справа №380/6954/25
з питань встановлення судового контролю
за виконанням судового рішення
03 вересня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
На розгляд суду надійшла заява, в якій заявник (позивач) просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року у справі №380/6954/25, зобов'язавши Національну академію Сухопутних військ Збройних Сил України протягом чотирьох місяців з дня набрання ухвалою законної сили подати до суду звіт про виконання рішення суду. В обґрунтування заяви посилається на те, що судове рішення від 26.06.2025 року набрало законної сили 31.07.2025 року, однак таке, станом на дату подання цієї заяви, не виконане відповідачем. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду з даною заявою.
Ухвалою суду від 25.08.2025 року призначено до розгляду вищевказану заяву представника позивача.
Від відповідача надійшли пояснення, в яких посилається на те, що Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного являється бюджетною установою, утримується виключно за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених для фінансування Збройних Сил України, та не має власного бюджету. Вказав, що після набрання законної сили рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року у справі №380/6954/25 Національною академією подано заявку від 08.08.2025 року №738/11261 до вищого органу - ІНФОРМАЦІЯ_1 - щодо виділення відповідних бюджетних асигнувань для виконання вищезазначеного судового рішення. У зв'язку із цим, пояснив, що після надходження відповідних бюджетних асигнувань рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року по справі №380/6954/25 буде виконане Національною академією в добровільному порядку, про що позивача буде поінформовано додатково з наданням відповідних розрахунків.
Постановляючи ухвалу, суд враховує наступне.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року у справі №380/6954/25 позов ОСОБА_1 до Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 20.03.2020 року по 19.05.2023 року (включно) грошового забезпечення та грошової допомоги на оздоровлення, з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язано Національну академію Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснити перерахунок та виплату належного ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 20.03.2020 року по 19.05.2023 року (включно), а також виплаченої за вказаний період грошової допомоги на оздоровлення, з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться у ст.370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено ст.382 КАС України.
Згідно ч.1 цієї статті, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зазначена правова норма Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами її застосування є наявність об'єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами, підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується ухваленням судового рішення, а й передбачає його виконання.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами. Тому після вирішення публічно-правового спору і набрання судовим рішенням законної сили суд продовжує відігравати активну роль у реалізації сторонами прав та законних інтересів, з приводу захисту яких він ухвалив судове рішення.
Вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з'ясувати: чи виконано судове рішення, причини, які призвели до невиконання такого рішення та чи є вони об'єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.
Як видно з матеріалів заяви, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року у справі №380/6954/25 відповідачем проведено перерахунок грошового забезпечення позивача та сформовано основну заявку-розрахунок на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків на серпень 2025 року, а також розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби.
Тобто Національною академією вчиняються дії, спрямовані на виконання судового рішення. Натомість, встановити судовий контроль можна лише у разі невиконання рішення суду.
Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного від 26.06.2025 року у справі №380/6954/25 є необґрунтованою, а тому у її задоволенні належить відмовити.
Керуючись ст.ст.243, 248, 250, 256, 293-295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 року у справі №380/6954/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.