03 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/9049/25
категорія 109000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Бердичівської окружної прокуратури Житомирської області до Вчорайшенської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Вчорайшенської сільської ради щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на території Вчорайшенської об'єднаної сільської територіальної громади та перебувають на балансі Відділу житлово-комунального господарства, благоустрою та інвестицій Вчорайшенської сільської ради, а саме: дитячого ігрового майданчика за інвентарним номером 416, що по вул.Свободи,46 в с.Чорнорудка Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 792, що по вул. Механізаторів, 35а в селищі Звиняче Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 291, що по вул.Рибічківського,54 в с. Бистріївка Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 308, що по вул.Спортивна,41 в с.Вчорайше Бердичівського району Житомирської області.
- зобов'язати Вчорайшенську сільську раду провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків, які розташовані на території Вчорайшенської сільської об'єднаної територіальної Громади, та перебувають на балансі Відділу житлово-комунального господарства, благоустрою та інвестицій Вчорайшенської сільської ради, а саме: дитячого ігрового майданчика за інвентарним номером 416, що по вул.Свободи,46 в с.Чорнорудка Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 792, що по вул.Механізаторів, 35а в селищі Звиняче Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 291, що по вул.Рибічківського,54 в с.Бистріївка Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 308, що по вул.Спортивна,41 в с.Вчорайше Бердичівського району Житомирської області.
В обґрунтування позову зазначає, що розташовані на території Вчорайшенської сільської об'єднаної територіальної громади дитячі ігрові майданчики є елементами благоустрою населеного пункту та, відповідно, підлягають проведенню інвентаризації та паспортизації.
Ухвалою від 01.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що питання щодо затвердження Плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків розглянуто на черговому засіданні виконавчого комітету 08.04.2025 року, отож, Вчорайшенська сільська вживає всіх заходів та використовує всі можливості для того, щоб затвердити План проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків і провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків. Після оформлення всіх документів по дитячих майданчика на території Вчорайшенської сільської ради відповідні документи додатково буде надіслано до суду.
Позивач подав письмові пояснення, які суд розцінює як відповідь на відзив не надав, де вказав, що відповідачем Вчорайшенською сільською радою не долучено докази щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, а саме не долучено інвентаризаційні справи на кожен об'єкт благоустрою (дитячий майданчик) та технічні паспорти на вказані об'єкти, які складаються за результатами проведення технічної інвентаризації з урахуванням вимог Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 № 550.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.02.2025 листом № 50-90-629вих-25 Прокурор звернувся до голови Вчорайшенської сільської ради, в якому зазначив, що з інформації Вчорайшенської сільської ради за N959 від 17.01.2025 вбачається що на території громади знаходяться чотири дитячих та ігрових майданчиків, які передані на баланс Відділу житлово-комунального господарства, благоустрою та інвестиції Вчорайшенської сільської ради, а саме:
- на території с.Вчорайше;
- на території Бистріївського старостинського округу округу (с.Бистріївка);
- на території чорнорудського старостинського округу (с.Чорнорудка, селище Звиняче.
Однак паспортизація та технічна інвентаризація вказаних об'єктів благоустрою не проведена.
Також Прокурор просив надати належним чином завірені копії документів, які стали підставою для прийняття їх на облік (договори, видаткові накладні, акти приймання-передачі, висновки експерта відповідності проектно-конструктивної документації на виготовлення засобів виробництва вимогам нормативно-правовим актам з охорони праці та промислової безпеки, тощо), документів, що підтвердж5чоть їх перебування на обліку (балансі) та балансову вартість (інвентарні карки).
На виконання листа, сільським головою листом від 18.02.2025 № 189 направлено копії документів.
Враховуючи відсутність в поданих документах паспортів технічної інвентаризації дитячих майданчиків, Прокурор звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
За приписами частин 1 та 3 статті 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Правовий статус виконавчих органів рад визначає стаття 11 Закону №280/97-ВР, згідно з частинами 1 та 2 якої виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Загальна компетенція сільських, селищних, міських рад встановлена статтею 25 Закону №280/97-ВР, за правилами якої вказані органи правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад встановлює стаття 26 Закону №280/97-ВР, згідно з приписами пункту 44 частини 1 якої виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (далі Закон №2807-IV) за змістом приписів статті 1 якого у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об'єктів благоустрою; заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
За змістом підпункту «а» пункту 1 та пункту 2 частини 1 статті 13 Закону №2807-IV до об'єктів благоустрою населених пунктів належать, зокрема, території загального користування, у тому числі, майданчики, прибудинкові території.
У розумінні положень пункту 8 частини 1статті 21 Закону №2807-IV елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Питання, пов'язані з утриманням об'єктів благоустрою, врегульовані нормами статті 15 Закону №2807-IV, за приписами частин 1 - 3 якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів. Орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.
Як встановлено пунктом 5 частини 2 статті 18 Закону №2807-IV підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до статті 18 Закону №2807-IV та з метою запровадження єдиних вимог до технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 29.10.2012 №550 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 19.11.2012 за №1937/22249), затверджено Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі Інструкція №550).
Ця Інструкція №550, відповідно до її пункту 1.2, визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).
У пункті 1.3 Інструкції №550 розкривається значення понять: паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Пунктом 1.5 Інструкції №550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.
В той же час, складання актів обстеження стану дитячих майданчиків та затвердження паспортів не є належними інвентаризаційними документами у розумінні Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012.
За такого правового регулювання спірних правовідносин, планова технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою населених пунктів спрямована на упорядкування об'єктів благоустрою, а отже належить до заходів з благоустрою населених пунктів, передбачених Законом №2807-IV, і проводиться згідно з планами, затвердженими органами місцевого самоврядування.
Отже, бездіяльність відповідача в цьому випадку є триваючою, жодних заходів щодо проведення паспортизації не вживалося, плани інвентаризації та паспортизації не затверджені, паспортизація об'єктів благоустрою, елементами яких є дитячі та спортивні майданчики, не проводиться.
Однією з необхідних умов для належного виконання зазначеного обов'язку власниками, балансоутримувачами об'єктів благоустрою є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
Однак, на вказані об'єкти благоустрою відсутні паспорти та технічна інвентаризація, а плани інвентаризації та паспортизації цих об'єктів не затверджені відповідачем в установленому порядку.
При цьому, необхідно також зауважити, що бездіяльність відповідача щодо невиконання покладених на неї обов'язків може призвести до настання негативних наслідків життю та здоров'ю дітей.
Відповідно до вимог статті 4 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 №2402-III (далі Закон №2402-ІІІ) система заходів щодо охорони дитинства в Україні включає, крім іншого, забезпечення належних умов для гарантування безпеки, охорони здоров'я, навчання, виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей, їх соціально-психологічної адаптації та активної життєдіяльності, зростання в сімейному оточенні в атмосфері миру, гідності, взаємоповаги, свободи та рівності.
Держава гарантує дитині відповідно до положень частини 2 статті 6 Закону №2402-III право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Відтак, обов'язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для комфортного та безпечного життя дитини, отримання освіти, соціального захисту, всебічного розвитку тощо, зокрема, й шляхом створення та належного утримання об'єктів благоустрою населених пунктів.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №822/3692/17.
З урахуванням наведеного бездіяльність відповідача щодо незатвердження відповідних планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, ігрових споруд є порушенням прав дітей на безпечне дозвілля, яке беззаперечно становить суспільний інтерес та є складовою соціальної функції держави.
Декларацією прав дитини, прийнятою резолюцією 1386 (ХIV) Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1959, закріплено, що дитина внаслідок її фізичної і розумової незрілості потребує спеціальної охорони і піклування, зокрема належного правового захисту, до і після народження.
Відповідно до частини 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Згідно з нормами статті 31 Конвенції про права дитини, Держави-учасниці визнають право дитини на відпочинок і дозвілля, право брати участь в іграх і розважальних заходах, що відповідають її віку, та вільно брати участь у культурному житті та займатися мистецтвом. Держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.
Відтак, у цьому випадку позов прокурора обумовлений необхідністю захисту прав та реалізації обов'язків держави щодо державних гарантій забезпечення прав та інтересів дітей на безпечні умови для їх життя і здорового розвитку, формування навичок здорового способу життя.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та його задоволення.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду справи не залучались свідки та не проводились експертизи, питання про розподіл судових витрат не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позов Керівника Бердичівської окружної прокуратури Житомирської області (вул. Вінницька, 23, м. Бердичів, Житомирська обл.,13301, код 02909950) до Вчорайшенської сільської ради (вул. Бердичівська, буд.1, с. Вчорайше, Бердичівський р-н, Житомирська обл., 13610, код 04344788), третя особа - Відділ житлово-комунального господарства, благоустрою та інвестицій Вчорайшенської сільської ради (вул. Бердичівська, буд.1, с. Вчорайше, Бердичівський р-н, Житомирська обл., 13610, код 44992537) задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Вчорайшенської сільської ради щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на території Вчорайшенської об'єднаної сільської територіальної громади та перебувають на балансі Відділу житлово-комунального господарства, благоустрою та інвестицій Вчорайшенської сільської ради, а саме: дитячого ігрового майданчика за інвентарним номером 416, що по вул.Свободи,46 в с.Чорнорудка Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 792, що по вул. Механізаторів, 35а в селищі Звиняче Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 291, що по вул.Рибічківського,54 в с. Бистріївка Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 308, що по вул.Спортивна,41 в с.Вчорайше Бердичівського району Житомирської області.
Зобов'язати Вчорайшенську сільську раду провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків, які розташовані на території Вчорайшенської сільської об'єднаної територіальної Громади, та перебувають на балансі Відділу житлово-комунального господарства, благоустрою та інвестицій Вчорайшенської сільської ради, а саме: дитячого ігрового майданчика за інвентарним номером 416, що по вул.Свободи,46 в с.Чорнорудка Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 792, що по вул.Механізаторів, 35а в селищі Звиняче Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 291, що по вул.Рибічківського,54 в с.Бистріївка Бердичівського району Житомирської області; дитячого майданчика за інвентарним номером 308, що по вул.Спортивна,41 в с.Вчорайше Бердичівського району Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк