Постанова від 02.09.2025 по справі 420/7390/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/7390/25

Головуючий в 1 інстанції: Караван Р.В. Дата і місце ухвалення: 24.07.2025р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В березні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеської області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеської області, викладені у листі від 10.03.2025р. №61/ДФС, щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та направленні до ГУ ПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 23.07.2024р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету міністрів України від 28.12.2020р. №1346 «Деякі питання оплати праці державних службовців податкових органів», із змінами і доповненнями, та постанови КМУ від 18.07.2024р. №832 «Деякі питання державної податкової служби України», та з урахуванням змін, внесених наказом Державної податкової служби України №536 від 23.07.2024р., для здійснення перерахунку з 01.08.2024р. основного розміру пенсії позивача, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад, підвищення), та зазначенням в довідці посадового окладу 22700 грн., з відповідними розрахунками від посадового окладу;

- зобов'язати комісію з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 23.07.2024р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету міністрів України від 28.12.2020р. №1346 «Деякі питання оплати праці державних службовців податкових органів», із змінами і доповненнями, та постанови КМУ від 18.07.2024р. №832 «Деякі питання державної податкової служби України», та з урахуванням змін, внесених наказом Державної податкової служби України №536 від 23.07.2024р., для здійснення перерахунку з 01.08.2024р. основного розміру пенсії позивача, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад, підвищення), та зазначенням в довідці посадового окладу 22700 грн., з відповідними розрахунками від посадового окладу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що його було звільнено з органів державної податкової служби у відставку, наразі перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 60% грошового забезпечення. На день звільнення ОСОБА_1 займав посаду першого заступника начальника ДПІ - начальника міжрайонного відділу податкової міліції ДПІ у Саратському районі Одеської області ДПС. Головне управління ДФС в Одеській області склало довідку від 03.09.2024р. №400/ДФС про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., що враховується для перерахунку пенсії, на підставі якої судовим рішенням по справі №420/28891/24 ГУ ПФУ в Одеській області зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 . На підставі постанови КМУ від 28.12.2020р. №1346 із змінами і доповненнями, внесеними та постанови КМУ від 18.07.2024р. №832, наказом ДПС України від 21.10.2021р. №899 (у редакції наказу від 23.07.2024р. №536) було підвищено посадовий оклад заступника начальника управління, заступника начальника ДПІ до 22700 грн. У зв'язку з цим, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії починаючи з 01.08.2024р. на підставі ст.ст.43, 63 Закону №2262-ХІІ, ст.9 Закону №2011-ХІІ та з урахуванням положень Постанови КМУ №704. На звернення позивача 06.03.2024р. до відповідача із заявою про підготовку та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 23.07.2024р. для здійснення перерахунку його пенсії, листом від 10.03.2025р. Комісія відмовила у вчиненні відповідних дій, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 24.07.2025р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що посада першого заступника начальника ДПІ - начальника міжрайонного відділу податкової міліції ДПІ не є відповідною до посади заступника начальника управління територіальних органів ДПС, заступника начальника ДПІ. Апелянт стверджує, що на час його звільнення з посади першого заступника начальника ДПІ - начальника міжрайонного відділу податкової міліції ДПІ у Саратському районі Одеської області ДПС відповідна посада за кваліфікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу ДПС була прирівненою до посади заступника начальника управління, заступника начальника ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області.

Апелянт зазначає, що єдиною особою, уповноваженою на видачу довідок для перерахунку його пенсії є комісія з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області, яка незаконно відмовила ОСОБА_1 у наданні довідки, чим порушила вимоги пенсійного законодавства.

Комісія з реорганізації Головного управління ДФС в Одеській області подала письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Відповідач зазначає, що повноваження, правовий статус та кваліфікаційні характеристики осіб начальницького складу податкової міліції є різними по відношенню до статусу посадових осіб контролюючих органів, які мають статус державних службовців. Враховуючи, що ОСОБА_1 проходив службу у підрозділах податкової міліції у Комісії відсутні законні підстави для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі посадових окладів державних службовців територіальних органів ДПС станом на 23.07.2024р.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції та був звільнений у відставку відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою КМУ від 29.07.1991р. №114.

На дату звільнення ОСОБА_1 займав посаду першого заступника начальника ДПІ - начальника міжрайонного відділу податкової міліції ДПІ у Саратському районі Одеської області ДПС - підполковник податкової міліції.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 60% грошового забезпечення.

Згідно довідки №298/8/15-07-05-01-19 від 22.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої Арцизькою ОДПІ Головного управління ДФС в Одеській області, розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки/за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018р., перший заступник начальника ДПІ начальник міжрайонного відділу ПМ ДПІ у Саратському районі Одеської області (на день звільнення із служби) становить: посадовий оклад 8460,00 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 45 відсотків 4441,50 грн. Усього 14311,50 грн.

На виконання судового рішення по справі №420/28891/24 ГУ ПФУ в Одеській області провело з 01.04.2019р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №400/ДФС від 03.09.2024р., наданої Головним управлінням ДФС в Одеській області станом на 05.03.2019р.

06.03.2025р. ОСОБА_1 звернувся до комісії з реорганізації ГУ ДФС в Одеської області із клопотанням щодо підготовки та направлення до ГУ ПФУ в Одеської області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 23.07.2024р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень Постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад, підвищення).

Вказане прохання мотивовано тим, що згідно схеми посадових окладів державних службовців територіальних органів ДПС, яка затверджена наказом ДПС України від 21.10.2021р. №899 (у редакції наказу №536 від 23.07.2024р.), було підвищено посадовий оклад заступника начальника управління, заступника начальника ДПІ до 22700 грн.

Листом голови комісії з реорганізації ГУ ДФС в Одеської області від 10.03.2025р. №61/ДФС позивачу відмовлено у видачі відповідної довідки.

Відмова мотивована тим, що ДФС в своїй роботі щодо виплати грошового забезпечення керується чинною постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб». Відповідно до постанови КМУ №704 затверджується штатний розпис із розмірами посадових окладів, які визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму встановленого на 01.01.2021р. на відповідний коефіцієнт згідно додатків 1,12,13,14. Головне управління ДПС в Одеській області в своїй роботі щодо виплати заробітної плати керується постановою від 28.12.2020р. №1346 «Деякі питання оплати праці державних службовців податкових органів» (зі змінами) та наказом Державної податкової служби України від 21.10.2021р. №899 «Про умови оплати праці працівників ДПС та її територіальних органів». Діючим законодавством не розроблено механізм прирівняння відповідності посад ДПС оплата праці, яких регулюється Постановою №1346, до посад податкової міліції, оплата праці яких регулюється Постановою №704. Враховуючи наведене, підстави для надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною посадою станом на 23.07.2024р. у ДФС відсутні.

Вважаючи протиправними дії комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Одеської області щодо відмови у підготовці та направленні до ГУ ПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 23.07.2024р. для здійснення з 01.08.2024р. перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, визнав необґрунтованими твердження позивача, що у зв'язку з підвищенням посадового окладу заступника начальника управління, заступника начальника ДПІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2020р. №1346 «Деякі питання оплати праці державних службовців податкових органів», із змінами і доповненнями, та постанови КМУ від 18.07.2024р. №832 «Деякі питання державної податкової служби України», наказом ДПС України від 21.10.2021р. №899 (у редакції наказу №536 від 23.07.2024р.) до 22700 грн., у нього виникли підстави для видачі довідки для перерахунку розміру його пенсії. Суд зазначив, що повноваження, правовий статус та класифікаційні характеристики осіб начальницького складу податкової міліції є різними по відношенню до статусу посадових осіб контролюючих органів, які мають статус державних службовців. За таких умов, за висновками суду, положення Постанови №1346 (із змінами, внесеними Постановою №832) та прийнятого на її підставі наказу ДПС України від 21.10.2021р. №899 (у редакції наказу №536 від 23.07.2024р.) до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.

Також, при вирішенні спору судом враховано, що положення додатків 9, 10 та 11 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017р. №704 станом на 23.07.2024р. є чинними та жодних змін до них внесено не було.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення ч.3 ст.43 та ч.4 ст.63 Закону №2262-XII.

Згідно ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою КМ України від 13.02.2008р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України (п.3 Порядку №45).

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018р. в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Таким чином, з 05.03.2019р. - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Як вже зазначалося колегією суддів, на виконання судового рішення по справі №420/28891/24 ГУ ПФУ в Одеській області провело з 01.04.2019р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №400/ДФС від 03.09.2024р., наданої Головним управлінням ДФС в Одеській області станом на 05.03.2019р.

При зверненні з даним позовом до суду та в обґрунтування вимог апеляційної скарги ОСОБА_1 стверджує, що у зв'язку з підвищенням посадового окладу заступника начальника управління, заступника начальника ДПІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2020р. №1346 «Деякі питання оплати праці державних службовців податкових органів», із змінами і доповненнями, та постанови КМУ від 18.07.2024р. №832 «Деякі питання державної податкової служби України», наказом ДПС України від 21.10.2021р. №899 (у редакції наказу №536 від 23.07.2024р.) до 22700 грн., у нього виникли підстави для видачі довідки для перерахунку розміру його пенсії з 01.08.2024р.

Такі доводи апелянта колегія суддів вважає помилковими з огляду на наступне.

Згідно абз.1 п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Положеннями пункту 6 Порядку №45 визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.09.2019р. №846 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» підрозділи податкової міліції були виключені зі структури органів ДПС. Одночасно вказаною постановою визначено, що підрозділи податкової міліції у складі ДФС продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

25.03.2021р. набув чинності Закон України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021р. №1150-ХІ (далі також - Закон №1150-ХІ).

При цьому, пунктом 4 «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ХІ передбачено, що за колишніми працівниками податкової міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, встановлені Законом України «Про Національну поліцію».

Пунктом 5 «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ХІ внесено зміни, зокрема до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: слова «(міліції), які» замінено словами «(міліції та податкової міліції), які».

Пункт 5 «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ХІ набрав чинності з дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, тобто з моменту прийняття Кабінетом Міністрів України розпорядження від 24.11.2021р. №1493-р «Про початок діяльності бюро економічної безпеки».

Отже з 24.11.2021р. були припинені повноваження підрозділів податкової міліції Держаної фіскальної служби.

У той же час, згідно пункту 342.4 статті 342 ПК України посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Відповідно до пункту 342.6. статті 342 ПК України правовий статус посадових осіб контролюючих органів, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом та Митним кодексом України, а в частині, що не регулюється ними, - Законом України «Про державну службу» та іншими законами.

Положеннями абз.1 п.344.1 ст.344 ПК України визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».

Таким чином, повноваження, правовий статус та класифікаційні характеристики осіб начальницького складу податкової міліції є різними по відношенню до статусу посадових осіб контролюючих органів, які мають статус державних службовців.

Згідно частини 3 статті 346-1 ПК України схема посадових окладів державних службовців центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій визначається Кабінетом Міністрів України та не включається до загальної схеми посадових окладів державних службовців. Порядок встановлення, призупинення, зменшення чи скасування надбавок, зазначених у пунктах 5-8 частини другої цієї статті, визначається Кабінетом Міністрів України.

Для інших категорій працівників центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій умови оплати праці визначаються законодавством, що встановлює умови оплати праці для відповідних категорій працівників.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2020р. №1346 «Деякі питання оплати праці державних службовців податкових органів» (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №832 від 18.07.2024р.) затверджено схему посадових окладів державних службовців податкових органів.

Згідно приписів вказаної Постанови коефіцієнт співвідношення до прожиткового мінімуму для заступник начальника управління складає 10,8, що в грошовому еквіваленті складає 22700 грн.

Враховуючи наведе у сукупності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що посада першого заступника начальника ДПІ - начальника міжрайонного відділу податкової міліції ДПІ не є відповідною до посади заступника начальника управління територіальних органів ДПС, заступника начальника ДПІ, оскільки не відповідають одна одній за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу.

При цьому, розміри посадових окладів за відповідними посадами визначаються різними нормативно-правовими актами.

За таких умов положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2020р. №1346р. (із змінами, внесеними згідно з Постановою №832 від 18.07.2024р.) та прийнятого на її підставі наказу ДПС України від 21.10.2021р. №899 (у редакції наказу №536 від 23.07.2024р.) до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.

Відтак, збільшення розміру посадового окладу певної категорії працівників органів Державної податкової служби не є підставою для перерахунку пенсії пенсіонерів зі складу податкової міліції. Відмовляючи ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом 23.07.2024р. для здійснення перерахунку з 01.08.2024р. основного розміру його пенсії комісія з реорганізації Головного управління ДФС в Одеської області діяла у відповідності до вимог чинного законодавства.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції про відмову в задоволення позову, а тому підстав для задоволення скарги ОСОБА_1 та скасування рішення суду першої інстанції від 24.07.2025р. колегія суддів не вбачає.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 02 вересня 2025 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук