СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 2-а/759/294/25
ун. № 759/19836/25
03 вересня 2025 року суддя Святошинського районного суду міста Києва П'ятничук І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 5 роти 4 батальйону 1 полку УПП у м. Києві старшого лейтенанта поліції Онищук Яни Юріївни про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
01.09.2025 року до Святошинського районного суду міста Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 5 роти 4 батальйону 1 полку УПП у м. Києві старшого лейтенанта поліції Онищук Яни Юріївни про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до п. 2, 4 ч. 5 ст.161 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Позивач зазначив у позовній заяві відповідачем Онищук Я.Ю. - інспектора 1 взводу 5 роти 4 батальйону 1 полку УПП у м. Києві.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (ч. 4 ст. 46 КАС України).
Так, частинами 2, 3 статті 222 КУпАП визначено, що від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень. Уповноваженими працівниками підрозділів Національної поліції штраф може стягуватися на місці вчинення адміністративного правопорушення незалежно від розміру виключно за допомогою безготівкових платіжних пристроїв.
Разом з тим, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 122 КУпАП, працівники органів і підрозділів Національної поліції діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а саме - від імені Національної поліції і її територіальних органів.
Відтак, інспектора 1 взводу 5 роти 4 батальйону 1 полку УПП у м. Києві старшого лейтенанта поліції Онищук Я.Ю. УПП у м. Києві не може виступати самостійним відповідачем у справі про оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями ст. 222 КУпАП покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративне правопорушення, передбачені цим кодексом.
Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне запропонувати позивачу визначити відповідача у даній справі у відповідності до вищевказаних вимог та у зв'язку з цим уточнити позовні вимоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, адміністративний позов ОСОБА_1 слід залишити без руху, надавши термін для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя,
Залишити без руху адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора 1 взводу 5 роти 4 батальйону 1 полку УПП у м. Києві старшого лейтенанта поліції Онищук Яни Юріївни про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині цієї ухвали, протягом 5 (п'яти) днів з дня вручення (отримання) копії ухвали.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Роз'яснити, що у випадку якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя: І.В. П'ятничук