Рішення від 27.08.2025 по справі 908/1350/25

номер провадження справи 15/60/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.08.2025 Справа № 908/1350/25

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, за участю за позовом першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області, 69061, м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 17 в інтересах держави в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, 69089, м. Запоріжжя, вул. Розенталь, буд. 7

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “АВ.ТРЕЙД», 01042, м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 4/6, корпус В, оф. 201

про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки

за участю секретаря судового засідання Пікалової І.С.

за участю представників сторін та учасників процесу:

від прокуратури: Тронь Г.М., службове посвідчення № 075790 від 01.03.2023 (в залі суду);

від позивача: Литвиненко Ж.М., довіреність № 01-48/021 від 03.01.2025, посвідчення б/ н від 09.11.2018 (в залі суду);

від відповідача: не з'явився;

установив

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “АВ.ТРЕЙД» про:

- розірвання договору оренди землі від 24.05.2021, кадастровий номер 2322188800:07:001:0061, площею 0,5300 га, укладений між Запорізькою обласною державною адміністрацією, від імені якої діє Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю “АВ.ТРЕЙД», номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 42266621;

- зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю “АВ.ТРЕЙД» повернути Широківській сільській раді Запорізького району Запорізької області земельну ділянку площею 0,5300 га, кадастровий номер 2322188800:07:001:0061, розташовану на території Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 12.05.2025 здійснено автоматизований розподіл зазначеної позовної заяви між суддями, присвоєно їй єдиний унікальний номер судової справи 908/1350/25 та визначено до розгляду судді Горохову І.С.

Ухвалою суду від 20.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1350/25, присвоєно справі номер провадження № 15/60/25, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання суду призначено на 17.06.2025 о 10:00 год.

17.06.2025, до початку засідання у справі, через підсистему “Електронний суд» від позивача надійшли додаткові пояснення у справі.

Ухвалою суду від 17.06.2025 відкладено підготовче засідання на 03.07.2025 об 11:20 год.

Ухвалою суду від 01.07.2025 задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “АВ.ТРЕЙД» про проведення засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

03.07.2025 через підсистему “Електронний суд» від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить визнати причину пропуску строку на подання відзиву на позовну заяву поважною та поновити його. Долучити даний відзив до матеріалів справи, розглянути доводи відповідача зазначені в даному відзиві та відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 03.07.2025, окрім іншого, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та підготовче засідання відкладено на 23.07.2025 о 10:00 год.

14.07.2025 через підсистему “Електронний суд» до суду надійшла від прокуратури відповідь на відзив (сформована у підсистемі 11.07.2025).

23.07.2025, до початку засідання суду, через підсистему “Електронний суд» від відповідача суд отримав заперечення на відповідь прокуратури на відзив.

Ухвалою суду від 23.07.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу № 908/1350/25 до судового розгляду по суті на 06.08.2025 об 11:30 год.

06.07.2025 через підсистему “Електронний суд» від відповідача на адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Розгляд справи відкладався.

Технічна фіксація підготовчого засідання 21.08.2025 здійснювалась за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку vkz.court.gov.ua.

Судом перевірені повноваження присутніх в засіданні представників учасників. Відводів складу суду не заявлено.

Прокурор та Широківська сільська рада підтримали заявлені позовні вимоги з тих підстав, що відповідачем за період часу 2021-2024 роки не сплачувалась орендна плата за землю. Неналежне виконання умов договору є підставою для розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки.

Відповідач заперечив щодо позову та зазначив, що прокурором неналежним чином обґрунтовано в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту відповідно до вимог ч. 4 ст. 53 ГПК України. Також вважає, що прокурор звернувся в інтересах неналежного позивача, оскільки позивачем з урахуванням обставин справи повинна виступати Державна аудиторська служба України. Недобудована адміністративна будівля є власністю відповідача та з урахуванням статей 120 Земельного кодексу України, 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Для відповідача настали форс-мажорні обставини, пов'язані з військовою агресією російської федерації проти України, що спричинили неможливість виконання договірного зобов'язання. Територія Широківської сільської територіальної громади з 12.03.2022 була віднесена до території активних бойових дій та з 01.02.2023 до території можливих бойових дій, що звільняє відповідача від зобов'язання сплати орендних платежів за землю. У позові просить відмовити повністю.

У відповіді на відзив прокуратура заперечила з приводу доводів відповідача, наведених у відзиві та зазначила, що прокурором вжито заходи та наведено обставини в частині необхідності захисту порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу з урахуванням ст. 45 ГПК України. Спірна земельна ділянка перебуває у комунальній власності Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, що свідчить про правильність визначення прокурором позивача. неналежне виконання відповідачем умов договору оренди землі призводить до ненадходження коштів до місцевого бюджету сільської ради. Загальна площа розташованих на земельній ділянці обкатів нерухомого майна відповідача складає 816,2 кв.м., що становить 0,0816 га від переданої в оренду земельної ділянки площею 0,5300 га. Під час проведення розрахунку заборгованості враховано пільговий період звільнення від сплати платежів за землю.

У запереченнях на відповідь на відзив відповідач зазначив, що в матеріалах справи наявний лист податкового органу із наведенням інформації про відсутність заборгованості з орендної плати за землю у відповідача. Надано копії платіжних інструкції про оплату орендної плати за період 2021 по 2022 рік, що свідчить про відсутність систематичної несплати коштів відповідачем. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено, отже наявні форс-мажорні обставини, які унеможливлюють виконання договірного зобов'язання в цілому та існують на території Широківської сільської територіальної громади.

Широківською сільською радою надано додаткові пояснення з приводу оплати коштів відповідачем та зазначено, що платежі які здійснював відповідач до бюджету сільської ради не надходили, оплата коштів відбувалась на інший розрахунковий рахунок.

Прокурором додатково зазначено, що посилання відповідача на лист ТПП від 28.02.2022 є безпідставним, оскільки він не є доказом настання форс-мажорних обставин. Щодо рахунку на який здійснювалось перерахування коштів відповідачем повідомив, що перерахування коштів відбувалося на рахунок Запорізької міської територіальної громади.

Судом проголошено скорочене (вступну та резолютивну) частини рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд щодо спору зазначає наступне.

24.05.2021 між Запорізькою обласною державної адміністрацією від імені якої діє Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю «АВ.ТРЕЙД» укладено договір оренди землі б/н від 24.05.2021 (договір).

Згідно з п. п. 1, 2 договору, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельку ділянку державної власності площею 0,5300 га (кадастровий номер 2322188800:07:001:0061) за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, для розташування адміністративної будівлі, боксів, автостоянки підприємства та ведення внутрігосподарської діяльності, яка розташована за адресою: Запорізька область Запорізький район, селище Сонячне /промзона/, Сонячне шосе, 2в.

В оренду передається земельна ділянка площею 0,5300 га, кадастровий номер 2322188800:07:001:0061.

Вказаний договір оренди зареєстровано 31.05.2021 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер запису про інше речове право № 42266621).

Згідно з п. 7 договору, договір укладено на 10 років. Земельна ділянка вважається переданою орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди даної земельної ділянки. Передача земельної ділянки орендодавцем орендарю оформлюється актом приймання-передачі. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п. 4 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 на дату укладення договору становить: 3 360 287,04 грн.

Відповідно до п. п. 8 - 10 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Річний розмір орендної плати становить 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що на момент укладення договору становить 201 617,22 грн. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Орендна плата вноситься рівними частинами щомісячно до 30 числа, наступного за звітним періодом, до місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки. Орендар бере на себе обов'язок самостійно контролювати зміну отримувача орендної плати та його банківські реквізити.

Згідно з п. 15 договору, цільове призначення земельної ділянки - для розташування адміністративної будівлі, боксів, автостоянки підприємства та ведення внутрігосподарської діяльності.

Згідно з п. 3 договору, на земельній ділянці розміщений об'єкт нерухомого майна: недобудована адміністративна будівля літ. А (фундамент під адміністративну будівлю).

У подальшому, під час дії договору оренди землі відбулась зміна власника земельної ділянки (орендодавця).

27.05.2021 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким, зокрема, розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено п. 24, відповідно до якого, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; є) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 713-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Запорізької області» визначено, що до складу Широківської територіальної громади входять наступні території громад: Широківська, Августинівська, Веселівська, Володимирівська, Лукашівська, Миколай-Пільська, Сонячна.

Таким чином, замість Запорізької обласної державної адміністрації новим власником вказаної земельної ділянки стала Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області.

Вказані зміни зареєстровано 22.06.2021 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер відомостей про речове право № 42719796).

Згідно з п. 35 договору, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 148-1 Земельного кодексу України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов'язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. Внесення змін до договорів оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту чи застави із зазначенням нового власника земельної ділянки не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області за період з 01.01.2020 по 31.12.2023.

За результатами ревізії Управлінням складено акт від 05.04.2024 № 040820-20/9, яким встановлені порушення фінансової дисципліни, що призвели до втрат місцевого бюджету.

У ході ревізії встановлено, що через необчислення Товариством з обмеженою відповідальністю «АВ.ТРЕЙД» орендної плати за землю, чим не дотримано вимоги п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, в частині того, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, і не сплати ним орендної плати за землю до сільського бюджету, чим не дотримано ст. 193 Господарського кодексу України, в частині, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, за 2021-2023 роки сільським бюджетом не отримано доходів у вигляді орендної плати за землю в сумі 413 954,85 грн (в тому числі: у 2021 році - 121 945,90 грн, у 2022 році - 36 963,16 грн, у 2023 році - 255 045,79 грн).

За повідомленням Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про вчинення кримінального правопорушення за результатами проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, 30.05.2024 Запорізькою окружною прокуратурою у Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження № 42024082060000038 з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 4 ст. 191 КК України.

В рамках вказаного кримінального провадження, на запит процесуального прокурора, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області (лист від 05.08.2024 № 9218/5/08-01-04-01-04) повідомлено, що за даними інформаційної бази даних ГУ ДПС у Запорізькій області, ТОВ «АВ.ТРЕЙД» за підсумками камеральної перевірки щодо неподання податкової звітності з плати за землю (орендної плати) застосовані штрафні санкції відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями). Також підприємству направлений запит щодо надання пояснень з приводу неподання податкової звітності та несплати орендної плати за користування земельною ділянкою по Широківській сільській територіальній громаді.

Додатково повідомлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АВ.ТРЕЙД» не сплачувало плату за землю за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061.

На запит окружної прокуратури від 26.02.2025 № 54-1689вих-25, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області (лист від 06.03.2025 № 2547/5/08-01-04-01-05) повідомлено, що за даними інформаційної бази даних ДПСУ, за земельну ділянку з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 (площа 0,5300 та), за період з 2021 року по теперішній час не надавалась податкова звітність до контролюючих органів. Також повідомлено, що ТОВ «АВ.ТРЕЙД» за підсумками камеральної перевірки щодо неподання податкової звітності з плати за землю (орендної плати) застосовані штрафні санкції відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України.

Згідно з актом від 29.05.2024 № 8675/08-01-04-17/39982307 про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності з плати за землю ТОВ «АВ.ТРЕЙД» встановлено факт неподання вказаним підприємством податкової звітності з плати за землю за 2021-2024 роки за об'єктом, який підлягає декларуванню - земельна ділянка з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061. Податковим органом встановлено необчислення орендної плати за 2021 - 2024 роки.

Згідно із розрахунку недоотриманої орендної плати за землю від ТОВ «АВ.ТРЕЙД» в рамках договору від 24.05.2021 за період 2021 - 2024 роки, здійсненого Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області, сума несплаченої ТОВ «АВ.ТРЕЙД» орендної плати складає: за 2021 рік - 118 152,06 грн; за 2022 рік - 36 963,16 грн (з урахуванням пільгового періоду 03-12.2022); за 2023 рік - 255 045;78 грн. за 2024 рік - 268 053,12 грн.

Через необчислення та несплату ТОВ «АВ.ТРЕЙД» орендної плати за користування за земельною ділянкою з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 за період 2021 - 2024 років, місцевий бюджет не доотримав доходів на загальну суму 678 214,12 грн.

Щодо звернення прокурора до суду з позовом в інтересах Широківської територіальної громади.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України, на прокуратуру покладено представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

За приписами ст. 53 ГПК України, господарський суд порушує справи за заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. В позовній заяві прокурор визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 встановлено, що прокурор або його заступник самостійно визначає та обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Правовідносини, пов'язані зі своєчасним надходженням до бюджету коштів, в тому числі у виді орендної плати становлять суспільний інтерес, а систематична несплата суб'єктом господарювання орендної плати до місцевого бюджету такому суспільному інтересу не відповідає.

Крім того, аналіз ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави дійти до висновку що «інтереси держави» (як загальне поняття) являють собою комплекс прав та законних інтересів як в цілому держави України (або народу України), так і інтереси окремої територіальної громади певної місцевості (жителі певного населеного пункту або декількох населених пунктів).

Інтереси держави України та інтереси певної територіальної громади є частинами одного цілого - «інтересів держави», про які зазначено в ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Крім того, інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади можуть збігатися повністю, частково, або навіть взагалі не пересікатися.

Необхідність захисту інтересів держави прокурором полягає у необхідності відновлення законності та справедливої рівноваги між інтересами суспільства (у цьому випадку - місцевої громади) й орендаря, повернення землі у комунальну власність та відновлення порушеного порядку розпорядження земельною ділянкою комунальної власності, дотримання принципу раціонального використання землі, що відповідає принципу, закріпленому у Конституції України, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами {стаття 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Сам факт не звернення до суду органу місцевого самоврядування з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження щодо повернення земельної ділянки, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.

Аналогічні висновки щодо звернення прокурора з позовом до суду в інтересах територіальної громади викладені у п. 6.41 - 6.43. постанови Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі № 903/129/18.

Згідно із вимогами ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

З урахуванням ч. 1 ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним.

Несплата орендної плати відповідачем 4 роки порушує економічні інтереси держави, як загалом, так і інтересів Широківської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області зокрема. До місцевого бюджету не надходять кошти, які могли б бути використані для задоволення загальних потреб територіальної громади.

Враховуючи систематичне невиконання орендарем земельної ділянки умов договору, існуючу заборгованості за договором оренди, яка складає 678 214,12 грн, що є істотною для громади, місцевий бюджет Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області не доотримує кошти, які могли бути витрачені як для вирішення проблем територіальної громади, так і в умовах дії правового режиму воєнного стану - на потреби, пов'язані зі зміцненням обороноспроможності держави.

Неотримання коштів за користування земельною ділянкою є підставою для розірвання договору оренди землі.

Вказані порушення інтересів держави та інтересів Широківської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області свідчать про наявність «порушень інтересів держави» у розумінні ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та наявність підстав представництва.

Згідно з висновками, викладеними Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1} якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не єпідставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

На виконання вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» окружною прокуратурою на адресу Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області скеровано лист від 20.01.2025 № 54-619вих-25 з викладом виявлених порушень вимог Договору та земельного законодавства, запитано копії відповідних документів, а також інформацію в тому числі щодо того, чи вживались Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області заходи, спрямовані на поновлення порушених інтересів держави, чи звертався вказаний суб'єкт владних повноважень до суду з відповідним позовом та чи планує звернутись до суду з таким позовом.

Листом № 01-48/230 від 30.01.2025 Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області повідомила, що сільською радою направлялась претензія до ТОВ «АВ.ТРЕЙД» про сплату заборгованості згідно розрахунку заборгованості, здійсненою в ході ревізії Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, товариство відсутнє за місцем знаходження. Наразі готується позовна заява про розірвання договору оренди та стягнення заборгованості.

Листом № 01-48/1002юр від 07.02.2025 Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області повторно повідомила, що сільською радою направлялась претензія до ТОВ «АВ.ТРЕЙД» про сплату заборгованості згідно розрахунку заборгованості, здійсненою в ході ревізії Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, товариство відповіді не надало. Також повідомлено, що на цей час позовна робота не здійснювалась у зв'язку з відсутністю кадрів. Позовна заява про розірвання договору оренди та стягнення заборгованості до суду не подавалась.

З огляду на викладене та на виконання вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» окружною прокуратурою на адресу Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області 26.02.2025 повторно направлено лист № 54-1686вих-25 щодо результатів розгляду ТОВ «АВ.ТРЕЙД» претензії Широківської сільської ради згідно з попередньо наданої інформації, а також щодо того, чи вжились Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області заходи, спрямовані на поновлення порушених інтересів держави, чи звернувся вказаний суб'єкт владних повноважень до суду з відповідним позов та чи планує звернутись до суду з таким позовом.

Листом від 05.03.2025 № 01-48/540 Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області повідомила, що відповідь на претензію від 12.04.2024 не надходила. Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області до суду з будь-яким позовом не зверталась, оскільки документи (оригінали) вилучені під час обшуку та виїмки. Також повідомлено, що звернення до суду із позовом ускладнене за відсутності в кошторисі коштів на сплату судового збору та поданням інших позовів в порядку черговості.

На запит окружної прокуратури від 01.05.2025 № 54-3995вих-25 Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області листом від 05.05.2025 № 01-48/1181 повідомлено, що станом на дату надання відповіді Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області не зверталась до суду з позовом про розірвання договору оренди землі б/н від 24.05.2021 та повернення земельної ділянки з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 загальною площею 0,5300 га. Сільська рада не має можливості звернутися до суду з відповідним позовом у зв'язку з відсутністю в кошторисі коштів на сплату судового збору та поданням інших позовів в порядку черговості та нестачею службовців в апараті ради. Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області планується подання позову до суду щодо стягнення заборгованості за вказаним договором оренди за наявності відповідної фінансової спроможності.

Вищевказані відповіді свідчать, що Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області не вжито заходів щодо поновлення порушених інтересів держави.

Враховуючи викладене, прокурором дотримано порядок, встановлений ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», з огляду на що до суду із вказаним позовом звертається саме прокурор.

Заперечення відповідача з приводу неправильно визначеного позивача та відсутність підстав для звернення прокурору до суду є безпідставними, з урахуванням наведеного.

Щодо підстав для розірвання договору.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.

Згідно з абз. 7 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що своєчасне внесення орендної плати за користування земельною ділянкою є прямою вимогою законодавства.

Товариством з обмеженою відповідальністю «АВ.ТРЕЙД» орендна плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 не сплачується, у зв'язку з чим у Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області не отримано доходи у вигляді орендної плати за землю за 2021-2024 роки.

Главою 58 Цивільного кодексу України встановлені загальні правила регулювання договору найму (оренди).

Згідно з ч. 1 ст. 782 Цивільного кодексу України, наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Систематична несплата орендної плати, як наслідок, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою за приписами п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України.

Пунктом 36 договору визначено, що за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

Відповідно до п. 33 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, зазначених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Згідно з ст. 35 Закону України «Про оренду землі» спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

Відповідно до п. 5.38, 5.40. постанови Верховного Суду від 20.12.2022 у справі № 914/1688/21 суд зазначив, що систематична (два і більше разів) несплата орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами правочину, в тому числі сплата орендної плати не у повному обсязі (часткове виконання зобов'язання), є підставою для розірвання такого договору. При цьому сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість в подальшому, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Такі правові висновки викладено у постанові Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.03.2019 у справі № 183/262/17, постановах Верховного Суду від 07.10.2020 у справі № 313/780/19, від 31.07.2020 у справі № 479/1073/18, від 23.03.2021 у справі № 922/2754/19, від 23.11.2022 у справі № 130/1039/20.

За правовим висновком Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2024 у справі № 918/391/23 для того щоб констатувати наявність підстав для припинення права користування земельною ділянкою згідно з пунктом «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України, суд має встановити такі обставини як «систематичність» та «несплату», зокрема, орендної плати.

Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що під систематичністю під час вирішення приватноправових спорів розуміються два та більше випадки несплати орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами договору. Натомість разове порушення такої умови договору не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання. Судова практика у розумінні поняття «систематичність» у подібних правовідносинах є усталеною (постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 183/262/17, від 01.04.2020 у справі № 277/1186/18-ц, від 29.07.2020 у справі № 277/526/18, від 20.08.2020 у справі № 616/292/17, від 08.05.2024 у справі № 629/2698/23; Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.11.2021 у справі № 922/367/21, від 04.07.2023 у справі № 906/649/22, від 20.02.2024 у справі № 917/586/23, від 02.04.2024 у справі № 922/1165/23 та інші).

Щодо поняття «несплата», вжите у пункті «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України, то його потрібно розуміти саме як повну несплату орендної плати.

Такий висновок є логічним та виправданим, оскільки поняття «несплата» та «недоплата» не є тотожними. Оскільки в конструкції згаданої правової норми не наведено жодного означення до слова «несплата», можна виснувати, що законодавець у згаданій правовій нормі не передбачив жодної альтернативи повної несплати, тобто не визначив, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є не лише систематична несплата, а й систематична недоплата орендної плати.

До того ж потрібно враховувати, що розмір недоплати може варіюватися орієнтовно від 1 % до 99 % суми належної орендної плати, що не може не впливати на ступінь порушення прав власника землі та оцінку істотності такого порушення.

Цей підхід надасть можливість орендодавцю вимагати розірвання договору оренди землі в тому разі, коли несплата орендної плати є частковою та зумовлена, зокрема, виникненням спору між сторонами з приводу порядку нарахування та розміру орендних платежів. Таке тлумачення норм права порушуватиме баланс інтересів сторін у договірних відносинах, надавши власнику землі більше переваг у порівнянні з її орендарем.

Потрібно враховувати, що правова природа відносин оренди землі, яка зазвичай передбачає тривале використання такого об'єкта цивільних прав і сталість таких відносин, відповідає інтересам цивільного обігу загалом. Ба більше, використання земельної ділянки завжди пов'язане з неодмінними витратами орендаря на її утримання відповідно до цільового призначення цієї ділянки.

Якщо дотримуватися згаданого протилежного підходу, то договір буде під постійною загрозою його розірвання, що порушить принцип сталості відносин з використання землі, що своєю чергою стимулюватиме орендаря ставитися до орендованої земельної ділянки у споживацький спосіб, не дбати про неї, не вкладати кошти у покращення чи належне утримання такого особливого виду майна, тобто призведе до того, що орендар не буде обирати таку поведінку, яка більшою мірою відповідала б ознакам доброго господаря стосовно орендованої ним землі.

Тож підставою розірвання договору оренди землі згідно з пунктом «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України є саме систематична, тобто неодноразова (два та більше випадків), повна несплата орендної плати. Ця спеціальна правова норма у такому випадку є самостійною та достатньою, і звертатися до більш загальної норми частини другої статті 651 ЦК України немає потреби, оскільки вона передбачає саме додаткову (до основної) підставу для розірвання договору оренди землі.

Також Велика Палата Верховного Суду виснувала, що факт погашення орендарем заборгованості з орендної плати не має правового значення для вирішення позову про розірвання договору оренди.

Сплата орендарем заборгованості з орендної плати має правове значення, якщо до моменту сплати заборгованості орендодавець звернувся з позовом про стягнення такої заборгованості. Водночас подальше погашення заборгованості - невчасно сплаченої орендної плати не спростовує факт несплати орендарем орендної плати та не впливає на можливість пред'явлення і задоволення судом позову про розірвання договору.

Наслідком розірвання договору оренди землі від 01.11.2021 є повернення земельної ділянки орендарем орендодавцю.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Згідно з п. 17 договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

На земельній ділянці з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 розміщений об'єкт нерухомого майна недобудована адміністративна будівля літ. А (фундамент під адміністративну будівлю).

Згідно із відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на вказане нерухоме майно, якому присвоєна адреса: Запорізька область, Запорізький район, селище Сонячне, вул. Сонячне шосе, будинок 2в та яке розміщене на земельній ділянці з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061, за ТОВ «АВ.ТРЕЙД» зареєстровано право приватної власності з 10.03.2017 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 468495323221).

Вказане майно було придбано Товариством з обмеженою відповідальністю «АВ.ТРЕЙД» у Публічного акціонерного товариства «МетаБанк» на підставі договору купівлі-продажу від 10.03.2017.

Відповідно до п. 1 вказаного договору, продавець зобов'язується передати у власність, а покупець зобов'язується прийняти у власність недобудовану адміністративну будівлю літ. А (фундамент під адміністративну будівлю), що розташована на земельній ділянці площею 0,5300 га, кадастровий номер 2322188800:07:001:0061, цільове призначення земельної ділянки - для розташування адміністративної будівлі, боксів, автостоянки підприємства та ведення внутрішньогосподарської діяльності за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Сонячне, вулиця Сонячне шосе, будинок 2в (два «в»), а також інше майно, розташоване на цій земельній ділянці, що не має ознак нерухомого майна, та сплатити за неї визначену домовленістю сторін грошову суму.

Відповідно до долучених до реєстраційної справи в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно документів з інвентаризаційної справи щодо вказаного об'єкта нерухомого майна, зокрема, зведеного акта вартості будівель та споруд, оціночного акта на господарсько-побутові будівлі і внутрішньодворові споруди домоволодіння за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Сонячне, вул. Сонячне шосе, будинок 2в, який виготовлений 23.05.2008 ТОВ «ЗМБТІ», встановлено наявність наступних споруд: паркан, площею 533 кв.м.; оглядова яма, площею 3,7 кв.м; бетонне замощення, площею 72 кв.м.; фундамент під адміністративну будівлю, літ. А, площею 207,5 кв.м.

Загальна площа розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 споруд складає 816,2 кв.м. (або 0,0816 га).

За спірним договором оренди землі, ТОВ «АВ.ТРЕЙД» передана земельна ділянка площею 0,5300 га.

Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України (в редакції станом на 01.01.2017), у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.

Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти.

Згідно з ч. 1 ст. 377 Цивільного кодексу України (в редакції станом на 02.11.2016), до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).

Відповідно до ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України (в редакції Закону України № 1720-IX від 08.09.2021 набрав чинності 10.12.2021), у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта до набувача такого об'єкта без зміни її цільового призначення. У разі якщо відчужувачу (попередньому власнику) такого об'єкта належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку, до набувача цього об'єкта переходить право власності на таку частку. При вчиненні правочину, що передбачає перехід права власності на зазначений об'єкт, мають дотримуватися вимоги частини шістнадцятої цієї статті.

На земельній ділянці розміщено об'єкт незавершеного будівництва, який належить відповідачу на праві власності а саме: фундамент під адміністративну будівлю літ. А площею 207,5 кв.м.; бетонне замощення, площею 72 кв.м.; оглядова яма, площею 3,7 кв.м.; паркан, площею 533 кв.м.

З 22.06.2021 земельна ділянка з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 зареєстрована на праві комунальної власності за Широківською сільською радою.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області не приймалося рішення про передачу відповідачу земельної ділянки кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 на праві власності.

Вказана земельна ділянка передана відповідачу в оренду.

Нерухоме майно, яке було продано Публічним акціонерним товариством «МетаБанк» придбано ним з прилюдних торгів та належало на праві власності на підставі свідоцтва про придбання нерухомого майна від 28.09.2016 реєстраційний номер 468495323221.

Документального підтвердження перебування земельної ділянки з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 на праві користування у Публічного акціонерного товариства «МетаБанк» не надано.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19 зазначила, що за відсутності в попереднього власника належним чином оформлених прав користування земельною ділянкою, на якій розміщено нерухоме майно, положення статей 120 ЗК України, 377 ЦК України в частині переходу прав на земельну ділянку до нового власника в тому ж обсязі застосуванню не підлягають.

Таким чином, посилання відповідача на принцип superficies solo cedit (збудоване на поверхні слідує за нею) у т.ч. з урахуванням розміщення на орендованій земельній ділянці об'єкту незавершеного будівництва, у даному випадку є безпідставним.

Щодо пільгового періоду 2022 року.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності 17 березня 2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:

За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі № 620/5747/23).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.

На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004.

Відповідно до вказаного Переліку вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, а також подання відповідачем уточнюючої податкової декларації віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.

Вказана правова позиція наведена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 25.02.2025 справа № 908/929/24.

На час вирішення спору в суді Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Міністерства розвитку громад та територій від 28.02.2025 № 376.

Орендна плата за земельні ділянки комунальної власності не сплачуються за земельні ділянки, які перебувають на територіях активних бойових дій з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року. З 01.02.2023 та на час вирішення спору в суді Широківська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій, однак такий статус не звільняє від сплати орендної плати за землю.

Позивачем та прокурором під час розрахунку заборгованості з орендної плати за землю враховано віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061 до Переліку територій активних бойових дій, яка знаходиться у Запорізькому районі.

Щодо посилання на форс-мажорні обставини.

Відповідач посилається на лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1., відповідно до якого визнано форс-мажорною обставиною військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану 24.02.2022.

У постанові Верховного Суду від 15.06.2023 у справі № 910/8580/22 зазначено, що лист ТПП від 28.02.2022 є загальним офіційним документом та не містить ідентифікуючих ознак конкретного договору, виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин.

У постанові Верховного Суду від 07.06.2023 у справі № 912/750/22 викладено висновок про те, що лист ТПП від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 не можна вважати сертифікатом у розумінні ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», а також такий лист не є документом, який був виданий за зверненням відповідного суб'єкт (відповідача), для якого могли настати певні форс-мажорні обставини.

Відповідачем не надано до матеріалів справи сертифікату та інших доказів про наявність в нього форс-мажорних обставин.

Відповідачем до матеріалів справи надано копії платіжних інструкції, на які відповідач посилається як на докази оплати коштів за оренду землі, а саме: платіжна інструкція № 372 від 18.05.2021 на суму 38 000,00 грн; платіжна інструкція № 500 від 23.07.2021 на суму 67 000,00 грн; платіжна інструкція № 544 від 19.08.2021 на суму 17 234,00 грн; платіжна інструкція № 554 від 31.08.2021 на суму 45 441,97 грн; платіжна інструкція № 555 від 31.08.2021 на суму 27 775,57 грн; платіжна інструкція № 577 від 29.09.2021 на суму 45 441,97 грн; платіжна інструкція № 9632 від 26.10.2021 на суму 45 441,97 грн; платіжна інструкція № 634 від 26.10.2021 на суму 7234,00 грн; платіжна інструкція № 635 від 27.10.2021 на суму 10 000,00 грн; платіжна інструкція № 756 від 29.11.2021 на суму 45 441,97 грн; платіжна інструкція № 769 від 12.01.2022 на суму 45 441,97 грн; платіжна інструкція № 849 від 07.02.2022 на суму 45 441,97 грн; платіжна інструкція № 850 від 07.02.2022 на суму 45 441,97 грн; платіжна інструкція № 938 від 01.06.2022 на суму 179 054,00 грн; платіжна інструкція № 199 від 15.06.2021 на суму 17 234,00 грн. У вказаних платіжних інструкціях в призначенні платежу зазначені наступні дані: «орендна плата з юридичних осіб»; податок з орендної плати юридичних осіб (Комунарський район м. Запоріжжя); податок з орендної плати юридичних осіб (Заводський район); орендна плата з юридичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області (Вознесенівський район м. Запоріжжя).

Таким чином, встановити із вказаних платіжних інструкцій оплату відповідачем коштів саме за користування земельною ділянкою по договору оренди землі від 24.05.2021 не представляється можливим.

Податкову декларацію з плати за землю (Декларація) мають подавати власники, постійні користувачі земельних ділянок та орендарі земель державної та комунальної власності.

Плата за землю складається із земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності.

При цьому платниками земельного податку є: власники земельних ділянок та земельних часток (паїв) (пп. 269.1.1.1 Податкового кодексу України (ПК України)); землекористувачі, яким згідно із законом надано в користування земельні ділянки державної та комунальної власності на праві постійного користування (пп. 269.1.1.2 ПК України).

Платниками орендної плати є особи, з якими орган місцевого самоврядування уклав договір оренди земельних ділянок, тобто орендарі земель державної та/або комунальної власності (пп. 269.1.2 ПК України).

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1 ПК України).

Платники самостійно обчислюють суму земельного податку (орендної плати) на поточний рік станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають Декларацію.

За бажанням платники мають право звітувати з плати за землю щомісяця. Тоді Декларацію подають протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. Такий платник звільняється від подання річної декларації.

Декларацію подають до контролюючого органу за місцем розташування земельної ділянки з розбивкою річної суми плати рівними частинами за місяцями.

Платник має подати в податковий орган таку кількість Декларацій, яка відповідає кількості територіальних громад, на території яких розташовані земельні ділянки. Тобто за кожною територіальною громадою (за кожним кодом згідно з Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (КАТОТТГ), затвердженим затверджений наказом Мінінфраструктури від 26.11.2020 № 290) подається окрема Декларація.

Товариством з обмеженою відповідальністю «АВ.Трейд» не надано доказів подання податкових Декларацій з плати за землю за період з 2021 по 2024 роки по земельній ділянці з кадастровим номером 2322188800:07:001:0061.

Таким чином, відповідачем не доведено своєчасність та повноту сплати платежів за користування земельною ділянкою на підставі договору оренди від 24.05.2021. Несвоєчасна сплата коштів за користування земельною ділянкою призвела до недоотримання коштів бюджетом сільської територіальної громади.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі», у разі припинення або розірвання договору оренди землі, орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Згідно з п. 31 договору оренди, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.

Відповідно до п. 17 договору, після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

З аналізу правових норм вбачається, що вимога про повернення земельної ділянки є похідною від вимоги про розірвання договору оренди землі.

Так, правовим наслідком розірвання договору оренди землі є обов'язок орендаря повернути земельну ділянку.

Отже, з урахуванням наведеного вище, з метою забезпечення відновлення прав та законних інтересів позивача, як розпорядника земельних ділянок, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача повернути спірну земельну ділянку підлягають задоволенню.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно із ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та підлягають задоволенню повністю.

Витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив

Позов задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди землі від 24.05.2021, кадастровий номер 2322188800:07:001:0061, площею 0,5300 га, укладений між Запорізькою обласною державною адміністрацією (ідентифікаційний код юридичної особи 00022504, пр. Соборний, буд. 164, м. Запоріжжя, 69005),від імені якої діє Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи: 20488417, вул. Істоміна, буд. 8, м. Запоріжжя, 69089) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АВ.ТРЕЙД» (ідентифікаційний код юридичної особи: 39982307, вул. Іоанна Павла II, будинок 4/6, корпус В, офіс 201, місто Київ, 01042), номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 42266621.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «АВ.ТРЕЙД» (ідентифікаційний код юридичної особи: 39982307, вул. Іоанна Павла II, будинок 4/6, корпус В, офіс 201, місто Київ, 01042) повернути Широківській сільській раді Запорізького району Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи: 26013402, вул. Центральна, буд. 1, с. Широке, Запорізький район, Запорізька область, 70413) земельну ділянку площею 0,5300 га, кадастровий номер 2322188800:07:001:0061, розташовану на території Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АВ.ТРЕЙД» (ідентифікаційний код юридичної особи: 39982307, вул. Іоанна Павла II, будинок 4/6, корпус В, офіс 201, місто Київ, 01042) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Запорізької окружної прокуратури Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи: 02909973, вул. Залізнична, буд. 17, м. Запоріжжя, 69002, розрахунковий рахунок: UА438201720343180001000000271, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені на сплату у 2025 році судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 4844,80 грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні 80 коп.). Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 03.09.2025.

Суддя І. С. Горохов