вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"01" вересня 2025 р. Справа№ 910/9140/24
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Гончарова С.А.
суддів: Тищенко О.В.
Сибіги О.М.
за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна"
на рішення Господарського суду міста Києва від 17.07.2025 (повний текст рішення складено 30.07.2025)
у справі №910/9140/24(суддя Зеленіна Н.І.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна"
до відповідача 1 - Державної організації "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій"
до відповідача 2 - Компанії "Байєр Інтеллекчуел Проперті Гмбх" (Bayer Intellectual Property GmbH)
про захист прав інтелектуальної власності,
Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.07.2025 в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна" до Державної організації "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій", Компанії "Байєр Інтеллекчуел Проперті Гмбх" (Bayer Intellectual Property GmbH) про захист прав інтелектуальної власності відмовлено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, 20.08.2025 (згідно дати звернення до засобів поштового зв'язку) Товариство з обмеженою відповідальністю "Тева Україна" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 17.07.2025 у справі №910/9140/24, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 17.07.2025 у справі №910/9140/24 та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Відповідно до витягу з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 25.08.2025 (14:05:31), апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна" передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі головуючого судді Гончарова С.А., суддів Тищенко О.В., Сибіга О.М.
Колегією суддів першої судової палати Північного апеляційного господарського суду від 01.09.2025 подано заяву про самовідвід колегії суддів Гончарова С.А., Тищенко О.В., Сибіги О.М. від розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна" у справі № 910/9140/24 яка обґрунтована наступним.
Відповідно до витягу з протоколу щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.08.2025 (14:04:46) автоматичний розподіл не відбувся, не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.08.2025 (14:04:24) автоматичний розподіл не відбувся, не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Як вже зазначалось, відповідно до витягу з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 25.08.2025 (14:05:31), апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна" передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі головуючого судді Гончарова С.А., суддів Тищенко О.В., Сибіга О.М.
Колегія суддів Північного апеляційного господарського суду у складі головуючого судді (судді доповідача) Гончарова С.А., суддів Тищенко О.В., Сибіги О.М. з метою дотримання приписів ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України щодо визначення судді (судді-доповідача), заявила про самовідвід від розгляду справи №910/9140/24, який мотивований наявністю обставин, які виключають можливість розгляду даної справи вказаною колегією та є підставою самовідводу.
Згідно з Персональною спеціалізацією суддів судових палат Північного апеляційного господарського суду судді Гончаров С.А., Тищенко О.В., Сибіга О.М. відносяться до першої судової палати Північного апеляційного господарського суду.
Відповідно до Персональної спеціалізації суддів судових палат Північного апеляційного господарського суду згідно із Загальним класифікатором спеціалізацій суддів та категорій справ, затвердженим наказом ДСА України від 21.12.2018 № 622 (зі змінами, внесеними наказами ДСА України від 10.10.2019 № 984 та від 30.04.2020 № 209) справи з Класифікатором за № 203000000 у спорах щодо захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності віднесено до розгляду третьої судової палати.
Як вбачається з Персональної спеціалізації суддів судових палат Північного апеляційного господарського суду, станом на момент передачі апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна" на рішення Господарського суду міста Києва від 17.07.2025, до складу третьої судової палати Північного апеляційного господарського суду входили наступні судді: Доманська М.Л., Остапенко О.М., Отрюх Б.В., Пантелієнко В.О., Сотніков С.В., Козир Т.П., Станік С.Р.
Рішенням зборів суддів, зокрема, затверджено персональну спеціалізацію суддів судових палат. Третя судова палата Північного апеляційного господарського суду, до складу якої колегія суддів Гончаров С.А., Тищенко О.В., Сибіга О.М. не входять, розглядає, зокрема, справи у спорах щодо захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності.
Згідно з Персональною спеціалізацією суддів судових палат Північного апеляційного господарського суду судді Гончаров С.А., Тищенко О.В., Сибіга О.М. відносяться до першої судової палати Північного апеляційного господарського суду.
Станом на дату здійснення автоматизованого визначення складу колегії суддів (25.08.2025) судді третьої судової палати Північного апеляційного господарського суду Доманська М.Л., Остапенко О.М., Отрюх Б.В., Пантелієнко В.О., Сотніков С.В., Козир Т.П., Станік С.Р. перебували у відпустках.
Згідно витягу з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 25.08.2025 (14:05:31) були виключені за табелем судді третьої судової палати Північного апеляційного господарського суду Доманська М.Л., Остапенко О.М., Отрюх Б.В., Пантелієнко В.О., Сотніков С.В., Козир Т.П., Станік С.Р.
Проте, як зазначено, для розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна" визначено колегію суддів зі складу першої судової палати, спеціалізація якої не передбачає розгляд справ щодо захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності.
За змістом п. 4 ч. 1 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо було порушено порядок визначення судді для розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Господарського процесуального кодексу України з підстав, зазначених у статтях 35, 36 і 37 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.
Самовідвід - це особиста заява судді про самоусунення від участі у розгляді даної справи. Заявлення самовідводу є обов'язком судді, який він має виконати, як тільки йому стають відомі обставини, що є підставою для відводу.
Вимоги щодо форми самовідводу судді процесуальним законом не передбачені, відтак для оформлення самовідводу складом суду достатнім, зокрема, може бути зазначення про це у відповідній ухвалі, винесеній згідно ст. 39 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням вимог ст. 234 цього Кодексу.
У разі задоволення заяви про відвід одному або декільком суддям, які розглядають справу колегіально, справа розглядається в тому самому суді таким самим складом колегії суддів із заміною відведеного судді або суддів, або іншим складом суддів, який визначається у порядку, встановленому статтею 32 цього Кодексу (ч. 2 ст. 40 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, заява про самовідвід колегії суддів Гончарова С.А. Тищенко О.В., Сибіги О.М., визначених автоматизованою системою документообігу суду для розгляду даної апеляційної скарги, підлягає задоволенню на підставі пункту 4 статті 35 Господарського процесуального кодексу України.
Матеріали апеляційного провадження по справі №910/9140/24 за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна" підлягають передачі для повторного автоматизованого розподілу в частині визначення нового складу колегії суддів відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України.
За таких обставин, керуючись статтями 32, 35, 39 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Заяву колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді Гончарова С.А., суддів: Тищенко О.В., Сибіги О.М., про самовідвід від розгляду справи №910/9140/24 за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Тева Україна" на рішення Господарського суду міста Києва від 17.07.2025 - задовольнити.
2. Матеріали апеляційного провадження №910/9140/24 передати для здійснення повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями для визначення складу суду в порядку, встановленому частиною першою статті 32 Господарського процесуального кодексу України.
3. Копію даної ухвали у справі надіслати учасникам судового процесу.
Ухвала якою вирішується питання про відвід та самовідвід відповідно до ст. 39 та ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з моменту її підписання та з урахуванням положень ч. 3 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.А. Гончаров
Судді О.В. Тищенко
О.М. Сибіга