Постанова від 03.09.2025 по справі 308/12181/25

308/12181/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2025 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши матеріали справи про притягнення до відповідальності за порушення митних правил громадянки Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Румунія, Сігету Мармацієї, (RO, ОСОБА_3 ), адреса проживання АДРЕСА_1 ), паспорт громадянки Румунії для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 08.11.2023 року, виданий органом Timis, за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про порушення митних правил № 0515/UА305000/2025 від 23.07.2025, згідно з яким 23 липня 2025 року о 15 год. 53 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд в Україну» митного поста «Солотвино» Закарпатської митниці заїхав легковий автомобіль марки «RENAULT» моделі «SCENIC» реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_2 VIN-код: НОМЕР_3 під керуванням гром. Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ). До митного контролю громадянка Румунії ОСОБА_5 надала паспорт громадянки Румунії для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 08.11.2023 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 від 30.06.2025, контрольний талон для проходження по «зеленому коридору». Під час здійснення митних формальностей проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: автоматизованої системи митного оформлення (далі - АСМО) «Інспектор», АСМО «Центр» ЖПП ЄАІС та ЄАІС ДМС України, внаслідок чого встановлено, що громадянка Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) 19.09.2023 о 10:07 год., через пункт пропуску «Солотвино - Сігету-Мармацієї» митного посту «Солотвино» Закарпатської митниці було ввезено на митну територію України в митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року», транспортний засіб марки «AUDI» модель «А6», реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_5 VIN-код: НОМЕР_6 . Відповідно до наявних баз даних ЄАІС станом на 23.07.2025 року вказаний транспортний засіб значиться як не вивезений з митної території України.

У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митним органом з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом. Згідно ч. 2 ст. 380 МКУ транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу. Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розукомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам. Згідно з ч.5 ст.255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій). Враховуючи інформаційні дані центральної бази даних ЄАІС громадянка Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) повинна була вивезти автомобіль марки «AUDI» модель «А6» реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_7 VIN-код: НОМЕР_6 , з митної території України в крайній строк до 19.09.2024 року. В своєму поясненні громадянка Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) підтвердила факт ввезення нею 19.09.2023 на територію України транспортного засобу марки «AUDI» моделі «А6» реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_7 VIN- код: НОМЕР_6 . Даний автомобіль вона ввезла на Україну на прохання свого знайомого. Вказаний транспортний засіб не є її власністю. Відразу після перетину кордону вона покинула транспортний засіб і повернулася на територію Румунії пішки. Хто його в подальшому забрав і де він зараз знаходиться їй невідомо. Вона не знала про те, що ввезений нею автомобіль може знаходитись на території України не більше року. До митних органів із заявою про продовження терміну вивезення вказаного транспортного засобу вона не зверталася. Кошти для забезпечення сплати штрафу у неї відсутні. Таким чином, громадянкою Румунії ОСОБА_1 станом на 23.07.2025 року перевищено встановлений статтею 380 Митного кодексу України строк ввезення транспортного засобу більше ніж на тридцять діб. Згідно даних мережі Інтернет (сайт www.mobil.de) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу становить 3450,00 Євро, що згідно з курсом НБУ на 23.07.2025 року становить 168585,63 грн. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні підтримав протокол про порушення митних правил, просив притягнути особу до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України.

Особа, що притягається до адміністративної відповідальності у судове засідання не з'явилась, належним чином повідомлена, заяв про відкладення розгляду справи не подавала.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності та її представника.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

22.08.2019 року набрали чинності зміни до ст. 481 МК України згідно із Законами України від 08.11.2018 року № 2612-VІІІ «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України » та від 16.05.2019 року № 2725-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Згідно з диспозицією ч. 6 ст. 481 МК України адміністративна відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше, ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Відповідно до п. 33 ст. 4 МКУ нерезиденти: юридичні особи, утворені відповідно до законодавства інших держав, які здійснюють свою діяльність за межами України, а також їх відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України, які не здійснюють господарську діяльність відповідно до законодавства України; розташовані на території України дипломатичні представництва, консульські установи, інші офіційні представництва іноземних держав та міжнародних організацій, які мають дипломатичні привілеї та імунітет; фізичні особи: іноземці та особи без громадянства, громадяни України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.

Частиною 1 ст. 380 МК України передбачено, що тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

Згідно з ч. 2 ст. 380 МК України транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом Х цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.

Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД, можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Згідно ч. 6 ст. 380 МК України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно з ч.5 ст.255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).

За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, стверджується зібраними у справі доказами: протоколом про порушення митних правил № 0515/UА305000/2025 від 23.07.2025 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 23.07.2025, копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, паспорту, контрольного талону, витягом з АСМО "Інспектор" за даними Диспетчера ЗМК та пасажирського пункту пропуску, обліку транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення, даними диспетчера ЗМК та пасажирського пункту пропуску, актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, відомостями з Інтернету, доповідною запискою ОСОБА_6 та іншими матеріалами у їх сукупності, відомості про вартість транспортного засобу з інтернету.

При розгляді справи судом не встановлено обставин непереборної сили та особистих обставин за умови документального підтвердження цих обставин у встановленому законодавством порядку.

Суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, у вигляді перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше, ніж на тридцять діб.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При призначенні адміністративного стягнення суд виходить із змісту ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136000 грн.

Відповідно вимог ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, ст. ст. 481 ч. 6, 527-529 МК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Громадянку Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, та накласти на неї стягнення у виді штрафу у розмірі восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136000 (сто тридцять шість тисяч) грн.

Вилучений транспортний засіб марки «RENAULT» моделі «SCENIC» реєстраційний номерний знак Румунії НОМЕР_2 VІN-код: НОМЕР_3 , 2006 року випуску, тип двигуна - дизель, об'єм двигуна - 1461 куб. см, колір - сірий, вартістю 72076,47 грн. повернути ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , або її представнику після сплати штрафу.

Стягнути з громадянки Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Румунія, Сігету Мармацієї, (RO, ОСОБА_3 ), адреса проживання АДРЕСА_1 ), паспорт громадянки Румунії для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 08.11.2023 року, виданий органом Timis, на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області І.В. Логойда