Постанова від 12.08.2025 по справі 761/23033/25

Справа № 761/23033/25

Провадження № 3/761/4960/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Овсеп'ян Т.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Клинці Брянської області рф, громадянина України, з вищою освітою, не працевлаштованого /на момент складання протоколу обіймав посаду керівника політичної партії «Самоврядна українська держава»/, одруженого, маючого на утриманні двох неповнолітніх дітей 2012 та 2021 років народження, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,

за ст.212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Самоврядна українська держава», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2024 року.

Так, за результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у поданні Звіту Партії без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 3 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань станом на кінець звітного періоду Партія має 23 місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.

До Звіту Партії за IV квартал 2024 року додано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 20 місцевих організацій.

Водночас до Звіту Партії за IV квартал 2024 року не додано інформацію від таких 3 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи: Білоцерківська обласна партійна організація політичної партії «Самоврядна українська держава» (ідентифікаційний код 36360075); Вінницька обласна партійна організація політичної партії «Самоврядна українська держава» (ідентифікаційний код 36451497); Житомирська обласна партійна організація політичної партії «Самоврядна українська держава» (ідентифікаційний код 36548837).

Частиною 9 статті 17 визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Відповідно до пункту 6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129, після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.

Відповідно до частини 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення. Таким чином, Звіти місцевих організацій Партії, що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації/ припинення такого структурного утворення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також структурні утворення політичних партій, що перебувають в процесі ліквідації / припинення поширюються права та обов'язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.

Під час формування Звітів політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код) та про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту, файл звіту).

Під час формування Звіту політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація: на 4-му кроці про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код); на 20-му кроці про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту7, файл звіту).

Зважаючи на зазначене керівник (уповноважена особа) політичної партії при формуванні Звіту на 20-му кроці має змогу перевірити перелік місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, ознайомитися з інформацією щодо подання Звітів місцевих організацій політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та, за потреби, вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру про відсутні місцеві організації.

Отже, подання Звіту Партії за IV квартал 2024 року без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 3 місцевих організації Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та на дату подання Звіту не знаходилися на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, що є порушенням частин 9, 11 та 13 статті 17 Закону.

Відповідно до абзаців другого та четвертого пункту 6 розділу III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 № 6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739, зазначене є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звітів.

Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за IV квартал 2024 року від 27.03.2025 № 2060, затвердженому наказом Національного агентства від 27.03.2025 № 83/25, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону

В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що порядок подання звіту політичної партії «Самоврядна українська держава» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2024 року було порушено через дію воєнного стану, відключення електроенергії, втрата зв'язку з членами Партії, вступ членів Партії до лав ЗСУ, та відсутність будь-якого зв'язку з керівниками місцевих організацій. Крім того, ОСОБА_1 зазначив, що Партія та її організації не вели фінансової діяльності, не було завдано збитків державним або суспільним інтересам, правам і свободам громадян, відсутні шкідливі наслідки. Також ОСОБА_1 зазначив, що має ряд хронічних захворювань, переніс оперативні втручання у період здачі звітності, має на утриманні неповнолітню дитину, яка є інвалідом ІІІ групи, а тому враховуючи зазначене просив закрити провадження у справі у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали адміністративної справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення №50-33/964, звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язанням фінансового характеру політичної партії за ІV квартал 2024 року,витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копії висновків за результатами перевірок звітів, статут Партії, висновок про результати перевірки Звіту політичної партії, додатково надані ОСОБА_1 документи, а також інші матеріали у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

ОСОБА_1 у відповідності до витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань був керівником політичної партії «Самоврядна українська держава».

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про політичні партії» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції.

Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає такі розділи: "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування; «Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу); "Платежі та інші витрати за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили; 4) "Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.

Так, відповідно до висновків про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2024 року, складеного уповноваженою особою НАЗК встановлено, що ОСОБА_1 , як керівником партії у звіті неповно відображено інформацію щодо відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру трьох місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (Білоцерківська обласна партійна організація політичної партії «Самоврядна українська держава» (ідентифікаційний код 36360075); Вінницька обласна партійна організація політичної партії «Самоврядна українська держава» (ідентифікаційний код 36451497); Житомирська обласна партійна організація політичної партії «Самоврядна українська держава» (ідентифікаційний код 36548837).

Положеннями ст. 212-21 КУпАП встановлена відповідальність, зокрема за порушення встановленого порядку або строків подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Таким чином, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 як керівник партії «Самоврядна українська держава» своїми діями, які виразилися у порушенні порядку подання Звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП.

В той же час, суд приймає до уваги характер вчиненого правопорушення та обставини вчинення ним адміністративного правопорушення, в тому числі наявність дії на території України воєнного стану, перебування ОСОБА_1 на стаціонарному та амбулаторному лікування у період подання звіту, визначеного Законом України «Про політичні партії в Україні».

Крім того, судом враховуються, що дії ОСОБА_1 , які полягають у неповноті інформації у Звіті Партії, не потягли за собою тяжких наслідків.

Також судом враховуються дані про особу правопорушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, його відношення до скоєного, вік, майновий стан останнього.

Наведені обставини визнаються судом такими, що пом'якшують відповідальність особи та значно знижують ступінь суспільної небезпеки скоєного адміністративного правопорушення.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Враховуючи, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, враховуючи наведені вище дані про особу правопорушника, який вперше вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, те, що негативних наслідків в результаті дій ОСОБА_1 не наступило, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП на підставі ст.22 КУпАП, у зв'язку із малозначністю скоєного адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст.22, 212-21, 283-285 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрити, звільнивши його від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП, у зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, та обмежитись усним зауваженням.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя