпАП України.
В той же час, в протоколі про адміністративне правопорушення від 04.08.2025 серії ВАД №464362 зазначено, що «04.08.2025 року близько 16-00 год. в АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 порушила правила утримання собак, в результаті чого собака вибігла з двору та вкусила гр. ОСОБА_2 2015 року народження, за ногу заподіявши шкоду його здоров'ю», відтак зазначена суть вчиненого діяння не конкретизована (які саме порушення та яких правил) та не відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, передбаченого частинами 1 та 3 ст. 154 КУпАП.
Порядок тимчасового вилучення тварини у справах про адміністративні правопорушення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2023 № 1010 (далі - Порядок), визначає процедуру тимчасового вилучення тварини особою, яка уповноважена на складення протоколу про адміністративні правопорушення відповідно до статей 88-1, 89 та 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - уповноважена особа), за наявності підстав вважати, що власником тварини вчинено порушення, за яке відповідно до зазначеного Кодексу може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді конфіскації тварини.
Так, відповідно до пунктів 4, 5, 6 вказаного Порядку тимчасове вилучення тварини здійснюється не пізніше наступного дня після виявлення адміністративного правопорушення. Уповноважена особа складає протокол про тимчасове вилучення тварини за формою згідно з додатком 1 або робить запис у протоколі про адміністративне правопорушення, в якому зазначає біологічний вид, породу, приблизний вік, стать, зовнішній вигляд та інші індивідуалізуючі ознаки вилученої тварини. У разі тимчасового вилучення одночасно декількох тварин складається один протокол. Фіксація уповноваженою особою факту тимчасового вилучення тварини в режимі фотозйомки (відеозапису) здійснюється за наявної технічної можливості. Зображення чи відеозапис (за наявності) долучаються до матеріалів справи про адміністративне правопорушення. Уповноважена особа складає акт передачі на утримання тварини за формою згідно з додатком 3, який долучається до матеріалів справи про адміністративне правопорушення (п. 14 Порядку).
Водночас в матеріалах справи відсутній протокол про тимчасове вилучення тварини, а в протоколі про адміністративне відсутні відомості про біологічний вид, породу, приблизний вік, стать, зовнішній вигляд та інші індивідуалізуючі ознаки вилученої тварини, за якими вона має бути ідентифікована при проведенні її обов'язкової конфіскації.
Крім того слід звернути увагу, що особою, яка неналежним чином склала протокол про адміністративне правопорушення, також не було належним чином встановлено, чи є особа, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення власником тварини, яка підлягає конфіскації. Саме власник тварини здійснює утримання тварини. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 КУпАП України обов'язковою умовою, яка передує подальшій конфіскації є саме встановлення права власності на відповідні предмети. Доказами права власності на річ не можуть бути слова. Доказування не може ґрунтуватися за припущеннях.
В своїх судових рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово вказував на те, що формулювання обвинувачення є важливою умовою справедливого та об'єктивного судового розгляду.
Зокрема, в рішенні у справі «Ващенко проти України» Європейський суд вказав, що «обвинувачення» для цілей п. 1 ст. 6 може бути визначене як офіційне доведення до відома особи компетентним органом твердження про вчинення цією особою правопорушення, яке нормою загального характеру визнається осудним і за яке встановлюється відповідальність карного та попереджувального характеру».
Зважаючи на практику Європейського суду з прав людини, враховуючи принципи змагальності та диспозитивності, які за аналогією права із кримінальним процесом притаманні і КУпАП, суд не може самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином суд перебере на себе функцію обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Вищевикладені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, є суттєвими, оскільки не дозволяють встановити наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення в діях особи, яка притягається до відповідальності, що в свою чергу, позбавляє можливості достовірно встановити обставини правопорушення, і як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та ухвалити в ній рішення.
Проаналізувавши наведене приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення від 04.08.2025 серії ВАД №464362 скеровано до суду без додержання вимог ст. 256 КУпАП, чим порушені вимоги ст. 245 КУпАП про необхідність всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин даної справи, що є перешкодою для розгляду справи про адміністративне правопорушення по суті, а тому матеріали справи слід повернути для належного дооформлення до ВП №2 Житомирського РУП №2 ГУНП в Житомирській області.
Керуючись ст.ст. 7, 256, 278 КпАП України,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 154 КУпАП повернути до ВП №2 Житомирського РУП №2 ГУНП в Житомирській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Наталія СІРЕНКО