Постанова від 02.09.2025 по справі 590/525/25

Справа №590/525/25

Провадження 3-в/590/3/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2025 року с-ще Ямпіль

Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М., розглянувши подання провідного інспектора Шосткинського районного сектору №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у виді громадських робіт відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Ямпільським РВ УМВС України в Сумській області 19.04.2006 року, непрацюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , якого 08.07.2025 року Ямпільським районним судом Сумської області притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.51 КУпАП до 40 (сорока) годин громадських робіт,

ВСТАНОВИВ:

Провідний інспектор Шосткинського районного сектору №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області звернувся до суду з поданням про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у виді громадських робіт відносно ОСОБА_1 , мотивувавши його тим, що постановою Ямпільського районного суду Сумської області від 08.07.2025 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.51 КУпАП та накладено стягнення у виді 40 (сорока) годин громадських робіт. Постанова суду набрала законної сили 21.07.2025 року. Шосткинським районним сектором №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області була отримана та прийнята до виконання 30.07.2025 року. 08.08.2025 року до Шосткинського РС N?2 філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області за вихідним N?02-20/1018 від 08.08.2025 року, 13.08.2025 року за вихідним номером 02-20/1033 від 13.08.2025 року, 20.08.2025 року за вихідним номером 02-20/1050 від 18.08.2025 року та 20.08.2025 року за вихідним номером 02-20/1058 від 20.08.2025 року надійшли повідомлення від Свеської селищної ради про те, що ОСОБА_1 згідно графіку 07.08.2025, 08.08.2025, 11.08.2025, 12.08.2025, 13.08.2025, 14.08.2025, 15.08.2025, 18.08.2025, 19.08.2025 та 20.08.2025 на відпрацювання громадських робіт до селищної ради не з'явився (копія табеля виходу на роботу засудженого до громадських робіт додається). Про причину неявки селищну раду не повідомляв, виправдовуючі документи не надав. Таким чином правопорушник ОСОБА_1 ухилився від відбування громадських робіт та не виконав обов'язок суду. Тобто, постанова Ямпільського районного суду Сумської області від 08.07.2025 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді громадських робіт до теперішнього часу не виконана.

Представник Шосткинського районного сектору №2 філії Державної установи "Центр пробації" в Сумській області Полозок Л.В. в судове засідання не з'явився.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Від нього на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

При розгляді даного подання було встановлено, що згідно постанови Ямпільського районного суду Сумської області від 08.07.2025 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.51 КУпАП у виді 40 (сорока) годин громадських робіт. Постанова суду набрала законної сили 21.07.2025 року. Шосткинським районним сектором №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області була отримана та прийнята до виконання 30.07.2025 року. 06.08.2025 року ОСОБА_1 був ознайомлений під підпис з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт. В цей же день ОСОБА_2 отримав направлення до Свеської селищної ради для відбування покладеного на нього судом адміністративного стягнення.

Розпорядженням Свеської селищної ради від 06.08.2025 року N?72-ОД ОСОБА_2 з 07.08.2025 року був прийнятий для відбування призначеного постановою суду адміністративного стягнення у вигляді 40 годин громадських робіт на території Свеської селищної ради. Спеціалістом 2 категорії відділу юридичного забезпечення, кадрової роботи та державної реєстрації апарату Свеської селищної ради і виконавчого комітету О.Анікушиною 06.08.2025 року був складений графік виходу на роботу ОСОБА_2 , згідно якого останній повинен був приступити до виконання громадських робіт з 07.08.2025 року. З графіком виходу на громадські роботи правопорушник також був ознайомлений під особистий підпис.

08.08.2025 року, 13.08.2025 року за вихідним номером 02-20/1033 від 13.08.2025 року, 20.08.2025 року за вихідним номером 02-20/1050 від 18.08.2025 року та 20.08.2025 року за вихідним номером 02-20/1058 від 20.08.2025 року надійшли повідомлення від Свеської селищної ради про те, що ОСОБА_1 згідно графіку 07.08.2025, 08.08.2025, 11.08.2025, 12.08.2025, 13.08.2025, 14.08.2025, 15.08.2025, 18.08.2025, 19.08.2025 та 20.08.2025 на відпрацювання громадських робіт до селищної ради не з'явився (копія табеля виходу на роботу засудженого до громадських робіт додається). Про причину неявки селищну раду не повідомляв, виправдовуючі документи не надав. З пояснення ОСОБА_3 стало відомо, що ОСОБА_2 під час ознайомлення з графіком виходу на громадські роботи повідомив, що не збирається виходити на відпрацювання громадських робіт.

Згідно з довідки Свеської селищної ради вих. N?02-20/1042 від 14.08.2025 року гр. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

13.08.2025 року за вих. N?488/26/20/2-25 до ВПД N?1 (с. Ямпіль) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області був надісланий запит для встановлення факту проживання або перебування порушника ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно з довідки поліцейського офіцера громади сектору взаємодії з громадою відділу превенції ОСОБА_4 було письмово підтверджено, що правопорушник ОСОБА_2 фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 , але під час перевірки за місцем проживання ОСОБА_1 був відсутній.

Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Згідно п. 3.16. Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.

Статтею 321-4 КУпАП передбачено, що у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.

Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.

Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт». Так, згідно розділу 11 вказаного Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Як зазначено в п. 15.1 Порядку однією з підстав припинення виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт та зняття правопорушника з обліку є наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.

Суду не надано достатніх та переконливих доказів тому, що органом виконання покарання було вжито всіх можливих передбачених законом заходів, в тому числі, передбачених Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 №474/5, спрямованих на спонукання у відповідності до норм закону порушника до виконання зазначеного обов'язку, що зумовлює можливість заміни стягнення (тим більше в тій ситуації, коли особа відверто ігнорує та фактично відмовляється виконувати судове рішення), яке до речі визначалось з урахуванням в тому числі характеру вчинених діянь, даних про особу порушника, тобто з урахуванням тих обставин, що саме стягнення у виді громадських робіт відповідає меті провадження в справі про адміністративне правопорушення.

Крім того, згідно з отриманими відомостями на запити органу пробації правопорушник ОСОБА_1 місце реєстрації не змінював та проживає за вказаною в матеріалах справи адресою. В той же час, представник органу пробації, ініціюючи своє подання перед судом не врахував ту обставину, що ОСОБА_1 , відповідно до матеріалів справи, офіційно ніде не працює, тобто не має законного джерела доходу, судовий збір у сумі 605,60 грн не сплачено, у зв'язку з чим заміна стягнення у виді громадських робіт на штраф, може залишитись без виконання, що нівелює мету стягнення, яка визначена ст. 23 КУпАП. Таким чином, підстави для задоволення подання відсутні.

Керуючись ст.ст.304, 321-4 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні подання провідного інспектора Шосткинського районного сектору №2 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у виді громадських робіт відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Суддя: І.М. Деркач