про залишення позовної заяви без руху
02 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/14179/25
категорія 112010201
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Нагірняк М.Ф., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Житомирської області від 13.05.2025 р. №064250010720 про відмову у призначенні пенсії йому із зниженням пенсійного віку та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути його заяву від 06.05.2025 р. про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку з урахуванням положень наведених у адміністративному позові нормативних та підзаконних актів та висновків суду у наведеній судовій практиці.
Ухвалою від 29.05.2025 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
В ході розгляду даної адміністративної справи на підставі відзиву Відповідача на позов було встановлено, що провадження в даній адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160,162 Кодексу адміністративного судочинства України з наступних підстав.
Так, з адміністративного позову та додатків до нього вбачається, що Позивач, 06.05.2025 року подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву про питання призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вказана заява після її реєстрації за принципом екстериторіальності була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. І саме Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято рішення від 13.05.2025 №064250010720 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону №796. В свою чергу, Позивач оскаржує лише дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Наявність такого рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області може впливати на права та інтереси Позивача та на суть спірних відносин щодо відмови у перерахунку пенсії Позивачу.
Відтак, суд приходить до висновку, що Позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими Позивач обґрунтовує свої вимоги, визначити наявність чи відсутність спірних відносин Позивача саме з Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, а за наявності таких спірних відносин - навести доводи щодо протиправності такого рішення.
Суд звертає увагу, що пунктами 2, 4, 5 частини 5 статті 160 КАС України передбачено зазначення у позовній заяві, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною 13 статті 171 КАС України, визначено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє Позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення Позивачу ухвали.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 240 КАС України визначено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і Позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне залишити вказану позовну заяву без руху та встановити позивачу строку для усунення недоліків шляхом:
- надання до суду належним чином оформленої позовної заяви (у кількості відповідно до кількості Відповідачів та додатковий примірник позовної заяви - для суду), в якій слід уточнити суб'єктний склад правовідносин, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими Позивач обґрунтовує свої вимоги - щодо кожного з Відповідачів.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом 5 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя М.Ф. Нагірняк